Stark Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Kışyarı'nın Stark Hanesi
545px-House Stark.svg.png
Hane arması Buz beyazı zemin üzerinde yürüyen gri ulukurt.
Sözler Kış Geliyor
Yerleşke Kışyarı (Önceden)
Şimdiki Lord bilinmiyor; Bran Stark (hukuken)
Bölge Kuzey
Unvan Kuzeyin Kralı/Kış Kralı (Önceden)
Kışyarı Lordu (Önceden)
Kuzey Muhafızı (Önceden)
Üç Dişli Mızrak Kralı (Önceden)
Varis Rickon Stark (hukuken)
Bağlılık Kral Toprakları'nın Baratheon Hanesi (Önceden)
Diğer Kol(lar) Karstark Hanesi
Greystark Hanesi
Silah Buz (yok edildi)
Kurucu Mimar Brandon
Kurulma Tarihi Kahramanlar Çağı

Kışyarı'nın Stark Hanesi, Westeros'un Büyük Haneleri'nden biri ve Kuzey'in en başta gelen soylu hanesidir. Pek çok küçük hane kendilerine bağlılık yemini etmiştir. Eskiden, Kış Kralları olarak hüküm sürerlerdi, Aegon'un Fethi'nden sonra Kuzey Muhafızları oldular ve Kışyarı Lordları olarak hükmettiler. Yerleşkeleri Kışyarı, dayanıklılığıyla ünlü kadim bir kaledir.

Armaları beyaz zemin üzerinde yürüyen gri ulukurttur. Mottoları Kış Geliyor 'dur, sadece birkaç hanede olduğu gibi övünmekten uzak, uyarı içeren bir mottodur. Buz ve Ateşin Şarkısı serisindeki birkaç bakış açısı karakteri, Stark Hanesi'nin üyesidir.

Karhold'un Karstarklar'ının yanı sıra, Kışyarı'nın Starklarının, diğer ailelerle de uzaktan akrabalık bağı vardır. Beyaz Liman ve Hendek Topraklar, bunlardan bazılarıdır. Bazı genç Starklar da Kışyarı lordları adına bazı kaleleri yöneterek onlara sancaktarlık yapmıştır.

Kültür

Fiziksel Özellikler

Aile üyelerinin fiziksel yapıları ince, uzun yüz, siyah saç ve gri gözdür.

Şu anki Starklar'ın jenerasyonunda, birkaç üyenin (Örneğin, Arya ve Bran Stark ve Jon Kar) kendi ulukurtlarının zihinlerine varglar olarak girebilme özelliği vardır, bu yetenek sayesinde onlar, hisleri ulukurtlarıyla hissedebilir ve onların gözünden görebilirler. Bu olay çoğu zaman çocuklar uyurken olur, ancak yeterince pratik yaparlarsa bunu uyanıkken de yapabilecek hale gelirler.

Gelenekler

Stark Hanesi, ölmüş aile üyelerini geleneksel olarak Kışyarı'nın altındaki mahzene gömer. Kış Kralları ve Kışyarı Lordlarının kendilerine benzeyen bir büstü, mezarlarının üzerine oturacak şekilde resmedilir. Ancak normal aile üyelerinde böyle bir gelenek söz konusu değildir. İstisnalar sadece Brandon ve Lyanna Stark'tır. Onlara bu onur, kardeşleri Lord Eddard Stark tarafından verilmiştir. Krallar ve lordların büstlerinin ayaklarının yanında taştan yapılma kurtlar vardır ve mezara hapsedilmiş ruhların rahatça dinlenmesini sağlamak için kucaklarına kılıçlar yerleştirilmiştir.

Stark Hanesi geleneksel olarak Eski Tanrılar'a inanır. Lord Eddard Stark ile, Yedi İnancı'nın bir takipçisi olan Leydi Catelyn Tully'nin evliliğinden sonra, yedi tanrının onuruna, İnanç tarafından Kışyarı'na ufak bir sept inşa edilmiştir.

Starklar geleneksel olarak Gece Nöbetçileri ile arkadaştır. İçlerinde Osric Stark'ın da bulunduğu, Kuzey Kralları'nın kardeşleri, oğulları ve piçlerinden dört genç adam Gece Nöbetçileri Lord Kumandanı olarak hizmet vermiştir.

Tarih

Kuzeydeki Krallar

Starklar'ın soyları İlk İnsanlar'a dayanmaktadır. Stark Hanesi, Kahramanlar Çağı’nın efsanevi figürlerinden Mimar Brandon tarafından kurulmuştur. Mimar Brandon, tıpkı Sur'u inşa ettiği gibi, Starklar'ın yerleşkesi Kışyarı'nın da duvarlarını yükseltmiştir. Starklar, büyük olasılıkla Mimar Brandon ile başlayan Kuzey'deki Kış Kralları ünvanını Kahramanlar Çağı’ndan itibaren sekiz bin yıl boyunca sürdürmüştür. Gece Nöbetçileri'nin on üçüncü Lord Kumandanı Gece Kralı'nın bir Stark olduğu öne sürülmüştür.

Starklar, yavaş yavaş, güneydeki Hendek Krallar ve doğudaki Kızıl Krallar gibi rakiplerini mağlup ettiler. Birkaç bin yıl boyunca Starklar Kuzeydeki tek krallar değildi. Başlıca rakipleri Dehşet Kalesi’nin Bolton Hanesi, deri yüzmeyi burakmış ve bin yıl önce Starklar'a bağlılık yemini etmiştir. Bu arada, Kral Jon Stark korsanları Beyaz Bıçak'tan sürmüş ve Kurt İni'nin inşa edilmesini emretmiştir. Bu kale, çoğu zaman Kuzey Krallarının oğulları ve torunları tarafından yönetilmiştir; Greystark Hanesi, Starklar'a karşı Boltonlar'la ittifak yaptıkları için Kuzey Kralları tarafından yok edilmiştir. Kral Jon'un oğlu Rickard, Bataklık Kralı'nı yenmiş ve kızıyla evlenmiştir. Ayrıca BoğazReed Hanesi'ne vererek Kışyarı'nın hakimiyetine geçirmiştir.

