Suyun Karşısındaki Savaş

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Suyun Karşısındaki Savaş
Değersiz Savaş
Tarih Yaklaşık iki bin yıl önce
Yer Üç Kız Kardeş
Sonuç Üç Kız Kardeşler'in yönetimi Arryn Hanesi'nin eline geçer
Savaş Tarafları
1. Kuzey Krallığı
2. Dağ ve Vadi Krallığı
 • Arryn Hanesi
 • Sunderland Hanesi
 • Borrell Hanesi
 • Longthorpe Hanesi
 • Torrent Hanesi
 • Suyun Karşısındaki Savaş, diğer adıyla Değersiz Savaş, Üç Kız Kardeş'in yönetimini ele geçirmek için Stark Hanesi ve Arryn Hanesi arasında yapılmış olan savaştır. İki bin yıl önce bağımsız olarak yönetilen Üç Kız Kardeş, kuzeylilerin yağmalamalarına maruz kalırlar ve bu işgale Üç Kız Kardeş'in Tecavüzü adı verilir. Daha sonrasında ise Kız kardeşliler zamanın Vadi Kralı olan Mathos II Arryn'e diz çökmüşler ve kuzeylileri adalardan geri püskürtmek için Vadi'nin yardımını istemişlerdir.

  Mathos, yüz gemisi ile birlikte Kız Kardeşler'e yelken açmış fakat bir daha asla geri dönememiştir. Gelecek bin yıl boyunca oğulları ve torunları kuzeylilere karşı savaşmıştır.

  Beyaz Bıçak'ın ağızında bulunan bir kuzeyli kalesi olan Kurt İni Kral Osgood Arryn tarafından kuşatılmış, ve oğlu Oswin Arryn tarafından yerle bir edilmiştir. Kuzeyliler buna karşılık olarak ise Martı Kasabası'na saldırmış ve limanda bulunan yüzlerce gemiyi ateşe vermişlerdir. Üç Kız Kardeş'in yönetimi bu süre zarfı boyunca yaklaşık on iki defa el değiştirmiştir.

  Stark Hanesi, Üç Kız Kardeş'in yönetimi üzerindeki ilgiyi kaybedince savaş kendi kendine sonlanmıştır. Bu sebepten dolayı Arrynler genel olarak savaşı kazansa da galibiyetleri sönük kalmıştır. Bazı Kız Kardeşliler bu istilayı hâlâ anımsamakta ve kuzeylilerden nefret etmektedir.

  Savaşın ayrıntıları, Aliüstat Perestan'ın ''Tarihin Önemi'' isimli kitabında yer almaktadır.