Theon Greyjoy

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Greyjoy sigil.jpg
Theon Greyjoy
Greyjoy sigil.jpg
Theon Greyjoy.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Aptallar Prensi
Dönek Theon
Kalamar Prensi
Leş
gerçek Demir Adaların Lordu
Akraba Katili Theon
Ufunet Prensi
Unvan Deniz Fahişesi 'nin Kaptanı
Kışyarı Lordu
Kışyarı Prensi
Bağlılık Greyjoy Hanesi
Kültür Demirdoğumlu
Doğum FS 278 yada FS 279Pyke
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (POV)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (POV)
Kış Rüzgarları (POV)

Oyuncu Alfie Allen
TV Sezon 1
Sezon 2
Sezon 3
Sezon 4
Sezon 5
Sezon 6

Theon Greyjoy, Greyjoy Hanesi'nin bir üyesi, Demir Adaların Lordu Balon Greyjoy'un yaşayan tek oğlu ve varisidir. Greyjoy İsyanı'nın sonunda Lord Eddard Stark tarafından yaveri ve muhafızı olması için Kışyarı'na götürülür. Kralların Çarpışması adlı kitapta POV karakterdir. Tv dizisinde Alfie Allen tarafından canlandırılır.

Görünüş ve Karakter

Theon ince, esmer, her şeyde eğlenilecek bir taraf bulan yakışıklı bir gençtir. Küstahlığı ve gülümsemesiyle tanınır. Kararsız ve sorumsuzdur ancak küstah görünüşünün altında ailesi ve kendisi ile ilgili belirsizlik ile kendine güvensizlik vardır. Theon Stark'lardan saygı bekler ancak bunun hiçbir zaman tatmin olmamıştır. Gençtir ve dindar değildir.

Theon Pyke'de babasıyla görüşmeye gittiğinde kürk astarlı bir pelerin, altın ipliklerle işlenmiş siyah ipekten eldiven, gümüş grisi yüz tozluk, beyaz bir deri kemer ve Greyjoy Hanesi'nin altın deniz canavarı ile işlenmiş siyah kadife takımı giyer. Para ile satın aldığı ince bir altın zincir takar. Kışyarı'nda ablasıyla görüştüğü zaman ise siyah ve altın çizgili ipek bir tunik ve gümüş iğneli bir deri yelek tercih eder. Savaş durumlarında ise örgü zırhı ve üzerine Greyjoy Hanesi'nin deniz canavarıyla süslenmiş bir cübbe giyer.

Theon tecrübeli bir avcı ve binicidir, genellikle uzunyay kullansa da kısa kılıçda kullanır. Kılıcı Greyjoy Hanesi'nin renkleri olan siyah ve altın çizgili bir kının içindedir.

Theon cgriffinffg 4forums.jpg

Hayatı

Theon, Kuzey'deki Kral'lar arasında Theon Stark adında biri olduğunu hatırlar. Çocukluğunda Pyke'de ağabeyleri Rodrik ve Maron'dan dayak yediğini hatırlar.

Theon, Greyjoy İsyanı'nın mağlubiyete uğradığı ve ağabeylerinin öldürüldüğü taraihte on yaşındadır ve Greyjoy Hanesi ile Demir Adalar'ın varisi olmuştur. Babası Lord Balon Greyjoy Theon'u, Lord Eddard Stark'ın yaveri ve rehinesi olarak vermek zorunda kalır ve dokuz yıl Kışyarı'nda yaşar.

Theon Stark çocuklarıyla büyür; Üstat Luwin'den bilgiler öğrenir ve Sör Rodrik Cassel'den kılıç eğitimi dahil tüm disiplin eğitimini öğrenir. Stark'larla olan ilişkisi içinde Robb'u yakın arkadaşı ve kardeşi olarak görür. Aile içindeki piç Jon Kar'ı ise görmezden gelir. Bununla birlikte Leydi Catelyn Tully'nin Eddard'ın Theon'a bir baba gibi davrandığını iddia etse de ve hatta zaman zaman Lord Eddard'ın gerçek bir baba gibi davransa da Theon tarafından genel olarak soğuk biri olarak hatırlanır. Theon çocukken Eddard'ın en büyük kızı Sansa ile evlenirse Eddard'ın Theon'u oğlu gibi göreceğini düşünmüştür.

