Stafford Lannister

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
House Lannister.png
Stafford Lannister
House Lannister.png
Karakter Bilgisi
Lakap Ahmak Amca
Unvan Sör
Bağlılık Lannister Hanesi
Kültür Westeros
Doğum 246FS ile 253FS arasında bir zaman, 
Ölüm 299FSÖküzağzı
Myranda Lefford
Kitap(lar) Taht Oyunları(Görüldü)
Kralların Çarpışması (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)

Stafford Lannister, Lannister Hanesi'nden bir şövalyedir. Kız kardeşi Leydi Joanna'nın evlendiği ve ayrıca kuzeni olan Azam Lordu Tywin Lannister'ın kayınbiraderiydi.

Tarih

Gençliğinde Leydi Ellyn Tarbeck tarafından, Ellyn'in kocası Lord Walderan Tarbeck'in rehin alınmasına karşılık esir alındı. Sör Jaime Lannister ve Sör Brynden Tully, Stafford'un bir orduyu yönetecek kapasitede olmadığını düşünür.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Sör Jaime'nin yenilmesinin ardından Sör Stafford Lannis Limanı'nda bir ordu toplamaya başlamıştır. Çünkü ordu tecrübesiz askerlerden oluşuyordu ve onları eğitmek uzun zaman aldı.

Stafford kendini Lannisterlar'ın elinde bulunan Batı Toprakları girişindeki kalelerde güvende hisseden Sör Stafford burada herhangi bir nöbetçi bulundurmadı. Büyük bir hataydı. Stark kuvvetleri, dağların arasından geçen gizli bir yol kullanarak batıyı işgale başladı. Ana yol üzerinde gardiyan kulelerine gözükmeden gece vakti Stafford'un ordusuna saldırdılar. Bu sürpriz saldırı karşısında Lannister güçleri dönüp savaşamadı ve yanlış tarafa yönlendi. Stafford atına ulaşmaya çalışırken Lord Rickard Karstark tarafından öldürüldü. Stafford ölünce Lannister Hanesi'nin kuvvetlerinin başına daha becerikli oğlu Sör Daven getirildi.

Aile

Stafford, Leydi Myranda Lefford ile evliydi ve bu birliktelikten üç çocukları oldu; Sör Daven, Cerenna ve Myrielle Lannister