Targaryen Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
(Targaryen sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Targaryen Hanesi
TargaryenHanesi.PNG
Hane arması Siyah zemin üzerinde üç başlı kırmızı ejderha.
Sözler 'Ateş ve Kan'
Yerleşke Ejderha Kayası (eskiden)
Kızıl Kale (eskiden)
Yaz Kalesi (eskiden)
Şimdiki Lord Kraliçe Daenerys Targaryen
Bölge Kral Toprakları
Ejderha Kayası
Valyria
Unvan Yedi Krallık'ın Kralı, Andalların,Rhoynarların ve İlk İnsanların Lordu
Ejderha Kayası Prensi
Bağlılık yok, egemen.
Diğer Kol(lar) Blackfyre Hanesi
Silah Blackfyre
Kara Kız Kardeş
Kurulma Tarihi FS 0(~300 yıl öncesi)

Targaryen Hanesi, Kıyamet’ten kaçmış Valyrian’ın soylu ailelerinden biridir. Aegon Targaryen ve kız kardeşleri Yedi Krallık’ı fethetmek için ejderhalarını sürene kadar yüz yıllarca Ejderha Kayası’nda yaşamışlardır. Targaryen Hanesi, Gaspçının Savaşı’nda devrilene kadar Westeros Kralları olarak kıtayı yaklaşık 300 yıl yönetmişlerdir. Hane’nin yerleşimi Kral Toprakları’nın merkezinde ki ve Ejderha Kayası’nda ki kalelerdir.

Gelenekleri ve Özellikleri

Targaryen Hanesi’nin arması siyah zemin üzerinde üç başlı ağzından ateş çıkan kırmızı bir ejderhadır. Üç başlı ejderha, Fatih Aegon ve iki kız kardeşi Rhaenys ve Visenya’ı temsil eder. [1][2][3] Hane sözleri “Ateş ve Kan” dır.[4] Targaryen Krallarının, Kral Toprakları’nda durmasına rağmen Aegon ve ordusunun Westeros’ta ilk karaya bastığı ve ilk kalesini yaptığı yer Ejderha Kayası’dır. Ve Ejderha Kayası tahtın varisinin görünen geleneksel bölgesi olarak kaldı.

Targaryen Hanesi, tarihsel Valyria tanrılarına inanmıştır. Yedi Krallığın fethinden önce bazı Targaryenler, Valyrian tanrılarını terk etmiş ve Westeros’ta baskın olan Yedi İnancı’na dönmüştür. Ancak Valyrian ensest evlilikleri yani kardeş kardeşe, kuzen kuzene evlenmeyi uygulamaya devam etmişlerdir. Bunun sebebi olarak Westeros’un soylu ailelerinden kendilerini üstün tutmaları ve bu yüzden kanlarını saf tutmak istemeleri gösterilmiştir.

“Ejderhanın Kanı” sözleri Targaryenlerin kabul edilmiş tipik özelliklerini (gümüş-altın yada platin saç renkleri ve mor gözleri) ifade eder. Targaryenler, diğer insanlardan daha fazla ısıya dayanabilirler fakat ateşe karşı tam olarak bağışıklıkları yoktur. Diğer bir tipik Targaryen özelliği ise olacak bazı şeyleri önceden sezmektir ve bu tarz özellikler Targaryen Hanesi’nin diğer kolu olan Blackfyre Hanesi’ne geçmiştir. Kıyamet’ten önce Valyria’da soylu biri olan Aenar Targaryen’nin bakire kızı’nın önsezileri olduğu bilinmektedir ve bu önsezileri Semboller ve Kehanetler adlı kitabında yayınlamıştır.

Muhtemelen uyguladıkları ensest ilişkiler yüzünden deliliğe eğilimlidirler; Kral Jaehaerys II; "her yeni Targaryen doğduğunda tanrılar çocuğun büyük yada deli mi olacağına karar vermek için havaya bir bozuk para atarlar" derdi.[5]

Vefat eden Targaryenler'in cenazeleri yakılırdı.[6]

Ejderhalar

Ana konu: Ejderhalar

Targaryenler ayrıca “ejderha lordları” olarak da bilinirlerdi ve görünüşe göre ejderhalara diğer insanlardan daha yakın olabiliyorlardı. Aegon I, fethi sırasında ejderhaları da Westeros’a tanıtmıştır. Ejderha Felaketi Aegon III’ün döneminde son ejderha da ölene kadar Targaryenler ejderhaları tutmuş ve onları sürmüşlerdir.