Andallar kuzeyi fethetmek için geldiğinde, Kral Theon Stark, Bolton Hanesi ile ittifak yaptı ve Argos YediyıldızAğlayan Su Savaşı'da yendi. Daha sonra bir donanma oluşturdu ve Andalos'a açıldı. Orada yağma yaparak ve yüzlerce insanı öldürerek intikam aldı. Daha sonra Üç Kız Kardeş'i fethetti ve Demirdoğumlular'a karşı savaştı, onları Deniz Ejderi Burnu ve Ayı Adası'ndan sürdü ve Ravos Hoare'yi öldürdü. İki yer de Kral Loron Greyjoy tarafından geri alındı. Ancak Kral Rodrik Stark, Ayı Adası'nı Loron'un ölümünden sonra geri aldı. Her ne kadar bazı tarihçiler bu hikayenin gerçekliğinden şüphe duysa da Kral'ın Ayı Adası'nı bir güreş maçında kazandığı söylenmektedir. Rodrik'in oğulları ve torunları Deniz Ejderi Burnu'nu geri aldı. Kral Theon aynı zamanda Dereler'deki bir isyanı bastırdı ve Yabanıllar'a karşı savunmaları için Gece Nöbetçileri'ne verdi.

Stark Hanesi'nin Üç Kız Kardeşler'i fethetme teşebbüsü üzerine, Starklar ve Vadi'nin Arryn Hanesi ile bir çekişme başladı. Vadi'nin Arrynler'i Kız Kardeşler'deyken, Üç Kız Kardeşler'in Yağmalanması sırasında Starklar'a yenildiler ve Dağ ve Vadi Kralı Mathos II Arryn'den yardım istediler. Bu çekişme, Su Arası Savaşı, binlerce yıl sürdü ve Starklar Parmaklar'a sahip oldu. Kral Edrick Stark'ın yüz yıllık saltanatı sırasında, Kurt İni, Arryn Hanesi tarafından ateşe verildi ve Basamaktaşı'ndaki köle tacirleri tarafından ele geçirildi. Edric'in torununun oğlu, Kral "Buz Göz" Brandon Kurt İni'ni geri aldı. Savaştan bin yıl sonra, Arrynler, Starklar karşısından galip geldiler ve o tarihten beri Üç Kız Kardeşler'i yönetmekteler.

Aegon'un Fethi'nden birkaç yüzyıl önce, Manderly Hanesi, Menzilin Kralı Kral Perceon III Gardener'ın saltanatı sırasında, Lord Gorimar Peake tarafından Mander'dan sürüldü. Starklar onları kuzeyde hoş karşıladı ve sadakat yeminlerini kabul ettiler. Ayrıca onlara Kurt İni'ni, etrafındaki toprakları ve Kurt İni'nin etrafındaki topraklarda Beyaz Liman şehrini kurma yetkisini verdiler.

700 FÖ civarlarında, Karlon Stark, Kışyarı'nın genç bir çocuğu, isyancı bir lordun isyanının bastırılmasına yardım etti. Ödül olarak, kendisine topraklar verildi ve Karlon daha sonra Karl'ın Sığınağı adını alacak kaleyi inşa etti. Zamanla, kale Karhold olarak bilinmeye başlandı ve Karlon'un torunları Karstark Hanesi'ni oluşturdu.

Kral Gemi Ustası Brandon, Gün Batımı Denizi'ne yelken açtı ama asla evine dönemedi. Aynı adlı oğlu Brandon gözleri onünde kuzey donanmasını yaktı. Kuzeyin o zamandan beri hiç donanması olmadı.

Starklar birkaç büyük Yabanıl istilasının bastırılmasına yardımcı oldular. Örneğin, sancaktarları Umberlar'a, Sur'un Ötesindeki Krallar Gendel ve Gorne'un mağlup edilmesinde yardım etmişlerdir. Ozan Bael, Kızsız Brandon'ın bakire kızlarından birinin karnına bir bebek bıraktığını söyler. Daha sonra, babasının Ozan Bael olduğunu bilmeyen kendi oğlu tarafından katledilir.

Targaryen Saltanatı

Kuzey’in son Stark Kralı, Fetih Savaşı’nın sonunda Fatih Aegon'a bağlılığını ilan eden, Diz Çöken Kral Torrhen’dir. O zamandan beri Starklar, Yedi Krallık’ın Lordları'ndan biri olarak, Kuzey’i, Kuzey Muhafızı olarak yönettiler. Kraliçe Rhaenys Targaryen, yeni diyara katılmak üzere olan Kartal Yuvası Lordu Ronnel Arryn ile Torrhen'in kızı arasında bir evlilik ayarladı. Hisar'daki mektuplarda, protestolardan sonra bu evliliği sadece Torrhen'in onayladığı ve Torrhen'in oğullarının düğüne katılmayı reddettiği yazar. Torrhen'in oğulları Targaryen Hanesi'nin hakimiyeti altına girmeyi onaylamamışlardı. Bazıları isyan edip Stark sancağını kaldırmayı düşünür, ancak böyle bir isyanın olup olmadığı bilinmektedir.

Jaehaerys I Targaryen'ın saltanatı sırasında, Lord Stark, daha sonra Yeni Lütuf olarak adlandırılıcak toprakları, Gece Nöbetçileri'ne bağışlar. Günümüzde Lord Stark'ın bunu kendi isteğiyle yaptığı söylenirken, gerçekte Kral Jaehaerys ve Kraliçe Alysanne bunu yapmaya zorlamıştır. Bunun kanıtı olarak ise Lord Stark'ın kardeşinin Hisar'a gönderdiği mektup gösterilir. Üstat Yandel'e göre Starklar toprak vermek için zorlandıklarından dolayı, FS 101'deki Büyük Konsey'de, Viserys I Targaryen'ın yerine Leanor Velaryon'u desteklediler.

FS 129'de, Ejderhaların Dansı başladığında, Prens Jacaerys Velaryon, annesi Rhaenyra Targaryen için, Lord Cregan Stark'ın yardımını istedi ve Buz ve Ateşin Anlaşması'nı imzaladı. Buna rağmen Kuzey'in savaşın gidişatını değiştirmek için çok uzak olduğu düşünüldü. Cregan kış gelmeden önce yeterince hasat mahsulü toplamak için gereken adamları erkenden savaşa göndermedi ve yardımı göndermekte gecikti. Kış başladıktan sonra, Cregan çocuksuz, evsiz, bekar, yaşlı ve genç çocuklardan oluşan bir orduyu Kral'ın Şehri'ne götürdü. Şehire Aegon II Targaryen zehirlendikten sonra vardı ancak, Lord Corlys Velaryon barış talep etmek için kuzgunları gönderdiğinde, Cregan, Aegon II'yi destekleyenleri cezalandırmayı umdu. Cregan yargılamayı yönetti ve Aegon II'nin ölümünde parmağı olanları tutukladı. Kurdun Saati olarak bilinen zamanda, Cregan, Genç Kral Aegon III Targaryen tarafından Kral Eli ilan edildi. Cregan bu görevde sadece bir gün kaldı ama yirmi iki tutuklunun yirmi birini bizzat yargıladı. Bağışlanan tek kişi Lord Corlys oldu; Kral Aegon III onu affetti ve ünvanlarını geri verdi ve Alysanne Blackwood, Cregan'a ona eş olarak teklif edildiğinde bu teklifi kabul etti. Cregan sonraki gün Kuzey'e döndü.