Theon ve Robb Kışyarı'nın basamaklarında ahşap kılıçlarla dövüşmüş ve sonraları Sör Rodrik Cassel'in gözetimi altında Jon Kar'la gerçek bir kılıçla talim yapmıştır. Kalenin tanrı korusunda oynamış ve turnuvalara yaver olarak katılmıştır.

FS 296'de Theon Lord Eddard Stark'la birlikte Torrhen Kalesi'ne gider, Theon Benfred Tallhart'la iki hafta geçirdikten sonra yağlı ve kaslı boynu hakkında Benfred'le alay eder.

Theon aralarında Kış Kasabası'ndan Kyra ve Bessa ile Pelit Suyu'ndaki değirmencinin karısıda olmak üzere pekçok kadınla yatmıştır. Bekaretini de Kışyarı'nın tanrı korusunda kaybetmiştir.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Stark çocuklarının Gared'in idamına tanık olduğu infazda Theon, Lord Eddard Stark'a Valyrian Çeliği'nden kılıcı Buz'u uzatır. Theon sonradan Gared'in kesik başını tekmeler. Theon, Kral Robert Baratheon Lord Eddard StarkKral Eli görevine ikna etmek için geldiği Kuzey'de kraliyet avına katılır. Lord Eddard Kral'ın Şehri'ne gitmek için Kışyarı'ndan ayrıldığında Theon kalede kalır.

Catelyn Tully, Bran Stark'a suikast girişiminde bulunulduğunu ve ispat olarak yanında taşıdığı Valyrian Çeliği'nden hançeri Lord Eddard'a göstermek için Kral'ın Şehri'ne gelir. Ned Theon'un babası Lord Balon Greyjoy'un Demir Donanması'na ihtiyaç duyulması halinde Theon'un izlenilmesi tavsiyesini eşine verir.

Felicia Cano Theon.jpg

Theon ve Hallis Mollen Kışyarı'nın vekil Lordu Robb Stark'a tavsiyelerde bulunurlar, Eddard Stark'ın Kral'ın Şehri'nde tutuklandığı haberi geldiğinde Theon Robb'a sancaktarlarını çağırması tavsiyesinde bulunur. Gece Gözcüleri'nden kaçan bir grup yabanıl Kurt Ormanı'nda Bran Stark'a saldığında Theon Stiv adındaki yabanılı okuyla öldürür. Robb Bran'ın hayatını tehlikeye attığı için Theon'a kızar.

Savaşın başlangıcından sonra Theon Robb'un güvenilir savaş danışmanı ve Sör Brynden Tully'nin gözcülerinden biri olur. Robb'un kişisel muhafızlarından biri olan Theon Fısıltılı Orman Savaşı'nda Sör Jaime Lannister'la çarpıştığı için kendiyle gurur duyar. Esir haldeki Jaime'nin idam edilmesini ve İkizler'e saldırılması gerektiğini düşünür. Kamplar Savaşı sonrasında Robb Stark'ın Nehirova'da kral ilan edildiği yerde Robb'a eşlik eder.

Kralların Çarpışması

Artık Kuzeyin Kralı ve Üç Dişli Mızrak Kralı olan Robb Stark Theon'u Nehirova'dan Demir Adalar'a babası Lord Balon Greyjoy'u Batı Toprakları'na saldırması için ikna etmeye gönderir. Robb'un annesi Catelyn Tully ise Robb'un hata yaptığını söyler.

Theon, Lord Jason Mallister ve Patrek Mallister ile Denizgözcüsü'ne gider ve Myraham adlı gemiye biner. Theon eve dönerken Tuz Karısı olmak isteyen Myraham'ın kaptanının kızıyla yatar ve kızıl kuyruklu yıldızın görevi için iyi bir işaret olacağını düşünür. Theon'un amcası Aeron Buharsaçlı Boğulmuş Tanrı'nın nimeti olarak deniz suyuyla Theon'u kutsar ve Theon'u Pyke'a götürür.