Targaryenler, Yedi Krallık’ta ki saltanatlarının çoğunda ejderhaları ellerinde tutmuşlardır. Hane ejderhaları için Kral Toprakları’nda Ejderha Çukuru dedikleri kubbesi muazzam bir yapı inşa etmiştir. Yeni ejderhalar Aegon’un Vhagar, Meraxes ve dehşet Balerion adlı orijinal üç ejderhası tarafından yetiştirilmiştir. Ancak şiddetli savaşlardaki ölümler sonucunda her yeni doğan ejderhanın daha güçsüz olmasının sebebi olarak ailenin azalmasıyla ilgili olduğu düşünülür. Son Targaryen ejderhası da fiziksel olarak bozuk ve kısır olarak doğmuştur ve çok erken ölmüştür. Son ejderhaların ölme sebebi tam olarak anlaşılamamıştır. Efsanelere göre Aegon III onları zehirlemiştir fakat baş üstat Marwyn, Üstatlar’ın bu işten sorumlu olduğunu imha etmiştir. Bazı kişiler ise büyüyen ejderhaların kapalı yerlerde kalarak, Ejderha Çukuru’da dahil, doğal olmayarak büyüdüklerini ve bu yüzden bodur kaldıklarını iddia etmiştir.

Tarih

Kökenler ve Fetihler

Targaryen Hanesi, Essos kıtasının çoğuna yayılmış büyük Valyrian Özgür Halkı’ndan soylu bir hanedir. Targaryenler, Valyria Kıyameti’nden sağ çıka bilen birkaç aileden biriydi. Ve onlarda Valyrian etkisinin batı bölgesi için ayrılan Ejderha Kayası’na kaçtılar. Targaryenlerin, Ejderha Kayası’na yerleşmesinden yüz yıl sonra Valyria’da Özgür Halk’ın çöküşüne sebep olan Kıyamet başlamıştır. Targaryenler, Kıyamet’ten sağ kalan tek Valyria’lı Ejderha Süvarileridir.

Kıyamet’in ardından Targaryenlere, Kıyamet’ten sağ çıkan şu anda Özgür Şehirler olarak bilinen Valyrian kolonilerini fethedip yeniden Özgür Halkı kurmak için Volantis ile ittifak yapmaları isteniyordu ve büyük baskılar yapılıyordu. O zaman ki Targaryenler bu teklifi reddetmiştir. Ta ki başka bir yüzyıl Fatih Aegon, Westeros için kendi amellerini geliştirene kadar. Fakat Aegon önce İhtilaflı Topraklar’a uçmuş ve Volantis arzularını ezmek için bir birliğe katılmıştır.

Aegon, Westeros krallıklarını kendi yönetimi altında tek bir krallık yapmayı arzuluyordu ve bu konuda çok kararlıydı. Kıyamet’ten yüz yıl sonra, Aegon ve kız kardeşleri/eşleri Rhaenys ve Visenya, onların ejderhaları ve küçük bir ordu ile Ejderha Kayası’ndan yola çıkmıştır ve Karasu Koyu’na inip Fetih Savaşı’nı başlatmıştır. Mücadeleleri sırasında, Aegon, Eski Şehir’de ki Yüce Septon tarafından Yedi Krallak’ı Targaryen yönetimi altında Demir Taht’an yöneten kral olarak methetmiştir ve böylece yaklaşık 300 yıl süren hanedanlık başlamıştır. Targaryenler bölgeleri fethetmeye başladığında Kral Toprakları’nı yeni başkent olarak yaptılar. Ejderha Kayası ise varisin tahtı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Taç Toprakları olarak bilinen bu bölgeye güçlü kaleler yapıldı ve Targaryenlere bağlı bazı haneler (Velaryonlar, Darklyns ve Kırık Pençe Burnu lordları) bu bölgeye yerleşmiştir. Diğer bir yakın birlik olan Baratheon Hanesi, Aegon’un piç kardeşi Orys Baratheon tarafından Fırtına Toprakları’nı yönetiyordu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Valaena
Velaryon
 
Aerion
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmiyor
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Visenya
 
Aegon I
 
Rhaenys
 
 
Orys
Baratheon
 
Argella
Durrendon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ceryse
Hightower
 
 
 
 
 
 
 
Aenys I
 
Alyssa
Velaryon
 
 
Baratheon Hanesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Elinor
Costayne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Alys
Harroway
 
 
Maegor I
 
Rhaena
 
Aegon
 
Viserys
 
Jaehaerys
 
Alysanne
 
Vaella
 
 
 
 
 
 
 
Jeyne
Westerling
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tyanna
 
 
 
 
 
 
Rhalla
 
Aerea
 
 
 
 
 
 
 
Targaryen Hanesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Hanedanlığın İlk Zamanları ve İnanç Militan Ayaklanmaları

