Thenn

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Thenn bölgesi
Thenn bölgesi
Thenn
Sur'un Ötesi'nda Thenn bölgesi.

Thenn, Sur'un Ötesi’nde en kuzeyde yer alan bölgelerden biridir. Ayazdiş’in doruklarıyla çevrili olan bir vadidir. Ayazdiş sıradağları burada sona erer.

İnsanlar

Bölgenin yerlilerine Thenn denir ve kendilerini İlk İnsanların son temsilcileri olarak görürler. Eski Dil’i konuşurlar ve pek çoğu Ortak Dil’den sadece birkaç kelime konuşabilirler. Thenn halkı tarafından bir insandan çok tanrı olarak görülen ve magnar adı verilen kişi tarafından yönetilirler. Jon’a göre Thennler yaşayış olarak Sur’un güneyindekilere en yakın olan yabanıllardır. Çünkü onların yasaları ve lordları vardır.
Thennler vahşi savaşçılardır ancak diğer yabanıllara kıyasla daha itaatkâr ve disiplinlidirler. Ayrıca donanımları da diğer yabanıllara göre daha gelişmiştir. Savaşlarda zırh olarak bronz miğferler ve bronz disklerden yapılmış zırhlar giyerler. Silah olarak da bronz baltalar, kısa yaprak şekilli uçları olan bronz mızraklar ve az da olsa yontulmuş taştan baltalar taşırlar. Kalkanları sade deriden yapılır ve bronz plakalarla desteklenir. En son liderleri Styr idi ve halkını demir yumruk ile yönetiyordu. Öldükten sonra yerine oğlu Sigorn geçmiştir.

Son Olaylar

Mance, Sur’da yenildikten kısa süre sonra asık suratlı bir savaşçı kaçan yabanıllara Thenn Vadisi’ne gitmeyi önermiştir ancak daha önceden Thennler oradan kaçmışlardır ve bu yüzden orası güvenli değildir. Buna rağmen birçok yabanıl onu takip etmiştir.