Tully Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Nehirova'nın Tully Hanesi
561px-House Tully.PNG
Hane arması Dalgalı bordo ve lacivert zeminde gümüş alabalık
Sözler Aile,Görev,Onur
Yerleşke Sürgünde(Nehirova)
Şimdiki Lord Edmure Tully (esir)
Bölge Nehir Toprakları, Westeros
Unvan Nehirova Lordu
Üç Dişli Mızrak Azam Lordu
Varis Roslin Frey'in doğmamış çocuğu
Bağlılık Stark Hanesi(eskiden)
Kral Toprakları-Baratheon Hanesi
Kurulma Tarihi Kahramanlar Çağı

Nehirova'nın Tully Hanesi, Yedi Krallık içindeki büyük hanelerden biridir. Armaları dalgalı bordo ve lacivert zemine gümüş alabalıktır. Sözleri "aile, görev, onur"dur. Tullylerin kestane rengi saçları, elmacık kemikleri ve mavi gözleri en belirgin özelliklerindendir.

Tarih

Fetih’ten Önce

Tully Hanesi kökeni Kahramanlar Çağına dayanan İlk İnsanlar kökenli eski ve soylu bir hanedir. Sör Edmure Tully ve oğulları Nehir Toprakları ve Dağ Kralı Tristifer IV Mudd'un müttefiklerindendi fakat Tristifer'ın ölümünden sonra Tully'ler Andal fatihi Armistead Vance'a diz çöktüler.

Edmure'nin oğlu Axel Tully Eskitaş ve Kızıl Çatal'ın birleştiği yerde bir arazi aldı ve oraya Nehirova'yı inşa etti.

Diğer büyük hanelerin aksine hiç taç giymediler ama Nehir Topraklarına binlerce yıl boyunca kontrol ettiler. Genellikle Kaya Kralı'na karşı Üç Dişli Mızrak'ı savundu. Lord Elston Tully Kral Humfrey I Teague'ye karşı Lord Roderick Blackwood'u desteklerken öldü. Leydi Agnes Blackwood Kral Harwyn Hoare'ye karşı boş yere Lord Tommen Tully'i destekleyince Tommen'ın oğlu Samwell Nehir Eskitaş'da öldürüldü.

Targaryen Dönemi

Tully Hanesi Fetih Savaşı'nda Kara Harren'e katılmayı rededen asi lordlara liderlik etti ve Aegon I'u destekledi. Fatih Aegon bu hizmetleri karşısında Lord Edmyn Tully'e Üç Dişli Mızrak Azam Lordu ünvanını verdi. Edmyn'in kızı Harrenhal'ın Lordu Quenton Qoherys ile evlendi, Edmyn ise Kral Aegon'ın Kral Eli olarak iki yıl görev yaptı. Kral Aenys I Targaryen Kızıl Harren'in İsyanı sırasında Tully'lere güveniyordu. Kral Maegor I Targaryen Tanrıların Gözü Altındaki Savaş'ta Prens Aegon Targaryen'e karşı Tully'ler ve Harroway'lar tarafından desteklendi. Tully'ler daha sonra Prens Jaehaerys Targaryen'e karşı Maegor'u destekledi.

Ejderhaların Dansı sırasında Tully'ler kavgacı Nehir Lordl'larını hükümleri altına aldılar. Yaşlı Grover Tully Yeşiller'i destekledi ama torunu Elmo Tully ve büyük torunu Kermit Tully Siyahlar'ı desteklediler. Kermit Kralyolu Savaşı'nda Lord Borros Baratheon'u öldürdü. Tully'ler Blackfyre İsyanı'nda Targaryen'lere sadık kaldı. Lord Medgar Tully Ashford Turnuvası'na katıldı ilk dövüşünde Sör Humfrey Hardyng'e meydan okudu ancak mağlup oldu.

İki yıl sonra Aerys I Targaryen döneminde yeni Lord Tully'nin sekiz oğlu vardı (211 Fs). Kadınlar tarafından kuşatılmıştı hiçbir erkek kardeşi veya amcası yoktu.