Cregan'ın varisi Rickon, Kral Daeron I Targaryen'ın saltanatı sırasında Dorne Fethi'nde savaştı. Güneş Mızrak'taki son mücadelelerden birinde öldü. Lord Barthogan Stark, Cregan'ın genç oğlu, Daeron II Targaryen'ın saltanatı sırasında, bir Skagos isyanında öldü. Aerys I Targaryen'ın saltanatının başlarında, Lord Beron Stark, Cregan'ın torunu, kılıçlarını Lord Dagon Greyjoy'a karşı savaşmak üzere topladı. Savaşta ölümcül yaralar aldı ve yavaşça, yaralarına yenik düştü, karısı ve birkaç yeni Stark dulu, birkaç tane potansiyel varis olduğu için veraset için mücadele ettiler.

FS 226'de, Raymun Kızılsakal, Sur'un Ötesindeki Kral, bir Yabanıl işgaline liderlik etti. Uzun Göl'ün sahillerinde, Kışyarı'nın Lord Willam Stark'ı ve Son Ocak'ın Lord Harmond Umber'ı yabanıl ordusuyla savaştı. Lord Willam, Raymun tarafından öldürüldü. Küçük kardeşi Artos Stark, Raymun'u öldürerek Willam'ın intikamını aldı.

Robert'ın İsyanı

Lord Rickard Stark, üstadı, Walys Çiçek'in tavsiyesiyle güneyde ittifak arayışı içerisine girdi. İkinci oğlu Eddard'ı sekiz yaşında, Lord Jon Arryn'in himayesine verdi. Orada, Eddard, Robert Baratheon ile arkadaş oldu. Rickard varisi Brandon'ı, Nehirova'lı Lord Hoster Tully'nin kızı Catelyn Tully ile, tek kızı Lyanna'yı ise Fırtına Burnu Lordu Robert ile nişanladı. Rickard'ın dört çocuğu da FS 281'deki Harrenhal Turnuvası'na katıldı. Turnuvadaki atlı mızrak dövüşü yarışmasını kazandıktan sonra, Prens Rhaegar Targaryen, karısı Elia Martell'i görmezden gelip Lyanna'yı Aşk ve Güzellik Kraliçesi olarak taçlandırdı.

FS 282'de, Brandon Stark Nehirova'dayken, Catelyn Tully'nin evlilik tarihi açıklandı. Catelyn’in babası Lord Hoster'ın vesayeti altında bir çocuk olan Petyr Baelish, Catelyn’i yıllardır seviyordu ve Catelyn için, Brandon'ı bir düelloya davet etti. Düelloyu Brandon kazandı ama Catelyn'in ricasıyla Petyr'ı öldürmedi. Düellodan sonra, Brandon, gelinine yakında geri döneceği sözünü vererek Nehirova'dan ayrıldı. Ancak Nehirova'ya dönüş yolunda, Brandon, Prens Rhaegar'ın Lyanna'yı kaçırdığı haberini aldı ve Kral'ın Şehri'ne gitti, orada taç giyecek prensin hayatını tehdit ettiği için, Aerys II tarafından tutuklandı. Düğün partisi için Nehirova yolunda olan Rickard, Brandon'un suçlamalarına bir açıklama getirmek için başkente çağrıldı. Brandon ve Rickard, Aerys II tarafından idam edildi; Rickard canlı canlı yakıldı, Brandon ise babasını kurtarmaya çalışırken boğuldu. İdamdan sonra, Kral Aerys, Jon Arryn'den eskiden kendisinin vesayetinde olan Eddard Stark ve Robert Baratheon'un kafalarını istedi. Kartal Yuvası Lordu bunu reddetti ve ayaklanma için sancaklarını kaldırdı. Bu hareketle Robert'ın İsyanı başladı.

Savaş sırasında, Eddard sancaklarını çağırmak için kuzeye gitti. Daha sonra güneye yürüdü ve Çanlar Savaşı'nda arkadaşı Robert'ı kurtararak önemli bir zafer kazandı. Daha sonra ittifakın bir parçası olarak, ölmüş ağabeyi Brandon'u Catelyn Tully ile nişanlanarak onurlandırdı ve Tully Hanesi'ni asi ordusuna kattı. Savaştaki en önemli kumandanlardan olan Ned, Üç Dişli Mızrak Savaşı'ndan sonra ordunun kontrolünü ele aldı ve Rhaegar'ın ordusunun artıklarını Kral'ın Şehri'ne doğru takip etti.

Ned, başkente, Lord Tywin Lannister tarafından yağmalandıktan sonra ulaştı, Aerys II'yi ölmüş, Sör Jaime Lannister'ı ise Demir Taht'a oturmuş şekilde buldu. Eddard, Robert, Lannister Hanesi'nin yardımını kabul edip Rhaegar'ın karısı, kızı ve yeni doğmuş oğlunu öldürmelerini affedince, Robert ile bir anlaşmazlık içerisine girdi. Eddard sonraki gün, Fırtına Burnu Kuşatması'nı kırmak için güneye at sürdü. Daha sonra, Eddard ve altı eşlikçisi, Lyanna'yı, Rhaegar'ın Neşe Kulesi adını verdiği yerden kurtarmaya gittiler. Orada konuşlandırılmış üç Kral Muhafızı ile dövüştüler. Kral Muhafızları Eddard ve Howland Reed dışındaki herkesi öldürdü. Eddard, Lyanna'yı kanlı bir yatakta, avucunda ölü ve siyah gül yapraklarını tutarken, ölmek üzere buldu. Lyanna, Eddard'ı bir sözü vermeye zorladı, içeriği bilinmiyor ancak bu söz, Eddard'ı o zamandan beri etkisi altına almıştır. Eddard ve Robert, Lyanna'nın ölümüyle barıştılar ve kederlerini paylaştılar.

