Stannis Baratheon

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
BaratheonHanesi.PNG
Stannis Baratheon
Stannis sigil coat.png
Stannis Baratheon.jpg
Karakter Bilgisi
Tam isim İsminin Birincisi Stannis Baratheon
Lakap Dar Deniz'deki Kral
Boyalı Masa'nın Kralı
Karanlık Lord
Ejderha Kayası'ndaki Kral
Sur'daki Kral
Yeniden doğan Azor Ahai
Vadedilmiş Prens
Unvan Sör
Ejderha Kayası Lordu
Fırtına Burnu Lordu
Donanma Başı (eskiden)
Westeros'un Kralı
Andallar'ın, Rhoynarlar'ın ve İlk İnsanlar'ın Kralı (iddia)
Yedi Krallığın Lordu (iddia)
Diyarın Koruyucusu (iddia)
Gece Kalesi'nin Kumandanı
Doğum FS 265Fırtına Burnu
Irk Fırtınalı
Aile
Hane Ejderha Kayası-Baratheon Hanesi
Önceki Kral Robert Baratheon
Varis Prenses Shireen Baratheon
Kraliçe Kraliçe Selyse Florent
Kraliçe Selyse Florent
Çocuk Prenses Shireen Baratheon
Baba Lord Steffon Baratheon
Anne Leydi Cassana Estermont
Ekler
Kitaplar Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)
Taht Oyunları (Bahsedildi)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Görüldü)
Kış Rüzgarları (Görüldü)
Oyuncu Stephen Dillane
TV Sezon 2
Sezon 3
Sezon 4
Sezon 5

Stannis Baratheon, Ejderha Kayası'nın Baratheon Hanesi'nin başı ve Ejderha Kayası Lordu'dur. Fırtına Burnu Lordu Steffon Baratheon ile Leydi Cassana Estermont'un ikinci oğullarıdır. Ağabeyi Kral Robert Baratheon, erkek kardeşi Lord Renly Baratheon'dur. Stannis, Robert'ın Küçük Konsey'inde Donanma Başı olarak hizmet eder. Tv dizisi Game of Thrones 'da Stephen Dillane tarafından canlandırılır.

Görünüş ve Karakter

Stannis kardeşleri Robert ve Renly gibi uzun boylu, geniş omuzlu ve güçlü bir adamdır. Jon Kar'a göre Stannis ona yukarıdan bakacak kadar uzun boyludur. Ayrıca koyu mavi gözleri ve kalın kaşları vardır. Kel olmasına rağmen kafasının yan kısımlarında başında bir tacın gölgesini andıran saçlar vardır ve çenesinde sıkı bir sakal bulunur. Yüzü sertleşmiş deri gibi gergin, yanaklarının içi çökük, dudakları ince ve solgundur. Dişlerini alışkanlık olarak sıkar.

Stannis; güçlü, inatçı, nadiren merhamet gösteren, görevine sadık ve adaletli sert bir adamdır. Onurunun ve gururunun koruyucusudur. Stannis başarılı bir komutan, denizci ve savaşçıdır. Soylu yada halktan kimse onu sevmez. Yetişkinlik dönemlerinde krala olabildiğinde iyi hizmet etmesine rağmen Robert'ın ondan esirgediği sevgiden giderek daha çok etkilenir.

Stannis kolay nezaket gösteren biri değildir ve kadınlara hatta kendi eşi Florent Hanesi'nden Leydi Selyse'in yanında bile rahat değildir. Kral'ın Şehri'nde görev yaptığı yıllar boyunca eşini Ejderha Kayası'nda bırakmıştır. Eşine mektuplar yazar ama sık değildir. Ve ziyaretleri mektuplarından da azdır; yılda bir yada iki kez evlilik yatağına girer ve bundan zevk almayıp bunu bir görev gibi görür. Bir zamanlar oğlu olmasını umut etse de sadece kızı Shireen vardır.

Stannis, Melisandre'den etkilenerek kendi kişisel armasını turuncu alevler içinde kırmızı bir kalbin içinde Baratheon geyiği yapar. Soylu akranlarına nazaran Stannis daha sade giyinir. Bazen gri yün tunik, koyu kırmızı pelerin giyer ve kılıcıyla hançerini astığı düz siyah deri bir kemer kullanır. Müzakere sırasında kapitone takımın üstüne deri bir yelek, kahverengi yüz tozluklar ve aşınmış çizmeler giymiştir; kemerine lal taşları ve sarı topazlar kakılmıştır. Zırh giyeceği zaman yün ve kaynatılmış deri giyer ve yanan kalple işlenmiş gri bir plaka da zırhının bir parçasıdır. Stannis'in yaverleri Devan Seaworth ve Bryen Farring'tir, Sör Andrew Estermont yıllar önce Stannis'in yaverliğini yapmıştır.

Hayatı

Erken Yaşamı

Lord Steffon Baratheon, eşi Leydi Cassana Estermont, Ağabeyi Robert ve Stannis

FS 264'de doğan Stannis, Baratheon Hanesi'nin başı ve Fırtına Burnu Lordu Steffon Baratheon ile Leydi Cassana Estermont'un ikinci oğludur. Ağabeyi Robert, kardeşi Renly'dir.

Stannis dört yaşından büyük olmadığı bir zamanda babaları Steffon, erkek kardeşi Robert'la onu konseye götürür. Orada Stannis, Kral Aerys II Targaryen'i Demir Taht'ta gördüğüne inanır. Stannis çok etkilenir ve Robert ile birlikte kralın ejderhalar kadar korkutucu olduğu konusunda hemfikir olurlar. Yıllar sonra babaları Steffon, o günün başında Kral Aerys'in tahtta kendini kestiğini ve Kral Eli Lord Tywin Lannister'ın onun yerine geçtiğini söyler.

Stannis gençliğinde yaralı bir atmaca bulur ve onu iyileştirir. Kuşa Gururlukanat ismini koyar ancak ağabeyi Robert onun asla ağaç tepelerinden daha fazla uçamadığından dolayı Zayıfkanat ismini koyar (Robert'ın da o dönemde asla avını ıskalamayan Yıldırım adında bir şahini vardır). Sonunda Stannis'in büyük amcası Sör Herbert Stannis'e başka bir kuşa denemesi gerektiğini çünkü kendisini aptal yerine düşürdüğünü söyleyerek kuşu terk etmeye ikna eder.

