Tommen Baratheon

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Joffrey Sancak.png
Tommen Baratheon
Joffrey Sancak.png
Tommen Baratheon.jpg
Karakter Bilgisi
Saltanat FS 300 - hala hükümdar
Tam isim İsminin Birincisi Tommen Baratheon
Lakap Çocuk Kral
Unvan Andalların, Rhoynarın ve İlk İnsanların Kralı
Yedi Krallığın Lordu
Doğum FS 291
Aile
Hane Baratheon Hanesi(sözde)
Önceki Joffrey Baratheon
Varis Myrcella Baratheon
Kraliçe Margaery Tyrell
Margaery Tyrell
Baba Robert Baratheon(kanunen)
Jaime Lannister(biyolojik)
Anne Cersei Lannister
Ekler
Kitaplar Taht Oyunları(Görüldü)
Kralların Çarpışması(Görüldü)
Kılıçların Fırtınası(Görüldü)
Kargaların Ziyafeti(Görüldü)
Ejderhaların Dansı(Görüldü)
Oyuncu Callum Wharry ~ 1-2
Dean-Charles Chapman ~ 4-6
TV Sezon 1
Sezon 2
Sezon 4
Sezon 5
Sezon 6

Kral Tommen Baratheon, krallıkta Kral Robert I Baratheon ve Kraliçe Cersei Lannister’ın en genç çocuğu olarak bilinmektedir. Gerçekte Cersei’nin diğer çocukları gibi Tommen’ın da gerçek babası Cersei’nin kardeşi Jaime Lannister’dır. Margaery Tyrell ile evliliği sonrasındaki ziyafette ölen ağabeyi Joffrey Baratheon’un yerine tahta oturmuştur ve sonra Joffrey’nin yerine Margaery ile evlenir. Genç yaşı, yumuşak başlı ve uysal olması nedeniyle aslında krallığın yönetimi annesine düşmüştür.

Görünüm ve Kişilik

Altın sarısı saçlarıyla tombul görünümlü birisidir.Serinin başlangıcında yedi yaşındadır. Tommen ağabeyinin aksine her zaman elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan iyi kalpli bir delikanlı olarak kabul görmüştür. Birçok diğer karakter ve Joffrey gibi güçlü iradeli değildir. Tommen’ın, Joffrey’nin hiç olamadığı, çok iyi bir kral olacağına inanılmaktadır.

Geçmiş

Bir keresinde Tommen bir geyik yavrusunu evcil hayvanı olarak kabul ettiğinde ağabeyi Joffrey hayvanı öldürüp derisini soymuştur. Aynı zamanda bu Joffrey’nin Tommen’a zorbalık yaptığını ima etmiştir.

HBO uyarlaması Game of Thrones dizisinde ilk iki sezonki Tommen Baratheon.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Jon Arryn’ın ölümünden sonra Kral Robert ile Kışyarına gitmiştir. Orada tahta kılıç kullanarak Bran Stark ile kılıç dövüşü yapmıştır ve yenilmiştir.

Kralların Çarpışması

İç isyanlar ve harici ordular Kral Topraklarını giderek güvenli olmaktan çıkarıyordu. Cersei Tommen’ı uşak kılığında şehirden çıkarıp Lord Gyles Rosby koruması altındaki Rosby’ye göndermeyi planlamıştır. Ama her nasıl olduysa Tommen’ın amcası Tyrion Lannister bu plandan haberdar olur ve Jacelyn Bywater’ı grubun yolunu kesip Tommen’i, Rosby’ye götürmesini emreder böylece kontrol Cersei'de değil Tyrion'da olacaktı. Sonra Tyrion eğer Alayaya’ya (Kraliçe’nin emriyle tutuklanmış Tyrion’ın sevgilisinin olduğuna inanılmakta olan fahişe) zarar gelirse Tommen’ın da zarara uğrayacağı ile ilgili tehditlerde bulunmuştur. Bywater, Karasu Savaşı’nda öldürüldükten sonra Cersei, Tommen’ı alabilmiş ve Kral Topraklarına getirilmiştir.

Kılıçların Fırtınası

Stannis Baratheon’un El'i Alester Florent kendi isteğine göre hareket ederken Tywin Lannister ile barış anlaşması yapmak istiyordu anlaşmanın içinde Tommen ile Stannis’in kızı Shireen ile evlenmesi için söz vermek de yer alıyordu. Ama bu plan gerçekleşmemiştir çünkü Joffrey’nin ölümünden sonra tahta oturacak olan Tommen, Joffrey’nin yerine Margaery Tyrell ile evlenmesi için planlar çoktan yapılmıştı.

Kargaların Ziyafeti

Tywin Lannister’ın ölümünden sonra, annesi Vekil Kraliçe, Tommen da Kral olarak davranıyordu. Tommen’ın birincil ve en sevdiği hareket önüne gelen belgelere kraliyet mührünü damgalamaktı. Cersei, Tommen’ın alçak gönüllü ve uysal doğasını hoş görmemektedir. Margaery Tyrell ile evlendikten sonra Margaery, Tommen’ı annesinin emirlerine karşı koyması için ikna etmeye başlamıştı. Tommen aynı zamanda Kral Muhafızları'na ve atlı mızrak dövüşlerine de merak salmıştı ve kendisi Loras Tyrell’i Kral Muhafızlarının başına getirmek için verdiği emre karşı gelen Cersei’ye kızmıştır. Tommen annesi karısını tehdit edince annesine kendisine olan güveniyle karşı çıkmıştır. Cersei’nin cevabı ise Sör Boros Blount’u Kral Muhafızlarına tekrar almak ve Tommen’ı kırbaç oğlanı Pate’i iki yanağı da kanayana kadar dövmeye zorlamak oldu. Cersei vatan hainliği ve eşini aldatmasından dolayı tutuklandıktan sonra Tommen küçük konseye teklifte bulunuyordu.

Ejderhaların Dansı

Tommen, annesi utanç yürüyüşünü tamamlarken Kızıl Kale’de saklanmıştır. Vekil Lord Kevan Lannister hiç kimsenin annesini o şekilde görmemesi gerektiğini söylemiştir. Tommen yeni serbest bırakılmış annesi ve büyük amcası Kevan ile yemek yiyordu.

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
Ormund
 
Rhaelle
Targaryen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Steffon
 
Cassana
Estermont
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Çeşitli
Kadınlar
 
Robert I
 
Cersei
Lannister
 
Renly I
 
Margaery
Tyrell
 
Stannis I
 
Selyse
Florent
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Joffrey I
 
Margaery
Tyrell
 
Tommen I
 
Myrcella
 
 
 
Shireen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mya
Taş
 
Bella
 
Gendry
 
Edric
Fırtına
 
Barra
 
Bilinmeyen
İkizler
 
Diğer 9 Çocuk
 

Şablon:Lannister Soy