Targaryenlerin, Yedi İnancı’nı kabul etmesine rağmen, kendilerini tanrıların ve insanların yasalarından üstün tuttular ve Yedi inancında günah olan Valyrian ensest evlilik uygulamasına devam ettiler. Aegon iki kız kardeşiyle evlendi. Aegon karaya çıkışından 37 yıl sonra ölünce ve ensest ilişkiden doğan oğlu ve varisi Aenys I tahta geçince, İnanç Militan Ayaklanmaları başladı. İlk Targaryen Kralları bu olaylar için Aenys’in acımasız üvey kardeşi ve kuzeni, Prens Maegor’u ataması gibi, Kral Eli atamışlardır. Maegor, bu isyanları bastırdı ve Aenys’in ölümünün ardından tahtı ele geçirdi. Bu isyanda uyguladığı yöntemler yüzünden “Zalim” lakabını kazanmıştır. Kızıl Kale’nin inşaatı Maegor’un saltanat döneminde bitmiştir. 48 AL’de gizemli bir şekilde ölmesinin ardından, Aenys’in oğlu Arabulucu Jaehaerys tahta geçmiştir ve İnanç Militanı’nı kapattırmıştır. Jaehaerys krallığı uzunca bir süre ve bilgece yönetmiştir.

Ejderhaların Ölümü

Ana konu: Ejderhaların Dansı

Jaehaerys’in 103 AL’de ölümünün ardından torunu Viserys I tahta geçmiştir ve evliliği dışında krallığı iyi yönetmiştir. Viserys, kızı Rhaenyra’yı varisi olarak büyütmüştür fakat Kral Muhafızları Lord Kumandanı, Sör Kralyapıcı Criston tarafından bu isteği reddedilmiştir. Ve Viserys’in ikinci eşinden olan oğlu Aegon II’yi kral ilan ederek “Kralyapıcı” lakabını kazanmıştır. Ejderhaların Dansı (129-131AL) olarak bilinen savaşın sonucunda, iki tarafta çok büyük zararlar almış, Targaryen Hanesi’nin çoğu üyesi ve ejderhalarının çoğu ölmüştür. Rhaenyra’nın oğlu olan Aegon III döneminde, son ejderha da ölmüştür ve ona “Ejderha Felekati” lakabı takılmıştır. Bu iç savaş yüzünden aile üyelerinin çoğu ölmüştür ve Targaryenlerin, Yedi Krallık üzerinde tutumu zayıflamıştır.

Dans’tan beri, Targaryen Hanesi, varislik konusunda yeni bir yöntem uygulamıştır. Her soyun erkek mirasçıları için ayrıca paralel olarak kız mirasçılarda koyulmuştur.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jocelyn
Baratheon
 
Aemon
 
Daella
 
Rodrik
Arryn
 
Baelon
 
Alyssa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Corlys
Velaryon
 
Rhaenys
 
 
 
 
 
Aemma
Arryn
 
Viserys I
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Alicent
Hightower
 
Daemon
 
Rhea
Royce
 
Aegon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Laena
Velaryon
 
Daemon
 
Laenor
Velaryon
 
Rhaenyra
 
Daemon
 
Oğlu
 
Baelon
 
Aegon II
 
Helaena
 
Aemond
 
Daeron
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhaena
 
Baela
 
Jacaerys
Velaryon
 
Lucerys
Velaryon
 
Joffrey
Velaryon
 
Aegon
 
Viserys
 
Visenya
 
Jaehaerys
 
Jaehaera
 
Maelor
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Dorne’nun Dahil Edilmesi

Dorne’nin Martell prensleri Aegon’un fethinden beri kendi topraklarını bağımsız olarak yönetmek için direnmiştir. 157 AL yılında Aegon III’ün 14 yaşındaki oğlu Daeron I ise tahta oturduğunda ilk hedefi bu durumu sonlandırma kararı almak olmuştur. Daeron’un gençliğine ve ejderhalarının olmamasına rağmen, başarılı bir saldırıyla Dorneluları yenmiştir. Fakat Dorne’deki üstünlüğü pek uzun sürmedi ve o ve 40,000 adamı isyanları bastırmak için uğraşırken ölmüştür. 18 yaşında varisi olmadan ölen Genç Ejderha’nın yerine Septon eğitimi alan kardeşi Kutsal Baelor tahta çıkmıştır. Baelor’un ilk icraatlarından biri Dorne ile barış yapmak için kuzeni Prens Daeron ve Myriah Martell arasında bir evlilik düzenlemek olmuştur. Küçük köyler Baelor’u iyi biri olarak hatırlamıştır fakat üstatlar ve diğerleri tarih konuları içinde hep onun dindarlığını ön planda tutmuştur. Baelor’un El’i olarak amcası Viserys ayrıca Daeron’ada hizmet etmiştir. Aslında Daeron savaşırken ve Baelor dua ederken Viserys diyarı ayakta tutan kişi olmuştur. Baelor’un saltanatı sırasında, üç kız kardeşini cinsel düşüncelerden kaçınmak için “Bakire Kulesi”’ne kilitlemiştir. Onlardan biri olan Cüretkar Daena, yine de kuzeni Aegon ile ilişkilerine devam etmiştir. Baelor varis bırakamadan öldüğünde, amcası Viserys II tahta geçmiştir. Kısa saltanatından sonra, Viserys’in oğlu “Değersiz” Aegon IV tahta geçmiştir. Aegon’un oğlu Daeron II dönemin ise Daeron’un kız kardeşi Daenerys ve Prens Maron Martell arasında evlilik yaparak sonunda Dorne’yi Targaryen İmparatorluğuna dahil etmiştir.