Tv dizisinde Theon Greyjoy'u canlandıran Alfie Allen

Theon Demir Donanma'yı Lannis Limanı'na götürüp Lannister Hanesi'nin makamı olan Casterly Kayası'nı kendisi için talep etmeyi düşündüğü Robb'un ittifak planını anlatır. Theon'un Kuzey'de çok zaman geçirdiği, giyimin değiştiğini ve oğlunun demirle ödemeyi unuttuğunu düşünen Balon, Robb'un taç ve taht teklifini reddeder. Theon sonra kız kardeşi Asha'yla görüşür, aslında Asha ona ilk önce kendisini Esgred olarak tanıtmış ve Theon'la bir zaman flört ederek onu küçümsemiştir. Theon Balon'un Kuzey'i fethetmeyi planladığını öğrenir çünkü Kuzeyli savaşçıların çoğu Robb'la Boğaz'ın aşağısındadır. Theon'a küçük bir görev verilir ayrıca dilsiz Wex Pyke yaver olarak yanına verilir ve Gülümseyen isminde bir atı vardır.

Theon, Aeron ve Dagmer Yarıkçene'nin vesayetinde Taşlı Kıyı'ya sekiz dargemi ile baskın yapma görevi verilir. Kaptanı olduğu Deniz Fahişesi ile birkaç köyü basar ve adamlarını kontrol etmekte güçlük yaşadığını fark eder. Benfred Tallhart'ın kurduğu Vahşi Tavşanlar adındaki birlik onları durdurmak için harekete geçse de Theon grubu pusuya düşürür. Aeron'un ısrarı ile kurtulanlar Boğulmuş Tanrı'ya kurban edilir. Verilen bu küçük görevden memnun olmayan ve Asha'nın Derinorman Kalesi'ni almasını kıskanan Theon, babası Balon'un emirlerine karşı gelir ve Kışyarı'nı almayı düşünür. Dagmer'i Kışyarı'nın garnizonunu dışarı çekmek için Torrhen Kalesi'ne yürümeye ikna eder.

Theon.jpg

Theon küçük bir grupla Kışyarı'nı ele geçirir ve kalan muhafızları öldürür. Theon'un kaleyi kontrolü altına aldıktan sonra Bran ve Rickon'u rehin alır ve kendisini Kışyarı Prensi ilan eder. Lord Eddard Stark'ın yatağında Kyra ile birlikte olur. Theon'un parmak kadar ince, kara elmas parçaları ve altın yumruları ile süslenen bir tacı vardır.

Theon Kışyarı'nda yaşayan çoğu kişiyi tanımasına karşın kaleyi kontrol etmekte zorlanır. Leş 'i zindandan çıkarır ve onu hizmetine alır. Üstat Luwin Theon'a hizmet eder, kale maiyeti için merhametli ve hoşgörülü olmasını tavsiye eder. Bran, Rickon, Osha ve Hodor Meera ile Jojen'in yardımıyla kaçarlar ancak Theon'un adamları onları bulamaz. Leş 'in tavsiyesi ile Pelit Suyu'na yakın değirmendeki iki küçük oğlan öldürülür ve katrana batırılan cesetleri Stark prensleri olarak kaleye getirilir. Theon Luwin'in cesetleri mahzen mezara gömme isteğini reddeder bunun yerine kafalarını kale duvarlarına asar.

Arama grubundan üç Demirdoğumlu'nun gizemli bir şekilde öldürülmesinden sonra Farlen kanıt olmadan suçlanır. Farlen Theon'a Lord Eddard gibi emri veren kişinin kılıcı savurması gerektiğini söyler ve Theon'u kendisini öldürmeye zorlar. Bununla birlikte Aggar, Gelmarr ve Gynir Theon'un emriyle Leş tarafından öldürülür böylece Sahte Stark 'ların öldürüldüğünü bilen kişiler sadece Theon ve Leş kalır.

