Soğukel

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Soğukel
300px-Zippo514 Coldhands.jpg
Karakter Bilgisi
Bağlılık Son Yeşilgören
Kitap(lar) Kılıçların Fırtınası(Görüldü)
Kargaların Ziyafeti(Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı(Görüldü)

Soğukel, Sur'un Ötesi'nde yaşayan gizemli bir figürdür. Görünüşü wightlara benzer ve elleri siyah, kan pıhtılarıyla havuzlanmış gibidir, zeki ve iyi huyludur.

Görünüş

Soğukel, tıpkı Gece Nöbetçileri'nin bir üyesi gibi siyahlar ve griler içindedir ve yüzünü atkıya benzeyen bir kumaş parçasıyla örter. Elleri simsiyahtır ve kocaman bir elk sürer. Bir kuzgun sürüsü onun emriyle hareket eder ve kesinlikle Soğukel nefes almaz.

Yaz, Soğukel'in kokusundan, ölü et-kuru kan-bayıltıcı çürük kokusu, hoşlanmaz. Soğukel ölü olarak tasvir edilse dahi hala hayattadır; gözleri siyah ve wightlara ve Ötekiler'e atfedilen açık mavi kontrastındadır. İnce ve kasvetli görünmesine rağmen, hırıltılı bir sesi vardır.

Son Olaylar

Kılıçların Fırtınası

Soğukel; Samwell Tarly'i, Şebboy ve oğlunu, Craster'ın Kalesi'nden kaçarken Tekinsiz Orman'da, wightlar tarafından etrafları sarıldığında onları kurtarmıştır. Sam'e, "Kardeşim" diye seslenmiştir. O ikisini korumasına alır ve Sur'un dibindeki Gece Kalesi'nin Kara Kapısından, Sur'un güneyine geçmelerini sağlamıştır. Kendisi, Sur'un büyülerinden ötürü geçemez ve Samwell ile Şebboy'a, Bran Stark'ı ve yanında olmalarını umduğu yoldaşlarını buraya getirmeleri görevini verir. Sanki Gece Nöbetçileri'nin bir korucusu gibi görünüyor ve konuşuyordu.

Soğukel, elkinin üzerindeyken

Ejderhaların Dansı

Soğukel, Bran Stark, Hodor, Jojen ve Meera Reed'den oluşan ekibe, son yeşilgörene gidebilmeleri yolunda rehberlik etmiştir. Yol boyunca, Gece Nöbetçileri'nin adamlarını öldürmüştür. Bran, Yaz'ın içine girerek, tüm bu olanları görmüş ve terk edilmiş bir köyde, Soğukel ile yüzleşmiştir. Soğukel'in kesinlikle bir ölü olduğunu keşfetmişler ancak o yine de yüzünü göstermeyi reddetmiştir. Bran'ın bilmediği şey; Soğukel'in öldürdükleri, Craster'ın Kalesi'nde oluşan ihanetler zincirindeki hayatta kalmış hainlerdi. Yolculukları sırasında, Soğukel'in bindiği elk yere yığıldığında, Soğukel bilinmeyen bir dilde dua okumuş ve hayvanın boğazını yarmıştır. Meera Reed ile birlikte, hayvanı yemek için kesmişlerdir.

Soğukel, Bran'a ve yoldaşlarına Üç Gözlü Karga'nın mağarasına götürmüştür. Kendisi içeri girememiştir çünkü o sırada mağaranın girişinde bulunan wightlarla savaşıyordu.

Soğukel, Bran, Jojen ve Meera'ya üç gözlü karganın mağarasına kadar eşlik etmiştir.

Soğukel Hakkında Söylenenler

"Onu çok uzun zaman önce öldürdüler"
-Yaprak

Ayrıca Bakınız