Blackfyre İsyanları

Ana konu: Blackfyre Hanesi, Blackfyre İsyanları, Blackfyre İsyanı, İkinci Blackfyre İsyanı, ve Dokuz Kuruşluk Kralların Savaşı

Aegon IV’in birçok metresi ve onlardan olmuş birkaç tane de piç çocuğu vardır. Onların en büyüğü Prenses Daena Targaryen’den doğmuştur. Çocuğun güçlü bir şekilde Targaryen özellikleri vardır; gelecek vaat eden genç bir şövalye olarak büyümüştür ve ona Valyrian Çeliği’nden olan Blackfyre kılıcı verilmiştir. Şuanda o çocuk Daemon Blackfyre olarak bilinmektedir. Aegon IV 184 AL’de ölmeden hemen önce piç çocuklarını meşrulaştırmıştır. Sonunda, Prens Maron ile sözlenen ve Daeron II’nin kız kardeşi Prenses Daenerys’in acısını atlatan Daemon Blackfyre, bu sebep ile destekçileriyle Daeron’un yönetimine karşı birinci Blackfyre İsyanı’nı başlatmıştır. Fakat bu girişim, Daeron’un oğulları Baelor Mızrakkıran, Maekar ve onun piç kardeşi Brynden “Kanlıkuzgun” Nehir tarafından bastırılmıştır. Acıçelik ve Kanlıkuzgun üvey kardeşleri Shiera Seastar’a olan duyguları yüzünden rakip olmuştur. Daemon, Kızıl Çimen Alan Savaşı’nda Kanlıkuzgun tarafından öldürülmüştür ve Acıçelik ise dar deniz’i geçerek sürülmüştürler. Acıçelik orada paralı bir grup olan Altın Grup’u kurmuştur ve Blackfyre soyuna Westerosun Kralları olarak hizmet etmişlerdir. Prens Baelor, babasının varisiydi fakat 209 AL’de Ashford Turnuvası’nda Yedi Yargılaması sırasında kardeşi Maekar ile gezgin bir şövalye olan Dunk’ın onuruna savaşırken ölmüştür. Maekar’ın oğlu Aerion Parlakalev, bir yargı sonrasında sürgüne gönderilmiştir ve Maekar oğlu Egg’in tevazu ve onuru öğrenmesi için Dunk’ın yaverliğini yapmasına izin vermiştir. Daeron’un saltanatı sırasında Dorne Hudutları’nda Targaryenlerin ana konutlarından olan Yaz Kalesi inşa edilmiştir.

 
 
 
Daena Targaryen
 
Aegon IV Targaryen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Daemon
 
Tyrosh'lu
Rohanne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon
 
Aemon
 
Daemon
 
Haegon
 
Eşi
 
Aenys
 
İki Oğlu
 
Kızları
 
Calla
 
Aegor Nehir
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Daemon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Daemon
 
 
 
 
Maelys
 
 
 
 
 

İç Sorunlar

209 AL'de yaşanan Büyük Bahar Salgını, Kral Daeron ve torunlarından bazılarını öldürdü. Aynı derecede kitapsever oğlu Aerys I tahtı almış ve amcası Kanlıkuzgun'u El olarak atamıştır. Kanlıkuzgun, Acıçelik tarafından başlatılan küçük Blackfyre isyanlarına odaklanmışken, Aerys de kuraklık, veba, azalan ticaret, artan eşkiyalık ve Dagon Greyjoy'un yağmalamalarıda dahil diyarın problemlerini gözardı etmiştir. Aerys'in El'i olması beklenen Prens Maekar, 221 AL'de kardeşinin ardından tahta geçmiş ve Kanlıkuzgun'u Kızıl Kale'nin zindanlarına atmıştır. Dar Deniz'in karşısında, Blackfyre Hanesi, Targaryen soyuna uzak bir tehdit olmaya devam etmiştir. 233 AL'de Kral Maekar I, muhtemelen Blackfyre destekçisi bir isyancı lord tarafından savaşta öldürülmüştür.