Stannis büyüme döneminde her zaman ağabeyinin gölgesinde kalır. Stannis ne yaparsa yapsın Robert ilk ve daha iyisini yapmıştır. Bu döngü yetişkinliğe kadar devam eder. Fırtına Burnu'nda ki Üstat Cressen, Stannis'e kardeşlerinden daha çok önem vermeye başlar çünkü üçü arasından daha az sevilen Stannis'tir ve sevgiye en çok onun ihtiyacı vardır. Gençliğinde bile Stannis yaşından daha olgun, ciddi ve neşesiz bir çocuktur.

FS 278'de Stannis'in anne babası, Kral Aerys II Targaryen'in emriyle Volantis'e, Stannis'in kuzeni veliaht Prens Rhaegar Targaryen'e bir gelin bulmak için gönderilirler ancak başarısız olurlar. Üstat Cressen, Lord Steffon Baratheon'un dönüşünden iki hafta önce ona neler yazdığını hatırlar; Volantis'te Robert'ı memnun edecek ve Stannis'e nasıl güleceğini öğretecek muhteşem bir soytarı bulduğunu haber verir. Stannis ve Robert, Fırtına Burnu'nun kale korkuluklarından Lord Steffon ve Leydi Cassana'nın dönüşünü beklerler. Gururlu Rüzgar Fırtına Burnu'nun görüşüne girdiğinde iki kardeş geminin Gemi Kıran Körfezi'nde kayalara doğru parçalandığına ve Steffon ile Cassana'nın boğulup denizde kaybolduklarına tanık olurlar. Stannis, o gün Yedi'ye olan inancını kaybeder.

Robert'ın İsyanı

Kral Aerys II Targaryen, Rickard ve Brandon Stark'ın infazından sonra Robert Baratheon ve Eddard Stark'ın kellelerini Lord Jon Arryn'den talep eder; Lord Jon bunun yerine isyan eder ve sancaklarını kaldırır, hem Eddard'ın hem Robert'ın kendi sancaktarlarını çağırmaları için onları evlerine gönderir. Stannis'in kararı zordur. -ağabeyi ve kanı Robert ile kralı ve sadakati Aerys arasında kalır- Robert Yaz Kalesi Savaşları'ndan sonra mahkumları Fırtına Burnu'na getirir, Stannis kaleyi tutmaya devam eder ve safını belli eder. Stannis kardeşine yanında getirdiği adamların onu yakalayıp Aerys'e teslim etmek istedikleri konusunda uyararak esirleri zindana atar ancak Robert onları müttefik haline getirir.

Robert savaşa devam etmek için yürüyüşe gittiğinde Stannis Fırtına Burnu'nda kalır. Robert Ashford'da yenildikten sonra kraliyet kuvvetleri Baratheon'ların kalesini kuşatır. Stannis isyanın büyük çoğunluğunda Lord Mace Tyrell ve Paxter Redwyne'e karşı kuşatmada kaleyi savunur. Garnizon umutsuz şartlarda kaleyi savunmaya devam eder, sadece kötü şöhretli kaçakçı Davos'un getirdiği yiyeceklerle açlıktan kurtulurlar. Soğan ve tuzlu balık dolu fıçılar kuşatma da garnizonun daha uzun sürede ayakta kalmalarına yardımcı olur.

Lord Eddard Stark'ın kuşatmayı kaldırmasının ardından Stannis, Davos'u şövalye ilan eder, onu hizmetine alır ve Gazap Burnu'nda Seaworth Hanesi'ni kuracağı bir araziyle ödüllendirir. Ancak Stannis adalet duygusundan vazgeçmez; Davos'u kaçakçılık suçlarından dolayı sol elinin parmaklarının ilk boğumlarının kesilmesine hükmeder. Davos cezayı adil bulur ancak bunu Stannis'in yapmasını ister, Stannis temiz bir kesim için balta kullanır.

Ejderha Kayası Lordu

Kral Toprakları'nın Yağmalanması'ndan ve Fırtına Burnu'nda Tyrell'ların teslim olmasından sonra yeni Kral Robert I Baratheon, kardeşi Stannis'e Targaryen Hanesi'nin sahip olduğu son kale olan Ejderha Kayası adasını ele geçirmesi için yeni bir kraliyet filosu inşa etme emri verir. Şiddetli bir fırtına sonrası adayı koruyan Targaryen filosu yok olur ve Dul Kraliçe Rhaella Targaryen Ejderha Kayası'nda doğumda ölür. Targaryen destekçileri, Stannis'in Ejderha Kayası saldırısından önce adadan Viserys ve Daenerys isminde iki Targaryen çocuğunu kaçırırlar. Robert Stannis'i Targaryen varislerinin kaçmasına izin verdiği konusunda suçlar ancak gerçekte her iki varis Stannis adaya gelmeden önce güvenlik altına alınır.

Kral Robert, Stannis'i Ejderha Kayası Lordu ilan ederken o zamanlar küçük bir çocuk olan küçük kardeşi Renly'i daha zengin olan Fırtına Burnu Lordu yapar. Stannis buna sinirlenir ve bunun kasıtlı olduğuna inanır, Kraliçe Cersei Lannister'da aynı fikirdedir. Ancak George RR Martin'e göre bu Robert'ın kasti yaptığı bir hareket değildir. Kale geleneksel olarak Targaryen Hanesi'nden Demir Taht'ın varisi Ejderha Kayası Prensi'nin yerleşkesi olmuştur, bu nedenle Robert çocuğu olmadığı dönemlerde varisi olarak Stannis'i görmüştür. Şuan ki dönemde Ejderha Kayası Lordu Stannis Baratheon, Ejderha Kayası'nın Baratheon Hanesi'nin başıdır.

Stannis, karısı Leydi Selyse Florent ve kızları Shireen Baratheon

Stannis, Robert'ın Küçük Konsey'inde Donanma Başı olarak görev yapar. Birkaç yıl sonra Florent Hanesi'nden Leydi Selyse Florent ile evlenir. Düğün sırasında Kral Robert, düğün yatağında Selyse'in kuzeni Delena Florent'le birlikte olur. Bu ilişkiden kralın resmi olarak tanıdığı tek piçi Edric Fırtına doğar. Stannis çocuğun, karısının hanesinin onuruna açıkça hakaret olduğunu söyleyerek onu Fırtına Burnu'nda ki kardeşi Renly'e gönderir.

