Tarly Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Tarly Hanesi
Tarly.png
Hane arması Yeşil zemin üzerine elinde bir hançer tutan avcı.
Sözler Savaşta İlk
Yerleşke Boynuz Tepe
Şimdiki Lord Randyll Tarly
Bölge Menzil
Unvan Boynuz Tepe Lordu
Varis Dickon Tarly
Bağlılık Tyrell Hanesi
Silah Yürekfelaketi

Boynuz Tepe'nin Tarly Hanesi, Yüksek Bahçe'ye bağlılık yemini etmiş hanelerden biridir. Toprakları Dorne'nun Kızıl Dağları'nın bayırlarıdır. Armaları yeşil zemin üzerine bir avcıdır. Sözleri kitaplarda geçmemektedir ancak yarı-resmi kaynaklara göre Savaşta İlk olarak açıklanmıştır. Zengin topraklara ve güçlü bir kaleye sahip, onurlu ve eski bir hanedir. Ayrıca Yürekfelaketi adında Valyrian çeliğinden yapılmış bir kılıca sahiptirler.

Geçmiş

Aenys I Targaryen zamanında, Vahşi Sam Tarly, Hudut Lordları ile birlikte Akbaba Avı'nı başlatırlar. Lord Alan Tarly Ejderhaların Dansı'nda siyahların tarafında yer almıştır.

Tarly'lerin üzerinde avcı olan sancakları Sör Uzun Duncan tarafından Ashford Turnuvası'nda görülmüştür. Sör Samwyle Tarly bu turnuvada yarışmıştır.

Lord Randyll Tarly'nin babası, bir turnuvada Sör Denys Mallister tarafından atından düşürülmüştür.

Ashford Savaşı'nda, Lord Randyll Tarly Menzil'in öncü kuvvetlerini komuta etmiştir. Bu savaşta Lord Cafferen'i katletmiş, Robert Baratheon'ı geri çekilmeye zorlamıştır. Ancak Mace Tyrell, savaşta yer almamasına rağmen, bunu kendi zaferi gibi görür.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Samwell Tarly, Gece Nöbetçileri'ne kahya olarak katılır ve Jon Kar ile yakın arkadaş olur. Sam gece nöbetçilerine katıldığında, mirasından vazgeçmiş olur ve böylelikle Randyll Tarly'nin favori oğlu Dickon, Randyll'ın yeni varisi olur.

Kralların Çarpışması

Randyll Tarly, Acı Köprü'de Renly Baratheon'a katılan lordlar arasındaydı. Renly Baratheon, Stannis'in Cersei'nin çocukları ile ilgili mektubunu aldığında, Randyll Tarly ile birlikte Boynuz Tepe'deydi. Randyll Tarly, Renly Baratheon'ın ölümünden sonra Stannis'e katılmayanlar arasındaydı. Randyll Tarly, çoğunluğu Florent olan, Renly'nin taraf değiştirmiş güçlerini, Stannis'e katılmaktan alıkoymak için Acı Köprü'de yakaladı ve katletti. Randyll Tarly, Karasu Savaşı'ndan sonra Demir Taht'a takdim edildi. Randyll Tarly, Tyrell-Lannister ordusunun, ana kuvvetlerini kumanda etmişti.

Samwell Tarly, Mance Rayder ve Benjen Stark'ı arayan keşif gurubunun bir parçasıydı.

Kılıçların Fırtınası

Samwell Tarly, İlk İnsanların Yumruğu'ndaki savaştan sonra, bir Öteki öldürdü. Craster'ın Kalesi'ndeki isyandan Şebboy ile birlikte kaçtı, Duvar'a canlı ulaşabilen birkaç kişiden biriydi. Kara Kale Savaşı'ndan sonra, Jon KarGece Gözcüleri Lord Kumandanı olarak seçilmesi için ayarlamalar yaptı.

Randyll Tarly, Duskendale Savaşı'nda kuzeyli ordusunu mağlup etti ve Bakire Havuzu'nu ele geçirdi.

Kargaların Ziyafeti

Jon, Sam'i Eski Şehir'deki Hisar'a gidip bir üstat olmasını ve Ötekiler hakkında daha fazla bilgi toplamasını emreder. Sam, Şebboy ve Yabanıl Prens'i, annesi Melessa Florent'a teslim etmek niyetindeydi.

Sör Kevan Lannister, Cersei'ye Randyll Tarly'nin, boş durumda olan Kralın Eli mevkisi için iyi bir aday olduğunu belirtir.

Duskandale savaşı sonrasında Brienne Tarth, ölülerin arasında Tarly Hanesinin sancağını görmüştür.

Randyll Tarly, Bakire Havuzu'nda adalet dağıtırken Brienne ile karşılaştı. Brienne'i görevinden azat etti ve bir daha karşısına çıkmamasını söyledi. Dickon Tarly, Bakire Havuzu'nun lordu olan William Mooton'ın kızı Eleanor Mooton ile nişanlandı.

Ejderhaların Dansı

Dickon, Eleanor Mooton ile evlendi.

Randyll Tarly, Margaery'nin tutuklanması haberini aldığında Kral'ın Şehri'ne geldi. Margaery Tyrell'i ve kuzenlerini yargı zamanında geri getireceğine dair kutsal bir yemin ederek serbest bıraktırmıştır. Cersei Lannister'ın Tyrell'lere verdiği zararı telafi etmek için Kevan Lannister, Randyll Tarly'i Kanun Başı ilan etmiştir.

Üçüncü Yüzyıl'ın Sonunda Tarly Hanesinin Durumu

Buz ve Ateş'in Şarkısı serisinde anlatılan olaylar sırasındaki bilinen Tarlyler:


Randyll
Tarly
 
Melessa
Florent
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Samwell
Tarly
 
Talla
Tarly
 
Diğer iki kız
 
Dickon
Tarly


Hane Halkı

Tarihi Üyeler

Yeminli Haneler