Swann Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Taşmiğfer'den Swann Hanesi
Swann hanesi.PNG
Hane arması gümüş ve siyah zeminin üzerine zıt renkte iki kuğu
Sözler Bilinmiyor
Yerleşke Taşmiğfer
Şimdiki Lord Lord Gulian Swann
Bölge Fırtına Toprakları
Unvan Taşmiğfer Lordu
Varis Sör Donnel Swann
Bağlılık Baratheon Hanesi

Taşmiğfer'in Swann Hanesi, Fırtına Toprakları'nın soylu hanelerinden biridir. Dorne Hudutları'nın doğusunda Gazap Burnu'nda ki Kızıl Gözcü'yü çevreleyen topraklar üzerinde Taşmiğfer'i yöneten hudut lordlarıdır. Armaları gümüş ve siyah zeminin üzerine zıt renkte iki kuğudur. Sözleri bilinmemektedir.

Tarihi

Swann Hanesi gururlu, güçlü ve tedbirli olarak bilinen eski ve soylu bir hanedir. Hanenin topraklarını uzun süre idare ettiği bilinir. Taşmiğfer'den Fırtına Toprakları'nın iç kesimlerine kadar uzanan, onlara zenginlik ve güç katan Slayne nehrini kontrol ederler. Muhtemelen hane Fırtına Toprakları'nda Baratheonlar'dan sonra ikinci en güçlü ve en etkili hanedir. Swann'lar ve Caron'ların ikisi de en güçlü hudut lordları olduklarını iddia ederler.

Ejderhaların Dansı sırasında Sör Byron Swann, Syrax veya Vhagar tarafından öldürülmüştür.

Lord Swann'ın soytarısı Matarys Targaryen'e en genç prens adını verir. Lord Gawen Swann yaşlı olmasına rağmen Ashford Turnuvası'nda yarışır, Prens Valarr Targaryen'e yenildi. Gawen Dunk'un Yedi Yargısı'nda ona katılması için yaptığı teklifi reddeder. Sör Eustace Osgrey, hanesinin geçmişte önemli hanelerin üyeleri ile evlendiğini, örnek olarak da Swann'ların Osgrey'ler ile evlendiğini söyleyerek övünür.

Sör Barristan Selmy çocukken Sör Manfred Swann'ın yaverliğini yapar. Barristan daha sonraları Leydi Jeyne Swann ve septasını Kral Ormanı Kardeşliği'nin elinden kurtarır.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Lord Gulian'ın ikinci oğlu Sör Balon Swann, El Turnuvası'nda öne çıkan şövalyelerden biridir, Kışyarı'ndan Alyn'i yener ancak Sör Gregor Clegane tarafından atsız bırakılır. Turnuvada okçuluk yarışmasında üç finalistten biri olur ancak Dorne Hudutları'ndan Anguy'a yenilir. Balon, Kral Robert Baratheon'a av partisinde eşlik edenlerin arasındadır ama Kral Robert'ın domuzla olan av kazasından önce Kral'ın Şehri'ne geri döner.

Kralların Çarpışması

Lord Gulian, Davos Seaworth'u kabul eden birkaç Fırtına Lordu'ndan biridir ve hatta onunla ekmeğini paylaşır. Ancak Stannis Baratheon'un taleplerine yanıt vermez. Beş Kralın Savaşı'nda Gulian hastalığını sebep göstererek savaşa katılmaz. Robert'ın İsyanı'na katılan Gulian savaşlara daha fazla zaman tanımaya niyetli değildir. Ancak oğulları onun yerine Taşmiğfer’i temsil eder.

Hanenin varisi, Sör Donnel önce Renly Baratheon'a sonra Stannis Baratheon'a katılır ve Karasu Savaşı'nda yaralanır. Sör Elwood Harte'a teslim olur ve savaştan sonra fidye karşılığı serbest bırakılır. Kral Joffrey Baratheon'a bağlılık yemini eder.

Lord Eddard Stark'ın ihanetinden sonra, Sansa Stark Sör Balon'un sarhoş Sör Dontos Hollard'ın kulağına bir şeyler fısıldadığını görür muhtemelen ona övgüden kaçınmasını tavsiye ettiğini düşünür. Balon, Kral'ın Şehri İsyanı'nda kraliyeti korumuştur. İsyan sonrasında Balon, Sör Preston Greenfield yerine Kral Muhafızı olmuştur. Bu sıfatla Balon Karasu Savaşı'nda Joffrey adına savaşır.

Kılıçların Fırtınası

Kral Joffrey'in ölümünden sonra yapılan duruşmada, Tyrion Lannister aleyhinde çağrılan şahitler arasında ilki Sör Balon'dur. Tyrion'un çok cesur bir adam olduğunu ve Kral Joffrey'i öldürdüğüne inanmadığını söyler.

Ejderhaların Dansı

Sör Balon Swann Kraliçe Cersei Lannister tarafından Sör Gregor Clegane'in kafasını Dorne'da teslim etmek için gönderilir. Prens Doran Martell Balon'un gelişini geciktirmek için sancaktarlarına cömert ziyafetler ve av partileri düzenlemelerini emreder. Balon Güneş Mızrak'a ulaştığında Arianne Martell tarafından Prenses Myrcella Baratheon'a başarısız taç giydirme girişimi gizlenmiştir. Balon Cercei'nin emriyle Martell'leri Kral'ın Şehri'ne davet eder ancak Martell'leri suçu Tyrion'a atılacak bir pusuya düşürülmesi planlanır. Doran bu tuzağa düşmez, bunun yerine Balon'u yeminli kardeşi Sör Arys Oakheart'ın Kara Yıldız olarak da bilinen Sör Gerold Dayne tarafından öldürüldüğünü söyler. Obara Kum'da Kara Yıldız'ın yakalanmasında Balon'un kafilesine katılır.

Clifford Swann Taşmiğfer Lordu olarak listelenir. Bunun bir hata olup olmadığı bilinmez, George Martin tarafından Gulian'ın adı değiştirilmiş olabilir veya Gulian'ın ardından oğlu varisi Donnel'ın yerine tanımlanmış olabilir.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Swann Hanesi

Hanenin bilinmeyen kolundan gelenler;

 
 
Gulian
 
 
 
 
 
Walder Frey
 
Cyrenna
 
Theomar Smallwood
 
Ravella
 
Corenna
 
Stevron Frey
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Donnel
 
Balon
 
Jared Frey
 
Alys Frey
 
Luceon Frey
 
Carellen Smallwood
 
 
 
 
 
Ryman Frey
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Soy
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Soy
 
 


Tarihi Üyeler