FS 289'de Greyjoy İsyanı sırasında Stannis kraliyet filosunu komuta eder ve Güzel Ada Savaşı'nda Demir Donanma'yı tuzağa çekerek onları yok eder. Ardından Büyük Wyk'i kardeşi adına ele geçirir. Ayrıca bir zamanlar Üç Kız Kardeşler'de kaçakçılığı bastırabilmek için Kız Kardeş Kasabası'na bir filo gönderir. Stannis, Kral'ın Şehri'nde görev yaptığı sırada Sör Axell Florent Ejderha Kayası'nın Kale Muhafızı olarak hizmet eder.

Stannis her ne kadar ağabeyi Robert'a sadakatle hizmet etse de Robert tarafından hiçbir zaman taktir görmez. İsyan sırasında Fırtına Burnu'nu Tyrell'lara karşı tuttuğu için teşekkür beklerken, Robert kuşatmayı kaldırdığı için Eddard Stark'a teşekkür eder. Stannis Robert adına Ejderha Kayası'nı aldığında yine teşekkür bekler ancak Robert Targaryen çocuklarının kaçmasına izin verdiği için onu suçlar, haybu ki Stannis yelken açmadan onlar adayı terk etmişlerdir. Robert vaktini avcılık, içki ve fahişelerle geçirirken Stannis Kral Eli Lord Jon Arryn'e krallığı yönetme konusunda destek olur ama bunun karşılığında bir teşekkür yada minnet görmez. Robert tahtı aldıktan sonra atalarının kalesi olan Fırtına Burnu'nda hakkı olduğunu Robert'a birçok kez söylemesine rağmen Robert oralı olmamıştır. Bunun yerine zamanı geldiğinde kaleyi Renly'e verir.

Stannis başkentte genelevleri yasaklamayı teklif eder ancak Kral Robert bunu reddeder. Stannis bunun üzerine Ejderha Kayası'nda fahişeliği yasaklar.

Sonunda Stannis, Kraliçe Cersei Lannister'ın çocuklarının (Prens Joffrey, Prenses Myrcella ve Prens Tommen Baratheon) aslında Robert'tan olmadığına şüphelenmeye başlar. Muhbir Başı Varys bu fikrin bilinmeyen bir kişi tarafından Stannis'e bahsedildiğini ileri sürer. Robert'ın ona inanmayacağını düşünen Stannis şüphelerini Lord Jon Arryn'e anlatır. Birlikte bu konuyu araştırırlar ve Robert'ın başkentteki piçlerini ziyaret ederler. Jon aniden öldüğünde kanıtları bulmaya başlamıştır ve Stannis Jon'u öldürenin Cersei olduğuna inanır. Stannis Robert'ın onu Kral Eli yapacağını umar ancak Robert bunun yerine eski arkadaşı Lord Eddard Stark'a görevi teklif etmek için Kuzey'e gider. Kızgın haldeki Stannis kraliyet filosuyla beraber Ejderha Kayası'na döner. Üstat Cressen yaşlı ve hasta olduğu için Stannis yeni bir üstat istemek için Hisar'a haber gönderir ve Pylos, Stannis Ejderha Kayası'nı kapatmadan birkaç gün önce gelir.

Jon Arryn'in soruşturması sırasında Stannis'in, Jon'un küçük oğlu Robert Arryn'i Ejderha Kayası'nda yetiştirmeyi kabul ettiği ortaya çıkar. Ancak Jon'un karısı Lysa Tully Jon'un ölümünden sonra oğluyla birlikte Vadi'ye kaçtığı için bu gerçekleşmez.

Kral Stannis Baratheon ve Melisandre

Son Olaylar

Taht Oyunları

Jon Arryn'ın ölümünden sonra Stannis kraliyet filosunun çoğuyla beraber sancaklarını toplamak için Ejderha Kayası'na döner ve bir sonraki hamlesini planlar; Cersei'nin Jon'u öldürdüğüne inanır. Lord Eddard Stark, her ne kadar Stannis'in Kral Robert I Baratheon'un yeni Kral Eli olarak kendisini seçmediği için bundan etkilendiğini bilmese de Jon Arryn'in cinayeti hakkında birşeyler bildiğinden şüphelenip neden başkentten ayrıldığını merak eder. Ned Yüce Üstat Pycelle aracılığıyla Lord Stannis'in Küçük Konsey'de ki yerine geri dönmesini isteyen kibar bir mektubu kuzgunla göndertir. Eddardb Jon'un ölümünü araştırırken Stannis ve Jon'un birlikte çok fazla zaman harcadığını öğrenir. Stannis ve Jon'un bir genelevi ziyaret ettiklerini öğrendiğinde bunun normal olmadığını, Stannis gibi onurlu bir adam için bu ziyaret anormal olduğunu düşünür.

Robert Kral Ormanı'nda bir yaban domuzu avında domuzun saldırısına uğrar ve ölür, yerine oğlu Joffrey I Baratheon geçer. Eddard Stannis'i Demir Taht'a geçirmeyi planlar ancak Robert onu oğlunun naibi olarak ilan eder ve diyarı yönetmesini ister. Buna karşın Robert'ın dul eşi Kraliçe Cersei Lannister bu karar itiraz eder ve Eddard Lord Petyr Baelish tarafından ihanete uğrar. Lord Stark TomardRüzgar Cadısı isimli gemiyle Kuzey'e doğru gönderirken kişisel bir mektubu Stannis'e vermekle görevlendirir ancak Tom mektubu gönderemeden Altın Pelerinliler tarafından öldürülür ve gemi Kral'ın Şehri'nden ayrılamaz. Daha sonra çocuk Kral Joffrey Eddard'ı idam eder.

Lord Varys Küçük Konsey'e Stannis'in gemiler inşa ettiğini, paralı askerler topladığı ve Asshai'den Ejderha Kayası'na bir gölge bağcısı getirdiğini söyler.

