Tanda Stokeworth

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Stokeworth Hanesi.png
Tanda Stokeworth
Stokeworth Hanesi.png
Tanda Stokeworth TheMico.jpg
Karakter Bilgisi
Unvan Stokeworth Leydisi
Bağlılık Stokeworth Hanesi
Doğum Stokeworth
Ölüm 300FSStokeworth
Kitap(lar) Taht Oyunları (Bahsedildi)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)

Leydi Tanda Stokeworth, Stokeworth Hanesi'nin başıdır ve Stokeworth Leydisidir. Lord Gyles Rosby'nin ikinci eşinin halası ve Lord Gyles'la üçüncü dereceden kuzendir.

Karakter

Tanda zeki yada çekici bir kadın olarak görülmez.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Eddard Stark'la toplantı yapan Lord Petyr Baelish, Leydi Tanda ile yemek yiyeceğini ve muhtemelen kızı Lollys ile evlenmesi konusunu konuşacaklarını iddia eder. Serçeparmak'a göre Leydi Tanda'nın yemekleri teşvik edici şekilde zengindir, bofa balığı tartı ve kızarmış süt domuzunu sabırsızlıkla bekler. Ancak Lollys'le evlenmek yerine domuzla evleneceğini kabul eder yine de Eddard'ın Leydi Tanda'ya bunu söylememesini ister. İkili arasındaki bir sonraki görüşmede de Lord Petyr Baelish yine Leydi Tanda'nın davetlisi olarak yemeğe gideceğini söyler. Bu sefer yağlı bir dana kızartılacağını söyler ve dananın kızı kadar yağlıysa yerken patlayıp öleceğini söyleyerek alay eder.

Kral Robert'ın ölmesinden sonra Renly Baratheon'la konuşan Eddard, Lannister'a yapacağı darbe sırasında Lord Petyr Baelish'le arasının iyi olduğunu söyleyerek Leydi Tanda'nın muhtemel destekçisi olduğunu söyler.

Kralların Çarpışması

Leydi Tanda, Kuzey'le olan mücadele başladığında sarayda kalan soylulardan biridir. Kral Joffrey'in 13. İsim Günü Turnuvası'na kızları Falyse ve Lollys'le birlikte katılır. Prens Tommen saman ile doldurulmuş çocuk boylarındaki deri savaşçıya saldırırken Leydi Tanda tezaürat yapmıştır.

Tanda, Tyrion Lannister Kızıl Kale'ye geldiğinde kızı Lollys'le evlendirmek için gösterişli yemeklerle ikna etmeye çalışır. Tyrion defalarca davet edildiği halde gitmez.

Varys Tyrion Lannister'a, Tanda'nın önceki gece küçük bir ziyafet verdiğini söyleyerek davetli listesini sunar ayrıca Lord Gyles kral için kadeh kaldırdığında Sör Balon Swann bunun için üç kadehe ihtiyaç var diyerek alay etmiş ve masadakilerin çoğu gülmüştür. Tyrion ziyafet masalarındaki ihanetlerin kendisini ilgilendirmediğini söyler.

Beş Kralın Savaşı sırasında Kral'ın Şehri'ndeki artan yiyecek kıtlığı sebebiyle, Leydi Tanda ile Lord Gyles başkentin kuzeyinde yer alan ve savaşın dokunmadığı topraklarından gıda tedarik ederler.

Tanda ve kızı Lollys, Prenses Myrcella'yı Dorne'a uğurlayan grubun içindedir. Kral'ın Şehri sokaklarında halk isyan ettiğinde Tanda Sör Horas Redwyne tarafından kurtarılır ancak kızının o kadar şansı olmaz ve geride kalır. Leydi Tanda Kızıl Kale'ye vardığında kurtulanlara kızının akıbiyetini sorar ve kızının bulunması için kralın askerlerine yalvarır. Lollys'in yaşadığı ortaya çıkar ancak elli kişilik bir çete tarafından güveççi dükkanının arkasında tecavüze uğramıştır.

Tyrion ve Varys, Kraliçe Cersei'nin haberi olmadan Shae'yi Kızıl Kale'ye getirme seçeneklerini tartışır, Tyrion Shae'in mutfakta çalışabileceğini söyler. Varys birkaç itirazda bulunur ve ardından Leydi Tanda'nın kızı Lollys'in hizmetçisinin kızın mücevherlerini çaldığını, Leydi Tanda'yı bu konuda bilgilendirmesi halinde kızı kovacağını ve Shae'in yeni hizmetçi olabileceğini söyler. Tyrion, Shae'in Lollys'in yanında çalışma fikrine sıcak bakar. Özellikle Cersei Leydi Tanda hakkında histeik ve can sıkıcı, kızı Lollys'inde yarım akıllı olduğunu düşünmesi sebebiyle sık bir şekilde dostluk ziyaretine gitmediğini düşünür ve böylece Shae'le tanışma ihtimalinin az olacağına inanır.

