Brienne Tarth

Game Of Thrones Viki sitesinden
(Tarth'lı Brienne sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
TarthHanesi.PNG
Brienne Tarth Briennearma.png
Rainbow Guard.png
Brienne.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Tarth'lı Brienne
Brienne Güzellik
Mavi Brienne
Fahişe
Tarth Bakiresi
Bağlılık Tarth Hanesi
Baratheon Hanesi (Eskiden)
Gökkuşağı Muhafızları (Eskiden)
Stark Hanesi
Tully Hanesi
Sancaksız Kardeşlik
Kültür Fırtınalı
Doğum FS 280Akşamgüneşi Kalesi
Kitap(lar) Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (POV)
Ejderhaların Dansı (Görüldü)

Oyuncu Gwendoline Christie
TV Sezon 2
Sezon 3
Sezon 4
Sezon 5
Sezon 6
Sezon 7
Sezon 8

Brienne Tarth yada doğduğu adadan dolayı Tarth'lı Brienne olarak da bilinir, Lord Selwyn Tarth'ın kızı ve Akşamgüneşi Kalesi'nin varisidir. Brienne bazı zamanlarda Tarth Bakiresi yada Brienne Güzellik olarak da anılır.

Tv dizisi Game of Thrones 'da Gwendoline Christie tarafından canlandırılır.

Brienne Tarth.jpeg

Görünüş ve Karakter

Brienne erkeksi bir görünüşe sahiptir ve Westeros standartlarına göre çekici değildir. Uzun boylu, kaslı, biçimsiz ve küçük göğüslüdür; kırılgan saman rengi saçları ve çillerle kaplı geniş ve kaba bir yüzü vardır. Dişleri şekilsiz ve çarpıktır. Ağzı büyük, dudakları şiş ve burnu birden çok kez kırılmıştır. Brienne'in şaşırtıcı derecede güzel mavi gözleri vardır.

Sör Jaime Lannister Brienne onunla savaştığında kendisinden daha güçlü olduğunu öğrenir.

Brienne'in boyu sorulduğunda Martin şu cevabı vermiştir:

Brienne'in boyu 1.80'in üzerinde. Kolaylıkla söyleyebilirim ki Jaime Lannister ve Renly Baratheon'dan daha uzun ve ağır. Ama bu serideki asıl dev Gregor Clegane kadar uzun değil. Hodor ve İri Jon'dan daha kısa. Tazı'dan biraz daha kısa ve büyük ihtimalle Robert Baratheon'la aynı boyda.

Brienne görünüşü yüzünden yaşamının çoğunda küçük düşürülmüş, reddedilmiş ve en iyi ihtimalle etrafı tarafından acınarak izlenmiştir. Bir leydi gibi giyinip hareket etmeye çalıştığında, çekici olmayan görünüşü ve kadınsı duygularının eksikliği nedeniyle alay ve küçümsemeye maruz kalır; bir savaşçı olarak yeteneklerine uygun hareket ettiğinde ise becerileri olmasına rağmen kadın olduğu için kınanır. Belkide arka planda olanlar nedeniyle Brienne'in görünüşünde olduğu kadar karakterinde de gariplik vardır. Leydi Maege ve Dacey Mormont gibi kadın savaşçılar saygı ve kabul gördüğü halde Brienne de etrafında saygı ve kabul görmek istemektedir ve ona gerçek anlamda nezaketli davranan az sayıdaki insana sevgi ve sadakat duyar.

Brienne inatçı ve yargılayıcı olmasına rağmen aynı zamanda dürüst, açık sözlü, sadık ve kararlı bir insandır. Çoğu şövalyeden kötü muamele görmesine rağmen şövalyeliğin ideal saf olgusuna sıkı sıkıya bağlıdır. Buna rağmen -belki de toplum baskısı nedeniyle- toplum tarafından başarılarından dolayı tanınmayı asla ummadığı halde gerçek bir şövalye olma idealine ulaşmak için çabalamaya devam eder.

Brienne mavi renkte zırh kullanmış ve bu zırh kobalt renkte çelikten yapılmıştır. Ziyafette giydiği kadife takımı ise gökyüzü mavisi ve gül kırmızısı rengindedir. Tozluk ve çizme giymiştir, beline kılıç kemeri takmıştır. Atının sırtındaki örtüde Tarth Hanesi'nin sembolü olan dörde bölünmüş zeminde güneş ve ay vardır. Brienne turnuva sırasında bir gürz kullanır.