Bu arada Sör Rodrik Cassel Dagmer Yarıkçene'yi Torrhen Kalesi'nde ki savaşta yener ve Cerwyn Kalesi asker toplar. Kışyarı garnizonunun dönüşü sırasında Theon kız kardeşi Asha'ya ulaşır ve ondan yardım ister. Asha Derinorman Kalesi'nden Kışyarı'na gelir ancak Demirdoğumlu'ların asla denizden uzak kaleleri tutamayacağını söyleyerek Theon'u yanında götürmek ister. Theon en büyük başarısına Kuzeyli yada Demirdoğumlu kimsenin saygı duymadığı için umutsuzluğa düşer. Kalenin kapısına astığı çocuklar, değirmencinin karısı ve Kral Robert Baratheon'un gelişi onuruna verilen ziyafetle alakalı kabuslar görür.

Theon Leş 'i Kışyarı'ndan Dehşet Kalesi'ne göndererek Rodrik'in komutasındaki adamlara karşı yardım geleceğini umar. Rodrik ve Theon mücadeleden önce görüştüğünde Theon kendisine Dönek Theon dendiğini öğrenir. Theon son kozunu oynar ve Kışyarı'na saldırıldığı anda Rodrik'in kızı Beth'i asacağını söyler. Theon Rodrik'in kararını beklerken Luwin Theon'un cinayetlerden affedilmesi için Gece Gözcüleri'ne katılabileceğini ve yeterli saygıyı kazanabileceğini söyleyerek teslim olmaya ikna eder. Ancak teslim olmadan önce Bolton Hanesi'nin adamları gelir ve Kış Kasabası'nda Rodrik'in askerlerine şaşırtıcı derecede hızlı saldırarak mücadele etmeye başlarlar. Theon Leş'e teşekkür etmek isterken Leş gerçek kimliğinin Ramsay Kar olduğunu ilan eder. Bolton piçi Theon'un çenesini kırar ve Dehşet Kalesi garnizonuna Kışyarı'ndaki herkesi öldürüp kaleyi yakma emri verir.

Kılıçların Fırtınası

Lord Tywin Lannister dul kızı Kraliçe Cersei Lannister'ın muhtemel eş adayları arasında Theon'un da ismini geçirir. Büyük Walder Frey'in Dehşet Kalesi'nde yazdığı ve kuzeni Küçük Walder Frey'in imzaladığı mektuba göre Theon Kuzeyli lordlar gelmeden önce Kışyarı'nı yakar. Ayrıca söylenenlere göre Ramsay Theon'a işkence etmek için onu hayatta tutar.

Ramsay babası Lord Roose Bolton'a Kral Robb Stark ve annesi Catelyn Stark'a vermesi üzerine mektup yazar ve mektubun yanında Theon'a ait deri parçası gönderir. Roose, Theon'un babası Balon Greyjoy'un Pyke'de ölmesinin ardından yerine geçecek kişiye tehdit olması bakımından Theon'un hayatta kalması gerektiğini söyler ve Robb'u ikna eder. Ancak Roose Kızıl Düğün'de Robb ve Catelyn'e ihanet eder.

Theon'un işkencelerden sonra Leş'e dönüşmesi

Kargaların Ziyafeti

Theon'un babası Balon'un ölmesinin ardından kardeşi Euron Deniztaşı Tahtı'na oturur, Lord Sawane Botley tahtın Theon'un hakkı olduğunu söylemesi üzerine Euron'un emriyle boğulur. Aeron Buharsaçlı varisi seçmek üzere Kral Şurası'nı toplar. Theon'un ablası Asha kurtların Kışyarı'nda yediği cesetler arasında Theon'un cesedini tanıyamadığını düşünür. Kral Tommen Baratheon'un konseyinde Theon'un öldüğü kabul edilir.

