Tormund

Game Of Thrones Viki sitesinden
(Tormund Devfelaketi sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Tormund
Tormund by Amok©
Karakter Bilgisi
Lakap Tormund Devfelaketi
Tormund Yıldırımyumruk
Borucu
Buz Kırıcı
Ayıların Kocası
Orduların Babası
Unvan Borucu, Buz Kırıcı, Ayıların Kocası, Orduların Babası, Al Kale'nin Şarap Kralı, Mübalağacı
Kültür Özgür Halk
Kitap(lar) Kılıçların Fırtınası (görüldü)
Kargaların Ziyafeti (bahsedildi)
Ejderhalarla Dans (görüldü)
Oyuncu Kristofer Hivju
TV Sezon 3 | Sezon 4 | Sezon 5 | Sezon 6


Tormund, bilinen adıyla Tormund Devfelaketi veya Tormund Yıldırımyumruk, ünlü bir yabanıl akıncısıdır. Toregg, Toewyrd, Dormund, Dryn adında dört oğlu ve Munda adında bir kızı vardır.

Karakter ve Görünüm

Ayrıca Bakınız: Tormund Çizimleri

Tormund geniş bir yüzü ve beyaz sakalı olan geniş bir adamdır. Üstünde İlk İnsanlar'ın dilinde yazılar olan altın bir bilekliğe sahiptir. Kendini Mübalağacı, Borucu, Buz Kırıcı, Ayıların Kocası, Orduların Babası ve Al Kale’nin Şarap Kralı olarak tanıtır.

Son Olaylar

Kılıçların Fırtınası

Jon Kar, Mance Rayder’a sunulurken çadırda bulunan topluluğun arasında Tormund da vardı. Tormund, Jon’a devleri göstermiştir. Jon, Tormund’un, Ygritte ve Uzunmızrak Ryk’in de katıldığı savaş kuvvetine katılmıştır.

Kara Kale’ye yapılan ilk saldırıdan sonra Jon, Gece Nöbeti adına Mance ile görüşmeye giderken Tormund ona çadıra kadar eşlik etmiş ve Jon’un Mance ile konuşmaya hakkı olduğunu savunmuştur. Stannis Baratheon yabanıllara saldırdığında, Tormund üç sıra halinde dizilmiş olan mızraklı adamlara liderlik etmiştir. Stannis’in şövalyelerine kanattan saldıran Tormund’un saldırısı Stannis’in askerleri tarafından kırılmıştır. Saldırıdan sonra dağılan yabanılları bir araya getirmiştir.

Kargaların Ziyafeti

Mance’in esir alınmasından sonra, Tormund, yabanıl ordusundan geriye kalanların lideri olmuştur.

Ejderhalarla Dans

Lord Kumandan Jon, Val’i, Sur’a gelmesi karşılığında barış teklifiyle Tormund’a göndermiştir. Tormund, teklifi kabul etmiş ve Sur’a gelmiştir. Yabanıllar önce teklife karşı çıkmış ancak Ötekiler’in saldırılarıyla sayılarının sürekli azalması ve insanlarının acılarının artması nedenlerinden dolayı teklife rıza göstermişlerdir.

Tormund yabanılların, tüm servetlerini veya verebilecekleri her şeyi bedel olarak Nöbet’e vermiş bunun yanı sıra her yabanıl şefinin bir oğlunu rehin olarak Nöbet’e teslim etmiştir. Tormund bunun “kan bedeli” olduğunu Jon’a söylemiştir. Tormund, tüm servetini, altın bilekliğiyle birlikte, Nöbet’e veren ilk yabanıl olmuştur. Jon eğer isterse bilekliğini vermek zorunda olmadığını söyler ancak Tormund diğer yabanılların da aynı şeyi isteyeceğini söyleyerek bunu reddeder.

Barış teklifi gereğince, savaşçı yabanıllar, diyarı Ötekiler’e karşı savunmada yardımcı olmak için terk edilmiş Nöbet kalelerine garnizon olarak gitmiş ve savaşçı olmayan yabanıllar ise Lütuf ve Yeni Lütuf’a yerleştirilmiştir. Jon Kar, Meşe Kalkanı kalesini Tormund’un mevkisi olarak ilan eder, yeniden oraya garnizon yerleştirir.

Jon, Tormund’dan kendisiyle beraber Cotter Pyke’ı ve Çetinocak’ta karaya vurmuş insanları kurtarmak için yapılacak keşif gezisine katılmasını ister. Ancak Jon, Ramsay Bolton’dan bir mektup alınca planlarını değiştirir. Tormund, mektubun içeriğini duyunca, Çetinocak’a gidecek keşif gezisine liderlik yapmayı kabul eder.

Alıntılar

Bak da gör, evlat, niye o kral da ben değilim. Ben ondan daha çok içerim, ondan daha iyi dövüşürüm, ondan daha iyi şarkı söylerim ve benim kalıbım onun üç katı. Ama Mance kurnazlık özelliğine sahip.

– Tormund'dan Jon Kar'a

Eğer bir adam aletini kullanmazsa giderek küçülür, küçülür ve küçülür. Öyle ki bir gün işemek isterse onu yerinde bulamaz.

– Tormund'dan Jon Kar'a

Yabanılların Kralı öyle mi? Har! Daha çok, Kıllı Kıçımın Kralı gibi.

– Tormund’dan, Kralkanı Gerrick’e.