Karasu Savaşı'nda Stannis

Kralların Çarpışması

Stannis Ejderha Kayası'nda kendini kral ilan eder. Sör Davos SeaworthFırtına Toprakları'na destek bulması için gönderir ancak kimse onun davasına katılmaz. Üstat Cressen Stannis'e, Kuzey Kralı Robb Stark'la Lannister'lara karşı bir ittifak yapmasını önerir ancak Stannis yarım bir krallığa razı olmayacağını söyler. Cressen bunun üzerine Stannis'in tek çocuğu ve varisi Shireen'i Kartal Yuvası'nda ki Leydi Lysa Tully'e göndermesini ve yardımlarını istemesini söyler ancak Stannis'in karısı Selyse Florent, bir kralın kimseye yalvarmayacağını söyler ve Stannis'de bu fikre katılır.

Selyse, rahibe Melisandre'ya Ejderha Kayası'nda inancını yayması için izin verir ve kale R'hllor'un merkezi konumuna gelir. Kırmızı kuyruklu yıldızın Stannis'in zamanı olduğunu söyleyen Selyse, kocasının fetih yapması için Ejderha Kayası'ndan yelken açması gerektiğini söyler. Ayrıca Selyse, Renly'nin öldükten sonra adamlarının Stannis'e katılacağını ve Melisandre'nin Renly'nin ölümünü ateşlerde gördüğünü iddia eder. Üstat Cressen büyünün ateşte olan görülerin düşüncesiyle dehşete kapılır ancak Stannis'i ikna edemez. Stannis R'hllor'un müridi olmasa da Işığın Efendisi'ne fedakarlık yapmak için kalenin septi ve ahşap Yedi'nin heykellerinin yakılmasına müsaade eder. Bu ateşin içinde Melisandre, Stannis'in Azor Ahai'nin yeniden doğmuş hali olduğunu ilan eder ve yanan heykellerden birine saplanan Işık Getiren isimli kılıcı çekmesini ister. Davos Seaworth'ün yardımıyla Stannis'in iddiasına Salladhor Saan'da katılır. Kendi aralarında Salladhor Davos'a kılıcın gerçek Işık Getiren olmadığını söyler. Stannis, Yedi Krallık'ta ki her lorda ve Özgür Şehirler'de ki limanlarda; kuzgunla yada mesajını taşıyan adamlarıyla Joffrey'in, Myrcella'nın ve Tommen'ın birer piç olduğunu ve Demir Taht'ta hiçbir haklarının olmadığınını ilan eder. Davos Stannis'e ensestin kanıtı olmadığını söyler ancak Stannis Fırtına Burnu'na erişimi olmasa da kanıtı olduğu iddia eder. Davos ayrıca Yedi İnancı'nın takipçilerini kaybetmek istemiyorsa Stannis'in R'hllor'u açıkca inancı olarak göstermemesinin akıllıca olduğunu söyler ancak Stannis Melisandre'nin sahip olduğu güç nedeniyle bu tavsiyeyi reddeder.

Melisandre ve Ejderha Kayası'nda ki septi yakan Stannis

Kardeşi Renly yavaş yavaş Yüksek Bahçe'den Gül Yolu aracılığıyla Kral'ın Şehri'ne yürüyüşe geçer bunun üzerine Stannis Fırtına Burnu'na doğru yola çıkarak kaleyi kuşatır. Renly, komutasında on bin adamla yola çıkarak Stannis'le görüşmek için Fırtına Burnu'na gelir ve yolda yüz bin adamı olduğunu söyler. Stannis ve Renly'nin görüşmesi sırasında Stannis Renly'e sadakat yemini etmesi için şans verir ancak Renly bunu reddeder ve Stannis öfkelenir. Stannis Renly'i hain ilan eder ve Leydi Catelyn Tully'i Robb Stark konusunda tehdit eder. Stannis'in mektuplarını önemsemeyen ve kendi gücüne güvenen Renly, Stannis'e bağlılık yemini etmeyeceğini söyledikten sonra Stannis oradan ayrılır ve şafakta bir savaş olacağını söyler. Catelyn Renly'e, Lannister'ların oğlu Bran'a suikast girişiminde bulundukları hakkında bilgi verir. Catelyn şimdi bu olayın sebebinin Bran'ın Cersei ve Jaime'nin ilişkiye girdiğini görmesine bağlar; şüphelerini Stannis ile paylaşmak istediğini ve Renly ile Stannis'in savaşı bırakıp Büyük Konsey'i çağırmaları gerektiğini söyler. Renly bunu reddeder ve Gölge Suikastçi tarafından öldürülmeden önce savaşa hazırlanmaktadır. Catelyn Tully'e göre gölge Stannis'tir. Renly'nin Fırtına Burnu'nda yanında getirdiği birliklerin çoğu Stannis'e katılır.

Renly'nin ölümünden sonra Stannis korkunç kabuslar görmeye başlar ve bundan rahatsız olur, bu nedenle Melisandre onun çadırında kalmaya başlar ve onu yatıştırır. Devan Seaworth'ün babası Davos'a söylediğine göre Stannis kabuslardan dolayı uyuyamaz, ancak Renly'nin öldüğü sırada yatağında uyumaktadır. Stannis Fırtına Burnu'nu karadan ve denizden kuşatır, garnizonun zarar görmeyeceğine söz verir ve kalenin teslim olması için iki hafta boyunca bekler. Ancak Sör Cortnay Penrose, iki hafta boyunca yapılan müzakerelerde Robert'ın piç oğlu Edric Fırtına'nın teslim edilme şartını reddeder. Cortnay Stannis'e konuyu kararlaştırmak için teke tek bir mücadele önerir ancak Stannis bunu reddeder. Stannis, Fırtına Burnu'nda olası bir yenilgi korkusundan kaleyi kaybedebileceği ve ensesti kanıtlamak için Robert'ın piçini ele geçirememe durumu nedeniyle gece kimse görmeden Davos'a Melisandre'yi kalenin altına bir tekneyle götürmesini emreder. Davos Melisandre'yi kalenin altına getirir ve Melisandre burada Stannis'e benzeyen bir gölge doğurur. Aynı gece Cortnay kalenin kulesinden düşer ve ölür böylece kale Stannis'in eline geçer; daha sonra Stannis Fırtına Burnu'nun tanrı korusunu yakar. Cortnay'ın kendini kuleden attığı söylenir çünkü muhafızlar odada başka kimseyi bulamaz ve kuleye giren kimse de yoktur. Ancak Lord Varys Cortnay'ın büyü yoluyla öldürüldüğüne inanır.