Eddard, savaştan, Wylla'dan olduğu söylenen piç oğlu Jon Kar ile döndü ve Nehirova'ya vardığında Catelyn'den olan oğlu Robb dünyaya geldi. Ned, Lyanna'nın cesedini, Kışyarı mahzenlerindeki babası ve kardeşinin yanına gömdü. Eddard'ın küçük kardeşi Benjen, Eddard savaştan döndükten birkaç ay sonra Gece Nöbetçileri'ne katıldı. Yetenekli bir korucu olan Benjen, en sonunda Baş Korucu oldu. Eddard FS 289'deki Greyjoy İsyanı'nda savaştı ve Balon Greyjoy'un oğlu Theon'u, Demir Adalar Lordu'nun sadakatini garantiye almak için, kendisiyle birlikte Kışyarı'na götürdü. Eddard, entrika dolu Kral'ın Şehri politikalarıyla arasına büyük bir mesafe koyup Robert'ın adına Kuzey'i yönetti.

Son Olaylar

Kışyarı Lordu ve Kuzey Muhafızı Eddard Stark

Taht Oyunları

Kral Eli Lord Jon Arryn'in ölümünden sonra, Kral Robert, bu ünvanı Lord Eddard Stark’a önermek için Kışyarı'na yolculuk eder. Ned’in karısı Catelyn’in kız kardeşi ve Jon’un dul eşi olan Lysa Arryn’den, Lannisterlar’ın Lord Arryn’in ansız ölümünün arkasında olduğunu iddia eden bir mektup gelir. Catelyn’in ısrarıyla, Ned gönülsüzce El makamını ve kızları Sansa ile Prens Joffrey'nin nişanını kabul eder. Kraliyet eğlencesinin devam ettiği sırada, Eddard'ın ikinci oğlu Bran, Kraliçe Cersei ile ikiz kardeşi Sör Jaime'nin seviştiğini görür. Sör Jaime, onu, ölmesi umuduyla kuleden aşağı atar ama Bran sakat ve komaya girmiş bir şekilde hayatta kalır. Ned, Catelyn ve oğulları Kışyarı’nda kalırken, kızlarıyla Kral'ın Şehri'ne at sürer. Bu sırada Jon Kar, Gece Nöbetçileri’ne katılmak için amcası Benjen ile kuzeye at sürer. Catelyn, ev sahibesi olarak görevlerini görmezden gelmekte ve Bran için avutulamaz bir endişe içine girmektedir. Bu endişesi Bran'a suikast girişimi düzenlenmesiyle gerçeğe dönüşmüştür ancak Bran, ulu kurdu tarafından kurtarılmıştır. Bran komada yatarken, Üç Gözlü Kuzgun rüyaları görmeye başlar.

Yakut Geçidi'nin yakınlarında, Arya, arkadaşı Mycah'ı Prens Joffrey’nin saldırısından korur, bu sırada Sansa alt üst olur. Sonrasında bu Arya’nın kaçan ulu kurdu yerine Sansa’nın ulu kurdu Leydi’nin ölmesinin emredilmesi üzerine daha da şiddetlenir. Kral'ın Şehri'nde, Eddard tahtın ağır borç içinde olması (çoğunluğu Tywin Lannister’a) ve Robert'ın kendi onuruna turnuva düzenlemek istemesiyle öfkelenir. Eddard El olduktan sonra, Kral'ın Şehri'nin güvenliğini sağlamak için yirmi hane muhafızına altın pelerin giydirir.

Ned, Jon Arryn'in ölümünü ve Kral'ın yeni piç oğlunu araştırır. Robert, Küçük Konsey'de, güçlü bir Dothraki Khal'ı ile evlenen sürgün Daenerys Targaryen’ın suikast planını hazırlarken, Ned bu duruma göz yummayı reddeder ve Ellikten istifa eder. Başkentin sokaklarında, Ned'in yolu, Catelyn’in Tyrion’ı kaçırmasının öcünü almak isteyen Lannister adamları tarafından kesilir. Bacağı kırılır ve en iyi adamları öldürülür, ama Ned hayatta kalır ve Robert, ava çıkmadan önce Ned'i yeniden El ilan eder ve Demir Taht'ı Ned'e bırakır. Ned Demir Taht'a oturduğunda, Beric Dondarrion'un liderlik ettiği, yirmi Stark muhafızını da içeren adamları Nehir Toprakları'na akın yapan Gregor Clegane'i durdurmak için yollar. Gregor'un saldırıları Lord Lannister tarafından emredilir; Lord Stark yaralı olduğu ve savaş alanına gelemeyeceği için gönderdiği adamlar esir alınmaz, Tyrion'a karşılık olarak, adamlar pusuya düşürülür ve çoğu katledilir.

Sur'da, Jon Kar büyüklerinden dersler alırken ve Samwell Tarly gibi arkadaşlar edinirken, Sör Alliser Thorne'un zalimlikleriyle uğraşır. Aynı zamanda, amcasının adamlarından ikisinin ölümden dönmesi ve Kara Kale'de yürümesiyle Sur'un Ötesi'nde kötü şeylerin olduğu konusunda ipucu edinir. Jon, Nöbet'in kumandanı Jeor Mormont'u, bir wight tarafından öldürülmekten kurtarır.

Nihayetinde, Ned, Jon Arryn'in vardığı yargıya varır: Kraliçe Cersei'nin çocukları Robert'tan değildir, Lannister ikiziyle yaşadığı ensest ilişkinin piç çocuklarıdır. Ned, Jon'un katledilmesinin arkasında da bu sırrın olduğu kanısına varır. Bu gerçekle beraber Cersei ile yüzleşir ve şehirden kaçması için onu uyarır. Robert'ın av kazasından dolayı ölümünden sonra, Altın Pelerinliler'i kendine kazandırması için Lord Baelish'i ikna eder ve Cersei ile yüzleşir; Stannis Baratheon'ın meşru kral olduğunda ısrar eder. Baelish, Ned'e ihanet eder – adamları Janos Slynt'in Altın Pelerinliler'i tarafından kılıçtan geçirilir ve Ned kara hücreye atılır. Sansa, Kızıl Kale’de tutsak tutulur ama Arya, Ned’in Arya'ya kılıç oyunu öğretmesi için tuttuğu eskrim ustası Syrio Forel sayesinde kaçar.