Hayatı

Brienne Tarth Adası'nda Akşamgüneşi Kalesi Lordu Selwyn Tarth'ın en büyük kızı olarak dünyaya gelir. Annesi Brienne çok küçükken ölür. Kendisinden dört yaş küçük olan Galladon sekiz yaşında boğularak ölür, iki kız kardeşi de beşikteyken ölmüştür. Böylelikle Brienne Lord Selwyn'in tek çocuğu haline gelir, bu yüzden Brienne'i münasip biriyle evlendirmeye çalışır. Ancak çirkin ve biçimsiz görünüşü nedeniyle bu işi yapmak oldukça zorlaşır çünkü Brienne evlilikten ziyade dövüşe merak duyar ve soylu leydi olmaktansa kılıçla daha rahat eder. Bu nedenle Septa Roelle tarafından leydilere uygun yetiştirilse de silah ustası Sör Goodwin tarafından şövalye eğitimine eşdeğer bir eğitimden geçer.

Brienne'in babası birçok nişan teklifi götürse de sadece kızıyla üç kişi nişanlanmak ister. Lord Bryen Caron'un küçük oğlu Brienne'in ilk nişanlısı olur. Brienne yedi ve oğlan on yaşındayken nişanlılar tanıştırılır. Çocuk iki yıl sonra babası, annesi ve kız kardeşleriyle titreme hastalığı nedeniyle ölür. Ölmemiş olsaydı Brienne ilk çiçek açtığı yıl evlenecekleri düşünülür. İkinci nşanlısı ise ondan altı yaş büyük olan Sör Ronnet Connington'dur. Davetlerde Kızıl Ronnet olarak bilinen Sör Ronnet Brienne'e tek bir gül verir ve ona verebileceği tek şeyin sadece bu olduğunu söyleyerek Brienne'in kendisini ucube hissetmesine neden olup nişanı bozmuştur. Brienne'le nişanlanan son adam Sör Humfrey Wagstaff'dır; evlendiklerinde Brienne'in uygun bir kadın gibi davranması için baskı uygulayacağı konusunda onu uyarır. Brienne sadece on altı yaşında olmasına rağmen kendisini mücadele de yenebilen erkeğin böyle bir talebini kabul edeceğini söyler. Bu çaba Humfrey'e üç kırık kemik ve bozulmuş bir nişan bırakır.

Sonrasında Lord Selwyn Brienne için evlilik planlarına son verir. Brienne'in bir adamla tek olumlu karşılaşması Tarth Hanesi'in metbu lordu Lord Renly Baratheon'un gerekli yaşa gelip adalarını ziyaret ettiğinde meydana gelir. Brienne ile tanışır ve ona kibar davranır, Brienne ise ona aşık olur. Bir süre sonra Lord Selwyn Brienne'i Fırtına Burnu'na gönderir.

Gökkuşağı Muhafızları'ndan Mavi Brienne (Amoka©)

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Renly Baratheon kendini Yüksek Bahçe'de kral ilan ettiğinde Brienne Kral'ın Şehri'ne olan yolculuğuna katılır. Ayrıca onu çok üzse de Renly'nin Margaery Tyrell'le olan evliliğine de katılır. Renly'nin kampında Brienne diğer insanlar tarafından sürekli aşağılanır. Bazı genç şövalyeler Brienne'in bekaretini almak için yarışa girerler, daha sonra Lord Randyll Tarly şövalyeleri dağıtır ve Brienne'e varlığının sadece soruna yol açtığını söyler.

Yürüyüşün ilerleyen günlerinde Brienne Acı Köprü'de bir meydan dövüşünde kendisi için iddiaya giren herkesi mağlup eder ve en sonunda Çiçek Şövalyesi olarak da bilinen Sör Loras Tyrell'ı yenerek zaferini ilan eder. Ödül olarak Gökkuşağı Muhafızları'na katılmayı talep eder ve Mavi Brienne olarak anılır.Catelyn Tully Renly'le konuşurken bir kralla konuştuğunu hatırlatır ve akşam ziyafette Renly Catelyn ile özel görüşmek için sofradan kalktığında Brienne'e yanında kılıca ihtiyacı olmadığı söyler, Brienne çok üzülür.