Bir dizi tahlisizlikler ve ölümlerin gerçekleştiği yıllar, Büyük Konsey'in Maekar'ın 233 AL'de ki ölümünün üstünde durmasıyla sonuçlandı. Konsey, deli Prens Daeron'un beyinsiz kızı ve ölü bebeğini ve deli Aerion Parlakalev'i es geçmiş ve dördüncü oğlun dördüncü oğlu olduğu için "Olasılıksız" olarak bilinen Maekar'ın oğlu Aegon V'i tahta geçirmişlerdir. Aegon'dan önce büyük abisi Aemon'a sessizce taht teklif edilmiştir fakat Aemon üstat yeminleri ettiği için tacı reddetmiştir. Aegon'a karşı komplo olarak kullanılmamak içinde, aile ferakatlerini ödemek için Gece Gözcüleri'ne katılmıştır. Aegon, Sur'a eşlik etmeleri için sonralı Lord Kumandan olan büyük amcaları Kanlıkuzgun da dahil herkesi zindanlardan çıkartmıştır. Aegon V, Kral Muhafızları Lord Kumandanı olarak küçükken yaverleriğini yaptığı gezgin şövalye Sör Uzun Duncan'ı görevlendirmiştir.

 
 
 
 
 
 
 
 
Daeron II
 
Mariah
Martell
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Baelor
 
Jena
Dondarrion
 
Aerys I
 
Aelinor
Penrose
 
Rhaegel
 
Alys
Arryn
 
Maekar I
 
Dyanna
Dayne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Valarr
 
Tyrosh'lu
Kiera
[7]
 
Matarys
 
Aelora
 
Aelor
 
Daenora
 
Aerion
 
Daeron
 
Tyrosh'lu
Kiera
[7]
 
Aemon
 
Daella
 
Aegon V
 
Rhae
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Oğullar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Maegor
 
 
 
 
 
Vaella
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmeyen
Kuşaklar
 
Targaryen Hanesi
 
Bilinmeyen
Kuşaklar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Aegon'un saltanatının ikinci yarısında, son Blackfyre Canavar Maelys'i yok etmek için Basamaktaşı'na bir ordu göndermiştir. Blackfyre isyancısı ve destekçileri Dokuz Kuruşluk Kralların Savaşı'nda öldürülmüş ve Maelys katledilmiştir. Ağaç cadısı'ndan soylarından Vadedilmiş Prens çıkabileceği ile ilgili bir kehanet duyan Aegon, torunları Aerys ve Rhaella Targaryen arasında bir evlilik düzenlemiştir. Bunu yaptıktan sonra Aegon çocuklarına, arkadaşlar yerine acı düşmanlar kazandırsada aşk için evlenmelerine izin vermiştir. Kızı Rhaelle Targaryen, Baratheon Hanesi ile evlilik yapmıştır. Oğlu, Eskitaş Jenny için tacı kenara iten Yusufçuk Prens Küçük Duncan, bir şekilde Aegon V ve her iki Duncan'ın da 259 AL'de hayatını kaybettiği Yaz Kalesi Trajedisi'ne önayak olmuştur. Aegon'un hastalıklı oğlu Jaehaerys II 262 AL'de ölmeden önce birkaç yıl saltanat sürmüştür. Canayakın, zeki ve yetenekli olmasına rağmen, anayasasını güçsüz bulan savaş lordları tarafından zayıf görüldü. Taht büyük oğlu Aerys II'ye geçmiştir.

Çöküş

Ana konu: Robert'ın İsyanı

Aerys II saltanatına yeminlerle ve yetenekli Eli Tywin Lannister ile başladı. Fakat, Targaryen müdavimi Darklyn Hanesi ve Tywin'in ihtimatlı cevaplarından dolayı uzun zamandır başarısız olan bir ayaklanma sırasında kaçırılmasının ardından paranoyaklamış ve giderek delirmiştir. Varisi, Prens Rhaegar, daha iyi bir hükümdar olacağına, kendini kanıtlayacağına ve Vadedilmiş Prens kehanetini yerine getireceğine karar vermiştir. Aerys, Tywin'in varisi Sör Jaime'yi Kral Muhafızlarına seçer, Tywin varisini bunu kabul etmemesi için kışkırtır çünkü Kral, Tywin'in Rhaegar ve Cersei Lannister arasında evlilik önerisini de reddetmiştir. Ayrıca, Harrenhal Turnuvası sırasında, Rhaegar, Robert Baratheon le nişanlanmış Lyanna Stark'ı, karısı Prenses Elia Martell yerine Aşk ve Güzellik Kraliçesi ilan eder.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon V
 