Leydi Tanda Kral Muhafızları'nın yeni üyeleri Sör Balon Swann ve Sör Osmund Karakazan'ın yeminlerini izlemek üzere kale septindeki törene katılır. Tyrion Lollys'in annesine eşlik etmemesi üzerine hayal kırıklığına uğrar çünkü Shae'i görmeyi ummuştur. Shae'in mücevherlerini ve işlemeli birkaç elbisesini yanında götürmeyi istese de Tyrion bunu reddeder, gerçi Leydi Tanda'nın fazla zeki bir kadın olmadığı bilinse de hizmetçi bir kızın kendi kızından daha fazla mücevheri olduğunu öğrendiğinde bunu garip bulacağını düşünür.

Tyrion, Kraliçe Cersei'nin emri ile Prens TommenKral'ın Şehri'nden kaçırmaya çalışan Lord Gyles'ı yakaladıktan sonra Leydi Tanda, kendi kalesine dönmek için izin isteyip reddedileceğini düşünerek endişe eder. Tanda açlık çeken şehirde nadir bir manzara yaratarak Cersei'ye domuz hediye eder, Cersei bunun bir rüşvet oldğunu düşünür. Tyrion ve Cersei domuzunda servis edildiği bir yemekte Leydi Tanda'nın kalesine dönme fikri tartışılır, Tyrion Leydi Tanda'nın kalede kalmasını tercih ettiğini ve kendisini güvende hissetmek istiyorsa kale garnizonunu Kral'ın Şehri'ne getirmesini söyler. Falyse savaştan bir gün önce Stokeworth'ten küçük bir grup askerle Kral'ın Şehri'ne gelir.

Karasu Savaşı sırasında Leydi Tanda ve iki kızı, Kraliçe Cersei Lannister tarafından Kızıl Kale'nin içindeki Maegor'un Malikanesi'nde Kraliçe'nin Balo Salonu'ndaki davete davet edilirler. Falyse kız kardeşi Lollys'i Maegor'un Malikanesi'ndeki bağlantı köprüsüne götürmeye çalışırken onları davete katılmak üzere kaleye gelen Sansa Stark görür ve yardım etmeye yanlarına gelir. Leydi Tanda gergin bir sesle mücadelenin başladığını söyler. Sansa Lollys'e yardım teklif ettiğinde Leydi Tanda utançla kızarır ve teklifi nazikçe reddeder, Lollys'in son zamanlarda kendisini iyi hissetmediğini söyler ancak Sansa Lollys'in hamile olduğu dedikodusunu duymuştur. Balo salonundaki yemek bittikten sonra Tanda ve kızları birçok misafir ile birlikte Cersei'nin izin vermesi ile septe giderler.

Joffrey'in güçlerinin savaşı kazanmasının ardından taht salonundaki kahramaların ödüllerini aldığı ve esirlerin merhamet dilendiği seremonide Leydi Tanda ve kızlarıda katılır, Sansa turkuaz elbiseler giymiş Tanda ve kızlarını gördüğünde onların bile güzel olduğunu düşünür.

Kılıçların Fırtınası

Shae'in tavsiyesi ile Symond Gümüşdil, Lollys'in karnındaki bebeğin tekmelemeye başmasının ardından onu sakinleştirip şarkılar söylemesi için tutulmuştur. Shae Tyrion'a Kral Joffrey ve Margaery Tyrell'ın düğününe katılmak ve güzel elbiseler giyip giyemeyeceğini sorduğunda Tyrion, Leydi Tanda'nın kızı Lollys'in yatak hizmetçisinin o kadar mücevheri nereden bulduğunu merak edeceğini söyler. Shae ise karanlık bir köşede yer bulacağını ve Leydi Tanda'nın binlerce konuk arasından onu göremeyeceğini iddia eder.

Leydi Tanda Lord Tywin Lannister'a kızı Lollys'i Tyrion'a sunar. Ancak Lord Tywin, Kuzey'deki Lannister etkisini arttırmak için Tyrion'u Sansa Stark'la evlendirmeyi planlar. Tywin onları reddettiğinde Tyrion için başka bir eş bulması gerektiğini söyler. Tyrion ise Lollys'le evleneceğine aletini kesmeyi tercih edeceğini söyler.

Shae Tyrion'a Leydi Tanda'nın kızı Lollys'e rüya şarabı içirdiğini söyler. Shae yine kraliyet düğününe katılma konusunda konuşmaya başladığında Tyrion Shae'in güvenliği konusunda daha fazla endişenmeye başlar, Varys Shae'in Lollys'in hizmetçisi olarak işe alındığında yanlış verdiği bilgilerin Leydi Tanda ile kızına iyi hizmet ettiğini ancak Kraliçe Cersei'nin bu konuda soru sormaya başladığında ona gerçekleri anlatacağını çünkü Cersei'nin daha akıllı olduğunu söyler.

