Torrhen Kalesi Savunması

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Torrhen Kalesi Savunması
Ana Savaş Beş Kralın Savaşı
Tarih 299FS
Yer Torrhen Kalesi
Sonuç Stark zaferi
Taraflar
Demir Adalar ve Kuzey Krallığı : Greyjoy Hanesi'ne yeminli Demirdoğumlu'lar Kuzey Krallığı : Stark Hanesi
Kumandanlar
Dagmer Yarıkçene Sör Rodrik Cassel
Lord Cley Cerwyn
Leobald Tallhart

Torrhen Kalesi Savunması, Beş Kralın Savaşı sırasında gerçekleşmiştir. Dagmer Yarıkçene liderliğindeki Greyjoy Hanesi kuvvetleri Torrhen Kalesi'nde Sör Rodrik Cassel liderliğindeki Kuzeyli ordu tarafından yenilir.

Başlangıç

Theon Greyjoy ve Dagmer Yarıkçene, Kışyarı'nı almak için komplo hazırlarlar. Tallhart Hanesi'nin yerleşkesi Torrhen Kalesi'ne sahte bir kuşatma yaparak Kışyarı'nın garnizonunu dışarı çıkarıp kaleyi savunmasız bırakmayı hedeflerler. Theon Demirdoğumlu'ların çoğunu Dagmer'e verir ve Torrhen Kalesi'ne gönderir. Kalenin Kale Muhafızı Leobald Tallhart'tır.

Lord Cley Cerwyn üç yüz Cerwyn adamını Torrhen Kalesi'ne savunmaya götürse de Sör Rodrik Cassel Kışyarı'nın altı yüz Stark askerini destek için götürür. Dagmer Kuzeyli'ler geldiğinde hala Torrhen Kalesi'ni kuşatma halindedir.

Savaş

Rodrik araziyi yakından tanısa da Dagmer tanımamaktadır. Rodrik ve Kuzeyli ordu bu avantajla zafer kazanır. Demirdoğumlu'lar atlı adamlara uzun süre dayanacak kadar disiplinli değillerdir ve kalkan duvarları kırılır. Dagmer kalıntıları Taşlı Kıyı'ya götürür.

Sonrası

Kışyarı'nın garnizonu Torrhen Kalesi'nde kaldığından Theon Greyjoy savunmasız Kışyarı'nı ele geçirir. Dagmer'in Torrhen Kalesi'ne saldırılarını püskürten Rodrik Kışyarı'nı Theon'dan ve Demirdoğumlu'lardan geri almak için garnizonu yeniden toplar. Bununla birlikte Kışyarı'ndaki savaşta Ramsay Kar ve Bolton adamları Rodrik'in ordusuna ihanet ederler; Rodrik, Cley Cerwyn ve Leobald Tallhart öldürülür. Dagmer'de Torrhen Kalesi'ne geri döner ve zayıf garnizonlu kaleyi ele geçirir.