Betha
Blackwood
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Duncan
 
Eskitaş'lı
Jenny
 
Jaehaerys II
 
Shaera
 
Daeron
 
Rhaelle
 
Ormund
Baratheon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aerys II
 
Rhaella
 
 
 
 
 
 
 
Baratheon
Hanesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhaegar
 
Elia
Martell
 
Shaena
 
 
Ölü Doğan Çocuk
 
 
Jaehaerys
 
 
Drogo
 
Daenerys
 
Hizdahr
zo Loraq
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhaenys
 
Aegon
 
 
 
Daeron
 
Aegon
 
Viserys
 
Rhaego

Turnuvadan kısa bir süre sonra, Prens Rhaegar, Lyanna ile kaçmıştır. Lyanna'nın kardeşi ve babası buna karşı çıktığında, Aerys onları öldürmüştür. Bu hareket iç savaşa sebep olmuştur. Rhaegar, emrinde ki kraliyet ordusunu almış ve onların yenilgisine ve Robert Baratheon tarafından öldürülmesine sebep olan Üç Dişli Mızrak Savaşı'na yöneltmiştir. Prens Viserys Targaryen ve hamile Kraliçe Rhaella, Ejderha Kayası'na kaçmıştır. Hain Lannisterlar, Aerys, Elia, Rhaeneys'i ve bebek Aegon'u, Kral Toprakları'nda öldürmüştür. Ejderha Kayasında, Rhaella, Viserys ile Özgür Şehirler'e kaçan Prenses Daenerys'i doğururken ölmüştür. Robert Baratheon Targaryen ninesi olduğu için tacı takmış ve kral olmuştur.

Kral Aerys II Targaryen, neredeyse 300 yıl kesintisiz yönetim süren hanedanın son kralıdır. Targaryenler, ateş püskürten ejderhaların üstünde yarı tanrılar olarak başladığı yerde, bu canavarlar ile birçok büyük iç savaşlara sebep olduklarından beri güçleri düşüşteydi. Kısa vadede ise Aerys'in deliliği, soylular tarafından provoke edildi fakat ailesinin prejtiji bu kadar düşmeseydi, açık açık meydan okumalar gerçekleşemezdi. Belki bu etki kaybının sebebi, Aegon V'in ilahi hak idda etmek yerine, konsey tarafından yönetime geçirilmesi gösterilebilir. Sadık kraliyet müttefiklerinden Darklyn Hanesi tarafından yapılan Duskendale Muhalefeti, Targaryenlerin etkisinin kayıplarına başka bir işaret olarak gösterilebilir.

Buz ve Ateşin Şarkısı

Dar Deniz'in karşısında, Deli Kral'ın sağ kalan oğlu yasal olarak "Viserys III" olduğunu idda eder. O ve Daenerys, Özgür Şehirler'i dolaşarak, Targaryen Hanesi'ni yeniden kalkındırmak için zengin tüccar prenslerden yardım ararlar. Birkaç tanesi iddasını ciddeye almış ve ona Yalvaran Kral demişlerdir.

288 AL'de Viserys kızkardeşini, sürüsünü Yedi Krallığı geri almada kullanabilmeyi umarak Dothraki'lerin güçlü khal Drogo'su ile nişanlar. Viserys, kibiri yüzünden at efendisi ile arasını açar ve sonunda öldürülür. Khal Drogo'nun ölümünün ardından, Daenerys, khalasar'ın geri kalanının emrini alır ve 1,5 yüzyıl sonra ilk defa üç ejderha yumurtasınından ejderhaları çıkartır.

Ejderhalarını ve halkını besler ve onları Kızıl Boşluk'tan garip şehir Qarth'a getirir. Köle Körfezi boyunca şehirleri dolaşır.

Son zamanlarda Daenerys, babası, Viserys'in Arianne Martell ile evlenmesi için gizli bir anlaşmaya teşebbüs eden [[Quentyn Martell]'dan gelen evlenme teklifini reddeder. Liderlik yeteneklerini bilerken, Dany kötü olaylardan kendini geliştirmeyi ve ahlaki kararların nasıl verileceğini öğrenmelidir. Şuanda, düşmanları ve destekçileri onu şehrinde beklerken, O, Meereen'in el değmemiş bir bölgesindedir. Yakında hiç görmediği topraklarını geri almak için Westeros'a yelken açmak zorundadır.

