Son Fırtına

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Son Fırtına Muharebesi
Tarih FS 1
Yer Fırtına Burnu,Fırtına Toprakları
Sonuç Targaryen zaferi
Fırtına Toprakları fethedildi
Baratheon Hanesi kuruldu
Taraflar
Targaryen Hanesi Fırtına Toprakları Krallığı(Durrendon Hanesi)
Kumandanlar
Orys Baratheon,Kral eli
Rhaenys Targaryen
Fırtına Kralı Argilac Durrendon
Kayıplar
Bilinmiyor Kral Argilac

Son Fırtına veya Son Fırtına Savaşı, Aegon I'in Fetih Savaşı sırasında yaşanmış en önemli savaşlardan bir tanesidir. Savaşın sonunda Fırtına Toprakları Krallığı düşmüş ve Baratheon Hanedanı doğmuştur.

Başlangıç

Aegon'un Westeros'u fethetme ve Yedi Krallık'ı tek bir çatı altı toplama planlarını bilinir kıldığında, Kral Argilac Durrendon bakire kızı Argella'nın elini Aegon'a uzattı. Teklif, Aegon tarafından reddedildi. Onun yerine, Aegon en yakın arkadaşı ve piç kardeşi Orys Baratheon'un elini uzattı. Öfkelenmiş olan Argilac, Aegon'un elçilerinin ellerini kesip Piçinin benden alabileciği tek el bunlar. yazan bir mektupla beraber onları Aegon'a gönderdi.

Savaş

Aegon karaya ayak bastıktan sonra Orys ve kız kardeşi-karısı Rhaenys'i Meraxes'in üzerinde, Fırtına Toprakları'nı fethetmesi için yolladı. Harrenhal, Aegon ve Balerion'un ejder ateşi sayesinde çoktan düşmüş olmasına rağmen, Argilac'ın adamları ona sadık kalmıştır. Argilac, Kara Harren gibi ölmeyi redetti ve Orys'in ordusuna karşılık Fırtına Burnu'nda bir ordu topladı. Meraxes'in tepesinde ki Rhaenys, Argilac'ın hareketlerini izlemek için keşfe çıktı. Her iki ordu birbirine yaklaştığında, savaşa adını veren çok kuvvetli bir fırtına meydana çıktı. Argilac'ın şövalyeleri hücuma geçti ancak çamur yüzünden yavaşlıyorlardı. Sonunda tükenmelerine rağmen Meraxes'in üzerinde ki Rhaenys ile karşılaştılar. Ejderha havada olduğu kadar yerde de oldukça ölümcüldü. Bu karmaşa sırasında, Argilac atından düştü ve kendini Orys Baratheon ile karşı karşıya buldu. İkiside dövüş sırasında yaralandılar ancak Argilac dilediği gibi bir savaş sırasında hayatını kaybetti. Onun ölümü savaşı sonlandırdı.

Sonucu

Babasının ölümünün ardından Prenses Argella, kalesi Fırtına Burnuna geri çekildi ve kendisini Fırtına Kraliçesi ilan etti. Buna rağmen, garnizonu, Kara Harrenin kaderini paylaşmaktan korktukları için, Argella'ya karşı bir isyan çıkardılar ve onu çıplak ve zincirlere vurulmuş halde Orys'e sundular. Öte yandan, Orys ona nazikçe davrandı, zincirlerini çözdü, onu kendi pelerinine sardı ve ona yiyecek ve şarap ikram etti.

Daha sonra Orys, Argella ile evlendi ve Fırtına Topraklarının Azam Lordu oldu. Durrendon Hanesi armasını ve sözlerini kendi hanedanı için seçti.