Renly ağabeyi Stannis'in Fırtına Burnu'nu Kuşattığını'nı haber aldığında Brinne'i de sancaktarı olarak yanında götürür. Müzakereler başarısız olduğunda yaklaşmakta olan çatışmada herkesin yeri belirlenir, Brienne Loras'ın kontrolünde ki öncüler de yer alır. Ertesi gün şafak vaktinde bir gölge çadırın içine girip Renly'i öldürmeden önce Brienne Renly'nin hazırlanmasına yardım etmektedir. Brienne cinayetten suçlanır ancak Catelyn onu masum olduğuna dair ikna eder ve kamptan kaçtıklarında Brienne'i de yanına alır.

Nehirova'ya vardıklarında Brienne Renly'nin ölümü nedeniyle Stannis'ten Stannis'in kılıcıyla intikam almak ister ancak Catelyn Brienne'i kendi hizmetine girmesi için ikna eder. Leydi Stark Kral Katili Sör Jaime Lannister ile hücresinde konuşurken Brienne'de oradadır ve Catelyn istediğinde ona kılıcını verir.

Kılıçların Fırtınası

Brienne, Jaime Lannister ile banyodayken (Cabepfir)

Nehirova'da iken, Catelyn oğulları Bran ve Rickon'un ölüm haberini aldıktan sonra Jaime Lannister'ı serbest bırakmaya karar verir ve Kral Eli Tyrion Lannister'ın sözünü tutmasına şahit olup kızları Sansa ve Arya'yı geri getirmesi için Brienne'i görevlendirir. Jaime'nin kuzeni Sör Cleos Frey'de onların yanında elçi olarak gönderilir.

Brienne Jaime'ye ustalıkla göz kulak olur. Westeros'da Jaime'nin çok az bilenen hikayesini öğrenir ve aralarında hoşnutsuz bir saygı oluşur. Nehirova'dan kaçışları sırasında nehirden gitmek için bir tekneye binerler; Sör Robin Ryger bir nehir kadırgasıyla onlara yetişir, Brienne'in büyük kayaları yamaçtan itmesiyle kadırga batar ve bu olaydan sonra araziden gitmeye karar verirler. Dizçöken Adam Hanı'nda Brienne hancıdan üç at alır ve hancının yol ile ilgili söylediklerini göz ardı eder çünkü hancının haydutlarla işbirliği yaptığı konusunda şüphelenir ve ileride pusu kurulduğunu düşünür.

Daha sonra Bakire Havuzu yakınlarında Gölgeli Vadi Yolu'nda farklı haydutlar tarafından gerçekleşen saldırıları püskürtürler. Cleos öldürülür ve Jaime Cleos'un kılıcını alarak kaçmaya çalışır ancak Brienne'le düello yapmak zorunda kalır. Zincirli ve pratiği olmayan Jaime Brienne tarafından yenilir ve Brienne Jaime'nin başını suyun altına bastırıyordu. Ancak mücadeleleri Cesur Dostlar'ın gelmesiyle biter. Dört Kanlı Oyuncu Brienne'i döver ve iki dişini kırarlar. Aptalca sözleri nedeniyle Jaime'nin kılıç elini keserler. Jaime dövüş kabiliyetini kaybetmiş ve hayatını umursamaktan vazgeçmiştir ama Brienne onu intikam için ikna eder. Buna karşılık Jaime'de Brienne'i Oyuncular'dan Zollo, Rorge ve Shagwell üçlüsünün tecavüzünden kurtarır. Cesur Dostlar Brienne'in zırhına ve Renly'nin kılıcına el koyar.

Harrenhal'da Jaime ile Brienne aynı banyoyu paylaşırlar, Jaime'nin Robert'ın İsyanı sırasında Kral Aerys II Targaryen'in çılgın ateş planını durdurduğu ortaya çıkar. Qyburn Jaime'nin gülünç bulduğu pembe elbiseyi Brienne'in giymesi için getirir. Lord Roose Bolton Jaime'i kendi yoluna gönderir ancak Brienne'i Vargo Hoat'ın ödülü olarak bırakır. Ancak Jaime kısa süre sonra geri döner ve Harrenhal'da ki ayı çukurundan Brienne'i kurtarır. Brienne Vargo Hoat'ın kulağını ısırarak koparır ve böylece kulağında enfeksiyon oluşur. Walton Çelikincik Brienne ve Jaime'ye Kral'ın Şehri'ne kadar eşlik eder, Benekağaç Kasabası'nda Sör Bertram Beesbury Kızıl Düğün'nde Leydi Catelyn'nin ölümünü hakkında bilgilendirdiğinde Brienne şok olur.

