Targaryen deliliği

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Aerys II Targaryen, Targaryen deliliğine karşı koyamadı

Targaryen Hanesi soylarında sık sık bahsedilen delilik özelliği taşırlar. Bu özellik Blackfyre Hanesi'ne de geçmiş olabilir.

Hakkında

Bazı Targaryenların deli doğduğu gözlemlenir. Diğerlerinin ise gençken delilik sergilemeyebilirler ama yıllar geçtikçe, özellikle Aerys II'i oldukça derinden etkileyen Duskendale Muhalefeti gibi durumlar destekledikçe, delilikleri büyür. Delilik ayrıca kuşak atlayabilir.

Daenerys'in ağabeyi Viserys'in deliliğini babasından aldığı anlaşılmaktadır. Hatta Illyrio bunu Tyrion'a itiraf eder:

"Viserys, Deli Kral'ın oğluydu, sadece bu."

Sör Barristan da bu özelliğin farkındaydı ve kendini açıklayıp kılıcını ona vaat etmeden önce herhangi bir delilik göstermediğine emin olmak için Daenerys'i Arstan Beyazsakal kılığında gözlemlemeyi seçmiştir. Dany'nin damarlarında hiçbir kusur göremediğini söylerken, Sör Barristan kastetmek istediğini Daenerys'e diplomatik olarak açıklamaya çalışır:

"Size tarihi aktaracak bir üstat değilim, Majesteleri. Benim hayatım kılıçlar oldu, kitaplar değil. Ama her çocuk Targaryenların deliliğe her zaman çok yakın yerde dans ettiğini bilir. Babanız ilk değildi. Kral Jaehaerys bir zamanlar bana deliliğin ve azametin aynı sikkenin iki yüzü olduğunu söylemişti. Yeni bir Targaryen doğduğu zaman, derdi, tanrılar sikkeyi havaya atarmış ve dünya yere nasıl düşeceğini görmek için nefeslerini tutarmış."

Bu noktaya kadar Daenerys babasına Deli Kral dendiğinin farkındaydı ama bunun yalan olduğunu düşünürdü. Ama babasının bu deliliğinin ya da bu özelliğinin boyutları hakkında bir fikri yoktu.

Soyundaki bu delilik bilgisi onu endişelendirir. Büyük Piramit'in terasında hurma ağacının altında oturan Quaithe'yi gördükten ve dinledikten sonra, Sör Barristan'ın ejderha kanında bir kusur olduğu konusundaki uyarısı hakkında düşünür. Kendisinin de delirip delirmeyeceğini merak eder.

Targaryenların deliliğe eğilimi Essos'ta bile bilinmektedir. Dağınık Rüzgarlar'dan Kitaplar'ın, Daenerys'in hem ölümcül hem de deli olduğu söylentilerine inanmasına rağmen babasının da deli olduğunu söylemiştir:

"Delilik soydan geliyor."

Bu yorum, Prens Quentyn Martell’i Targaryen soyundan gelen deliliğinden farkında olduğu için endişelendirir. Quentyn, bütün Westeros’un bildiği Kral Aerys II’in deliliğe sahip olduğunu düşünür. Kral Aerys II ellerinden ikisini sürgün etmiş ve üçüncüsünü yakmıştır. Quentyn’in Dany’nin kişiliği hakkında kaygıları olur ve endişelenir:

“Eğer Daenerys babası kadar ölümcülse, onunla hala evlenmeli miyim?”

Prens Doran bu ihtimal hakkında Quentyn ile asla konuşmamıştır.

Westeros, Targaryen hak talepçisi ile ilgili Kızıl Kale’nin taht odasında küçük konseyin toplantısı sırasında Kevan Lannister ortada ikinci bir Targaryen olduğundan ve kimsenin kan bağını sorgulayamayacağı birinden bahseder: Daenerys Fırtınadadoğan. Mace Tyrell hemen onun,

“Babası kadar deli.”

olduğunu açıklar.

Sör Kevan deli olabileceği yanıtını verir ama batıda sürüklenen çok fazla dumanla birlikte, elbette, doğuda bazı yanan ateşler olmalıdır.

Çok daha sonra Arianne Martell’in düşünceleri uzakta olan ejderha kraliçesi, babasının umudu Daenerys Targaryen’e döner. Dothrak kocası tarafından eritilmiş altın ile taçlandırılarak öldürülen abisinin önünde kurtarmak için hiçbir şey yapmayan ve olayı izleyen bir kadındı. Arianne bunu Daemon Kum’a belirtir,

“O, Deli Kral’ın kızı,”… “Nasıl bilebiliriz –“

Sör Daemon, Arianne’e dürüst bir cevap verir,

“Bilemeyiz,” …”Sadece umut edebiliriz.”

Rüyalar ve ejderhalar

Targaryenların kahin ejder rüyaları, ayrıca düş görenlerin akıl sağlığını etkilemiştir. Ejderhaları geri getirmek için hasret duymuşlardır. Aerion Targaryen ejderhaya dönüşeceğine inanarak bir bardak çılgınateş içerken ölmüştür.

Deli Targaryenlar