Taç Toprakları

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Taç Toprakları, Westeros kıtasının kurucu dokuz bölgesinden biridir. Egemen bir ulus değillerdi, önce nehir kralları tarafından hak iddia edilen bölge Fetih Savaşı'na kadar Fırtına Kralları'nın kontrolüne geçer. Fatih Aegon bölgeyi ele geçirdikten sonra bölge kıtanın merkezi ilan edilir. O zamandan beri Taç Toprakları Demir Taht'a yani önce Targaryen Hanesi, Robert'ın İsyanı sonrasında Baratheon Hanesi tarafından doğrudan yönetilmektedir. Taç Toprakları'nda doğan soylu piçlere Su soyadı verilir.

  Taç Toprakları'nın haritadaki yeri
  Taç Toprakları'nın haritadaki yeri
Taç Toprakları
Taç Toprakları'nın haritadaki yeri

Coğrafya

Taç Toprakları Karasu Koyu çevresine yer alır, Karasu Nehri'nin koyla birleştiği yerde başkent Kral'ın Şehri inşa edilmiştir. Kral'ın Şehri Westeros'un en büyük şehridir, Yüce Baelor Septi ve Kral Toprakları-Baratheon Hanesi'nin yerleşkesi olan Kızıl Kale burada bulunur. Kral'ın Şehri'nin kuzeyinde bölgenin ortasında yer alan  yerleşkeler arasında Boynuzlar (Buckwell Hanesi'nin yerleşkesi), Rosby (Rosby Hanesi'nin yerleşkesi), Stokeworth (Stokeworth Hanesi'nin yerleşkesi) ve Duskendale (Rykker Hanesi'nin yerleşkesi) bulunur. Daha kuzeyinde Uyku Kalesi (Staunton Hanesi'nin yerleşkesi) ile sert insanların yaşadığı engebeli yarımada Çatlakpençe Noktası'ndaki kaleler; Dyre Mağarası (Brune Hanesi'nin yerleşkesi), Kahverengi Oyuk (Brune Hanesi'nin yerleşkesi) ve Fısıltılar (Crabb Hanesi'nin yerleşkesi) burada bulunur. Çatlakpençe Noktası'nın kuzeyinde Yengeç Koyu ve Vadi bulunur.

Çatlakpençe Noktası

Taç Toprakları Nehir Toprakları'nın batısıyla kuzey batıdan sınır oluşturur. İki bölge arasında bulunan sınır Nehir Toprakları'nda Wode Hanesi'nin tepeleri ile Taç Toprakları'nın Hogg Hanesi'nin toprakları arasında akan nehirdir. İsmi bilinmeyen nehir Tanrıların Gözü'nden güneye Taç Toprakları'nın batısına Karasu Nehri'nin içine akar. Kral'ın Şehri'nin güney batısında Menzil'in Tumbleton etrafındaki tepeleri bulunur.

Kral'ın Şehri'nin güneyi ve Fırtına Toprakları'nın kuzeyinde kalan bölgede kraliyetin avlandığı Kral Ormanı bulunur. Ağırsu nehir yatağına Kral Ormanı'ndan akar. Kral Ormanı'nın doğusunda Çatlakpençe Noktası ile Karasu Koyu'nun girişini oluşturan diğer yarımada olan Massey Kancası bulunur. Massey Kancası üzerindeki kaleler ise Danseden Kaya (Massey Hanesi'nin yerleşkesi) ve Keskin Burun'dur (Bar Emmon Hanesi'nin yerleşkesi).

Karasu Koyu içerisindeki adalar arasında Ejderha Kayası (Baratheon Hanesi'nin yerleşkesi), Akıntıtaşı (Velaryon Hanesi'nin yerleşkesi) ve Pençe Adası (Celtigar Hanesi'nin yerleşkesi) bulunur. Ayrıca Tatlıliman Koyu (Sunglass Hanesi'nin yerleşkesi) Ejderha Kayası'nın Baratheon'larına yeminlidir. Massey Kancası Boğaz'la Akıntıtaşı'ndan ayrılır. Karasu Koyu'nun doğusunda Dar Deniz bulunur.

Kral Yolu güneydeki Fırtına Burnu ile Kral'ın Şehri'ni bağlar, kuzeydeki kavşakta ise Altınyol Lannis Limanı ile başkenti birbirine bağlarken Gülyolu ile Yüksek Bahçe'ye bağlanır. Çatlakpençe Noktası hariç bölge büyük ölçüde düzdür. Westeros'un orta kısmında bulunan Taç Toprakları ılıman bir iklime sahiptir.