Başkente varmalarının ardından çift hala Brienne'in Renly'i öldüren kişi olduğuna inanan Sör Loras Tyrell ile yüzleşmiştir. Jaime Brienne'in kendini koruması açısından bir hücreye yerleştirir ve Loras'la konuşarak aralarını düzelmesini ayarlar; bunun sonucunda Brienne'in üstündeki suçlamalar kaldırılır.

Jaime Brienne'e, babası Tywin tarafından kendisine verilen Valyrian Çeliği'nden uzun kılıcı verir, Brienne kılıca Yeminkar adını verir. Bu kılıcı, Leydi Catelyn'e verilen sözü yerine getirmesi amacıyla ortadan kaybolan Sansa Stark'ı araması için verdiğini söyler. Yeminkar, Eddard Stark'ın büyük kılıcı Buz'un eritilmesiyle oluşan iki kılıçtan biridir ve Brienne böylece Stark kızını kurtarmak için Stark kılıcını kullanır. Bunu takiben, Jaime ona içi para dolu iki kese, bir zırhlı yelek, bir Lothston kalkanı ve Kral Tommen Baratheon tarafından kraliyet görevinde olduğunu belirten bir belge verir.

Kargaların Ziyafeti

Ayı ve Bakire Brienne.jpeg

Sör Jaime Lannister kız kardeşi Kraliçe Cersei Lannister tarafından Nehir Toprakları'nda kalan isyancıların isyanlarını bastırması için gönderilir. Jaime, Harrenhal'da iken Brienne'le alay eden Ronnet Connington'a tokat atar.

Brienne'in bilmediği nokta Sansa Stark'ın Kartal Yuvası'nda Lord Petyr Baelish'le birlikte olduğu ve Alayne Taş ismini kullandığıdır. Brienne Taç Toprakları'nda Rosby yolu boyunca Sansa'yı arar, bu sırada Eski Taş Köprü civarında Sör Creighton Longbough, Sör Meteliksiz Illifer ve Shadrich ile karşılaşır. Gölgeli Vadi' de yer alan Boz Kale'yi ziyaret eder, bu sırada şehirde kalkanını Sör Uzun Duncan'ın kalkanına benzer boyatır. Bu sırada bir zamanlar Sansa'nın kocası Tyrion Lannister'ın yaveri Podrick Payne onu Gölgeli Vadi yolunda gizlice takip etmiş ve Brienne çocuğu Hollard kalesi civarında yanına alır.

Brienne'in bir sonraki durağı Bakire Havuzu'dur, Renly'nin kampında kendiyle alay eden ve bakireliğini alma iddiasını başlatan şövalyeler arasında olan Sör Hyle Hunt'tan istemeden yardım alır. Meydanda ise Lord Randyll Tarly'in yargılamasını görür; Lord Tarly istemeyerek de olsa aramasına devam etmesine izin verir.

Brienne Kokuşmuş Ördek adlı handa Dick Crabb'la tanışır; Crabb bir soytarıyla tanıştığını ve üç kişilik bir grup olduklarını ve bir limana ihtiyaçları olduğunu anlatır (Brienne bu soytarının Dontos Hollard olduğunu ve Sansa'nın onunla birlikte olduğuna inanır). Brienne Jaime Lannister'ın da onunla gelmesini ister ancak onun yerinin kralın yanı olduğunun farkındadır.

Kırıkpençe Burnu'na ilerleyen üçlü Cevval Dick'in ataları Crabb Hanesi'nin harabe halindeki kaleleri Fısıltılar'a varırlar. Burada psikopat soytarı Shagwell'ın önderlik ettiği Cesur Dostlar'dan kalanlarla karşılaşırlar. Shagwell Cevval Dick'i öldürür ancak Brienne Yeminkar'la Pyg ve Timeon'u öldürür. Brienne Shagwell'ı Dick için bir mezar kazmaya zorlar; soytarı üzerine atıldığında onu da öldürür. Sonrasında Bakire Havuzu'ndan beri onları takip etmekte olan Sör Hyle Hunt gruba katılır.

Paralı askerlerin verdiği bilgilerden yola çıkarak Brienne Nehir Toprakları'nda bir kız ile birlikte görüldüğü rapor edilen Sandor Clegane'i bulmak üzere geri döner fakat bu kızın yanlış kız olduğundan habersizdir. Bakire Havuzu'nda gezgin bir septon olan Meribald'a rastlarlar ve ona Tuzçukuru'na doğru eşlik ederler. Yolculuk sırasında Sessiz Ada'yı ziyaret ederler, Büyük Kardeş Tazı'nın öldüğünü bildirir.