Bu haberleri duyan Robb Stark, Kışyarı'nın sancaktarlarını çağırır ve güneye yürür. Catelyn, Üç Dişli Mızrak’ı geçebilmek için Frey Hanesi ile bir evlilik ittifakı ayarlar ve Robb, Nehir Toprakları'ndaki Lannister egemenliğini kırarak Kral Katili'ni tutsak alır. Ned başlangıçta Joffrey'nin gerçek kral olmasını reddeder ama sonunda Sansa'nın güvenliğini sağlamak için kabul eder. Ancak, Kral Joffrey'ye desteğini açıklarken, kaprisli çocuk kral, Ned'in Gece Nöbetçileri'ne katılmasına izin vermek yerine infaz edilmesini emreder. Robb'un Nehirova'daki savaş konseyindeki lordlar, onu Demir Taht'tan ayırarak, Kuzeyin Kralı ve Üç Dişli Mızrak Kralı ilan eder. Bu sırada Benjen, Sur'un Ötesi'nde kaybolur ve Jon Kar, Nöbet'i terkedip üvey kardeşinin ordusuna katılmayı düşünür ancak bu fikrinden vazgeçer ve kaderini belirleyecek Büyük Sefer’in bir parçası olarak, Yabanıl ve Ötekiler tehlikesine karşı at sürer.

Kralların Çarpışması

Kral Robb Batı Toprakları'nda başarılı bir işgal başlattı.

Üç Dişli Mızrak dolaylarında Lord Roose Bolton'un komutasındaki Kuzeyli adamlar ordudan ayrılırken, Lannister sancaktarlarına karşı bir dizi zafer kazanan Kral Robb, Batı Toprakları'nda başarılı bir işgal başlatır. İttifak kazanma çabasıyla, Renly Baratheon’a ve Balon Greyjoy’a elçiler yollar. Sırayla annesi Catelyn’i ve babasının vesayeti altında olan Theon Greyjoy’u gönderir. Catelyn, Renly Kızıl Rahibe Melisandre'nin gölge suikastçisi tarafından katledilmeden önce diplomatik ilerleme kaydeder ama Theon, Kuzey’e saldırıda bulunan babasına katılır. Renly'nin yeminli kalkanı Brienne Tarth, Catelyn'in hizmetine girer.

Arya, Yoren, ve, içlerinde Kral Robert’ın piç oğlu Gendry'nin de olduğu, Gece Nöbetçileri için topladığı yeni adamlarıyla Kuzey'e yolculuk eder, ancak grupları, Tanrı Gözü Kulesi'nde batılı adamlar tarafından pusuya düşürülür ve esir alınır. Harrenhal’da, sayısız vahşete tanık olur ama suikastçı Jaqen H'ghar sayesinde işkencecilerin pek çoğunun ölümüyle ve Kuzeyli tutsak grubunun serbest kalmasıyla güçlü kalmaya devam eder. Kale Roose Bolton tarafından alındığında, kılık değiştirmiş Arya, onun kupa taşıyıcısı olur, ancak Roose onu Vargo Hoat'a vermeyi düşündüğünü söylediğinde babasının sancaktarına güvenmez ve kaleden kaçar. Bu sırada Kral Joffrey ile nişanlanmış Sansa, Kızıl Kale’de gözetim altında tutulur. Joffrey’nin kendisine kötü davranmasıyla acı çeker ama Sandor Clegane ve Dontos Hollard ile ilişkileri bu acıyı azaltır.

Kışyarı’nda, Üstat Luwin ve Sör Rodrik Cassel, hasat ziyafeti, Bolton Piçi Ramsay Kar’ın gaddarlıkları, Hornwood mirası gibi konularla ilgilenirken Bran, ünvandan ibaret olan hükmünün keyfini çıkarır. Reed çocukları Jojen ve Meera'nın rehberliğiyle Bran, bir Yeşilgören ve Derideğiştiren olduğunun farkına varır ve bu yetenekleri etkili kullanmak için antreman yapar. Sör Rodrik Cassel, Dagmer Yarıkçene'nin emri altındaki Demirdoğumlular ile savaşmak için altı yüz Kışyarı adamına liderlik ettiğinde, Theon Kışyarı’nı ele geçirir. Bran ve Rickon’un ölü olduğu düşünülür ama katliamdan kaçmışlar ve Kışyarı mahzenlerine sığınmışlardır. Rodrik ve adamları Kışyarı'na döndüğünde, kaleyi Theon'dan kurtarmak isterler ancak Ramsay tarafından ihanete uğrarlar. Luwin ve Rodrik, Ramsay'nin adamları tarafından ağır yaralanır, Theon Kışyarı'nın Yağmalanması sırasında esir alınır. Theon tarafından öldürüldüğü düşünülen Bran ve Rickon, Boltonlar kaleden ayrıldığında Kışyarı mahzenlerinden çıkar. Stark çocukları ayrılır ve birbirlerinden uzak yerlere doğru yola çıkarlar.

Benjen hala Sur’un Ötesinde kayıptır. Jon Kar, Çığlık Geçidi’ndeki keşif görevinde Qhorin Yarımel’e katılır. Bu sırada Ygritte adında yabanıl bir kadını emir üzerine infaz etmeyi reddeder. Lord Kumandan Mormont'a geri dönerlerken, Çıngıraklı'nın önderlik ettiği bir yabanıl grubuyla karşılaşırlar. Jon, Qhorin’den aldığı emirle, casus olarak yabanıllara katılır ve ciddiyetini kanıtlaması için Yarımel’i öldürmeye zorlanır. Çıngıraklı'nın sözlerine karşı, Ygritte Jon'a kefil olur.

Kılıçların Fırtınası

Freyler Robb Stark'ı öldürdü ve kurdunun kafasını onun vücüduna diktiler.

Stannis Baratheon'un gücünün Karasu Savaşı'yla kırılması ve Tyrelller ve Martelller'in Lannisterlarla ittifak olmasıyla, Stark-Tully güçleri düşmanlarına karşı yalnız kalır ve Kuzey’de Greyjoy tehdidi vardır.

