Sur'un Ötesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Sur'un Ötesi'ndeki bölgeler.(büyütmek için tıklayın)

Sur'un kuzeyinde ki toprak bütününe ve Westeros’un en kuzey bölümüne Sur'un Ötesi denir.

Coğrafya

Sur’un Ötesi'ndeki topraklar öncelikle vahşidir, yabanıldır ve henüz her yeri keşfedilmemiştir. İklimi sert ve şiddetlidir özellikle de Daimi Kış Toprakları'nda. Bölge Sur’un hemen kuzeyinden Tekinsiz Orman'ın da dahil olduğu alanları kaplar. Sur’dan başlayıp Thenn topraklarının en sonuna kadar. Gerçek yollar bilinmese de bazı yollar ve eski derelere “korucu yolları” denir ve bu yollar Gece Nöbetçileri ile Yabanıllar kullanır.

Ormanlar, batıda büyük bir dağ kıyısı olan Ayazdiş'e kadar ilerler. Ayazdiş, kuzeyde kalan uzun yolları vardır ve oldukça soğuktur. Ancak, volkanik aktivitelerle ısınan, Sur’un kuzeyindeki en misafirperver yer olan, Ayazdiş'in gizli vadiler içerdiği söylenir.

Ayazdiş'in güney-batısında dağların arasında dar bir arazi ve Donuk Kıyı olarak bilinen deri vardır ve orada eskiden özgür şehir olan Çetin Ocak’ın kalıntıları vardır. Sur’un ötesindeki bu alanlar, Kuzey’in en uzağı Daimi Kış Toprakları'nın içindedir. Ormanların bitişi ve keşfedilmemiş olan gerçek kutup bölgelerine yollar başlar. Ötekiler, söylentilere göre Daimi Kış Toprakları'nın derinliklerinden gelir.

İnsanları

Ayrıca bakınız: Özgür Halk

Özgür halk, Sur’un Ötesi'nde yaşayan insan ırkıdır. Surun güneyinde daha çok Yabanıllar olarak bilinir. Sur’un Ötesi'ndeki topraklara keskin bir soğuk hakimdir fakat Özgür Halk'ın çoğu yine de orada yaşamaya devam eder. Genellikle küçük köylere yayılmışlardır ve kabileler Sur’un Ötesi'nde Tekinsiz Orman'ın en ucundan Ayazdiş’in kuytu vadilerinde ve Thenn topraklarında toplanmışlardır. Özgür halkın bazıları vahşilikten de ötedirler ve ilkel çapulculardır. Sur'un Ötesi’nde tarım yapılamamasından dolayı çoğu insan genelde avcılıkla uğraşır.