Taşlı Kıyı'nın Yağmalanması

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Taşlı Kıyı'nın Yağmalanması
Ana Savaş Beş Kralın Savaşı
Tarih 299FS
Yer Taşlı Kıyı, Kuzey
Sonuç Greyjoy zaferi
Taraflar
Greyjoy Hanesi Tallhart Hanesi
Kumandanlar
Theon Greyjoy Benfred Tallhart

Taşlı Kıyı'nın Yağmalanması Beş Kralın Savaşı sırasında Demir Adalar'ın kuzeye karşı savaş açmasıyla başladı.

Başlangıç

Theon Greyjoy Pyke'a Kuzeyin Kralı Robb Stark'ın elçisi olarak babası Demir Adaların Lordu Balon Greyjoy ile Lannisterlara karşı ittifak yapmak için gönderildi. Balon teklifi reddetti ve korunmasız kuzeye karşı planlar yaptı. Plana göre Theon Aeron Greyjoy ve Dagmer ile birlikte sekiz uzungemi alıp bu gemileri kaybetmeden Taşlı Kıyı'yı yağmalayacaktı. Theon ve ekibi sabahın erken saatlerinde balıkçı köylerine saldırdı ve erkeklerin çoğunu öldürüp kadınları tuz karısı veya köle olarak aldılar.

Vahşi Tavşanlar

Demirdoğumlular'ın Taşlı Kıyı'ya geleceğinin haberleri alındığında Leobald Tallhart Benfred Tallhart'ı ve Vahşi Tavşanları'ı araştırmak için yollar. Demirdoğumlulardan bir bela gelmeyeceği beklentisiyle Benfred ve ekibi bölgeye gözcü olmadan gittiler. Yolun kenarında demirdoğumlular gizlice saklandıkları yerden ateşli oklarını fırlattılar. Theon adamlarına teke tek savaşta kumandanlık yaptı ve kuzeylileri öldürdüler. Yakalanan Benfred soruları yanıtlamayı reddetti ve Boğulmuş Tanrı'ya hakaretler etti. Aeron ve takipçileri Theon'un emriyle infazı gerçekleştirdiler. Theon'un adamlarından Todric sarhoş bir adamla ağız dalaşına girerken ölümcül bir yara aldı.

Sonuç

Vahşi Tavşanlar'ın ölümünden sonra Theon altı uzun gemisini kıyıları yağmalaması için Aeron'a verir. Benfred'in ölümünden sonra grup saldırılarına Derinorman Kalesi'nin Ele Geçirilmesi ve Torrhen Kalesi Savunması ile devam etti.