Ekonomi ve Halk

Kral'ın Şehri metropol bölgesinin itici gücüdür, en büyük nüfusa ve diyarın en büyük limanına sahiptir. Demir Taht'a diyarın her köşesinden vergiler ve ticaret gelirleri gönderilir ve pek çok yabancı gemi mallarını burada satar. Demircilikden gemi yapımına ve simyacılığa kadar hemen hemen her zanaat uygulanmaktadır. Diğer yandan balık tutma, tarım gibi işlerde orta sınıf tarafından çat pat devam etmektedir.

Massey Kancası

Başkent ile Kral Yolu boyunca bir gezgin Ormanlardan ve meyve bahçelerinden geçmiş, özenle bakımlı arazilerden, küçük köylerden, kalabalık pazar alanlarından ve şişman kulelerden sonra varabilmiştir.

Yarı kanun kaynaklarına göre Taç Toprakları'nın lordlarının on-on beş bin kadar asker toplayabilir ayrıca Kral'ın Şehri'ndeki Altın Pelerinliler genellikle iki bin kişidir. Ayrıca kentte elli gemilik bir filoda bulunur. Ejderha Kayası üç bin kişilik bir ordu toplayabilir bunlardan dört yüzü şövalyedir. Adanın yüz altmış gemiden oluşan bir filosu vardır ve bunlardan sekseni kadırgadır.

Tarihi

Yüz Krallık Zamanı

Kahramanlar Çağı sırasında Çatlakpençe Noktası'ndaki Duskendale'ın Darklyn Hanesi bölgedeki küçük bir krallık olarak Taç Toprakları'nı yönetti. Komşu krallıklar sadakat yemini etmelerine rağmen arazileri yıllar boyunca birçok kez el değiştir ama Darklyn'ler bölgede bir güç olarak kalmaya devam eder. Yüz Krallık günlerinde Karasu Nehri'nde Darklyn'ler,  Danseden Kaya'nın Massey'leri, Nehir kralları olarak Mudd, Fisher, Bracken, Blackwood ve Hook Haneleri hak iddia eder.

Valyria Kıyameti'nden iki yüz yıl önce Valyrian'lar bölgede başka bir güç olmak  için batı karakolu olarak nitelendirilen Ejderha Kayası'na Valyrian Özgür Halkı yerleştirilir. Zamanında Dar Deniz'in ortası Ejderha Kayası'nın Targaryen Hanesi ejderhaları ile kontrolü sağlarken Akıntıtaşı'nın Velaryon Hanesi ve Pençe Adası'nın Celtigar Hanesi gemilerle kontrolü sağlardı.

Taç Toprakları'nda bulunan Ejderha Kayası

Fetih Savaşı

Karasu Nehri'nin ağzına bugünkü Kral'ın Şehri topraklarına Fatih Aegon ve kız kardeşleri Visenya ile Rhaenys ordularıyla karaya çıktılar. Bölgedeki küçük lordlar Kara Harren'in boyundurluğu altındaydı. Rosby ve Stokeworth, Rhaenys ile Visenya'ya savaşmadan teslim olur, Aegon ve piç kardeşi Orys Baratheon Darklyn'ler ile Mooton'ları yener. Massey Kancası ve Karasu Nehri'nin güneyi Fırtına Kralları olan Durrendon Hanesi'ne bağlılılardı ancak Bar Emmon'lar ve Massey'ler Küstah Argilac'a karşı Fatih Aegon'la müttefik olurlar.

Targaryen Dönemi

Fetihten bu yana, Taç Toprakları'ndaki eski haneler Targaryen Hanesi'nin güçlü destekçileri olmuşlardır, özellikle Çatlakpençe Noktası'ndaki haneler en ateşli destekçileridir. Fatih Aegon'un Küçük Konsey'inde Taç Toprakları'ndan bazı kişilerde vardı, bunların içerisinde Crispian Celtigar, Daemon Velaryon ve Triston Massey vardı. Bölgedeki bazı soylular Qarlton Chelsted, bir Hayford lordu ve birkaç kişi daha bazı Targaryen Krallarının eli olarak görev yapmıştır. Ayrıca bölgedeki halk böyle bir hizmet için kraliyete yakın durmuş, aralarında Rossart, Septon Barth ve Murmison gibi kişiler bu göreve gelmişlerdir. Soylular ve sıradan halktan kimseler Altın Pelerinlilere asker olarak hizmet etmişlerdir. Ayrıca Taç Topraklarından pek çok kişide Kral Muhafızları'na katılmışlardır. Örneğin; Sör Uzun Duncan, Duskendale'den Donnel, Cargyll ikizleri, Sör Rickard Thorne, en az altı Çatlakpençe Noktası'ndan ve yedi Darklyn şövalyesi bu görevi yapmışlardı.  