Fırtına Burnu'nun düşmesinin ardından Stannis, gelişini bekleyen Kral'ın Şehri'ne doğru harekete geçmeye özgürdür. Tyrion Lannister Yüce Septon'a şehirdeki insanların Stannis'e katılmalarını önlemek için Stannis'in Yüce Baelor Septi'ni yakacağına yönelik haberler yaymasını söyler. Tyrion Lannister Vadi'li Dağ Klanı adamlarını Stannis'in keşif kollarına saldırmaları, yük arabalarını yağmalamalarını ve ikmal kuvvetlerini yakmalarını emreder. Buna karşılık Stannis'in öncü kuvvetleri Kral Ormanı'nı yakıp klanları dumana boğar.

Stannis-Baratheon-Imgur.jpg

Stannis Karasu Savaşı sırasında Kral'ın Şehri'ne saldırır. Stannis'in gemilerinin çoğu limana girer ancak Lannister'lar çılgınateş yakarlar ve limanın girişine zincir çekilir böylece gemilerin geri dönüşü engellenir, çoğu yok edilir. Lord Tywin Lannister ve Tyrell Hanesi'nin güçleri gelmeden önce Stannis'in güçleri zafere yakındır; daha sonradan Garlan Tyrell olduğu anlaşılan Renly Baratheon'un hayaleti ortaya çıktığında ordu dağılır. Sör Richard Horpe ve Sör Justin Massey Stannis'i geri çekilmeye ikna ederler.

Kılıçların Fırtınası

Karasu Savaşı'ndaki yenilgisinin ardından Stannis, çoğu Kraliçe'nin Adamları'ndan olan az sayıda askerle birlikte Lys'li Salladhor Saan'ın gemilerine biner ve Ejderha Kayası'na döner. Lord Alester Florent'i Kral Eli ilan eder ve sonrasında kendisini Taş Davul'a kapatıp Melisandre haricinde kimseyi görmek istemez. Yemek yemez ve söylentilere göre Melisandre ile Ejderdağı'nın altında ateşleri izler. Davos Seaworth'un Melisandre'yi öldürme planından tutuklanmasının ardından Melisandre onu ziyaret eder; Stannis'in ateşlerinin çok az yandığını ve yeni bir gölge oğul yapmaya cesaret edemeyeceğini söyler. Stannis'in Kral Eli Alester, Stannis'in kazanma şansı olmadığını düşünerek başta Stannis'in Demir Taht iddiasını bıraktığı ve Cersei Lannister'ın çocuklarının piçlik iddialarını geri çekmesine karşılık Ejderha Kayası ve Fırtına Burnu'nun Stannis'in olması ve kral barışı sağlanması yönünde Lannister Hanesi ile anlaşmaya çalışır. Anlaşmayı Tommen Baratheon ve Shireen Baratheon'un evliliği ile nihayete erdirmeye niyetlenir. Ancak mektup Kral'ın Şehri'ne ulaşmadan ihanet nedeniyle tutuklanır.

Davos Stannis'in önüne çıkarılır. Sör Axell Florent Davos'a Boyalı Masa Odası'nda ki Stannis'in huzuruna çıkarana kadar eşlik eder ve ona kralın huzurunda kendi ismini Kral Eli olarak söylemesi yönünde tehdit eder. Stannis Davos'a Axell'in savaşı devam ettirmek istediğini ve Pençe Adası'na saldırı planı olduğundan bahseder. Stannis Davos'a bu planlarla ilgili görüşünü bildirmesi ister ve görüşü kötü yönde gittiğinde Axell'ı odadan çıkarır ve Melisandre'yi çağırır. Davos Melisandre hakkında şüphelerini Stannis ile paylaşır ancak Stannis Renly'nin ölümünden Melisandre'nin ilgisi olmadığını düşünür. Buna karşın Davos'un Axell'ın planı hakkında düşüncelerini doğru bulur ve onu Kral Eli ilan edip Yağmur Ormanı Lordu ve Dar Denizin Amirali unvanlarını verir. Stannis'in ateşlerde ormandan içinde yüksek bir tepe görür; siyah giymiş adamların ellerinde fener vardır ve karda bazı şekiller hareket eder. Melisandre Stannis'i Robert'ın kabul ettiği piçi Edric Fırtına'yı feda etmesi için ikna etmeye çalışmasına rağmen Stannis bunu reddeder ve onun yerine sülük kullanmasını emreder. Stannis üç sülüğü diğer üç kralın (Joffrey Baratheon, Balon Greyjoy, Robb Stark) isimlerini söyleyerek ateşe atar.

Kısa süre içine Balon'un ve Robb'un ölmesi üzerine Melisandre'nin iddia ettiği gibi Edric'in feda edilip taştan ejderhaların uyandırılması fikri Stannis'in danışmanları arasında tartışma yaratır. Davos yalnız kaldıklarında Stannis'i Edric'in feda edilmemesi konusunda ikna etmeye çalışır ancak Stannis, Joffrey'in ölmesi durumunda istemesede buna mecbur kalacağını kabul eder. Joffrey'in ölümü üzerine Stannis bu fikri sevmese de Edric'i feda etmeye razı olur. Bununla birlikte hala krala sadık olan ve R'hllor'u inancı olarak kabul etmeyip Yedi İnancı taşıyan adamlar Davos'un çevresinde toplanır; Davos Edric'i Sör Andrew Estermont'un himayesine verip onu güvenle kaçırtır. Stannis buna öfkelenir ama Davos halkını koruyamayan kral, kral değildir diyerek Üstat Aemon'un yazmış olduğu yardım mektubunu okuyarak Stannis'in Sur'a yelken açmasını tavsiye eder.

