Taht Oyunları

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Taht Oyunları
Kitap1.jpg
Taht Oyunları kitap kapağı
Yazar George R. R. Martin
Orjinal İsim A Game of Thrones
Çevirmen Sibel Alaş
Ülke Türkiye
Dil Türkçe
Kitap Serisi Buz ve Ateşin Şarkısı
Tür Fantastik Edebiyat
Yayıncı Epsilon Yayınları
Yayınlanma Tarihi Ağustos 2011
İngilizce Yayınlanma Tarihi 6 Ağustos 1996
Kapak Sanatçısı Berna Özbek Keleş
Sayfa Sayısı 850
ISBN 9789944824354
Sonraki Kralların Çarpışması

Taht Oyunları (orjinal adıyla A Game of Thrones) Amerikalı yazar George R. R. Martin'in 7 kitap olarak planlanan Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin ilk kitabıdır. İlk yayınlanma tarihi 6 Ağustos 1996'dır.

Hikayeye Giriş

Taht Oyunları Ortaçağ Avrupasını andıran Westeros'un Yedi Krallığında geçmektedir. Westeros'ta mevsimlerin değişmesi seneler alır.

Romanın geçtiği zamandan 15 yıl öncesinde Yedi Krallık, "Robert'ın İsyanı" ya da "Gaspçının Savaşı" olarak da bilinen bir iç savaşla parçalanır. Rhaegar Targaryen Lyanna Stark'ı kaçırarak ailesini ve nişanlısı Robert Baratheon'u öfkelendirir. Babası ve ağabeyi Lyanna'nın güvenli bir şekilde geri dönmesini talep ettiklerinde Deli Kral, Aerys II Targaryen ikisini de idam eder. Ortanca kardeşi Eddard çocukluk arkadaşı Robert Baratheon ve gözetiminde yetiştikleri Jon Arryn'e Targaryen hanedanlığı'na karşı açtıkları savaşa dahil olur. Böylece haneler arası yapılan evlilikler sayesinde Tully ve Arryn hanelerinin de ittifakı sağlanmış olur (Lord Eddard Catelyn Tully ile Lord Arryn ise Lysa Tully ile evlidir). Etkili bir hane olan Tyrell Hanesi kralı desteklemeye devam ederken Lannister ve Martell haneleri Targaryenler tarafından uğradıkları hakaretlerden dolayı tarafsız kalmayı tercih eder. İç savaş Rhaegar Targaryen, Üç Dişli Mızrak Savaşı'nda Robert Baratheon tarafından öldürüldüğünde doruğa çıkar. Lannisterlar sonunda Kral Aerys'i desteklemeye karar verirler fakat sonrasında Kral Toprakları'nda başkenti yağmalayarak karşı tarafa geçerler. Kral Muhafızlarından Jaime Lannister Kral Aerys'e ihanet eder ve onu öldürür. Lannister Hanesi Robert Baratheon'a bağlılık yemini eder. Tyrelller ve diğer kral taraftarları da boyun eğer ve Robert Baratheon Yedi Krallığın Kralı ilan edilir. Savaş sırasında Lyanna Stark bilindiği kadarıyla esir tutulduğu kalenin kardeşi tarafından ele geçirilmesinden kısa bir süre sonra hastalanmasından dolayı maalesef ölür. Bu yüzden Robert Baratheon Lannister Hanesi ile bağlılığını güçlendirmek için Cersei Lannister ile evlenir. Robert'ın zaferine rağmen Deli Kralın küçük oğlu Viserys Targaryen ve tek kızı Daenerys Targaryen sadık hizmetlileri tarafından Dar Deniz'in ötesine götürülerek güvenlikleri sağlanır. Prens Doran'ın kız kardeşi Elia Martell (Prens Rhaegar'ın eşi) ve küçük çocukları başkentin taarruzu sırasında Lannister hanesine bağlı şövalyeler tarafından öldürüldüğü için savaş sonrasında Martell Hanesi kendini soyutlama yolunu seçer.

Altı yıl sonra Kral Robert Demir Adalar'ın Lordu Balon Greyjoy'un isyanı'nı bastırarak rüşdünü ispat eder. Balon'un büyük ve ortanca oğulları öldürülür ve küçük oğlu Theon rehin olarak Eddard Stark'ın gözetimine verilir.

Hikayenin Özeti

Taht Oyunları birbirini takip eden üç ana konudan oluşur. Roman 298 AKÇ (Aegon’un Karaya Çıkışından sonra) yılında başlayıp aylar sürmektedir.