Ramsay, Kışyarı'ndaki katliamdan Theon ve Demirdoğumlular'ını sorumlu tutar. Bran ve Rickon’ın “ölüm” haberleri iki kaçınılmaz kararı birlikte getirir. Catelyn, kızlarıyla takas etme amacıyla çaresiz bir girişimle Jaime Lannister’ı serbest bırakır ve Brienne'i onla birlikte Kral'ın Şehri'ne anlaşma yapmaya gönderir. Bu hareketinden dolayı Nehirova’ya hapsedilir. Robb, acısında kendisini teselli eden, önemsiz bir Lannister sancaktarının kızı Jeyne Westerling ile evlenerek Batı Toprakları seferinden geri gelir. Bu, Stark Hanesi’nin Freyler ile olan ittifakında bazı sorunlar doğurur.

Bu sırada, Lord Rickard Karstark, Sör Jaime’nin kaçmasından duyduğu öfkeden dolayı iki Lannister tutsağını öldürür ve bu Robb tarafından infazıyla kendisine sadık sancaktarlarla aralarını açar. Lord Walder Frey, Robb’un ihlalini, onun yerine amcası Lord Edmure Tully ile yapılacak evlilik antlaşmasıyla affedeceğini söyler. Robb ve Catelyn, 3,500 deneyimli kuzeyli askerle İkizler'deki düğüne gider.

Bran, Hodor, Jojen ve Meera Reed ve ulu kurdu Yaz ile kuzeye seyahat eder. Sam Tarly ve Soğukel’in yardımıyla Gece Kalesi’nden Sur’un Ötesi'ne geçerler.

Daha da kuzeyde, Ygritte ile bir ilişkiye başlayan ve Sur’un Ötesindeki Kral ve yabanıl lideri olan Mance Rayder ile dostluk kuran Jon Kar kendini Özgür Halk’a sevdirir. Styr ve Thenn Magnar'ı ile Sur’a tırmanır ve Kara Kale’yi saldırı için uyarmak ve saldırıya hazırlanmak için kaçar. Geldiğinde, komuta Donal Noye’un ölmesiyle Jon'a geçer. Ygritte mücadele sırasında öldürülür. Jon rakipleri Alliser Thorne ve Janos Slynt gelene kadar iyi gider ama sonra, “yeminlerine ihanet ettiğinden dolayı” tutuklanır. Görüşme bayrağı altında Mance Rayder’ı öldürmesi için gönderirler ama Stannis Baratheon’ın gelişi, eylem gerçekleşmeden önce yabanıl ordusunun gücünü kırar. Savaştan sonra, Jon, arkadaşı Sam Tarly’nin çevirdiği dolaplarla Gece Gözcüleri Lord Kumandanı seçilir.

Sansa’nın Kral Joffrey ile olan nişanı, Margaery Tyrell’in Joffrey ile nişanlamasıyla bozulur. Kral Toprakları’ndaki Tyrellli kadınların arasına karışmaya başlar ve Willas Tyrell ile nişanlanmaya çok yaklaşır, ama yerine Tyrion Lannister ile evlenir; ama asla evliliklerini tamamlamazlar. Çift, düğün eğlencesinde, Joffrey’nin cinayetinden sorumlu tutulur; gerçekte bu Petyr Baelish ve Olenna Tyrell tarafından düzenlenmiştir. Baelish, piyonu ve “arkadaşı” Dontos Hollard’ı öldürerek, Sansa'yı başkentten kaçırır. Sansa’yı, teyzesi Lysa Tully ile evlendiği yer olan Kartal Yuvası’na götürür. Serçeparmak, onu piç çocuğu Alayne gibi göstererek saklar; Lysa sarhoşken, Petyr’i çalmaya çalışmasıyla Sansa’yı suçladığı ve aslında onun ve Baelish’in Jon Arryn’i öldürdüğünü açıkladığı zaman, Petyr onu Ay Kapısı’ndan aşağı atar.

Arya, farkında olmadan, kayıp ulukurdu Nymeria'nın zihnine girip çıkarak ve onu takip eden Cesur Dostlar’ın birkaç paralı askerini öldürerek Nehir Toprakları'nda dolaşır. Bazı Kışyarı muhafızlarının, Alyn ve Harwin, da bulunduğu Sancaksız Kardeşlik’e katılır. Ancak, Edmure’un düğününde onu fidye karşılığı kullanmayı uman Sandor Clegane, namıdiğer Tazı tarafından kaçırılır. Robb varisini atar (Gece Nöbetçileri'ne ettiği yeminlerine rağmen Jon Kar olacağını açıklar) ve Greyjoyları topraklarından çıkarmak için kuzeye ilerleme konusunu hallederek İkizler’de Edmure’un düğününe katılır. Ancak Lord Frey, Tywin Lannister ve hain Roose Bolton ile anlaşmıştır – Robb, Catelyn ve pek çok sancaktarı misafir hakkı altında olmalarına rağmen, İkizler'deki Kızıl Düğün'de öldürülür.

Bran ve Rickon’un ölü, Sansa ve Arya’nın kayıp olduğunun düşünülmesiyle, Stark Hanesi bütün dünyanın gözü önünde yok olmuştur. Kuzey Muhafızları ünvanı Bolton Hanesi’ne geçer. Nehirli adamlar kral huzuruna geri dönerler ve kuzeyli lordlar istemeyerek de olsa Dehşet Kalesi’nin otoritesini kabul eder. Tazı, Arya’yı, Leydi Lysa’ya fidye karşılığı vermeyi denemek için Kartal Yuvası’na götürür ama yolda Dağ'ın adamları tarafından saldırıya uğrarlar ve Tazı bir hançer yarası alır. Arya Tazı'yı ölüme terkeder ve Jaqen H'ghar’ın verdiği demir sikkeyi kullanarak ve Dar Deniz’in karşısına geçmek için Titan'ın Kızında yer ayırtır.

Kargaların Ziyafeti

Sansa, kuzeni Lord Robert Arryn için anne rolünü üstlendiği yerde, Vadi’de kalır; Serçeparmak onun kimliğini açıklamayı, kendi adıyla Kuzey’i geri almak için Vadi’nin şövalyelerini kullanmayı ve onu Robert’ın varisi Harrold Hardyng ile evlendirmeyi planlar.

Arya Braavos'a varır ve Siyah ve Beyaz'ın Evi'nde Yüzsüz Adam olmak için eğitim alır.

Stark Hanesi'nin rengini taşıyan askerler, Sessiz Ada'nın yakınındaki sahillerde ölü bulunurlar. Kıdemli Kardeş'e göre, düşmanlarının yanına gömülürler.