Melisandre Kuzey'e yelken açmak için uygun rüzgar versin diye R'hllor'a kurban verir. Stannis, Selyse ve Shireen'in Kıyıdaki Doğugözcüsü'ne bırakır. Mance Rayder'ı ve Yabanıl ordusunu yenmek için zamanında Duvarın altındaki savaşa katılır. Stannis savaşın sonunda Kara Kale'ye yerleşip Kral Kulesi'nde kalmaya başlar. Stannis, Mance Rayder'ı yakmaya planlasa da Yabanıllar'ın R'hllor'a biat etmesi karşılığında Sur'u geçmeleri ve Lütüf'a yerleşmelerine izin verilir. Jon Kar kralın huzuruna çıktığında, Stannis Jon'a Kuzey'i kazanmasına yardım etmesi karşılığında onu meşrulaştırmayı ve Kışyarı Lordu ilan etmeyi önerir. Jon bu teklifi düşüneceğini söyler. Stannis Gece Gözcüleri Lord Kumandanı ile görüşmek ister ancak kara kardeşler on günlük oylamanın ardından henüz yeni bir kumandan seçemezler, bunun üzerine Stannis eğer kumadan seçmeden dışarı çıkarlarsa kumandanı kendi seçeceğini bildirir. Stannis, Üstat Aemon ve Samwell Tarly'e Ejderha Kayası'nda ki kale muhafızına haber gönderdiği ve Ötekiler'le savaşmak için Ejderhacamı çıkartacağını söyler; ayrıca Aemon'un soyundan haberdar olduğunu belli eder. Aemon Işık Getiren'i görmek ister ve Stannis bunu kabul eder. Samwell'ın çabası sayesinde Jon Kar, Lord Kumandan seçilir ve Stannis'in seçmesi engellenir.

Stannis Baratheon'ı dizide canlandıran Stephen Dillane

Kargaların Ziyafeti

Kendi özgü unvanıyla Westeros'un Kralı Stannis, Kara Kale'de Kral Kulesi'nde kalmaya devam eder. Adamlarının çılgın prenses olarak adlandırdığı ValKuzeyli'ler ve Özgür Halk arasında barışı sağlamak için kullanma niyetindedir. Lord Kumandan Jon Kar Stannis'e yiyecek, barınma ve Gece Kalesi'sini verir ve Lütuf'a Yabanıllar'ı yerleştirmesine müsaade eder. Stannis Kuzeyli lordlara kuzgun gönderir ve onların sadakatini ister ancak şimdiye kadar sadece Karstark Hanesi cevap verir.

Cersei, Tywin Lannister'ın ölümünden Tyrion Lannister suçlamadan önce Stannis'in yapmış olabileceğini düşünür. Stannis nihayetinde Ejderha Kayası'ndan ayrıldığında nihayet yenilgiyi kabul ettiğini düşünür ve sürgüne gittiğine inanır. Ancak Kral'ın Şehri'ne Stannis'in Kuzey'e gittiği haberi geldiğinde öfkelenir. Cersei bunun üzerine Stannis'in geride bıraktığı küçük garnizonu yenip Ejderha Kayası'nı almak için iki bin Lannister askeri gönderir. Bu arada şimdiki Kuzey Muhafızı Lord Roose Bolton ve Frey Hanesi'nden iki bin asker Stannis'le ve onun bin kadar askeriyle ilgileneceği haberini gönderir.

Cersei, Greyjoy'larla ancak Stannis yenildikten sonra ilgileneceğini söyler. Kral'ın Şehri'nde ki Küçük Konsey'de Altın Mürettebat'ın Myr ile olan sözleşmesini bozduğu haberi geldiğinde bunun Stannis'in başının altından çıktığı söylenir. Yine konseye Stannis'in Kral Eli olan Lord Davos Seaworth'ün Beyaz Liman'a gittiği ve Lord Wyman Manderly tarafından tutuklandığı haberi gelir. Cersei Lord Davos'un infaz edilmesini emreder.

Braavos'ta iken Üstat Aemon, Melisandre'nin Stannis'in Azor Ahai'nin yeniden doğmuş hali olduğu konusunu yanlış yorumladığına ikna olur.

Ejderhaların Dansı

Stannis Yabanıl tutsakları Sur'un ötesinde tutar. Kral Yolu'ndan Kraliçe Tacı'na kadar aşağıya at sürmüş, Köstebek Kasabası'nın boş kulübeleri arasında dolaşmıştır. Kraliçe Kapısı ve Meşe Kalkan arasında yıkık kaleleri denetler ve Melisandre ile her gece Sur'un üzerinde yürür. Her gün sorgulamak için mahkumlar seçer. Mormont Hanesi Stannis'e katılma teklifini reddederken Manderly Hanesi Stannis'in mektubuna cevaben sadece mazeret uydurur. Jon Kar Sur'da Gece Gözcüleri'nin terk ettiği on altı kaleyi Stannis'e vermeyi reddeder, Stannis'in askerlerini kendi hizmetine vermesini ve komutayı kendi adamlarına vereceğini söyler.

Stannis, Davos Seaworth'ü kendi adına Lord Wyman Manderly'le görüşmesi için Beyaz Liman'a yollar ayrıca Sör Richard Horpe ve Justin Massey'i güneyden haber almak için gönderir. Stannis Janos Slynt'in infazını onaylar ve Mance RayderNöbet'i terk ettiği için ceza olarak R'hllor'a kurban eder. Ancak gerçekte Mance'ın yerine yanan kişinin Çıngıraklı'dır ve Mance'a benzemesi için Melisandre tarafından büyülenir. Kalan Yabanıllar'a diz çökmek veya Sur'un Ötesi'ne gitmek arasında seçim sunulur. Özgür Halk'ın çoğu diz çöker ve Sur'un güneyine gitmelerine izin verilir.

Stannis Mors Umber tarafından yönetilen Umber Hanesi'nin güçlerinin yarısının desteğini kazanır. Umber'ların kalan güçlerinin yarısı ise Lannister'ların esir aldığı Büyükjon'a zarar gelmemesi için Hother Umber tarafından Bolton Hanesi'nin yanındadır. Ramsay Bolton'un güneye Moat Cailin'e yürüyüşe geçtiği haberini alan Stannsi, Dehşet Kalesi'ne yürüyüşe geçmeyi planlar. Jon Kar ona planının asla başarılı olmayacağını söyler. Stannis Dehşet Kalesi'ne ulaşamadan kale onun saldırısını öğrenecek, Moat Cailin hızla düşecek ve sonrasında Ramsay ve Roose Bolton tüm güçleriyle Stannis'in üstüne geleceklerdir. Bunun yanında Stannis,Yabanıllar'la yürüyüşe geçerse Kuzeyli'leri yanına çekemeyecektir. Jon bunun yerine Stannis'in Flint'ler, Wull'lar, Norrey'ler ve Liddle'lar gibi Kuzeyli Dağ Klanları'nı ziyaret etmesini önerir. Jon Stannis'in Dehşet Kalesi'ne yürümesi yerine Demirdoğumlu'larla savaşmak üzere Derinorman Kalesi'ne yürüyüşe geçmesini önerir. Buna karşılık Yabanıllar Sur'da kalır.