Ejderhaların Dansı

Theon Kışyarı'ndaki mücadeleden beri Kral Tommen Baratheon tarafından meşrulaştırılan Ramsay Kar'ın esiri olmuş ve işkence çekmiştir. Ramsay ve Piç'in Çocukları Theon'un el ve ayak parmaklarından birkaçını kesmiş ve derisini yüzmüşlerdir, eklemleri ortaya çıkmadan günlerce acı içinde kıvranması sağlanmış ancak yalvardığında acısı dindirilmiştir. Ramsay Theon'un gülümsemesinden nefret ettiği için dişlerinden birkaçını kırmış yada çekmiştir. Ramsay'ın Theon'un cinsel organını da kestiği ima edilir. Theon, Ramsay'ın ölen hizmetkarı Leş'in kimliğini kullanmak zorunda kalır. Yıkanması yasaktır, baştan aşağıya pislik ve dışkı kokar.

Theon Ramsay'ın yaptığı işkenceler nedeniyle kırk yıl yaşlanmış gibi görünür. Diş eksikliğinin yanında diş etlerinin gevşek olmasıyla yemek yemekte sıkıntı yaşar. Kilosunun üçte birini kaybetmiş, cildi hamurumsu bir yumuşaklığa dönmüş, saçları beyazlamış ve kırılganlaşmıştır. Üç parmağını kaybettiği için artık yay kullanamaz, birkaç ayak parmağını kaybettiği için eskisi gibi at süremez ve yaşlı bir adam gibi topallar.

Theon Moat Cailinê giderken

Theon Ramsay'in işkencelerinin en kötüleri olmadan önce Kışyarı'ndan eski yatak arkadaşı Kyra'nın yardımıyla kaçar. Tam bir gün boyunca Ramsay av köpekleri ve kendi köpekleri ile onları kovalar. Kyra Ramsay tarafından öldürüldükten sonra Theon Dehşet Kalesi'nin zindanlarına geri götürülür. Theon Ramsay tarafından zihinsel ve bedensel olarak zarar görmüştür ve büyük bir korku içinde yaşar. Dehşet Kalesi'ndeki bir ziyafet sırasında Frey kuzenler, Arnolf Karstark ve Hother Umber Theon'a tiksinti duyarlar.

Dönek Theon.jpg

Ramsay'ın babası Lord Roose Bolton Kuzey'e dönmek için yola çıktığında Ramsay Theon'u temizletir ve düzgün bir şekilde hazırlanmasını sağlar. Kendisinin prens gibi davranmasını ancak prens olmadığını söyleyen Ramsay Moat Cailin'i işgal eden Demirdoğumlu'lara barış şartlarını sunması için Theon'u gönderir. Theon ölmekte olan Ralf Kenning'e merhamet eder, Ramsay'ın hepsine yiecek ve güvenli geçiş hakkı vereceğini vaat eder. Teslim olduklarında Ramsay hepsinin derisini canlı canlı yüzer ve yıkık kale boyunca kazıklara bağlatır. Ramsay, Moat Cailin'i ele geçirmede yardımcı olan Theon'a ödül olarak bundan sonra zindanda kalmayacağını, köpekleriyle beraber uyuyabileceğini ve et yiyeceğini söyler. Ramsay yeni gelini Arya Stark 'ı Theon'a Moat Cailin'de kurduğu kampta tanıştırır. Harabe halindeki Moat Cailin'in alınmasıyla birlikte öldürülen adamların derileri Derinorman Kalesi'ndeki Asha Greyjoy'a ve Torrhen Kalesi'ndeki Dagmer'e göndererek Kuzey'i terk etmeleri konusunda onları uyarır.

Roose Leş'i Hendek Mezarlar'da Leydi Barbrey Dustin'e tanıtmak için yola çıktığında Ramsay bu duruma kızar. Theon'un asla kendisinin kim olduğunu unutmaması gerektiğini, sadece Leş olduğunu hatırlatır. Roose'a yeminli adamlar ve diğer Kuzeyli lordlar kısmen yeniden inşa edilen Kışyarı'nda toplanır.