Leydi Tanda, Kral Joffrey'in düğününe davet edilen konuklardan biridir ve bir çift yumuşak binici çizmesi hediy eder. Joffrey son nefesini verdiğinde salondan ayrılan Sansa'yı Leydi Tanda görür. Sansa'nın hıçkırıklar içinde olduğunu fark edince: Sizin iyi bir yüreğiniz var leydim, onu bir kenara fırlatan ve sonra da bir cüceyle evlendiren bir adamın ardından böyle ağlayacak kadın azdır. [...] Onu bu kadar genç ve yakışıklıyken alan Tanrılar zalim olmalı. demiştir.

Sör Bronn Tyrion'a Stokeworth Kalesi'nde akşam yemeğine davetli olduğunu ve Lollys'le evleneceğini söyler. Tyrion Cersei'nin Bronn'u yolundan çıkarmak için yaptığı kötü bir plan olduğunu düşünerek Lollys'in başka bir adamdan hamile kaldığını ve Leydi Tanda'nın ölmesinin ardından kaleyi devralmayacağını söyler. Ablası Falyse'in varis olduğundan bahseder. Bununla birlikte Bronn çocuktan rahatsız olmadığını ve Falyse'in annesinden önce öleceği imasında bulunur. Tyrion, Cersei'nin Leydi Tanda'nın koynunda beslesin diye ne çeşit bir yılan verdiğinin farkında olup olmadığını düşünür ve ardından farkında olsa bile umrunda olur muydu ? merak eder.

Kargaların Ziyafeti

Falyse Stokeworth, annesi Leydi Tanda'nın Lollys'le birlikte Stokeworth'te kaldığını çünkü hamilelik nedeniyle Lollys'in yataklara düştüğünü ve Lord Tywin'in ölümü için taziyelerini gönderdiğini Cersei'ye söyler. Leydi Tanda'nın tüm adamların üzerinde tuttuğu ve aynı zamanda hayranı olduğu Lord Tywin'in adını Lollys'in çocuğuna verme konusunda izin istediğini söylerler. Cersei bu fikre şiddetle karşı çıkar, bir çete tarafından tecavüze uğrayan yarım akıllı Lollys'in piç oğluna babasının adının verilmeyeceğini söyler. Falyse şiddetle reddedilmenin şaşkınlığını yaşarken kocası Sör Balman Byrch Cersei'ye Leydi Tanda'ya bunu söylediğini ve çocuğa daha uygun bir isim bulacaklarını söyler. Leydi Tanda ve kızları, Kral Tommen ve Margaery Tyrell'ın düğününe katılmazlar, Cersei bunu minnettar olur çünkü Leydi Tanda'nın ağlamaklı kucaklamalarından kurtulmuştur.

Yüce Üstat Pycelle Cersei'ye Lollys'in güçlü ve sağlıklı bir oğlan doğurduğunu ve çocuğun adına Tyrion koyduklarını Leydi Tanda'nın haber verdiğini söyler. Leydi Tanda'nın dediğine göre isim onların değil Sör Bronn'un seçimidir.

Leydi Tanda Stokeworth'de at sürerken eyer kolanı kopar ve attan düşer. Kazada kalça kemikleri parçalanmıştır. Kayışın aşındığını görmesi gereken seyis yamağı çocuk cezalandırılır. Falyse Üstat Frenken'in Leydi Tanda'nın sağlığı için elinden geleni yaptığını anlatır. Bununla birlikte Kraliçe Cersei sevgili annelerinin durumunu sorduğunda Falyse umutlarının az olduğunu ancak dua ettiklerini söyler. Kendi kendine düşünen Cersei yaşlı kadının bir kalça kırığından sağ kurtulamayacağını ve ay dönümü bitmeden Leydi Tanda'nın öleceğini düşünür. Ancak Falyse'e Leydi Tanda için dua edeceğini ve kendisinin hiç sahip olamadığı kız kardeşin Leydi Tanda olduğunu söyler.

Leydi Tanda'nın durumundan habersiz bir şekilde kaleye gelen Falyse Cersei'ye Bronn'u öldürme planının başarısızlığa uğradığını söyler. Bronn'un kocasını öldürdükten sonra kendisini Stokeworth'ten attığını ve kendisinin Lord Stokeworth olarak çağırıldığını anlatır, Falyse zavallı annesine neler olacağını merak eder. Bununla birlikte Cersei, Bronn'un kırık kalçalı yaşlı bir kadına bakıcılık yapacak türden bir adam olmadığını ve muhtemelen Leydi Tanda'nın çoktan öldüğünü söyler.

Leydi Tanda üşütme kaynaklı bir göğüs hastalığı sebebiyle ölür. Cersei Lord Gyles Rosby'nin de öleceği haberini aldığında Ay Oğlan'a sahip oldukları için şükreder çünkü sarayda soytarı kalmayacağı için endişelenmiştir.

Aile

 
Tanda
 
Bilinmiyor
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Falyse
 
Balman Byrch
 
Bilinmiyor
 
Lollys
 
Karasu'dan Bronn
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tyrion
Güveç