Tanrı Gözü

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Tanrıların Gözü'nün Haritadaki hali
Tanrıların Gözü'nün Haritadaki hali
Tanrıların Gözü
Tanrıların Gözü'nün Haritadaki hali

Tanrıların Gözü Nehir Toprakları'nın ve Üç Dişli Mızrak'ın güneyinde yer alan büyük bir göldür. Büyük kale Harrenhal ve yakınındaki Harren Kasabası kuzey kıyısında bulunurken adsız bir kasabada güney kıyısında bulunur. Gölün merkezinde İlk İnsanlar ve Ormanın Çocukları'nın anlaşmaya vardığı Yüzler Adası yer alır. Tanrıların Gözü'nün suyu mavi-yeşil renkte ılık bir sudur. Gölü besleyen akıntılardan biride Aşağıdalga Deresi'dir. Siyah kuğular gölün çevresine yaşar.

Tanrıların Gözü güneyde akan Karasu Nehri'ni bir nehirle besler. Beyazçalı kulesi gölün güneyinde nehrin doğusunda bulunur. Beyaz Duvarlar İkinci Blackfyre İsyanı sonrasında yıkılana kadar Tanrıların Gözü'ne yakındı.

Tarihi

İlk İnsanlar ve Ormanın Çocukları Tanrıların Gözü'nün ortasında yer alan Yüzler Adası'nda Anlaşma imzaladılar.

Şarkıcılar ve masalcılar Tanrıların Gözü'nün Yeşil Kralı masalını anlatırlar.

Demir Adalar ve Nehir Kralı Kara Harren Tanrıların Gözü'nün kuzeyine Harrenhal'ı inşa ettirdi. Fetih Savaşı sırasında gölün güneyinde Sazlar Savaşı ve Ağlayan Dullar mücadeleleri gerçekleşir. Kara Harren'in iki oğlu Harrenhal'a dönerken gölde Balerion tarafından öldürüldü.

Prens Aegon Targaryen 43 Fs'de Tanrı Gözü Altındaki Savaş'ta öldürüldü.

Ejderhaların Dansı sırasında Kasap Topu gölün güneyinde meydana gelirken Göl Kıyısı Savaşı Tanrıların Gözü'nün batı kıyısında oluşmuştur. Prens Aemond Targaryen ve Daemon Targaryen ejderhaları Vhagar ile Caraxes'le Tanrıların Gözü'nün üzerinde ölümüye savaşmışlardır.

Lord Walter Whent gölün kuzey kıyısındaki Harrenhal'da harika bir turnuvaya ev sahipliği yapar.

Unnamed.png

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Yoren Arya Stark'ında dahil olduğu askerleri Gece Gözcüleri'ne götürür, dinlenmek için Tanrıların Gözü'nün altındaki terk edilmiş kasabaya gelir. Ancak Sör Amory Lorch liderliğindeki Batılı ordu onlara saldırır.

Kılıçların Fırtınası

Meera Reed Bran Stark'a Tanrıların Gözü'ne giden Crannoglu Gülen Ağaç Şövalyesi'nin hikayesini anlatır.

Alıntılar

Tanrıların Gözü dünyanın yarısını dolduran, güneşte dövülmüş mavi bir levhaydı.

Arya Stark