Yakın Tarih

Tully Hanesi Nehir Toprakları'nın jeopolitik dezavantajından dolayı diğer haneler ile ittifak yapma yoluna gider. Lord Hoster Tully kardeşi Dokuz Kuruşluk Kralların Savaşı'nın kahramanı Sör Brynden Tully'i Bethany Redwyne ile evlendirmek istedi ama bu teklif Sör Brynden tarafından rededildi. Bu olay iki kardeşin arasının açılmasına ve Sör Brynden'ın Karabalık unvanını almasına neden oldu. Lord Hoster aynı zamanda Parmaklar'ın küçük lordu Petyr Baelish'i vesayeti altına aldı. Petyr Lord Hoster'in büyük kızı Catelyn'e aşık oldu ama bu aşkı karşılıksız kaldı. Teselli olarak Hoster'in diğer kızı Lysa'nın bekaretini aldı. Hoster Petyr'in düşük bir soydan gelmesi nedeniyle kızlarının ikisininde onunla evlenmesini yasakladı ve Petyr'nin çocuğunu taşıyan Lysa'nın ay çayı içmesini emretti. Lord Tywin Lannister Lord Hoster'a Sör Jaime Lannister ile Lysa'yı evlendirmeyi teklif etti ve bu teklif kabul edildi ancak Sör Jaime Lannister ansızın Kral muhafızı olunca bu evlilik iptal edildi. Tywin Hoster'e Jaime yerine Tyrion'u teklif edince teklif reddedildi. Aralarında Brax Hanesi'nin üyelerininde olduğu birkaç talip olmasına karşın sonunda Lord Rickard Stark oğlu ve varisi Brandon Stark ile Catelyn'in evlenmesi kabul etti. Petyr Catelyn için Brandon ile düello yaptı ve sonunda Nehirova'dan sürgün edildi. Deli Kral Aerys II Targaryen tarafından Brandon ve Rickard idam edilince Catelyn Brandon'un küçük kardeşi Lord Eddard Stark ile evlendi, Lysa'da Kartal Yuvası Lordu Jon Arryn ile evlendi ve böylece Lord Robert Baratheon'un krallığa karşı olan isyanına Lord Hoster'de katılmış oldu. Nehir Toprakları'nın Robert'ın İsyanı'nda önemli bir rolü oldu, Lord Hoster Çanlar Savaşı'nda savaştı, kraliyeti destekleyen Goodbrook, Darry, Mooton ve Ryger hanelerini yenilgiye uğrattı. Buna rağmen Lord Hoster'in Nehir Lordları üstündeki hakimiyeti kesin olarak sağlanmamış, Frey Hanesi Üç Dişli Mızrak Savaşı'na Nehir Toprakları'nda savaşılmasına rağmen savaşın belirleyici olmasına kadar katılmamıştır. Savaştan sonra iki Tully kızı eşlerinin topraklarına gitti; Sör Brynden Arryn Vadisi'nde Lysa'ya eşlik etti ve Kapı Şövalyesi oldu.

Son Olaylar

Taht Oyunları

FS 298 tarihinde Lord Hoster Tully yaşlanmış yatalak hastaydı. Tüm sorumluluklar varis Sör Edmure Tully'ye kalmıştı. Catelyn Tully, kocasını beklenmedik bir şekilde kaybettikten sonra Kartal Yuvası'na kaçan kardeşi Lysa'dan, Kral Eli olan kocası Jon Arryn'i Lannisterların öldürdüğünü yazan bir mektup alır. Kral'ın Şehrine kocası Eddard Stark'a oğulları Bran'a düzenlenen suikastı anlatmak için yola çıkan Catelyn paranın efendisi Petyr Baelish'ten hançerin Tyrion Lannister'a ait olduğunu öğrenir.

Catelyn, Kışyarı'na dönüş yolundayken bir handa Tyrion'a rastlar ve onu kaçırır. Kardeşi Lysa'nın yanına Kartal Yuvası'na götürür. Lord Tywin Lannister sancaklarını Lannis Limanı'na çağırır ve Nehir Topraklarına akınlar düzenlemeye başlar. Tully'ler baskınlarda hayatta kalanları Demir Taht'a hak aramak için gönderir. Bu arada Edmure de sancaklarını çağırarak Batı Toprakları sınırlarına savunma kuvvetleri gönderir ancak onun kuvvetleri dağılır ve iki ordu Altın Diş de karşılaşır. Sör Jaime Lannister Edmure'yi esir olarak alır ve Nehirova kuşatılır.