Yedi Krallıkta

Winterfell’in Lordu ve Kuzey Muhafızı Eddard Stark Gece Nöbetçileri’nden yeminlerini bozarak Sur’dan kaçan bir adamın idamını gerçekleştirir. Oğulları Robb ile Bran, piç oğlu Jon Snow ve gözetimindeki Theon da beraberindedir. İdamdan sonra Robb bir erkek geyiğin (Baratheon hanesinin arması) boynuzunun saplanması sonucu ölmüş bir ulukurt (Stark hanesinin arması) bulur. Ardından, ölmeden önce doğurduğu beş yavru olduğu görülür. Robb ve kardeşleri onlara bakmak için izin isterler. Eddard kurtların bakımlarını hizmetlilere bırakmayıp kendileri yapması kaydıyla izin verir. Beş kardeşin birer tane kurdu olur. Robb ulukurduna Boz Rüzgar, Bran ise Yaz ismini verir. Eddard’ın kızları Sansa ile Arya ise kurtlarına Lady ve Nymeria isimlerini verirler. Üç yaşındaki en küçük çocuğu Rickon ise kurduna Tüylü Köpek adını verir. Jon yakınlarda altıncı bir yavru daha bulur. Bu yavru az gelişmiş ve beyaz kürklü, kırmızı gözlü bir albinodur. Bu yavru ise Jon’un olur.

Kral Robert Baratheon, Lannister hanesinden olan karısı Kraliçe Cersei ve çocukları Joffrey, Myrcella ve Tommen başta olmak üzere yardımcıları ve hizmetlileriyle birlikte Winterfell’e gelir. Kraliçenin ikiz kardeşi Kral Muhafızı Sör Jaime Lannister ve küçük kardeşi Tyrion, nam-ı diğer Küçük Şeytan da kafileye eşlik eder. Kralın eski Eli Jon Arryn’in ölümünden dolayı Robert bu makamı Eddard’a teklif eder. Eddard teklifi kabul eder ve kızları Sansa ve Arya’yı yanına alıp Catelyn’i, Robb’u, Bran’i ve Rickon’u Winterfell’de bırakır. Jon Snow Gece Nöbetçilerine katılmak üzere bu efsanevi yapıyı görmek isteyen Tyrion ile birlikte Sur’a doğru yolculuğa çıkar.

Catelyn Stark kardeşi Lysa Arryn’den(merhum Lord Jon Arryn’in dul karısı) Jon Arryn’i Lannisterların öldürdüğünü öğrenir. Eddard güneye doğru yola çıktıktan sonra, Bran’e kurdu Yaz tarafından engellenen bir suikast girişiminde bulunulur. Catelyn Bran’in görmemesi gereken bir şeyi gördüğü için pencereden kasıtlı bir şekilde itildiğinin ve cinayeti planlayanların izlerini kaybettirmeye çalıştıklarının farkına varır.Ardından Kral Toprakları’na deniz yoluyla gider ve çocukluk arkadaşı olan Petyr ‘Serçeparmak’ Baelish’ten suikast girişiminde kullanılan hançerin en son Tyrion Lannister’ın elinde görüldüğünü öğrenir. Kuzeye geri dönerken Yol Ağzındaki Han’da Catelyn ve beraberindekiler şans eseri Sur’dan güneye dönmekte olan Tyrion’la karşılaşırlar ve onu Leydi Lysa’nın yargılayacağı Eyrie’ye esir olarak götürürler. Fakat Tyrion kararın düello ile verilmesini ister ve Bronn adındaki paralı kılıç ustası sayesinde özgürlüğüne kavuşur.

Kral Topraklarında, Eddard Jon’un ölümünü araştırır ve Jon Arryn ile Kral Robert’ın kardeşi Lord Stannis Baratheon’un Robert’ın üç çocuğunun da aslında Kraliçe Cersei ile ikiz kardeşi Jaime’nin arasındaki ensest ilişkinin ürünü olduklarını keşfettiklerini öğrenir. Robert’ın diğer kardeşi Renly’nin, Cersei’yi gözaltına alma önerisini geri çeviren Eddard bunun yerine Cersei’ye kaçmasını söyleyerek ona merhamet gösterir. Kral Robert av sırasında bir kaza sonucu ölür. Eddard tacı Stannis Baratheon’a sunamadan Cersei’nin en büyük oğlu Joffrey kral ilan edilir.Eddard olanlara karşı geldiğinde Serçeparmak tarafından ihanete uğrar. Eddard istemeden de olsa Sansa ile Arya’nın hayatları ve kendisinin Sur’a gönderilme ihtimali karşılığında vatan haini olduğuna dair sahte bir itirafta bulunur. Buna rağmen Joffrey Eddard’ı gaddarca idam ettirir. Sansa alıkonulur. Arya ise kılıç hocası Syrio Forel’in ve Gece Nöbetçileri’ne adam toplamak için orada bulunan Yoren’in yardımıyla kaçmayı başarır.