Üç Dişli Mızrak'ın yakınlarındaki Yol Ağzındaki Han'da Brienne, Nehir Toprakları'nda baskınlar ve tecavüzlere önderlik edip Tazı'nın miğferini kullanan Rorge liderliğinde bir başka Cesur Dostlar grubu ile karşılaşır. Brienne handaki çok sayıdaki öksüzü savunmak için Rorge'u öldürür ancak Isırgan tarafından yanağı çiğnenerek kötü şekilde yaralanır. Gendry onu Isırgan'dan kurtardıktan sonra Brienne, Podrick ve Hyle ile birlikte Sancaksız Kardeşlik üyeleri tarafından esir alınır. Yaralarından dolayı ateşler içindeyken Jaime Lannister'ın ismini sayıklar.

Kardeşlik şimdi Leydi Taşkalp adıyla anılan ölümden dirilen Leydi Catelyn Tully tarafından yönetilir; Brienne'in Sansa'yı araması hakkında anlattığı hikayeye inanmaz, altın aslan başlı bir kılıca ve Kral Tommen Baratheon'un imzalı kraliyet fermanıyla Lannister Hanesi'ne hizmet ettiği gerekçisiyle hain olarak yargılanır. Brienne'e kılıç yada yağlı ilmek seçimi verir -Jaime'yi öldürüp sadakatini kanıtlamak veya asılmak-. Brienne seçimi reddeder ve iki yoldaşı, Podrick ve Sör Hyle ile birlikte asılma cezasına çarptırılır. Yarı resmi kaynaklara göre Podrick'in boğulduğunu gördüğünde onu kurtarmak için kılıç diye bağırır.

Ejderhaların Dansı

Kardeşlik'ten kurtulan Brienne, Metelikağacı'nda kamp yapan Jaime'nin yanında görülür. Jaime'den, bir günlük uzaklıktaki Sansa StarkTazı'nın elinden kurtarmak için yardım ister. Ancak Jaime'den yalnız gelmesi gerektiğini yoksa Tazı'nın Sansa'yı öldüreceğini söyler. Cersei ikizi Jaime'nin Nehir Toprakları'nda bir kadınla ortadan kaybolduğunu öğrendiğinde bu kadının Brienne olduğu konusunda şüphelenir.

Tv dizisinde Brienne rolünde Gwendoline Christie.

Alıntılar

Bizim gibiler için kış asla gelmez. Savaşta ölürsek adımız şarkılarda geçecek. Şarkılarda mevsim hep yazdır. Şarkılarda bütün şövalyeler kahramandır. Bütün kızlar güzeldir ve güneş hep parlar.

-Brienne'den Catelyn Tully'e

Brienne :Savaşmak beklemekten daha iyi. Savaşırken bu kadar çaresiz hissetmiyor insan kendini. Bir kılıcın var, bir atın, bazen bir baltan. Zırhını giyinmişken birinin sana zarar vermesi zor.
Catelyn : Şövalyeler dövüşürken ölür.
Brienne : Tıpkı leydilerin doğum yatağında öldüğü gibi. Kimse onlar için şarkı yazmıyor.

-Brienne'den Catelyn Tully'e

Ama Sansa... Leydi Catelyn'in huzurusuz gölgesine, onu bulacağım leydim diye yemin etti Brienne. Aramaktan asla vazgeçmeyeceğim. Gerekirse hayatımdan, onurumdan, düşlerimden vazgeçeceğim ama onu bulacağım.

-Brienne'in düşünceleri

Yaşlı yada genç; gerçek bir şövalye, kendisinden zayıf olanları korumak yada korumaya çalışırken ölmek için yemin etmiştir.

-Brienne'in düşünceleri

Onu bulmak zorundayım. Onu arayan başka insanlar da var, hepsi de kızı yakalamak ve kraliçeye satmak istiyor. Onu ilk ben bulmalıyım. Jaime'ye söz verdim. Jaime kılıca Yeminkar adını taktı. Kızı kurtarmak... ya da bu uğurda ölmek zorundayım.

-Brienne'den Büyük Kardeş'e

Brienne umutsuzca yedi diye düşündü, tekrar. Yedi kişiye karşı hiç şansı yoktu. Bunu biliyordu. Ne bir şans ne bir seçenek.

-Brienne'in düşünceleri

Tarthlı Brienne ve yaveri Podrick Payne

Hakkında Söylenenler

Ona Brienne Güzellik diyorlar... yüzüne karşı değil elbette. Bu kelimeleri onun yüzüne söyleyen, ağzından çıkanı bedeniyle savunmak zorunda kalır.

