Siyahın ve Beyazın Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
(Siyah ve Beyaz Hanesi sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Arya Stark, Siyah ve Beyaz'ın Hanesi'nin basamaklarını yürür.
Siyah ve Beyaz'ın Hanesi'nin iç kısmı
Yüzler Odası

Siyah ve Beyazın Hanesi, Çok Yüzlü Tanrı'nın tapınağı ve Yüzsüz Adamlar'ın ana merkezidir.Braavos'ta bulunur.

Görünüş

Kapısı, 12 metre yüksekliğindedir. Sol Kapı Büvet Ağacı'ndan, Sağ Kapı Abanozdan yapılmıştır. Kapıda ay şeklinde bir oyuk vardır. Sol Kapı'daki oyukta Abanoz, Sağ Kapı'daki oyukta Büvet Ağacı bulunur. Gri taş basamakları iskeleye iner. Tapınağın oturduğu tepecik, kayadan kesilmiş birçok geçiti tutar. Rahipler ve yardımcıların odaları; ana katın altındaki birinci katta, hizmetçilerin odaları da ikinci kattadır. Üçüncü katta ise Yüzler Odası bulunur. Yüzler Odası'nda; üyeler tarafından toplanan yüzler, duvara asılıdır ve giriş kısıtlıdır. Ana katta bulunan ana odada; on metre genişliğinde bir havuz bulunur. Ayrıca, tanrıların heykelleri de bu odadadır. Toplamda otuz tanrı heykeli vardır. Bunların arasında Yabancı, Ağlayan Leydi, Gecenin Aslanı, Kukuletalı Wayfarer, Bakkalon, Merling Kralı ve Ay-Soluk Bakire bulunur. Tapınağın içinde hiçbir hizmet veya ibadet şarkısı yoktur. Ziyaretçiler, havuzu ve tanrıları ziyaret edebilirler. Hatta bir rahip isteyebilirler.

Kargaların Ziyafeti

Arya Stark, Braavos'a Siyah ve Beyazın Hanesi'ne gelir. Nazik Adam, Arya Stark'a Yüzsüz Adamlar'dan biri olabilmesi için, ona ait olan tüm eşyaları denize atmasını söyler.Arya Stark, İğne haricinde tüm eşyalarını denize atar ve eğitime başlar. Kanallardan Cat ismini alır. Her ay karardığında Siyah ve Beyazın Hanesi'ne gelir ve daha önce bilmediği üç şey söyler.

Ejderhalarla Dans

Kör Kız Beth, Her ay karardığında Siyah ve Beyazın Hanesi'ne gelir ve daha önce bilmediği üç şey söyler. Daha Sonra Arya Stark Izembaro'ya eğitim için gönderilir.

Alıntılar

"Sessizce içeri doğru açıldı, hareket ettiren eller olmaksızın. Arya öne doğru bir adım attı, sonra bir adım daha. Kapılar Arya’nın arkasından kapandı ve kız bir an için kör oldu. İğne elindeydi ama onu çektiğini hatırlamıyordu.

Duvarlar boyunca birkaç mum yanıyordu ama ışık öyle azdı ki Arya kendi ayaklarını göremiyordu. Biri fısıldıyordu, Arya’nın kelimeleri seçemeyeceği kadar hafifçe. Bir başkası ağlıyordu. Arya yumuşak adım sesleri duydu, taşa sürtünen deri, açılıp kapanan bir kapı. Su, su sesi de duyuyorum.

Gözleri yavaş yavaş karanlığa alıştı. Tapınak, dışarıdan göründüğünden çok daha büyüktü."

Kargaların Ziyafeti Arya Stark POV

"Batıdiyar’ın septleri yedi köşeliydi; yedi tanrı için yedi mihrap vardı ama burada yediden fazla tanrı mevcuttu. Tanrıların heykelleri duvarlar boyunca dizilmişti; heybetli ve tehditkâr. Heykellerin ayaklarının etrafında kırmızı mumlar titriyordu; uzak yıldızlar kadar loş. En yakındaki heykel, üç buçuk metre boyunda mermer bir kadındı. Gözlerinden akan gerçek yaşlar, kollarında taşıdığı kâseyi dolduruyordu. Onun arkasında aslan başlı bir adam vardı, abanozdan oyulmuş bir tahtta oturuyordu. Kapıların diğer tarafında, bronz ve demirden yapılmış devasa bir at, iki büyük bacağının üstünde şaha kalkmıştı. Arya daha ilerideki büyük taş suratı, kılıçlı solgun bebeği, bir yaban öküzü boyutlarındaki kabarık tüylü kara keçiyi ve bir asaya dayanmış başlıklı adamı görebiliyordu."

Kargaların Ziyafeti Arya Stark POV