Tatlı Uyku

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Tatlı uyku acısız ölümü sağlayan bir ilaçtır. Küçük dozlarda titreme nöbetlerini durdurmak içi kullanılır. Üç doz tatlı uyku kişiyi sonsuza kadar sürecek bir uykuya yatırır. Tatlı kokar ve tatlı bir tadı vardır. Bu sebeple suikastçiler tatlı uykuyu kullanacakları zaman kekler, turtalar ve ballı şaraplar gibi tatlı yiyecekleri tercih ederler. Süte bir tutam tatlı uyku eklendiğinde ona tatlı süt de denir.

Yetişkinler İçin Dozlar

- Birkaç zerresi kalbin atışını yavaşlatır, ellerin titremesini durdurur ve kişiyi daha sakin ve güçlü hissettirir.
- Bir tutamı kişiyi bir gecelik derin ve rüyasız bir uykuya yatırır.
- Üç tutamı bitmeyen bir uykuya neden olur.

Üstat Colemon'a göre, tatlı uyku eti asla terk etmez. Yani küçük dozlar zaman geçtikçe birikip büyük dozların etkilerine neden olabilir.

Tarih

Yüce Üstat Munkun, Kral Aegon III Targaryen ile olan düğününden önce Jaehaera Targaryen'in sütüne tatlı uyku koyar. Eğer bunu yapmasaydı çocuğun düğünün ortasında bayılacağına inanır.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Kışyarı'nda Üstat Luwin Bran Stark'a tatlı ve rüyasız bir şekilde uyuyabilmesi için bir uyku içeceği verir. Bran ilk önce iksirin tadının yoğun ve kireç gibi olduğunu düşünür ama sonra tadının bal gibi geldiğini düşünmeye başlar. Bran dakikalar içinde uyuyakalır ve hiç rüya görmez ama uykusunda Yaz'ı warglar. Sonra Jojen Reed ona rüyalarını sorduğunda Bran ona üstadın bir uyku içeceği verdiğini ve bu yüzden rüya görmediğini söyler.

Tyrion Lannister, Yüce Üstat Pycelle'in ilaçları ve zehirlerinin arasında tatlı uykunun da olduğunu fark eder.

Kılıçların Fırtınası

Gece Nöbeti'nin Sur'un Ötesi'ne yaptığı büyük yolculuk sırasında Kahverengi Bernarr, Üstat Aemon'un ilaçlarla dolu çantasını taşır. Bu ilaçların arasında tatlı uyku da vardır.

Kral Joffrey Baratheon’un öldürülmesi suçuyla yargılanan Tyrion Lannister’ın yargılaması sırasında Yüce Üstat Pycelle Tyrion’ın diğer zehirlerle birlikte bir örneklem tatlı uyku da çaldığını söyler.

Varys kara hücrelerdeki gardiyanların şarabına tatlı uyku koyar ve bu sebeple uyuyakalırlar. Kraliçe Naibi Cersei Lannister onların uyuduklarını fark edince Sör Boros Blount'a onların sonsuza dek uyumalarını sağlamasını emreder.

Kargaların Ziyafeti

Kartal Yuvası'nda Lord Robert Arryn güçlü titreme nöbeti geçirince onu sakinleştirmek ve titremeleri durdurmak için Lord Petyr Baelish Üstat Colemon'a Robert'ın sütüne bir tutam (yetişkin dozu) tatlı uyku katmasını söyler. Üstat bir tutamdan fazla ve çok sık verilmemek şartıyla kabul eder. Daha sonra Serçeparmak İstidacı Lordlar gelmeden önce de Robert'a bir tutam tatlı uyku vermesini söyler.

Yüzsüz Adamlara ait Siyah ve Beyaz'ın Evi'nde küçük kız Arya Stark'a tatlı uyku hakkında bilgiler verir.

Yüce Üstat Pycelle Lord Gyles Rosby'nin hastalığı ile ilgilenir. Rosby'nin şiddetli öksürüklerini dindirmek için tatlı uyku kullanır.

Alayne Taş, kış için Robert Arryn'i kaleden ayrılmak üzere hazırlarken Robert üstadın geçen gece sütüne kötü bir şey eklediğini, üstada "tatlı süt" vermesini emrettiğinde üstadın onu reddettiğini söyler. Daha sonra Alayne üstada, Kartal Yuvası'ndan Ay Kapıları'na kadar olan uzun yolculukta sakin kalması için Robert'a bir fincan tatlı süt vermesini söyler ama üstat bir önceki içişinin üstünden üç gün bile geçmediğini belirtir. Alayne üstada Robert'ın geçen gece tatlı süt istediğini ama üstadın onu reddettiğini hatırlatır. Üstat Colemon Serçeparmak'a tatlı uykunun titremeleri sakinleştireceğini fakat etini asla terk etmediğini söylediğini açıklar ama Alayne sözünü keser ve çocuğun ne pahasına olursa olsun sakin kalmasını söyler. Üstat Colemon Alayne'e Robert'ın burnunun kanayıp kanamadığını sorar. Alayne kanamanın olmadığını söylediğinde inişten önce ve Ay Kapıları'ndaki ziyafetten önce birer fincan tatlı süt vermeyi kabul eder. Ama en az altı ay tekrar tatlı uyku verilmemesi gerektiğini belirtir, Alayne bu konuyu babası ile konuşacağını söyler.

Kış Rüzgarları

Ay Kapıları'nda, Kanatlı Şövalyeler Kardeşliği için düzenlenen turnuva öncesi ziyafette, Alayne Taş Robert Arryn'in onu Harrold Hardyng ile dans ederken izlediğini fark eder. Titremeye başlamasından endişelenir ve hatta Üstat Colemon'un ziyafetten önce Robert'a daha güçlü dozda tatlı uyku vermesi gerektiğini bile düşünür.

Hakkında

Tatlı uyku zehirlerin en naziğidir.

- küçük kızdan, Arya Stark'a