Sonrasında Beş Kralın Savaşı adı verilen bir iç savaş patlak verir. Robb Stark, Catelyn’in Tyrion’u tutsak almasının ardından birlikleri Lord Tywin Lannister tarafından saldırıya uğrayan Lord Hoster Tully’ye destek olmak amacıyla kuzeyli adamlardan oluşan bir orduyla Nehir Toprakları’na doğru sefere çıkar. Lord Tywin Robb’un ilerlemesini engellemek için büyük bir ordu ile Üç Dişli Mızrak Nehri’nin güneyinde bulunurken, Tully kalesi olan Nehirova, Jaime Lannister komutasındaki bir ordu tarafından kuşatılmıştır. Beklenmedik bir biçimde Robb hanenin evlilik anlaşmasını kabul etmesi koşuluyla Frey hanesinin desteğini kazanır. Böylelikle atlıları ayırarak Yeşil Çatal’ı geçerken piyadeler Robb’un sancaktarlarından biri olan Lord Roose Bolton’un komutasında Üç Dişli Mızrak’a doğru yol almaya devam ederler. Robb’un kendisini köşeye sıkıştırdığından bihaber olan Tywin, serbest kalan Tyrion’un da yardımıyla (Vadi’nin dağ klanlarının desteğiyle birlikte) Stark piyadelerini yenilgiye uğratır. Kısa bir zaman sonra Robb’un birlikleri Lannister ordusunu Nehirova’nın dışındaki Fısıltı Ormanı’nda bozguna uğratmadan önce ani bir baskınla Jaime Lannister’ı ele geçirir. Tywin Harrenhal kalesine geri döner ve Tyrion’a Kral Topraklarına gidip Kralın Eli olarak kendisi adına Kral Joffrey’ye yardımcı olmasını emreder.

Lord Renly Baratheon Kral Topraklarından güneye Tyrell hanesinin kalesi Yüksekbahçe’ye kaçar ve orada arkasında aldığı büyük destekle Westeros’un kralı ilan edilerek Beş Kralın Savaşı’ndaki ikinci kral olarak yerini alır. Mevcut Stark ve Tully sancaktarlarının tümü tarafından Kuzeyin ve Üç Dişli Mızrak’ın Kralı ilan edilince Robb Stark savaştaki üçüncü kral olmuştur.

Surda

Sur’un ötesindeki topraklarda Gece Nöbetçilerinden üç adam yabanılların katledilmiş cesetlerine rastlar. Sör Waymar Royce efsanelerde ‘Ötekiler’ adı verilen buzdan yaratıklarla karşı karşıya kalır. Yaratıklardan biriyle mücadele eder fakat ölür. İkinci adam Will, Royce’un cesedini incelerken ceset canlanır ve onu boğarak öldürür. Gördüklerinden sonra büyük bir korku içinde güneye doğru Sur’a ve ötesine kaçan üçüncü adam Gared, Eddard Stark tarafından bir kaçak olduğu gerekçesiyle idam edilir.

Babası Kral Topraklarına gitmek üzere ayrılırken Jon Snow Gece Nöbetçilerine katılmaya karar verir ve Baş Muhafız olan amcası Benjen Stark ile kuzeye doğru yolculuğa çıkarlar.Jon Nöbetçilerin sorunlarla boğuştuğunu görür. Yeni bir Sur'un Ötesindeki Kral kuzeydeki uzak topraklarda yabanılları kendi altında toplayarak ayaklanmıştır. Bu adam yabanıllara katılmak için kaçmadan önce bir zamanlar Gece Nöbetçileri’ndeki kardeşlerden biri olan Mance Rayder’dır. Jon aynı zamanda bin kişilik nüfusuyla 480 kilometre uzunluğundaki Sur'u korumaya çalışan Gece Nöberçilerinin eski gücünden çok uzakta olduğunu öğrenir. Adamları ise idam ya da hapis cezası yerine Sur'u tercih eden katillerden ve suçlulardan oluşmaktadır. Jon’un gelişinden bir süre sonra Benjen, Sur'un ötesinde keşifteyken kaybolur.

