Tazı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Tazı - sanatçı Tomasz Jedruszek tarafından.
© Fantasy Flight Games.

Tazı, Prens Joffrey Baratheon'in koruması Sandor Clegane'in takma ismidir. Clegane Hanesi'nin arması üç adet siyah köpek bulundurur, ve Sandor'un özgün miğferi homurdanan bir tazının kafası şeklindedir.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Bir şövalye olmamasına karşılık, Sandor Clegane, yeni kral Joffrey I Baratheon'un Kral Muhafızları'nda Sör Barristan Selmy'nin yerini alır.

Kralların Çarpışması

Sandor Karasu Savaşı sırasında Joffrey'nin servisini terk eder. Savaş sırasında miğferindeki sol kulak kesilmiştir ve is renkli çeliği yanmış ve çökmüştür.

Kılıçların Fırtınası

Tazı, dörtyoldaki handa bazı Dağ'ın adamları ile savaşırken yaralanır. Arya Stark ölmekte olan Sandor'u ona merhamet etmeyi reddederek Üç Dişli Mızrak'ta terk eder.

Kargaların Ziyafeti

Tazı'nın kaskını giyen Lem Limonpelerin, tutsakları asmasında Leydi Taşkalp'e yardım ediyor. Marc Simonetti'nin resmi.

Tazı, iddialara göre Üç Dişli Mızrak boyunca yüz kadar hayduta önderlik etmiştir. Yine de haydutların sayısı raporlara göre oldukça farklı değişimler göstermektedir. Kızıl Kale Sandor'un Beric Dondarrion'ın kanunsuz kardeşliğine katılmış olabileceğinden endişelenir. Randyll Tarly bir bağlantıyı yerelleri Beric'e karşı döndürmesi için teşvik ederken, Beric'in adamları Tazı'nın herhangi bir katılımını reddederler.

Kaskını görenlerin tanıklıklarına dayanarak, Tazı Tuzçukuru'nu yağmalayan barbarlara liderlik etmiştir. Tarthlı Brienne, Sansa Stark hakkında bilgilenmek için Sandor'u arar. Lyle Crakehall, Bonifer Hasty, Alyn Hunt ve Kevin Lannister'ın da aralarında olduğu insanlar Tazı'yı adalete teslim etmek isterler.

Sessiz Ada'da, Yaşlı Kardeş, Brienne'i Tuçukuru'nun yağmalanmasının liderinin Sandor Clegane olmadığı konusunda bilgilendirir. Yaşlı Kardeş Sandor'u kendisinin gömdüğünü ve miğferini de mezarının üzerine yerleştirdiğini, ve bir gezginin miğferi kendisi için almış olabileceğini söyler. Sandor'un atı, Yabancı, kahverengi kardeşler tarafından ahıra kapatılmıştı. Yol kesişimindeki handa, Brienne ve yoldaşları Cesur Yoldaşlar'dan kırılmış adamlara rastlarlar. Sandor'un mezarlığından tazı miğferini alan ve sonrasında Tuzçukuru'ndaki yağmaya öncülük eden Rorge tarafından yönetilmişlerdir. Brienne bu yeni Tazı'yı düelloda öldürür, fakat daha sonra Rorge'un müttefiği Isırgan ona saldırır. Gendry, Isırgan'ı öldürür ve Brienne şimdilerde Leydi Taşkalp tarafından liderlik edilen Sancaksız Kardeşlik tarafından esir alınır.

Myr'li Thoros'un itirazlarına rağmen, Lem Limonpelerin Rorge'un cesedinden aldığı köpek miğferini gider. Lem Taşkalp'in Brienne, Podrick Payne ve Hyle Hunt'ı asmasını destekler.

Nehirova Kuşatması'ndan sonra, Güçlüdomuz Lyle, Tazı'yı avlayacağını duyurur.

Ejderhaların Dansı

Paraağacı'nda, Brienne, Jaime Lannister'a yaklaşır ve sadece onun Sansa Stark'a eşlik edebileceğini ve aksi takdirde Tazı'nın kızı öldüreceğini söyler.

Alıntılar

Tazı senin için ölecek, fakat sana asla yalan söylemeyecek. Ve direk senin yüzüne bakacak.

- Sandor Clegane'den Sansa Stark'a


Gerçek bir kurt yaralı bir hayvanın işini bitirirdi.

- Sandor Clegane'den Arya Stark


Brienne: Sen Tazı'sın.

Lem: Sanırım öyleyim. Leydimin sonuncusunu nasıl öldürdüğünü gördüm.
Brienne: Öldürdüğüm Rorge'du. Clegane'in mezarından miğferi aldı, ve sen de onu cesedinden çaldın.

Lem: İtiraz ettiğini duymadım.

- Tarth'dan Brienne ve Lem


Thoros: Ne o miğfer hakkında, ne de onu giyenler hakkında iyi bir şey yok. Sandor Clegane acı çeken bir adamdı, ve Rorge insan kılığında bir canavardı.

Lem: Ben onlar değilim.
Thoros: Peki neden dünyaya onların yüzlerini gösteresin? Barbar, hırlayan, sapkın... bu kim olacağın mı, Lem?
Lem: Görünüşü düşmanlarımı korkutacak.

Thoros: Görünüşü beni korkutuyor.

- Myrli Thoros ve Lem