Sur'da, Aegon V'in kardeşi asırlık Üstat Aemon, Jon Kar'a aile ve görev arasındaki ahlaki çatışma hakkında bilgelik verir. Daha sonra Aemon, kriz sırasında, Kar'ı, Kara Kale'nin kontrolünü almaya zorlar. Kar, Lord Kumandanlık'a seçildiğinde, Üstat Aemon'u, içindeki kral kanından dolayı R'hllor'a kurban etmeyi isteyen, kırmızı büyücü kadın Melisandre'den kaçırmak için Eski Şehir'e gitmesini emreder. Ne yazık ki, Aegon yolculuğa dayanamaz ve Samwell Tarly'nin ellerinde ölür. Sur'un Ötesi'nde, Bran Stark'a rüyalarında görünen Üç-Gözlü-Karga'nın güçlü bir şekilde büyü ile hayatta kalanKanlıkuzgun'dan başkası olamayacağı idda ediliyor.

Lannisterlar'dan habersizce, Rhaegar'ın oğlu Aegon Targaryen'in, Kral Toprakları Yağmalaması'ndan onun yerine köylü bir bebek koyan Varys sayesinde sağ kurtulduğu iddia ediliyor. Sözde Aegon, Dar Deniz'in karşısında Rhaegar'ın arkadaşı Jon Connington tarafından gizlice büyütülmüş ve şuanda arkasında Altın Grup ile Fırtına Toprakları'na varmıştır ve kendine "Aegon VI" demektedir.

Kronoloji

Ana konu: Önemli Olaylar Kronolojisi
Targaryen kralları
Aegon I FS 1FS 37
Aenys I FS 37FS 42
Maegor I FS 42FS 48
Jaehaerys I FS 48FS 103
Viserys I FS 103FS 129
Aegon II FS 129FS 131
Aegon III FS 131 - FS 157
Daeron I FS 157 - FS 161
Baelor I FS 161 - FS 171
Viserys II FS 171 - FS 172
Aegon IV FS 172 - FS 184
Daeron II FS 184 - FS 209
Aerys I FS 209 - FS 221
Maekar I FS 221 - FS 233
Aegon V FS 233 - FS 259
Jaehaerys II FS 259 - FS 262
Aerys II FS 262 - FS 283
ca. -200 AL
Targaryen Hanesi, Westeros'un deniz kıyısında olan Ejderha Kayası'na yerleşti.
Valyria Kıyameti (ca. -100 AL)
Kıyamet, Valyria Özgür Halkı'nı yok etti.
Fetih Savaşı (ca. 1 AL)
İki kızkardeşi ve ejderhaları Vhagar, Meraxes, Balerion ve ordusuyla Fatih Aegon, Westeros'un Yedi Krallığı'ını fethetmiştir. Ateş Alanı olarak bilinen savaşta, Aegon'un ordusu, Kaya ve Menzil'in birleşmiş ordularını fetheder; üç ejderha neredeyse dört bin insanı öldürür. Diğer birçok kral, Aegon'a diz çökmüş ve sonunda sadece Dorne fethedilmemiş olarak kalır.
İnanç Militan Ayaklanması (37-48 AL)
Klisenin iki kanatlı ordusu, Aegon'un ensest doğan oğlu Aenys I'e karşı ayaklanır. Aenys'in üvey kardeşi ve Eli, Maegor I, ölümünün ardından tahta geçer ve isyanı ezmede başarısız olur. Aeneys'in oğlu Jaehaerys I, haydutları ve orduları emri altına almada başarılı olur.
Ejderhaların Dansı (129-131 AL), Targaryen iç savaşı.
Aegon II'nin taht iddiası, büyük kardeşi Rhaenyra tarafından reddedilir. Ortaya çıkan savaşta ikiside helak olur. Birkaç tane ejderha ve hanenin diğer kolları yok olur.
Dorne Fethi (157 AL)
14 Yaşında Daeron II, Dorne'u fetheder. Fakat elinde tutmada başarısız olur. Binlercesiyle beraber o da ölür.
Kızıl Çimen Savaşı (196 AL)
Kızıl Çimen Savaşı'nda, isyancı Daemon Blackfyre'ın güçlerinin yok edilmesiyle ilk Blackfyre İsyanı sonlanır. Bu olaylar Yeminli Kılıç isimli kitapda anlatılır.
Ashford Turnuvası (208 AL)
Baelor Mızrakkıran, mücadele sırasında aldığı yaralardan dolayı ölür. Bu olaylar Gezgin Şövalye isimli kitapda anlatılır.
Büyük Bahar Salgını (209 AL)
Veba, Westeros'un büyük çoğunluğuna bulaşır, Kral Daeron II ve torunları Valarr ve Matarys bu salgından dolayı ölür.
Büyük Konsey (233 AL)
Büyük konsey, Aerion Parlakalev'in piç bebek oğlunu ve Prens Daeron'in aptal kızın es geçerek, Olasılıksız Aegon V'a taç giydirir.
Gaspçının Savaşı (282-283 AL)
Lord Robert Baratheon, Demir Taht'ı aldığında ve Kral Aerys II, yeminli şövalyesi Sör Jaime Lannister tarafından öldürüldüğünde Targaryen saltanatı sonlanır.

