Sukunet

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Sukunet, Euron Greyjoy'un kaptanlığını yaptığı uğursuz bir savaş gemisidir. Ibben'den Asshai'ye kadar kötü namı yayılmıştır.

Sukunet.jpg

Hakkında

Sukunet kırmızı, yalın ve korkunçtur. Tek direkli, koyu kırmızı gövdeli ve siyah yelkenlidir. Güverte akan yada akacak olan kanı gizlemek için kırmızıya boyanmıştır. Geminin puruvasında tek kolunu öne uzatmış demir bir bakire vardır. Beli ince, göğüsleri dik ve görkemlidir, bacakları uzun ve şekillidir. Başında siyah demir saçlardan yapılma rüzgarda savrulan bir yele vardır. Kızın gözleri sedeftir ancak ağzı yoktur. Bilinen dünyanın birçok yerinden alınan ve dilsiz bir mürettebatı vardır.

Tarihi

Euron Greyjoy Demir Adalar'dan Victarion Greyjoy'un karısına tecavüz ettikten sonra Lord Balon Greyjoy tarafından sürgün edilir. Euron doğuya doğru uzun bir yolculuğa çıkar.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Pyke'ye dönen Theon Greyjoy limanda amcası Euron'un gemisi Sukunet'i görmediğinde amcasının kendisini karşılamaya gelmediğini düşünür.

Kılıçların Fırtınası

Myraham 'ın kaptanı, Kral Balon Greyjoy'un öldükten kısa bir süre sonra Euron'un gemisi Sukunet'in Lord Limanı'na yanaştığını söyler. Yarı resmi kaynaklara göre Sukunet daha önce Daenerys Targaryen'i ararken dört Qarth büyücüsünün de bulunduğu bir kadırgayı ele geçirir ve Euron ejderha borusu bulur.

Kargaların Ziyafeti

Lord Rodrik Harlaw yeğeni Asha'ya, Euron'un Balon'un ölümünden bir gün sonra Sukunet'in döndüğünü söyler. Euron Kral Şurası'nda Demirdoğumlu'ların desteğini almak için birçok hazine getirir.

Victarion Greyjoy Nagga'nın Tepesi'ne demir atar. Euron Tüten Deniz'i geçtiğini iddia eder. Gemi mürettebatından Cragorn ejderha borusunu üfledikten sonra ölür.

Kış Rüzgarları

Aeron Greyjoy Kral Şurası'ndan sonra Euron tarafından kaçırılır ve Sukunet'e getirilir. Birkaç hafta sonra Demirdoğumlu'ların Hightower Hanesi ve Redwyne Hanesi'yle olan savaşlarının ardından Euron gemisine Aeron ve Falia Çiçek'i bağlar.

Alıntılar

Sukunet, demir atmış haldeyken bile zalim ve hızlı görünüyordu.

Victarion Greyjoy'un düşünceleri