Ejderhaların Dansı başlangıcında Veleryon'lar Kraliçe Rhaenyra Targaryen'i ve Siyahlar'ı desteklemişler, Boğaz'ı kendi filoları ile kapatarak Kral'ın Şehri'ni abluka alırlar. Kral Aegon II Targaryen'in destekçileri olan Yeşiller misilleme olarak da Duskendale ve Uyku Kalesi'ni yağmalamışlardır. Yeşiller daha sonra Geçit Savaşı'ndaki ablukayı kırarak Akıntıtaşı'nı yağmalarlar. Sonunda Rhaenyra Ejderha Kayası'nda Aegon II'un ejderhası Sunyfyre'a yem edilmiştir. Savaşın sonunda Gençler olarak bilinen genç lordlar Kralyolu Savaşı'nda Lord Borros Baratheon'u yener.

Duskendale Muhalefeti, Kral Aerys II Targaryen döneminde Darklyn'ler tarafından çıkarılan bir isyandır, bu olay Taç Toprakları'nın normalde sadık olan lordlarının Ejderhalordlarına karşı olan saygı ve sadakatlerini kaybettiğinin göstergesidir. Daha sonra Kral Ormanı Kardeşliği olarak bilinen haydut grubu Kral Ormanı'nda Kral Muhafızları tarafından yok edilmeden önce soyluları kaçırarak soyuyorlardı.

Taç Toprakları'nda bulunan haneler

Robert'ın İsyanı

Gaspçının Savaşı olarak da bilinen Robert'ın İsyanı sırasında Kral'ın Şehri Lord Tywin Lannister'ın askerleri tarafından ele geçirilir. Savaştan sonra Targaryen yönetimi devrildi, yeni kral Robert Baratheon Taç Toprakları'nı temsilen Kral Muhafızları'na Sör Boros Blount'u alarak Kral Muhafızları'nın devamlılığını sağladı. Bu arada Targaryen'lere sadık kalan Dar Deniz'deki haneler Robert'ın kardeşi Stannis Baratheon'un yeni Ejderha Kayası Lordu olmasıyla ona biat ederler.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Taç Toprakları Kral Robert Baratheon'a yemin eder ve bölgenin lordları genellikle konseyde yer alırlar. Kral'ın Şehri'nin Yağmalanması sırasında Lannister Hanesi'ne olan nefret hala bulunur, Leydi Tanda Stokeworth Robert'ın ölümünden sonra varsayım olarak herhangi bir darbede Petyr Baelish tarafından hazırlanan olası destekçiler listesinde yer alır. Robert'ın sözde oğlu Joffrey Baratheon onun ardından tahta geçer.

Kralların Çarpışması

Savaş patlak verdiğinde Dar Deniz lordları Robert'ın kardeşi Stannis Baratheon'u desteklemek için filolarını toplarken, anakaradaki lordlar Joffrey'in ve Lannister'ın tarafını desteklerler. Tyrell ambargosu sırasında Kral'ın Şehri'nin açlık çekmemesi için Stokeworth ve Rosby gıda yardımı yapar. Taç Toprakları'nın bölünmüşlüğü Karasu Savaşı'nda Joffrey'in ve Lannister-Tyrell ordularının zaferi sonrasında sona erer.

Kılıçların Fırtınası

Lord Roose Bolton, Robett Glover ve Sör Helman Tallhart liderliğindeki Kuzeyli orduyu Duskendale'e saldırmak için gönderir, onları orada bekleyen Lord Randyll Tarly ve Sör Gregor Clegane tarafından ordu yok edildi. Kendi düğününde ölen Joffrey'in ardından tahta kardeşi Tommen geçer.

Kargaların Ziyafeti

Vekil Kraliçe Cersei Lannister Taç Toprakları'nda bulunan iki yerli Gyles Rosby ve Aurane Su'yu Küçük Konsey'e atar, Gyles eceliyle ölürken Aurane kraliçenin tutuklanmasından sonra kentten ayrılır. Stannis'in Taç Toprakları'nda kalan son kalesi olan Ejderha Kayası Sör Loras Tyrell tarafından ele geçirildiği söylenir.