Kışyarı'nda ki düğün seromonisi sırasında, Arya 'nın akrabaya en yakını olan ve on yıl boyunca muhafız olarak hizmet etmiş Theon Tanrı Korusu'na götürür. Jeyne düğünden önce kendisini kurtarması için birkaç kez Theon'a yalvarır ancak Theon bunu reddeder. Büyük Salon'da düzenlenen düğün ziyafeti sırasında Theon Leydi Barbrey'in yanına oturur ve diğer konuklar tarafından alay edilir. Roose'un kendisini Ramsay'a geri vereceğinden korkan Theon Stannis Baratheon'un hepsini öldürmeye geleceğini ve işkenceden kurtulmayı umar. Ramsay Theon'a gelini kendisi için soymasını söyler, Jeyne'e tecavüz etmeden önce onu hazırlamasını emreder.

Kışyarı'nda ki düğün için Sansa Stark 'ı kocası Ramsay Kar'a götüren Theon

Theon Leydi Dustin'i Kışyarı'nın mahzen mezarlığına götürür, oradayken Stark olmak istediğini itiraf eder. Theon Kışyarı'nın yürek ağacının önünde Eski Tanrılar'a dua eder. Bir dua esnasında kendi adının söylendiğini duyar ve ağaçta bir an Bran Stark'ın yüzünü görür. Tanrı korusunda o sırada şarkıcı Abel ile Holly ve Rowan adında iki çamaşırcı kadın vardır. Aslında Abel Mance Rayder'dır ve çamaşırcı kadınlar Yabanıl kadınlardır.

Birkaç Kuzeyli adamın şüpheli şekilde ölü bulunmaya başlamasıyla Theon cinayetleri işleyen kişi olarak düşünülür ancak katilin kimse tarafından görülmez. Theon'un katil olma düşüncesi güçsüz ve zayıf olduğunu düşünen Roose Bolton tarafından ilk elden reddedilir. Cinayetlerler Frey, Bolton, Manderly ve diğer kuzey haneleri arasında gerginliğe sebep olur ve en sonunda Küçük Walder Frey'in ölümüyle kavga etmeye başlarlar.

Bzı ölümlerin sorumlusu olan Yabanıllar kaçma konusunda isteksiz Theon'la birlikte Arya Stark olarak tanıdıkları Jeyne Poole'u serbest bırakma girişiminde bulunurlar. Kaçarken Bolton adamlarından biri Frenya tarfından öldürüldüğünde Jeyne çığlık atar ve muhafızları uyandırır. Sonunda Kışyarı'nın duvarlarının tepesine ulaşırlar ancak ipin aşağıda muhafızları durdurmaya çalışan Frenya'da kaldığını anlarlar. Arbaletçilerin saldırısı başladığında Theon Jeyne'i tutar ve siperlerden aşağıya atlar.

Theon ve Jeyne aşağıda Mors Umber tarafından yakalanırlar. Stannis'in ordusunun kamp yaptığı köye getirilirler. Derinorman Kalesi'ndeki savaşın ardından Stannis'in tutsağı olan Asha Ramsay'ın elinde işkence görmüş kardeşi Theon'u zorlukla tanır.

Kış Rüzgarları

Stannis, Theon'un Bran ve Rickon'un cinayetlerinde suçlu olmasından dolayı idam edilmesini isteyen Kuzeyli Dağ Klanları için Theon'u esir tutar. Roose ve Ramsay'la ilgili bilgiler verebileceği için şimdilik hayatta kalır. Theon, Stannis'in Braavos Demir Bankası elçisi Tycho Nestoris ile yaptığı anlaşma sırasında ve Arnolf Karstark'ın ihanetinin açığa çıkması ve Arnolf'un oğullarıyla torunlarının esir alınması sırasında odada bulunur.

Kışyarı'nın barınağında köpeklerle yatan Theon

Asha Theon'u fidye karşılığında almak ister ancak Stannis buna izin vermez. Bunun üzerine Asha Stannis'in Eddard Stark'ın yaptığı gibi Theon'u büvet ağacının önünde kafasını keserek öldürmesini ister. Muhtemelen Theon'u R'hllor'a canlı kurban vermek istemediği için böyle bir teklif yapar.

