Stokeworth Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Stokeworth Hanesi
Stokeworth Hanesi.png
Hane arması yeşil zemin üzerine altın kadeh tutan beyaz kuzu
Sözler Sadakatimizle Gurur Duyarız
Yerleşke Stokeworth
Şimdiki Lord Leydi Lollys Stokeworth
Bölge Taç Toprakları, Westeros
Unvan Stokeworth Lordu
Varis Tyrion Su
Bağlılık Kral Toprakları-Baratheon Hanesi

Stokeworth'ün Stokeworth Hanesi, Taç Toprakları'nda bulunan soylu hanelerden biridir. Kral'ın Şehri'ne yeminlidirler, şehrin kuzeyinde bulunan Stokeworth Kalesi'nde yaşarlar. Armaları yeşil zemin üzerine altın kadeh tutan beyaz kuzudur. Sözleri Sadakatimizle Gurur Duyarız'dır.

Tarihi

Falena Stokeworth, Kral Aegon IV Targaryen'in ünlü metreslerinin ilkiydi.

Stokeworth Hanesi'nin üyeleri Ashford Turnuvası’na katıldı. Hanenin arması Dunk tarafından fark edildi. Ashford Turnuvası'ndan on altı yıl önce Sör Arlan Metelikağacı, Lord Stokeworth'ü Kral'ın Şehri'nde ki bir turnuvada yendi.

Lord Kanlıkuzgun İkinci Blackfyre İsyanı'nı bastırmak üzere Beyaz Duvarlar'ın üzerine yürüdüğü zaman destek veren hanelerin arasında Stokeworth Hanesi'de vardı.

Manly Stokeworth Kral'ın Şehri Şehir Gözcüleri'nin Lord Kumandanı'ydı. Ölümünden sonra yerine Janos Slynt getirildi.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Serçeparmak olarak bilinen Lord Petyr Baelish genellikle Leydi Tanda Stokeworth ve kızları tarafından  yemeğe davet edilir. Serçeparmak, bu davetlerin Lollys Stokeworth ile evlenme umutları olduğunu düşünüyor. Kral Robert'ın ölümünden sonra Lannisterlar'ı tahtan indirmek için olası müttefik olarak gören Tanda, Serçeparmak ve Eddard Stark'ı yemeğe çağırır, Petyr bunu kabul eder.

Kralların Çarpışması

Tyrion Lannister Kral'ın Şehri'ne geldiği zaman Leydi Tanda, Lollys ile evlendirme umuduyla birkaç ziyafete onuda çağırır.

Myrcella Baratheon Dorne'a yola çıktığı gün Kral'ın Şehri'ndeki İsyan'da Lollys eyerinden düşer ve geride bırakılır. Elli kadar erkek tarafından tecavüze uğrayıp çırılçıplak yürürken bulundu, hamile kalmıştır.

Falyse Stokeworth, Stokeworth Kalesi'nden küçük bir askeri birlik ile Karasu Savaşı'ndan önceki gün şehre geldi.

Leydi Tanda, Falyse ve Lollys Maegor'un Hisarında savaştan saklanarak vakit geçirdiler.

Kılıçların Fırtınası

Leydi Tanda Tyrion için olası bir eş adayı olan Lollys'i Lord Tywin Lannister'a açıklar. Tanda Kral Joffrey'e düğün hediyesi olarak bir çift deri çizme verir. Tanda Joffrey'in düğün ziyafetinde boğularak ölmesi ile Kızıl Kale'ye kaçar.

Şövalye ilan edildikten sonra Karasu'dan Sör Bronn Lollys ile evlenmeyi kabul eder.

Kargaların Ziyafeti

Lollys'in oğlu doğduğunda Tywin isminin konulması Cersei Lannister tarafından yasak edilir, Bronn ise karşı hareket olarak çocuğun ismini Tyrion koyar, bu hareket Lannister Hanesi'ne bir meydan okuma olarak kabul görür.

Falyse göre Lord Gyles Rosby'nin ölmesiyle Rosby, Stokeworth'lere kalacaktı çünkü Leydi Tanda Stokeworth Lord Gyles'in ikinci eşinin teyzesiydi ve lordun üçüncü dereceden kuzeniydi.

Bronn'u ortadan kaldırmak için Sör Balman Byrch ve Falyse Cercei'den yardım ister. Ancak planları tersine döner, Bronn Balman'ı öldürür ve Falyse'e kaleyi terk etmesi konusunda emir verir. Kendini Stokeworth Lordu ilan eden Bronn'dan Stokeworth'ü geri almak için Falyse Cercei'den asker ister. Cercei onu reddeder, bunun yerine deneylerinde kullanılması için onu Qyburn'e verir. Lollys, Tanda ve Falyse'in ölmesinden sonra Stokeworth Leydisi olur, Bronn ise Lord olur.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Stokeworth Hanesi

Hane Halkı

  • Üstat Frenken, danışman, şifacı ve öğretmen.
  • Shae, Lollys'e hizmet eden bir kamp takipçisi, Tyrion Lannister tarafından boğularak öldürüldü.

Tarihi Üyeler