Tarbeck Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Tarbeck Hanesi
TarbeckHanesi.PNG
Hane arması Beyaz –Mavi üçgenlerle çevrili mavi-beyaz parçalı yedi köşeli yıldız
Sözler Bilinmiyor
Yerleşke Tarbeck Kalesi
Şimdiki Lord Yok olmuşlardır
Bölge Batı Toprakları
Varis Tarbeck Kalesi lordu
Bağlılık Lannister Hanesi
Yok olma +/- 260FS

Tarbeck Kalesi'nin Tarbeck Hanesi, Batı Toprakları’nda bulunan soylu bir haneydi. Reyne Hanesi ile birlikte Lannisterlara karşı isyan edene kadar oldukça güçlü bir haneydiler. İsyan Tywin Lannister tarafından bastırıldıktan sonra tüm isyancılar öldürülmüştür ve isyancı haneler yok edilmiştir. Yarı kesin kaynaklara göre armaları beyaz –Mavi üçgenlerle çevrili mavi-beyaz parçalı yedi köşeli yıldızdır. Tarbeck Hanesi eski bir haneydi ve yerleşkeleri olan Tarbeck Kalesi, Sarpkaya’ya yakındı.

Tarihi

Kral Maegor I Targaryen ile evlenmeden önce Leydi Jeyne Westerling Lord Alyn Tarbeck ile evliydi. Tarbeck Kalesi Lordu Tanrıların Gözü Altındaki Savaşta Prens Aegon Targaryen için savaşırken öldürülmüştür. Sör Adrian Tarbeck Ejderhaların Dansı sırasında bir Lannister ordusu yönetmiştir. Sör Eustace Osgrey Osgrey çocuklarının Tarbecklerle evlendiğini ve Birinci Blackfyre İsyanı sırasında Tarbecklerin her iki tarafı da desteklediğini hatırlar. Kral Aegon V Targaryen'in saltanatının başlarında, Tarbeckler yüzyıllardan beri yavaşça inişe geçen eski ama fakir bir soy idi. Bu, Lord Walderan Tarbeck ve Lannister Hanesi ile bağları olan dul Ellyn Reyne evliliği ile durdu. Reyne Hanesi, Tarbeklerin yakın müttefiği oldu ve Tarbeckler Lord Tytos Lannister'dan borç alıp harap Tarbeck Kalesini yeniden inşa etti. Walderan, komutası altındaki hane şövalyelerinin sayısını yirmiden beş yüze çıkardı. Reyne Hanesi ile birlikte, Tarbeckler Lannisterların en güçlü vasalı haline geldi ama küstah ve başıbozuk oldular. Tywin Lannister sadece on yaşındayken, Lord Tytos tarafından ilan edilen Genna Lannister ve Emmon Frey evliliğine Ellyn Tarbeck güldü. Tytos'un oğulları Dokuz Kuruşluk Kralların Savaşı'ndan geri döndükten sonra, Sör Tywin borç alınan tüm altınların geri ödenmesini istemeye başladı. Kendinden emin Lord Walderan, Tywin tarafından Kaya'da mahkum edildi. Kısas olarak, Leydi Ellyn içlerinde Stafford Lannister'ın da olduğu üç Lannisterı mahkum etti. Tywin Lord Walderan'ın karısı Leydi Ellyn'e üç parça olarak gönderilmesini önerdi ama Lord Tytos Castamere ile esir değiş tokuşuna karar verdi. 261FS yılında, bir yıldan az bir sürede Tywin Castamere ve Tarbeck Kalesi'ne kuzgunlar gönderip işledikleri suçlar için hesap vermelerini istedi. Bunu yapmak yerine, her iki hane Reyne-Tarbeck İsyanını başlatan ayaklanmayı çıkardılar. Tywin, Walderan'ın ordusunu hızlıca yendikten sonra Lord Walderan'ın ve taraftarlarının kafalarının kesilmesini emretti. Ellyn ve oğlu Tion Tarbeck Tywin'in Tarbeck Kalesi'ne saldırması sırasında öldürüldü. Tywin, iddialara göre, Tarbeck Kalesi Ellyn de içindeyken yıkıldığında gülümsedi.

Tarihi Üyeleri

Kitaplarda

Dunk ve Egg’in Hikayeleri

  • Tarbeck Hanesi, Osgreyler güçlü iken onlarla evlilik bağı kuran ailelerden biridir.
  • Tarbeckler, Blackfyre İsyanı sırasında iki tarafın da ordusunda bulunmuştur.

Buz ve Ateşin Şarkısı

  • Tytos Lannister’ın lordluğu sırasında Tarbeck lordu tutuklanmıştır. Lordun karısı Ellyn Tarbeck, Stafford Lannister’ın da arasında bulunduğu 3 Lannister,’ı esir almıştır
  • Leydi Ellyn’in Emmon Frey-Genna Lannister eşleşmesini duyduğunda güldüğü söylenir.