Swann Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Swann Hanesi
Swann hanesi.PNG
Hane arması gümüş ve siyah zeminin üzerine zıt renkte iki kuğu
Sözler Bilinmiyor
Yerleşke Taşmiğfer
Şimdiki Lord Lord Gulian Swann
Bölge Fırtına Toprakları
Unvan Taşmiğfer Lordu
Varis Sör Donnel Swann
Bağlılık Baratheon Hanesi


Taşmiğfer'in Swann Hanesi, Fırtına Toprakları’nın soylu hanelerinden biridir.Yerleşkeleri Taşmiğfer’dir. Onları getiren lordlar, Dorne Sınırları’nın doğusunda Kızıl Nöbet topraklarının çevresindeki Dorne Yürüyüşçüleri’ydiler ve Gazap Burnu üzerinden Taşmiğfer’e yerleştiler. Armaları gümüş ve siyah zeminin üzerine zıt renkte iki kuğudur.Sözleri bilinmemektedir.

Tarihi

Swann Hanesi gururlu, eski ve tedbirli olarak bilinen bir hanedir. Hanenin topraklarını uzun süre idare ettiği bilinir. Taşmiğfer’e geldiklerinden itibaren Fırtına Toprakları’nın iç kesimlerinden gelen onlara zenginlik ve güç katan bir nehir yolundan, Slayne’den kontrol edilirler. Muhtemelen hane Fırtına Toprakları’nda Baratheonlar’dan sonra ikinci en güçlü ve en etkili hanedir. Swann’lar ve Caron’ların eski yürüyen lordlardan oldukları söylenir.

Ejderhaların Dansı sırasında Sör Byron Swann, Syrax veya Vhagar tarafından öldürüldü.

Lord Swann, Matarys Targaryen’e ‘‘en genç prens’’ adını veren aptalın biriydi. Lord Gawen Swann Ashford Turnuvası’nda yarıştı, Prens Valarr Targaryen’e yenildi. Gawen yedi davasında Dunk’un ona katılması için yaptığı isteği reddetti.

Sör Eustace Osgrey, hanesinin geçmişte önemli hanelerin üyeleri ile evlendiğini, örnek olarak da Swann’ların Osgrey’ler ile evlendiğini söyleyerek övünür.

Sör Barristan Selmy çocukken Sör Manfred Swann’ın yaveriydi. Barristan Leydi Jeyne Swan ve septasını Kral Ormanı Kardeşliği’nin elinden kurtardı.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Hanenin başı Lord Gulian Swann’dır. Bir önceki isyana katılmıştır, ancak bundan sonraki savaşlarda daha fazla hayat vermeye niyeti yoktur. Gullian’ın ikinci oğlu Sör Balon Swann, El Turnuvasında olağanüstü şövalyelerden biriydi, Kışyarı’ndan Alyn’i yendi ancak Sör Gregor Clegane tarafından atsız bırakıldı. Turnuvada okçuluk yarışmasında üç finalistten biriydi, Dorne Yürüyüşçüleri'nden Anguy’a kaybetti. Balon , Kral Robert Baratheon’a av partisinde eşlik edenlerin arasındaydı ama Kral Robert’ın domuzla olan av kazasından önce Kral’ın Şehri’ne geri döner.

Kralların Çarpışması

Lord Gulian, Davos Seaworth’ü kabul eden birkaç Fırtına Lordu’ndan biridir ve hatta onunla ekmeğini paylaşır. Ancak Stannis Baratheon’un taleplerine yanıt vermez. Beş Kralın Savaşı’nda Gullian hastalığı sebep göstererek gelmez ancak oğulları onun yerine Taşmiğfer’i temsil eder.

Hanenin varisi, Sör Donnel önce Renly Baratheon’a sonra Stannis Baratheon’a katılır ve Karasu Savaşı’nda yaralanır. Sör Elwood Harte’a teslim olur ve savaştan sonra fidye karşılığı serbest bırakılacaktır. Kral Joffrey Baratheon’a bağlılık yemini eder.

Lord Eddard Stark’ın ihanetinden sonra,Sansa Stark Sör Balon’un kulağına sarhoşken bir şeyler fısıldayan Sör Dontos Hollard’ı görür,muhtemelen ona övgüden kaçınmasını tavsiye ediyordu. Balon, Kral’ın Şehri İsyanı’nda kraliyeti korumuştur. İsyan sonrasında Balon, Sör Preston Greenfield yerine kral muhafızı olmuştur. Bu sıfatla Balon Karasu Savaşı’nda Joffrey adına savaşır.

Kılıçların Fırtınası

Kral Joffrey'in ölümünde, Tyrion Lannister aleyhinde çağırılan şahitler arasında ilk sırada yer almıştır. Tyrion'un Kral Joffrey'i öldürdüğüne inanmamakla beraber, mahkemeye Myrcella Baratheon'un Dorne'a gittiği gün yaşanan saldırının ardından Tyrion'un Joffrey'e nasıl vurduğunu anlatır.

Ejderhaların Dansı

Sör Balon Swann Kraliçe Cercei Lannister tarafından Sör Gregor Clegane’in kafasını Dorne’da teslim etmek için gönderilir.Prens Doran Martell Balon’un gelişini geciktirmek için lüks şenlikler ve av partileri düzenlenmesini emreder.Balon Güneş Mızrak’a geldiğinde Arianne Martell tarafından Prenses Myrcella Baratheon’a başarısız taç giydirme işlemi gizlenmiştir. Balon Cercei’nin emriyle Martell’leri Kral’ın Şehri’ne davet etmiştir ancak planında Martell’leri pusuya düşürecek ve suçu Tyrion’a atacaktı.Doran bu tuzağa düşmez bunun yerine Balon’u yeminli kardeşi Sör Arys Oakheart’ın Kara Yıldız olarak da bilinen Sör Gerold Dayne tarafından öldürüldüğünü söyler. Obara Kum’da Kara Yıldız’ın yakalanmasında Balon’un kafilesine katılır.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Swann Hanesi

Hanenin bilinmeyen kolundan gelenler

Tarihi Üyeler

  • Lady Johanna Swann köle tacirleri tarafından esir alınır. Viserys I. döneminde Lys’te Siyah Kuğu adıyla bilinen güçlü bir fahişe olmuştur.
  • Sör Byron Swann Syrax veya Vhagar tarafından öldürüldü.
  • Lord Gawen Swann Daeron II döneminde Ashford Turnuvası’nda yarışmacıydı.
  • Sör Manfred Swann Barristan Selmy’nin yaveri olduğu şövalye.