Alıntılar

Catelyn : Şüphelendiğim şeylerin sadece yarısı bile doğruysa, Ned ve kızlarım ölümcül bir tehlikenin ortasına doğru yol alıyorlar demektir. Söyleyeceğim şeylerin bir kelimesi bile yabancı kulaklara ulaşırsa, bu onların hayatlarına mal olur. Theon : Lord Eddard benim ikinci babamdır. Yeminim sizindir.

Catelyn Tully'den Theon'a

Ölü bir düşmandan daha güzeli yok.

Theon'dan Robb Stark'a

Yürek Ağacı önünde Eski Tanrılar'a dua eden Theon

Savaşta kumandanlık etmiş, krallar avlanmış, turnuvalarda saygınlık kazanmış, Brynden Karabalık ve Büyükjon Umber'la birlikte at sürmüş, Fısıltılı Orman'da dövüşmüş ve sayısız kadınla yatmıştı ama amcası ona hala bir çocukmuş gibi davranıyordu.

Theon'un düşünceleri

Balon : Kızım keskin bir savaş baltasını bir sevgiliye tercih etti. Oğlumun bir fahişe gibi süslenmesine izin verecek değilim. Her şey tam korktuğum gibi olmuş. Yeşil Topraklar seni yumuşatmış. Stark'lar seni kendilerine benzetmişler. Theon : Yanılıyosun. Ned Stark benim gardiyanımdı ama kanımda hala tuz ve demir var.

Balon Greyjoy'dan Theon'a

Theon : Saldırıyı bizzat ben yöneteceğim. Ödül olarak Lannister'lardan alacağımız Casterly Kayası'nı bana bağışlamanı istiyorum. Balon : Sadece bir fikir ve üç beş satır karalama için fazla değerli bir ödül seçtin.

Theon'dan Balon Greyjoy'a

Asha : On yıldır kurtsun ve şimdi adalara gelip prensçilik oynuyorsun ama hiçbir şey bilmiyor, hiç kimseyi tanımıyorsun. Bu adamlar neden senin için savaşıp ölsün?

Theon : Ben onların prensiyim.

Asha : Yeşil toprakların kanunlarına göre öylesin ama biz burada kendi kanunlarımızı kendimiz koyarız. Unuttun mu?

Asha Greyjoy'dan Theon'a

Theon : Ben Pyke'li bir Greyjoy'um. Babamın beni sardığı kundağın üstünde bir deniz canavarı vardır, bir ulu kurt değil.

Rodrik : On yıl boyunca Stark'ların vesayetindeydin.

Theon : Rehine ve tutsaktım derim ben ona.

Rodrik : Belki de Eddard Stark bir zindan duvarına zincirlemeliydi seni. Ama bunun yerine kendi oğullarıyla birlikte büyüttü, katlettiğin o tatlı çocuklarla birlikte ve ben seni savaş sanatında eğittim, asla ölmeyecek utancımdır bu.

Rodrik Cassel'den Theon'a

Yaban domuzunun dişleri ve ayının pençeleri olabilir. Ama gri bir ördeğin tüyü kadar ölümcül bir şey yoktur.

Theon bir av sonrası Jon Kar'la konuşmasından

Ben o değilim. Ben o dönek değilim. O Kışyarı'nda öldü. Benim adım Leş. Beleşle kafiyeli.

Theon'dan Barbrey Dustin'e

Kışyarı'ndan kaçan Theon ve Jeyne

Dua etmem gerekir mi? diye düşündü Theon. Eğer edersem Eski Tanrılar beni duyar mı? Onlar Theon'un tanrıları değillerdi, asla olmamışlardı. Theon Demirdoğumlu'ydu. Pyke'nin oğluydu. Onun tanrısı, adaların Boğulmuş Tanrı'sıydı... ama Kışyarı denizden fersahlarca uzaklardı. Herhangi bir tanrının Theon'u son duyuşundan bu yana bir ömür geçmişti. Theon kim olduğunu, ne olduğunu, neden hala yaşadığını ve neden doğduğunu bilmiyordu.