Üçüncü Yüzyıl Sonunda Targaryen Hanesi

Buz ve Ateşin Şarkısı serisinde tanımlanan olaylar zamanında bilinen Targaryenler:

 • Kral Viserys III, Yalvaran Kral ve Khal Raggat (Kırgın Kral) olarak bilinir. Sürgündeyken kendini Andalların, Rhoynarların ve İlk İnsanların Kralı ve Yedi Krallığın Lordu ilan etdi. Vaes Dothrak'ta ölümcü taç takdı.
 • Kraliçe Daenerys I Fırtınadoğan, Ejderhaların Annesi olarak bilinir, Viserys'in kardeşi ve bilinen son Targaryen varisi. Andalların, Rhoynarların ve İlk İnsanların Kraliçesi, Yedi Krallığın Leydisi, Büyük Çöl Deniz'in Khaleesi'si, Zincir Kıran, Meereen Kraliçesi.
  • Ejderhaları, Drogon, Viserion, Rhaegal
  • {Khal Drogo}, ilk kocası. Ötenazi ile öldürüldü.
   • {Rhaego}, Drogo'dan olan oğlu. Doğumda öldü.
  • Kral Hizdahr zo Loraq XIV, ikinci kocası. Meereen Kralı, Ghis'in Oğlu, Eski İmparatorluğun Octarch'ı, Skahazadhan Üstadı, Ejderhaların Yoldaşı, Harpianın Kanı. Meereen'den Ghiscari'li bir soylu.
 • {Üstat Aemon}, Gece Gözcüleri'ne yeminli. Deli Kral'ın büyük büyük amcası. 102 yaşında denizde soğuktan öldü.
 • Prens Aegon, Rhaegar'ın oğlu, Kral Toprakları Yağmalaması'nda Gregor Clegane tarafından öldürüldüğüne inanılıyordu. Fakat Altın Grup ile Genç Griff kimliği altında yaşadığı bazıları tarafından iddia edildi. Eğer doğruysa, halası Daenerys'in yerini talep eder ve Aegon VI olur.


Saray Halkı

Kraliçenin korumaları

 • Sör Barristan Selmy, Sert Barristan olarak bilinir. Kraliçe Muhafızları Lord Kumandanı.
  • bilinen iki şövalyesi:
  • şövalyelik için eğittiği, çocuklar ve yaverler:
   • Larraq, "Kirpik" olarak bilinir. Meerenli.
   • Oğlanlar, üç Ghiscari kardeş ve azat edilmiş köleler.
 • Belwas, Güçlü Belwas olarak bilinir. Hadım ve eski çukur dövüşçüsü.
 • Dany'nin Dothraki kan süvarileri:
  • Jhogo, kamçı, kanının kanı ve ko.
  • Aggo, yay, kanının kanı ve ko.
  • Rakharo, arakh, kanının kanı ve ko.
 • Sör Jorah Mormont, "Andallı Jorah" olarak bilinir, Eski Lord Kumandan. Sürgün edildi.

Kraliçe'nin kaptanları ve kumandanları

Kraliçe'nin Meereenli Halkı

Kraliçenin Hizmetkarları ve Görevlileri

Genç Griff/Prens Aegon'un Takipçileri

Alıntılar

Ejderhaları gibi, Targaryenler de ne insanlara ne de tanrılara cevap verirdi.

Her çocuk, Targaryenlerin her zaman delilik ile çok yakın dans ettiklerini bilir

- Sör Barristan Selmy

Referanslar ve Notlar

 1. Taht Oyunları, Bölüm 3, Daenerys I.
 2. Taht Oyunları, Bölüm 62, Tyrion VIII.
 3. Kralların Çarpışması, Bölüm 63, Daenerys V.
 4. Kılıçların Fırtınası, Bölüm 23, Daenerys II.
 5. Kılıçların Fırtınası, Bölüm 71, Daenerys VI.
 6. So Spake Martin: "Asshai.com Forum Chat" (July 27, 2008)
 7. Tyrosh'lu Kiera Valarr Targaryen'in dulu, kocası Büyük Bahar Salgını'nda öldü ve o da daha sonra kocasının kuzeni Daeron'la evlendi.