Ejderhaların Dansı

Lord Kumandan Jon Kar, Özgür Halk’la huzursuz bir ittifaka başlar, otoritesine karşı çıkan aksi Janos Slynt'i idam eder ve otoriter Stannis ile diplomatik olarak anlaşır. Jon, Kral’ın arzusuyla Kışyarı Lordu, Jon Stark olarak meşrulaştırılmayı ve yabanıl prensesi Val ile evlenmeyi reddeder. Jon, Stannis’e ordusuyla beraber Boltonlar ve Greyjoylara karşı savaşta yardım etmeyi önerir.

Sansa’nın arkadaşı Jeyne Poole, Boltonların Kuzey Muhafızı ünvanını meşrulaştırma girişimiyle "Arya Stark" kılığında, Ramsay ile evlenir. Jon Kar tarafından yeni bir kimlik verilmiş Mance Rayder'ın emrindeki çamaşırcı kızlar, kızı kurtarmak ve Stannis’e teslim etmek için bu işe gönülsüz olan Theon Greyjoy'u ikna eder. Jon, Ramsay’den Kışyarı’nı geri alma emirlerini verirken Nöbet'in yüksek mertebelileri, Jon’u diyarın işlerine burnunu sokması ve yabanıllarla ittifak içinde olmasından dolayı ona suikast düzenlerler.

Bran, son yeşilgören ve ormanın çocuklarıyla tanıştığı ve yeşilgörenlerin ileri sanatını geliştirmeye başladığı yer olan Üç Gözlü Karga Mağarası'na ulaşır. Rickon, Osha ve Tüylüköpek'in Skagos'ta olabileceği ihtimali üzerine, Lord Wyman Manderly, Davos Seaworth’ten onu aramasını ister, böylece kuzeyli adamlar onun adına savaşmak için bir çatı altında toplanabilecektir.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Stark Hanesi

Hane Halkı

 • Theon Greyjoy, kuzeyliler tarafından "Dönek Theon" ünvanı verilmiştir, Lord Eddard’ın tutsağı ve onun himayesinde. Beş Kralın Savaşı’nda Robb Stark ile savaştı ve ona kendi hanesi Greyjoy Hanesi için ihanet etti, Kışyarı'nı ele geçirdi ve kendini Kışyarı Prensi ilan etti. Daha sonra Ramsay Bolton tarafından ihanete uğradı. Hapsedildi, işkence edildi ve "Leş" olarak yeniden isimlendirildi. Jeyne Poole ile kaçtı. Şimdi Stannis Baratheon’ın tutsağı.
 • Brienne, Tarth Bakiresi, Leydi Catelyn'e yeminli. Sansa ve Arya'yı kurtarmak için gönderildi, bu yeminini Leydi Catelyn'in ölümünü ve Stark Hanesi'nin yıkımını gördükten sonra da tutmaya devam etti.
 • Walder Frey, "Büyük Walder" olarak anılır, Leydi Catelyn’in himayesinde, sekiz yaşında. Şu anda Ramsay Bolton’ın yaveri.
 • Walder Frey, "Küçük Walder" olarak anılır, Leydi Catelyn’in himayesinde, sekiz yaşında. Ramsay Bolton’ın yaveri yapıldı. Kışyarı'nda öldürüldü.
 • Üstat Luwin, danışman, şifacı ve özel öğretmen. Kışyarı'nın Yağmalaması sırasında aldığı yaralardan dolayı öldü.
 • Vayon Poole, Kışyarı Kahyası. Kızıl Kale’de Stark hane halkının katledilmesi sırasında öldürüldü.
 • Sör Rodrik Cassel, Kışyarı’nın silah ustası ve kale kumandanı. Kışyarı Savaşı sırasında Ramsay Kar tarafından öldürüldü.
 • Jory Cassel, Lord Eddard’ın muhafızlarının başı. Sör Jaime Lannister’ın adamları tarafından öldürüldü.
  • Alyn, muhafız, Sancaksız Kardeşlik’in kurucu üyesi. Şu an ölü.
  • Tomard, muhafız. Şişman Tom olarak anılır. Ned Stark'ın tutuklanması sırasında Altın Pelerinliler tarafından öldürüldü.
   • TomToo, oğlu. Akıbeti bilinmiyor.
  • Wyl ve Heward, muhafızlar. Jaime Lannister’ın adamları tarafından öldürüldüler.
  • Desmond, muhafız. Ned Stark'ın tutuklanması sırasında öldürüldü.
  • Cayn, muhafız. Ned Stark'ın tutuklanması sırasında Sandor Clegane tarafından öldürüldü.
   • Calon, oğlu. Akıbeti bilinmiyor.
  • Porther, muhafız. Kızıl Kale’de Stark hane halkının katledilmesi sırasında öldürüldü.
  • Varly, muhafız. Ned Stark'ın tutuklanması sırasında Janos Slynt tarafından öldürüldü.
 • Hallis Mollen, Jory’nin muhafızlar başı olarak halefi. Lord Eddard’ın kemiklerini Kışyarı’na götürmesinden beri akıbeti bilinmiyor.
 • Hullen, seyis. Kızıl Kale’de Stark hane halkının katledilmesi sırasında öldürüldü.
 • Septa Mordane, Lord Eddard’ın kızlarının dadısı. Kızıl Kale’de Stark hane halkının katledilmesi sırasında öldürüldü.
 • Septon Chayle, Kışyarı septinin ve kütüphanesinin sorumlusu. Kışyarı’nın Ele Geçirilmesi’nden sonra Boğulmuş Tanrı adına kurban edildi.
 • Mikken, demirci ve zırh ustası. Kışyarı’nın Düşüşü’nden sonar Stggy tarafından öldürüldü.
 • Farlen, Kışyarı’nın barınak başı. Theon Greyjoy tarafından öldürüldü.
  • Palla, kızı, barınak kızı. Dehşet Kalesi’nde hapsedildi.
 • Nine, "Yaşlı Nine" olarak bilinir, masalcı, bir zamanlar süt anneydi. Dehşet Kalesi’nde hapsedildi ya da büyük olasılıkla ölü.
 • Gage, aşçı. Akıbeti bilinmiyor. Muhtemelen Kışyarı'nın Yağmalanması sırasında öldürüldü.
 • Syrio Forel, Arya'nın eskrim ustası ve Braavos'un eski Baş Kılıcı. Muhtemelen, Kral'ın Şehri'ndeki Kızıl Kale'de Stark hane halkının katledilmesi sırasında, Sör Meryn Trant tarafından öldürüldü.