Beyaz Liman'da Lord Wyman Manderly Stannis'in elçisi ve Kral Eli Davos Seaworth'ü tutuklar ve sahte infazını organize eder. Davos'la anlaşarak Rickon Stark'ı getirmesi halinde sadakatini Stannis'e vereceğine yemin eder.

Stannis Jon'un tavsiyesini dinleyerek Kuzeyli Dağ Klanları'yla görüşmek üzere dağlara yürür ancak yaverlerinden olan Davos'un oğlu Devan SeaworthMelisandre ile birlikte Sur'da ki Kara Kale'de bırakır. Kral, Dağ Klanları'nın desteğini kazanır ve ordusuna üç bin adam ekler. Stannis daha sonra Derinorman Kalesi'ni Demirdoğumlu'lardan savaşarak alır ve kaleyi Glover Hanesi'ne geri verir. Mormont'larla birlikte bir zamanlar Kışyarı Savaşı'nda savaştan kurtulan Hornwood, Cerwyn ve Tallhart Hanesi'nden adamları Stannis'e sadakat yemini ederler. Stannis, Derinorman Kalesi'de Asha Greyjoy dahil birkaç demirdoğumluyu esir alır. Stannis, Asha ve birkaç demirdoğumluyu yanlarına alarak Kışyarı'na yürüyüşe geçer ancak şiddetli kar yağışı nedeniyle ordu yavaşlar ve Stannis Kışyarı'nın batısında ve üç gün mesafede bir köyde kamp yapmak zorunda kalır. Arnolf Karstark ve Mors Umber'da yürüyüşe geçerler ve Kışyarı yakınlarında Stannis'e katılmayı planlarlar. Arnolf sonunda balıkçı köyünde Stannis'e katılır. Stannis'in adamlarının çoğu ve yanındaki tek yaveri Bryen Farring kar fırtınasına yenik düşerek ölürler.

Sur'a Braavos Demir Bankası'ndan bir elçi olan Tycho Nestoris gelir. Demir Taht borcun ödemelerini durdurduğu için Demir Banka bu durumu Stannis'le görüşmek ister. Jon Kar Tycho ile görüşür ve Stannis Demir Banka'nın taleplerini yerine getirirse Braavos'un onun taht iddiasını destekleyeceğini ifade eder. Alys Karstark Kara Kale'ye gelir ve Jon'a amcası Arnolf'un Stannis'i sadece ölümüne götüreceği ve sadakatinin yalandan ibaret olduğu konusunda uyarır. Gerçekte Bolton'lardan yanadır ve Stannis'e ihanet etmeyi planlar. Jon Stannis'i uyarmak için Derinorman Kalesi'ne bir mesaj gönderir. Tycho Stannis'i bulmak için önce Derinorman Kalesi'ne sonrada balıkçı köyüne gider. Kışyarı yakınlarında Mors Umber ve Tycho, Theon Greyjoy ve Arya Stark'ı bulurlar ve beraberlerinde Stannis'e götürürler.

Jon Kar Kara Kale'de Ramsay'dan bir mektup alır ve yedi günlük bir savaşın ardından Stannis'in ordusunun çoğuyla birlikte öldürüldüğünü yazar.

Kışyarı Yürüyüşü'nde Stannis ve ordusu

Kış Rüzgarları

Stannis, Boltonlar'la olan savaşa aktif ve verimli bir şekilde hazırlanır. Braavos'lu bankacı Tycho Nestoris'le anlaşma yapar ve Tycho'yu savaşın ortasında kalmaması için Sur'a gönderir. Tycho, Jon Kar'dan aldığı Arnolf'un ihanet haberini Stannis'i bildirir; bunun üzerine Stannis, Arnolf'u, oğlu Arthor'u ve üç torununu tutuklatır ve savunmayı planlar. Stannis Sör Justin Massey'i Kara Kale'ye gönderir; Kuzeyli Dağ Klanları'nı ordusuna kattığı için Jon Kar'a kız kardeşi Arya Stark'ı göndererek teşekkürlerini iletir. Massey'e daha sonra Braavos'a gitmesi ve Demir Banka'dan alacağı parayla yirmi bin kişilik paralı asker kiralamasını emreder. Stannis Massey'e Braavos'ta ölüm haberini alabileceğini hatta bunun doğru olabileceğini ancak yine de Shireen'i Demir Taht'a oturtması için çalışmasını emreder. Stannis sonrasında Asha Greyjoy'u yanına çağırır ve kardeşi Theon'u idam etmesi gerektiğini, ona merhamet göstermesi halinde tüm Kuzeyli orduyu kaybedebileceğini söyler.

Alıntılar

Kralların dostu yoktur, sadece tebaaları ve hasımları vardır.

-Stannis'ten Catelyn Tully'e.

Bu affedilmiş lordlar bunun iyi birer örneği. Gerçeği bilmeyen ve Joffrey'yi gerçek kralları sanan iyi ve sadık adamlar onun için savaşacak. Kuzeyli adamların aynı şeyi Robb Stark için yapması da doğal ama akın akın kardeşimin sancağı altına giren bu lordlar Renly'nin bir işgalci olduğunu biliyorlardı. Gerçek krallarına sırt dönmelerinin tek sebebi güç ve zafer hayaliydi. Onların ne olduğunu gayet iyi biliyorum. Evet onları affettim. Affettim ama unutmadım.

