Sur

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Sur'un ve Kalelerin Haritada yeri
Sur'un bir görünüşü
Gözcüler tarafından kullanılan uyarı ışığı
Sur'da bulunan tünel
Sur'da bulunan ve Gözcüleri yukarı çıkarmaya yarayan asansör


Yedi Krallığın kuzey sınırında 300 mil(482 km) boyunca uzanan, 700 fit(213.36 m) yüksekliğindeki buzdan yapılma devasa duvar, ülkeyi ötesindeki vahşi topraklardan ayırır ve insan yapımı 9 harikadan biri olarak kabul edilir. Duvar, batıda Ayazdiş dağından doğuda Fok körfezine uzanan kalelerde devriye ve gardiyanlık yapan Gece Bekçileri’nin yeminli kardeşleri tarafından savunulmaktadır.

Tarih

Duvar rivayete göre 8000 yıl öncesinden günümüze, insanlığın yabanıllar ve diğerlerinden savunulduğu “Uzun Gece” den sonra İnşaatçı Brandon tarafından düzenlenmiştir. Yaklaşık olarak 300 mil(482 km) ve 700 fit(213.36 m) yüksekliğindeki duvar Gece Bekçileri ve bazılarına göre antik büyüler tarafından korunmaktadır. Söylentiye göre İnşaatçı Brandon temellerinden yükseklere kadar mümkün olan yerlere büyü yerleştirmiştir. Çeşitli metinlerde ise Duvar’ın zamanında çok daha küçük olduğundan, bugünkü boyutlarına getirmek için yüzyıllar boyunca koca buzdan blokları perili ormanın donmuş nehirlerinden kesip çıkaran ve güneye sürükleyen Gece Bekçileri’nin inşaatçılarından bahsedilir. Ancak günümüzde ciddi şekilde azalmış olan Gece Bekçileri’nin bakım imkanı sınırlıdır. Duvar boyunca toplamda inşa edilmiş 19 kaleden 3 tanesi, Gölge Kule, Kara Kale ve Kıyıdaki Doğugözcüsü kullanılmaktadır.

Tasvir

Duvar 300 mil(482 km) boyunca uzanır ve yaklaşık olarak 700 fit(213.36 m) yüksekliğindedir, sert buz ve taştan yapılmıştır ve millerce öteden görülebilir. Gün içindeki zamana ve havaya göre mavi veya gri olarak görünür. En üstü bir düzine atlı şövalyenin yan yana gidebileceği genişlikte ve tabanda daha kalındır. Efsaneye göre içerisine güçlendirmek ve “Diğerleri” gibi doğanın büyülü yaratıklarının geçmemesi için eski büyüler yerleştirilmiştir. Duvar, Kara Kale’den Kıyıdaki Doğugözcüsüne kadar düzken, Kara Kale’den Gölge Kuleye kadar yılan gibi kıvrımlıdır. Kalın demir parmaklıklar ve devasa zincirler tarafından güvenle kilitlenmiş birkaç tünel dışında hiç kapısı bulunmamaktadır. Terk edilmiş veya tehlike altındaki kalelere ait olanlar buz ve taşlarla kapatılmıştır.

Savunma Hattı

Gece Gözcüleri Duvar’a kimse yarım milden fazla yaklaşmasın diye ormanı temizlemiştir. Ancak orman kaleler terk edildiğinden bu yana geriye tekrar gürleşmiştir. Duvar’ın tepesi mancınık ve vinçlerle doludur. Doğugözcüsünün kadırgaları Fok Körfezinin belli bölgelerinde Duvar’ı deniz yoluyla geçip yabanıllarla silah ticareti yapan kaçakçıları yakalamak için devriye gezmektedir. Batıda dağlar ve derin Gorge nehri araziyi küçük akıncı grupları dışında herkes için geçilemez yapmaktadır.

Kaleler

Gece Gözcüleri devasa Sur’u savunmak için 19 kale yapmış fakat aynı anda 17 sinden fazlasına hiç bekçilik yapamamıştır. Son 300 yılda Gece Bekçileri’nin adam gücü iyice azalmış, kalelerin çoğu terk edilmek durumunda kalmış ve bazıları tarafından “Hayalet Kaleler” olarak isimlendirilmiştir. Taht Oyunları zamanında kalelerden sadece üçü kullanımda bulunmaktadır.

Duvarın ötesinde şu anki çatışmadan önce, sadece 3 kale kullanımdaydı. Gerçi bazı zamanlar ilk izci Benjen Stark’ın önerisi üzerine büyük bir kuvvet terk edilmiş kalelerden bazılarına iki hafta veya bir dolunay boyunca gönderilirdi. Yönetimin elinde ki kaleler;

  • Castle Black (Kara Kale); En çok adam bulunan ana kaledir. Kral Yolunun kuzeyindeki bitiminde bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 600 kara kardeş tarafından yönetilmektedir.
  • The Shadow Tower (Gölge Kule); En batıdaki karakoldur ve 200 Gece Bekçisi tarafından korunmaktadır.

Jon Kar 998. Lord Kumandan olmasının ardından, adamları diğer kalelere nakletmeyi planlamıştır.

Nakil yapılan ve yönetilen kaleler;

  • Nightfort (Gece Kalesi); Gece Nöbetçileri’nin en büyük kalesidir. Yakın zaman önce Kral Stannis’e tahsis edilmiştir. Yerleşime uygun hale gelmesi uzun süre almıştır.
  • Deep Lake (Derin Göl); Gece Gözcüleri’nin bir üyesi tarafından yönetilmek üzere özgür halk tarafından garnize edilmiştir.
  • Oakenshield (Meşe Kalkan); Güçlerinden yararlanılmak üzere Yabanıl Tormund ve kabilesine verilmiştir.

Ayrıca Surdaki tüm kaleler için tıklayınız.

Taktikler

Sur küçük bir kuvvetle koca bir birliğe karşı direnebilecek muazzam taktiksel avantaj sağlar. Savunucular genellikle ok ve mancınık menzilinin dışında kalır buna karşılık saldırılara karşı okçuluk mancınık ve aşağı atılan nesneleri kullanmaya imkan verir. Kaya dolu donmuş fıçılar kullanımda büyük güç katar. Saldırganlar ancak iki taktiği kullanabilmektedir, ilki çok iyi korunan kapılardan birine doğrudan saldırı, ikincisi ise küçük bir grupla öteki tarafa geçip içeriden saldırmak. Kapılar ölüm delikleri ve sınırlı geçiş imkanı gibi saldırıyı zorlaştıran bazı özellikler ile donatılmıştır. Daha kötü bir durumda kapılar buz ve kayalarla doldurulur ve diğer taraftan geçişi imkansız hale getirir. Jon Kar’un yabanılların arasında sızma amacıyla sahte dostluk kurması sırasında keşfettiği üzere Sur’u aşmakta benzer zorluklar içerir Gece Bekçileri tarafından ok veya aşağı nesne atılmak kaydıyla kolayca alt edilebilecek, ancak bekçilerin gözünden kaçması kaydıyla, Sur’un tepesine tırmanabilecek bir takım belirlendi. Duvarın kendini savunduğu da düşünülür, yüksekten kopup düşen buzdan levhalarda etkilidir. Efsaneye göre Sur Joramun'un Borusu'na karşı savunmasızdır.

Perde Arkası

Sur'un için esinlenilen Hadrian Duvarı

George R. R. Martin'in dediğine göre Sur' Hadrian Duvarı'ndan esinlenmiştir.Ayrıca bakınız Buz ve Ateşin Şarkısı Temaları.