Tarihi Üyeler

Stark Hanesi'nin soyunun kusursuz sıralamasının FS 100'den öncesi bilinmiyor. Ancak aşağıdaki sıralamanın, aşağı yukarı kronolojik sıraya uygun olması gerekiyor.

Kış Kralları/Kuzeydeki Krallar

Aşağıdaki sıralama Kuzeydeki Krallar'ın muhtemel sıralamasıdır; kusursuz sıralama bilinmemektedir ve yeni gelen bilgilerle bu sıralama çelişebilir.

Antik Dönem
Kurt İni
Fetihten Önceki Yüzyıllar
 • Brandon Stark, Gemi Ustası Brandon olarak da bilinir, denize açılmayı sevmiştir ve muazzam bir kuzey donanması oluşturuştur.
  • Brandon Stark, Yakıcı Brandon olarak da bilinir, babası Gemi Ustası Brandon Gün Batımı Denizi'nde kaybolduktan sonra, kuzey donanmasının tamamını yakmıştır. Kuzeyin o dönemden itibaren yüzyıllarca deniz gücü olmamıştır.
 • Torrhen Stark, Diz Çöken Kral olarak da bilinir, Yedi KrallıkDemir Taht altında birleştirmek isteyen Fatih Aegon'a diz çökmüştür.
Bilinmeyen dönemler
Mahzen

Taht Oyunları'nın 66. bölümünde, Kışyarı mahzenlerini gezerken, Bran Stark, Krallar Jon, Rickard, Theon, Gemi Ustası, Brandon, Yakıcı Brandon, Rodrik ve Torrhen'in heykellerini görür. Bunun kronolojik bir sıralama olduğu kesin değildir.

Kralların Çarpışması'nın 69. bölümünde, mahzenden ayrılırken, Bran, Krallar Torrhen, Edwyn, Theon, Yakıcı Brandon, Gemi Ustası Brandon, Jorah, Jonos, Kötü Brandon, Walton, Edderion, Eyron, Tatlı Benjen, Acı Benjen ve Edrick'in heykellerini görür. Bunun kronolojik bir sıralama olduğu kesin değildir.

Ejderhaların Dansı'nın 41. bölümünde, Theon Greyjoy mahzendeki bazı kralların isimlerini hatırlar, bu krallar Edrick, Gemi Ustası Brandon ve Theon'dur.

Gece Nöbetçileri'nin Lord Kumandanları

Kuzey Muhafızları

Cregan'ın Soyu

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Benjen
 
Lysa Locke
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gilliane Glover
 
Rickon
 
 
 
Bennard
 
Margaret Karstark
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Benjen
 
Brandon
 
Elric
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Arra Norrey
 
 
 
 
 
Cregan
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lynara
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Alysanne Blackwood
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jeyne Manderly
 
Rickon
 
Sarra
 
Alys
 
Raya
 
Mariah
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sansa
 
Jonnel
 
 
Lyanna
 
Barthogan
 
Wylla Fenn
 
Brandon
 
Alys Karstark
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jon Umber
 
Serena
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Edric
 
 
 
 
 
Lonnel Kar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Cregard
 
Torrhen
 
Aregelle
 
Robard Cerwyn
 
Arrana
 
Osric Umber
 
Rodwell
 
Myriame Manderly
 
Beron
 
Lorra Royce
 
Arsa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Cerwyn Hanesi
 
 
 
 
 
Umber Hanesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Stark Hanesi


Beron'un Soyu

Rickard'ın Soyu

Soy Ağacı

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Beron
 
Lorra Royce
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Donnor
 
Lyanne Glover
 
Willam
 
Melantha Blackwood
 
Artos
 
Lysara Karstark
 
Berena
 
Alysanne
 
Errold
 
Rodrik
 
Arya Flint
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Brandon
 
 
Edwyle
 
Marna Locke
 
Jocelyn
 
Benedict Royce
 
Brandon
 
Benjen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Royce Hanesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rickard
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lyarra
 
Branda
 
Harrold Rogers
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Brandon
 
Bilinmeyen
 
Eddard
"Ned"
 
Catelyn
Tully
 
Lyanna
 
Benjen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jon Kar
 
Robb
 
Jeyne
Westerling
 
Sansa
 
Tyrion
Lannister
 
Arya
 
Brandon
"Bran"
 
Rickon
 
 
 
 


Yeminli Haneler

Alıntılar

Kışlar gerçekten zor olur. Ama Starklar kolaylıkla atlatır. Her zaman atlattığımız gibi.

- Eddard Stark, Robert Baratheon'a.

Tyrion: Siz Starklar'ı öldürmek hiç kolay değil.
Robb: Ve siz Lannisterlar bunu unutmasa iyi olur.

- Robb Stark, Tyrion Lannister'a.

Starklar hizmetlerine alacakları adamda sadakat, cesaret ve onur arar.

- Tyrion Lannister, Bronn'a.

Liddle: Kışyarı'nda bir Stark olduğu zamanlarda, bakire bir kız isim günü elbisesiyle Kral Yolu'nda yürür ve yine de taciz edilmezdi. Yolcular hanlarda ve karakollarda ateş, ekmek ve tuz bulabilirdi. Ama şimdi geceler soğuk ve kapılar kapalı ... Kışyarı'nda bir Stark varken farklıydı. Ama yaşlı kurt öldü ve genç kurt taht oyunları oynamak için güneye gitti, bize sadece hayaletler kaldı.
Jojen: Kurtlar tekrar gelecek.

– bir Liddle ve Jojen Reed.

Ayı Adası ismi STARK olan Kuzeydeki Kral'dan başka kral tanımaz.

- Lyanna Mormont, Stannis Baratheon'a.

Fetih'ten bin yıl önce bir söz verildi. Kurt İni'nde, eski ve yeni tanrıların huzurunda yeminler edildi. Dört bir yanımız sarılmışken, hiç dostumuz yokken, evlerimizden çıkarılmışken ve hayatlarımız tehlikedeyken kurtlar bizi evlerine aldılar, beslediler ve düşmanlarımızdan korudular. Bu şehir onların bize verdiği arazinin üstüne inşa edildi. Bunun karşılığında, ebediyen onların adamları olacağımıza ant içtik. Stark adamları!

- Wylla Manderly, Balıkadam Meclisi'ne.