Theon'un düşünceleri

Lütfen. Tek istediğim bir kılıç. Theon olarak ölmeme izin verin, Leş olarak ölmeyeyim.

Theon'un Kışyarı'ndaki Yürek Ağacı'nın önündeki düşünceleri

Theon : Kış geliyor .... Rowan : Lord Eddard'ın sözlerini söylemeye hakkın yok. Senin hakkın yok. Asla olmayacak.

Theon'dan Rowan'a

Ve Robb. Theon için, Balon Greyjoy'un tohumlarından doğan bütün erkek evlatlardan daha çok kardeş olan Robb. Kızıl Düğün'de öldürüldü, Frey'ler tarafından katledildi. Onun yanında olmalıydım. Neredeydim? Onunla birlikte ölmeliydim.

Theon'un düşünceleri

Asha : Theon? Theon : Theon. Benim adım Theon. Adını bilmek zorundasın.

Asha Greyjoy'dan Theon'a

Hakkında Söylenenler

Zaten sürekli gülümsüyordu. Sanki bütün dünya, sadece onun kadar zeki birinin anlayacağı büyük bir şakadan ibaretti.

Bran Stark'ın düşünceleri

Catelyn ne anlama geldiğini merak ederek Theon Greyjoy'un sinsi gülümsemesini inceledi. Bu genç adamın yüzünde sanki sadece kendisine malum olan bir sır biliyormuş gibi bir ifade vardı sürekli. Catelyn bu ifadeden hoşlanmıyordu.

Catelyn Tully'nin düşünceleri

Baban Theon'u eğitmek için elinden geleni yapmıştı ama bunun için çok geçti korkarım.

Üstat Luwin'den Bran Stark'a

Tyrion, Theon Greyjoy'u Stark'larla geçirdiği zamandan hayal meyal hatırlıyordu. Sürekli gülümseyen, yay taşıyan, toy bir delikanlı; onu Kışyarı Lordu olarak düşünmek zordu.

Tyrion Lannister'ın düşünceleri

Eğer Lord Karstark'ın oğulları yerine Theon ölmüş olsaydı, kim bilir kaç uğursuzluk hiç yaşanmazdı?

Catelyn Tully'nin düşünceleri

Theon Greyjoy'un sol elindeki küçük parmaktan yüzülmüş bir deri parçası. Oğlum zalimdir, bunu itiraf etmeliyim. Lakin... iki genç prensin hayatıyla karşılaştırıldığında bir deri parçasının ne değeri var? Siz onların annesiydiniz leydim. Bunu size verebilir miyim... intikamın küçük bir nişanı olarak?

Roose Bolton'dan Catelyn Tully'e

Arnolf : O? Olabilir mi? Stark'ın himayesindeki muhafız çocuk. Gülümseyen, sürekli gülümseyen.

Ramsay : Artık daha seyrek gülümsüyor. O güzel ve beyaz dişlerinin bir kısmını kırmış olabilirim.

Hother : Boğazını kesseydiniz daha iyi ederdiniz. Sahibinin aleyhine dönen bir köpek, derisinin yüzülmesinden başka bir şey hak etmez.

Arnolf Karstark, Ramsay Kar ve Hother Umber arasında ki konuşmadan

Sen Leş'sin. Ne kadar güzel kokarsan kok daima Leş olacaksın. Burnun sana yalan söyleyebilir. Adını hatırla. Kim olduğunu hatırla.

Ramsay Kar'dan Theon'a

Aile

Leydi Stonetree
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Quellon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Leydi Piper
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Leydi Sunderly
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Harlon
 
Quenton
 
Donel
 
Balon
 
Alannys Harlaw
 
Euron Karga Gözü
 
Victarion
 
Urrigon
 
Aeron Buharsaçlı
 
Robin
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rodrik
 
Maron
 
Asha
 
Theon