Tarth Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Akşamgüneşi Kalesi'nin Tarth Hanesi
House Tarth.svg.png
Hane arması Dörde bölünmüş zemin üzerinde, birinci ve dördüncü çeyrekte gül rengi zemin üzerine sarı güneş, ikinci ve üçüncü çeyrekte gök mavi zemin üzerine gümüş hilal
Sözler Bilinmiyor
Yerleşke Akşamgüneşi Kalesi
Şimdiki Lord Lord Selwyn Tarth
Bölge Fırtına Toprakları
Unvan Tarth Kralı (Eskiden)
Akşamgüneşi Kalesi Lordu
Akşamyıldızı
Varis Brienne Tarth
Bağlılık Baratheon Hanesi

Akşamgüneşi Kalesi'nin Tarth Hanesi, Fırtına Toprakları'nda bulunan ve yerleşkeleri Akşamgüneşi Kalesi olan soylu bir hanedir. Aile, Gemikıran Koyu'nun kuzeyinde ve anakara Westeros'la Tarth Boğazı'nın ayırdığı güzel bir ada olan Tarth'ı yönetir. Fırtına Burnu'nun Baratheon Hanesi'ne yeminli soylu haneler arasındadır.

Hanenin arması dörde bölünmüş zemin üzerinde, birinci ve dördüncü çeyrekte gül rengi zemin üzerine sarı güneş, ikinci ve üçüncü çeyrekte gök mavi zemin üzerine gümüş hilaldir. Sözleri bilinmemektedir. Tarth Lordları kendilerini Akşamyıldızı olarak isimlendirir.

Tarihi

Tarth Hanesi'nin ataları bir zamanlar kral olarak hüküm sürmüşlerdir, hükümlerinin başladığı tarihinŞafak Çağı'na dayandığı ve o günden itibaren hanenin liderinin Akşamyıldızı olarak anıldığını bilinir. Fırtına Kralı Güzel Durran, Tarth Kralı Edwyn Akşamyıldızı'nın kızıyla evlendiğinde Tarth krallığa katılır.

Tarth, Andalların Gelişi sırasında fethedilen ilk fırtına bölgelerinden biridir ancak Andallar ve İlk İnsanlar arasında barış yapıldığında Fırtına Kralı ile diğer sancaktarları gibi Andallar ile evlenirler. Böylece soylarında Andal kanı taşıyan Tarth'lar Durrandon'lara, Baratheon'lara ve Targaryen'lere sadakatle hizmet ederler.

Jaehaerys I Targaryen'in saltanatı sırasında Lord Cameron Tarth, FS 92'de Myr'in Kan Gölü'nde Myr'lilerin Tarth'ı işgal etmeye yeltendikleri sırada Demir Taht'tan yardım ister.

Lord Tarth FS 101'de Harrenhal'da ki Büyük Konsey'e katılır.

FS 129'de Ejderhaların Dansı'nın başında Sör Otto Hightower, Tarth'ın Akşamyıldızı'nın Rhaenyra Targaryen'i destekleyecek Dar Deniz güçleri arasında olduğunu varsayar. FS 133'de Kızların Savaşı'nda Lord Bryndemere Tarth Sör Gedmund Peake'nin filosuna on iki uzun gemi tedarik eder.

Sör Quentyn Tarth, FS 209'de ki Ashford Turnuvası'na katılır.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Gölge Kule'de görevli olan Sör Endrew Tarth, Nöbet'e yeni katılanları eğitme görevi olan Sör Alliser Thorne'un yerine silah ustası olarak Kara Kale'ye çağrılır.

Kralların Çarpışması

Stannis Baratheon Davos SeaworthFırtına Toprakları'nda gizli görüşmeler yapması için gönderdiğinde Tarth'lar bir gece yarısı toplantısı için bir koruda görüşmeyi kabul ederler. Ancak Beş Kralın Savaşı sırasında Renly Baratheon'u kral kabul ederler.

Lord Selwyn Tarth'ın kızı Brienne Acı Köprü'de ki meydan dövüşünü Sör Ronnet Connington ve Sör Loras Tyrell'ı mağlup ederek kazanır. Ödül olarak Kral Renly, Brienne'e Gökkuşağı Muhafızları'nda bir yer verir. Brienne kollarında ölen kralı Renly'nin katili olarak suçlandığında Leydi Catelyn Tully ile kaçmak zorunda kalır. Brienne daha sonra Catelyn'in hizmetine girer.

Kılıçların Fırtınası

Catelyn'in emir vermesinden sonra Brienne Nehirova'dan Sör Jaime Lannister ve Sör Cleos Frey ile birlikte kaçar.

Sör Endrew Tarth Kafatası Köprüsü Savaşı'nda Ağlak'ın Yabanıllar'ı ile savaşırken ölür.

Kızıl Düğün'ün ardından Kral'ın Şehri'ne gelen Brienne'e; verilen sözün yerine getirilmesini isteyen Jaime, Catelyn'in kızlarını aramasına yardım etmek adına Valyrian Çeliği'nden yapılmış Yeminkar adlı kılıcı verir.

Kargaların Ziyafeti

Brienne başarısız bir şekilde Sansa StarkTaç Toprakları ve Nehir Toprakları'nda arar. Arya Stark'ın izini sürerken Sancaksız Kardeşlik tarafından yakalanır ve yeniden hayata dönüp Leydi Taşkalp ismini alan Catelyn Tully tarafından ölüme mahkum edilir.

Ejderhaların Dansı

Brienne, Metelikağacı'nda ordusuyla mola veren Sör Jaime Lannister'a Sansa Stark'ı bulduğunu ve onu Sandor Clegane'den kurtarmasına yardım etmesi için kendisiyle gelmesini söyler.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Tarth Hanesi

Ana dal belirtilmeyen hane üyeleri;

Aile

 
 
 
Selwyn
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Endrew
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Galladon
 
Arianne
 
Alysanne
 
Brienne
 
 

Hane Halkı

Tarihsel Üyeleri