-Sör Yeşilhavuzlar'dan Colen'dan Catelyn Tully'e

Brienne'i, Akşamgüneşi Kalesi'nde babasının dizinin dibinde oyunlar oynayan küçük bir kız olduğu zamanlardan beri tanırım ve Akşam Yıldızı onu buraya, Fırtına Burnu'na gönderdiğinde daha da iyi tanıdım. Brienne, Renly'yi ilk gördüğü anda ona aşık olmuştu. Bunu kör bir adam bile görebilirdi.

-Cortnay Penrose'dan Guyard Morrigen'e

Sen de tatlı bir masumiyet var çocuğum.

-Catelyn Tully'den Brienne'e

Benden güçlü. Bu farkındalık Jaime'yi titretti.

-Jaime Lannister'ın düşünceleri

Işık o kadar loştu ki, aralarında sadece birkaç adım mesafe olmasına rağmen Jaime kızı zar zor görüyordu. Bu ışıkta güzel bile olabilir, diye düşündü. Bu ışıkta bir şövalye bile olabilir.

-Jaime Lannister'ın rüyası

Loras : Kılıcını çek kadın!
Jaime : Dua edelim de çekmesin. Yoksa dışarı çıkaracağımız ceset size ait olur. Bu fahişe, Gregor Clagene kadar güçlü, onun kadar güzel olmasa da.

-Loras Tyrell ve Jaime Lannister

Brienne çirkin ve domuz gibi inatçı. Lakin onda yalancı olmaya yetecek akıl yok. Üstelik, o kız mantık sınırlarını zorlayan bir şekilde sadık.

-Jaime Lannister'dan Loras Tyrell'a

Loras :Renly onun saçma olduğunu düşünüyordu. Erkek zırhı giyen ve şövalye taklidi yapan bir kadın.
Jaime : Eğer onu pembe satenlerin ve Myr dantelleri içinde görmüş olsaydı şikayet etmezdi.
Loras : O kadar tuhaf olduğunu düşünüyorsa onu neden yanında tuttuğunu sordum. Diğer bütün şövalyelerin ondan bir şeyler istediğini söyledi; kaleler, unvanlar ya da zenginlik ama Brienne'in istediği tek şey onun için ölmekti.

-Loras Tyrell ve Jaime Lannister

Mavi sana yakışıyor leydim. Gözlerine iyi uyum sağlıyor.

-Jaime Lannister'dan Brienne'e

Kollarında bir erkeğin kuvveti var ama kalbin, her bakirenin kalbi kadar yumuşak. Avluda, elinde kör bir kılıçla talim yapmak başka şeydir, bir adamın bağırsaklarına yarım metrelik keskin çeliği sokmak ve gözlerindeki ferin sönüşünü izlemek başka.

-Goodwin'den Brienne'e

Babanın iyi bir adam olduğu söylenir, ona acıyorum. Bazı adamlara oğullar bahşedilir, bazılarına da kızlar. Hiçbir adam senin gibi bir yaratıkla lanetlenmeyi hak etmez.

-Randyll Tarly'den Brienne'e

Kraliçe, Tarth Bakiresi'ni hatırlıyordu; erkek zırhı giyen, iri, çirkin ve paytak şey. Jaime beni öyle bir yaratık için terketmez.

-Cersei Lannister'ın düşünceleri

Aile

 
 
 
Selwyn
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Endrew
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Galladon
 
Arianne
 
Alysanne
 
Brienne
 
 


Soy

Brienne'in soy hattı ile ilgili spekülasyonlar arasında Kral Aegon V Targaryen'in saltanatı sırasında Kral Muhafızları Lord Kumandanı Sör Uzun Duncan'ın soyundan geldiği iddiası da vardır. Sık sık gündeme gelen bu iddianın Duncan'ın kişisel armasını taşıyan kalkanın Akşamgüneşi Kalesi'nin cephanesinde olduğu ve Brienne'in Taç Toprakları ve Nehir Toprakları'nda bu kalkanın aynısını yaptırıp gezmesi nedeniyle kanıtlandığı vurgulanır. George RR Martin, başlangıçta yalnızca Duncan'ın soyundan gelenlerin kitapta göründüğünü doğrulasa da 2016'da Balticon'da Brienne'in Duncan'ın soyundan geldiğini ve aralarındaki soy hattının zaman içinde ortaya çıkacağını söyler.

Ayrıca Bakınız