Taşlı Sept

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Taşlı Sept
Kasaba
Taşlı sept.jpg
Konum Nehir Toprakları, Westeros
Yönetim , Derebeylik.
Din Yedi İnancı
Kuruluş Tarihi İkinci Blackfyre Savaşı öncesi

Taşlı Sept, Nehir Toprakları’nın güneyinde duvarlarla kaplı bir kasabadır. Güneyinde Pelit Kalesi, güney doğusunda Pembe Bakire ve kuzeyinde Altın Yol bulunur. Karasu Nehri’nin kollarının yakınındadır.

Taşlı Sept'in Haritada yeri
Taşlı Sept'in Haritada yeri
Taşlı Sept
Taşlı Sept'in Haritada yeri

Kasaba

Sept bir tepenin üzerinde bulunur. Altında gri taşların çevrelediği kasaba kıvrımlı ve cılız görünür. Taşlı Sep’in merkezindeki pazar alanında sıçrayan alabalık şeklinde bir çeşme bulunur. Şeftali olarak bilinen bir genelev pazarın doğu yakasında bulunur.

Çanlar Savaşı'nın yapıldığı yer olan Taşlı Sept

Tarihi

Dunk ve Egg Taşlı Sept’in İkinci Blackfyre Savaşı öncesinde var olduğunu söylüyor. Kasabada Lord Kanlıkuzgun hakkında konuşan bir septon vatana ihanetten idam edildiğinde kafasını gördüler.

Taşlı Sept Robert'ın İsyanı’nda en önemli savaşlarından olan Çanlar Savaşı’nın yapıldığı yerdi. Lord Robert Baratheon, Lorddları Eddard Stark, Jon Arryn ve Hoster Tully’nin yardımıyla Kral Aerys II Targaryen’in Kral Eli olan Lord Jon Connington ve kraliyet ordusunu burada yenmiştir.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Taşlı Sept Şövalyesi Sör Wilbert Lannister akıncıları tarafından öldürülür. Kasaba Beş Kralın Savaşı sırasında tahribata uğrar.

Kralların Çarpışması

Sör Wilbert’ın oğullarının hepsi Kral Robb Stark ile beraber Batı Toprakları’na gitti.

Kılıçların Fırtınası

Taşlı Sept’in etrafında kıtlık olduğu bildirilmektedir. Kapılarının parçalandığı ve değiştirilemediği, her üç evin yandığı veya boş olduğu bildirilir.

Kasaba halkı Sancaksız Kardeşlik’in destekleyicileridir. Arya Stark, Deli Huntsman’ın savaştan kaçtıkları için kafeslere tıkılan kuzeyli mahkumları bulur, Anguy onların ızdıraplarını bitirir.