-Stannis'ten Davos Seaworth'e

Stannis ve kızı Shireen

Mesele istemek değil. Taht, Robert'ın veliahtı olarak benim. Kanun böyle. Benden sonra da kızıma geçmeli, Selyse nihayetinde bana bir oğul vermezse. Ben kralım. Bu meseleye istekler giremez. Kızıma karşı bir vazifem var. Diyara karşı. Hatta Robert'a. Beni çok sevmezdi, bunu biliyorum ama her şeye rağmen ağabeyimdi. Lannister kadını ona boynuzlar taktı, onu soytarıya çevirdi. Onu öldürmüş bile olabilir, Jon Arryn'ı ve Ned Stark'ı öldürdüğü gibi. Böyle suçların karşısında adalet olmalı. Cersei ve zelilleriyle başlayarak. Ama bu yalnızca başlangıç olacak. O meclisi temizlemeye kararlıyım. Bunu Üç Dişli Mızrak'tan sonra Robert'ın yapması gerekirdi.

-Stannis'ten Davos Seaworth'e

Bunu ben istemedim, kral olmayı istediğimden fazla değil. Ama kadını sarfınazar etmeye cüret edebilir miyim? Kaderimizi kendimiz seçmiyoruz. Ama vazifemizi yerine getirmeliyiz değil mi? Büyük yada küçük, vazifemizi yerine getirmeliyiz.

-Stannis'ten Davos Seaworth'e

Bedelinin ne olduğunu biliyorum! Geçen gece şömineye bakarken alevlerin içinde ben de bazı şeyler gördüm. Bir kral gördüm, başında alevden bir taç vardı, yanıyordu... yanıyordu Davos. Onu kendi tacı tüketti ve etlerini küle çevirdi. Bunun ne anlama geldiğini Melisandre'den duymaya ihtiyacım var mı sence? Ya da senden?

-Stannis'ten Davos Seaworth'e

Bu tacı ben istemedim. Altın, soğuk ve başımın üstünde ağır. Lakin kral olduğum sürece bir görevim var... eğer milyonlarca çocuğu karanlıktan kurtarmak için bir çocuğu alevlere feda etmem gerekiyorsa... Fedakarlık... asla kolay değildir Davos. Aksi halde gerçek bir fedakarlık değildir.

-Stannis'ten Davos Seaworth'e

Lord Seaworth alt tabaka doğumlu bir adamdır fakat bana görevimi hatırlattı, benim bütün düşünebildiğim kendi haklarımken. Arabayı atın önüne bağladığımı söyledi bana. Krallığı kurtarmak için tahtı kazanmaya çalışıyordum, tahtı kazanmak için krallığı kurtarmam gerekirken.

-Stannis'ten Jon Kar'a

Buzdan ve soğuktan yaratılmış şeytanlar. Kadim düşman. Önem taşıyan tek düşman.

-Stannis'ten Samwell Tarly, Melisandre ve Üstat Aemon'a.

Stannis : Sütannenin, Craster denen adamın kızı olduğunu sanıyordum.
Melisandre : Hem karısı hem kızı Majesteleri. Craster bütün kızlarıyla evlenirdi. Gilly'nin oğlu, ikisinin birleşmesinin meyvesi.
Stannis : Kızı kendi babası mı hamile bıraktı? Öyleyse ondan kurtulmamız en iyisi. Burada böyle bir zelalete izin vermem. Burası Kral Toprakları değil.

-Stannis'ten Melisandre'ye

Hakkında Söylenenler

Stannis bir yılını kuşatma altındaki Fırtına Burnu'nda Lord Tyrell ve Lord Redwyne surların dışında ziyafet sofraları kurarken surların içinde fare ve çizme derisi yiyip hayatta kalarak geçirmiş ve Fırtına Burnu'nu vermemişti. Böyle bir adamın herhangi bir şeyden korkacağını düşünmek mümkün değildi.

-Eddard Stark'ın düşünceleri

Joshua Cairosstannisbaratheon.jpg

Meşru bir talebi var. Çok deneyimli bir savaş kumandanı ve kesinlikle merhametsiz bir adam. Gerçekten haklı bir adamdan daha korkutucu bir şey yok dünyada.

-Varys'ten Eddard Stark'a

En başından beri Stannis'in diğerlerinin toplamından çok daha tehlikeli olduğunu hissediyordum.

-Tywin Lannister'dan Tyrion Lannister'a

Robert gerçek çelikti. Stannis saf demire benzer. Kara, sert ve güçlüdür ama bükülmeden önce kırılır. Renly bakırdır, parlak bakması hoş ama satmaya kalksan para etmez.

-Donal Noye'dan Jon Kar'a

Stannis her zaman Fırtına Burnu konusunda kandırıldığını düşündü. Baratheon Hanesi'nin atalarının kalesi, kanunlar önünde ona ait... Stannis'in Robert'a gelip o kasvetli ve kederli ses tonuyla aynı sıkıcı şarkıyı kaç kez söylediğine inanamazsın. Robert kaleyi Renly'e verdiğinde Stannis dişlerini öyle bir sıkmıştı ki çene kemiğinin parçalanacağını sanmıştım.

-Cersei Lannister'dan Tyrion Lannister'a

Kapılardaki başka biri olsaydı aklını çelmeyi umabilirdim. Ama bu Stannis Baratheon, atını baştan çıkarmak istesem daha çok şansım olur.

-Cersei Lannister'dan Sansa Stark'a

Stannis Baratheon'dan bahsediyoruz. Adam acı sona kadar savaşacak, sonra biraz daha.

-Tywin Lannister'dan Pycelle'a

Stannis size ne teklif ediyor? İntikam. Benim ve sizin oğullarınız için intikam. Kocalarınız, babalarınız, kardeşleriniz için intikam. Katledilmiş lordunuz, katledilmiş kralınız, doğranmış prensiniz için intikam. İntikam!

-Davos Seaworth'ten Balıkadam Meclisi'ne

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
Ormund
 
Rhaelle
Targaryen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Steffon
 
Cassana
Estermont
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Çeşitli
Kadınlar
 
Robert I
 
Cersei
Lannister
 
Renly I
 
Margaery
Tyrell
 
Stannis I
 
Selyse
Florent
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Joffrey I
 
Margaery
Tyrell
 
Tommen I
 
Myrcella
 
 
 
Shireen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mya
Taş
 
Bella
 
Gendry
 
Edric
Fırtına
 
Barra
 
Bilinmeyen
İkizler
 
Diğer 9 Çocuk