Jon ve yeni gelen diğer gençlerle silah ustası Alliser Thorne tarafından acımasızca alay edilir fakat Jon ona karşı koymak için bir plan kurar. Jon, Menzil’den gelen korkak fakat akıllı Samwell Tarly’nin ve Üstat Aemon’ın dostluğunu kazanır. Jon, Aemon’ın Westeros’taki en yaşlı insan ve Deli Kral II. Aerys’in büyük amcası olarak Targaryen hanesinin bir mensubu olduğunu öğrenince oldukça şaşırır.

Nöbetin Lord Kumandanı Jeor Mormont canlanan bir ceset tarafından saldırıya uğrar. Jon wight’ı ateşe vererek Jeor’un hayatını kurtarır. Olaylardan dolayı endişe duyan Mormont, Mance Rayder’ın kuvvetini gözlemlemek için Gece Nöbetçileriyle birlikte Surun ötesine sefere çıkar. Babasının ölümü ve kardeşinin savaş haberi Jon’un gitmek için kararsız kalmasına neden olsa da, artık yerinin Gece Nöbetçilerinin yanı olduğuna karar verir.

Doğuda

Özgür şehir Pentos’ta Efendi Illyrio Mopatis ve sürgündeki Prens Viserys Targaryen prensin on üç yaşındaki kız kardeşi Daenerys’i Dothrakilerden Khal Drogo ile evlendirme planı yaparlar. Drogo’nun komutasında Viserys’in anayurdunu gaspçı Robert Baratheon’dan geri almak için kullanmayı öngördüğü kırk bin atlıdan oluşan savaşçı sürüsü bulunmaktadır. Düğün hediyeleri arasında Illyrio tarafından verilen üç taşlaşmış ejderha yumurtası vardır. Beklenmedik bir şekilde Daenerys ile Drogo Dothraki Denizinin engin çayırlarına yaptıkları yolculuk sırasında birbirlerine aşık olurlar ve Daenerys Rhaego adını vereceği bir erkek çocuğa hamile kalır. Gece Nöbetçilerinin Lord Kumandanının oğlu ve köle ticaretinden dolayı sürgüne gönderilen bir şövalye olan Sör Jorah Mormont Yedi Krallık hakkında bilgilendirmek üzere Viserys’in rehberi olur.

Viserys Drogo’nun Westeros’u istila etmeye karar verene dek daha ne kadar bekleyeceğini söyleyip sinirlenir ve sarhoşluğunun verdiği bir öfkeyle Drogo’ya ağır hakaretler eder. Drogo onu oracıkta taçlandırmaya karar verir; eritilmiş altınla… Ağabeyinin Demir Taht’ı geri alma mücadelesini Daenerys sürdürür fakat Drogo Dilenci Kral’a karşı takındığı inatçı tutumu ömrünün ayışığı Daenerys’e karşı da değiştirmez. Kral Robert tarafından görevlendirilen Westeroslu bir suikastçi onu ve karnındaki çocuğu öldürme girişiminde bulununca işlerin akışı değişir ve öfkeden gözü dönen Drogo Westeros’u istila etmeye karar verir. Fakat yapacakları istila için barışsever Lhazareenleri yağmalarken Drogo rakip Khal tarafından bir yara alır. Daenerys hem Drogo’yu hem de doğmamış çocuğunu bir Lhazar cadısının hileleri yüzünden kaybeder ve cadıyı Drogo’nun cenazesiyle birlikte ateşe verir. Daenerys önceleri yumurtalara dokunduğunda kendisine sıcak bir his verdiğini farketmiştir. Bir keresinde yumurtaları küçük bir ateşin üstüne yerleştirdiğinde alevlerin yumurtaların içinde bir şeyi canlandırdığını düşünmüştür. Cadı yanmaktayken yumurtaları cayır cayır alevin içine yerleştirir. İnanılmaz bir şekilde yumurtalardan yavrular çıkar ve böylelikle Daenerys Targaryen, Fırtınadoğan yüz altmış yıldan beri dünya üzerinde ilk kez görülen üç ejderhanın annesi olur.

Ayrıca

Gameofthronestr Forumu'nda Taht Oyunları hakkındaki tartışmalar