Bu arada Lysa'nın şampiyonu Vardis Egen dövüşle yargılanma sırasında Tyrion'un şampiyonuna yenilir ve Tyrion Lannister serbest kalır. Lysa Lannister'lara karşı Vadi'nin ordularını savaşa sokmayı reddeder. Bu hareketi Sör Brynden Karabalık tarafından korkunç bulunur ve görevini bırakarak Nehirova'yı savunan Catelyn'in oğlu Robb Stark'a katılmak için yola çıkar. Jaime'yi parlak bir planla yakalar. Brynden'ın komutasındaki ordu Fısıltılı Orman Savaşı'nda büyük bir zafer ve birçok soylu rehine alır. Robb daha sonra Brynden komutasındaki bir ordu ile Nehirova kuşatmasını kırar. Nehirova'daki garnizonun kumandanı Lord Tytos Blackwood geri çekilen Lannister'lara arkadan saldırarak Edmure'yi kurtarır. Kamplar Savaşı'ndan sonra nehirli ve kuzeyli lordlar Nehirova'nın büyük salonunda Robb StarkKuzeyin Kralı ilan ederler.

Bu arada Kral Joffrey toprakları'nda ona biat etmeyen ve hain olan soylular arasında Lord Hoster, Sör Edmure ve Sör Brynden'ı da ekler.

Kralların Çarpışması

Sör Brynden Batı Toprakları'ndaki Üç Dişli Mızrak Kralı Robb Stark'ın ordusuna katılmadan önce ölmekte olan kardeşi Hoster ile görüşür. Öküzağzı Savaşı'nda atlı askerlerin kumandanı olarak ana Lannister gücünü yıkmıştır.

Catelyn Renly Baratheon ile ittifak yapmak için güneye gider ancak ittifakdan sonra Renly Fırtına Burnu'nda esrarengiz bir biçimde öldürülür.

Sör Edmure Nehir Toprakları'nda geride kalır. Lannister akıncıları tarafından zarar gören küçük halka yardım eder ancak bu Nehirova'nın ambar stoklarını azaltır. Farkında olmadan Tywin'i Üç Dişli Mızrak'ta yenip Geçitler Savaşı'nı kazandığında Robb'un planını bozar. Oğulları Bran ve Rickon'un ölüm haberlerini duyduktan sonra Catelyn Jaime Lannister'ın Nehirova içindeki esaretini bitirip başka bir plan hazırlar. Brienne Tarth'a kızları Sansa ve Arya'nın serbest kalması karşılığında Jaime'yi geri götüreceği bir görev verir.

Karasu Savaşı'ndan sonra Kral Toprakları-Baratheon Hanesi ve Tyrell Hanesi'ni birleştirdiği için Kral Joffrey tarafından Petyr Baelish'e Harrenhal Lordluğu ve Üç Dişli Mızrak'ın Azam Lordluğu verilir. Demir Taht isyancı isyancı derebeyi Hoster Tully'i değiştirir.

Kılıçların Fırtınası

Son haftalarda Lord Hoster sayıklamaya başlar ve Petyr Baelish'in çocuğuna hamile kalan Lysa'ya yaptığı pişmanlığı hatırlar. Edmure ve ev hapsi altında tutulan Catelyn yanındadır ama çağrılara cevap vermeyen Lysa yanına gitmemiştir. O Vadi'de Petyr Baelish ile evlenir ve orada kalır. Hoster öldükten sonra Edmure yeni Nehirova Lordu olur. Geleneksel Tully cenaze törenlerine göre Hoster'in cesedi yedi sancaktarı tarafından nehrin aşağısına bir tekne ile gönderilir. Varisin ise tekneyi ateşli bir ok ile vurması gerekirken Edmure bunu yapamamış onun yerine amcası Brynden tekneyi ateşe vermiştir.

Robb batıdan Nehirova'ya döndüğünde, Frey Hanesi ile yaptığı evlilik sözleşmesini hiçe sayarak Lannister sancaktarı olan Jeyne Westerling ile evlendi. Yaptığı yanlışı düzeltmek için kendi yerine Edmure bir Frey kızı ile evlenmeyi kabul eder. Karabalık Güney Hudutları Muhafızı olarak Nehirova'yı komuta ederken diğerleri düğüne giderler. Arya Stark için Karabalık'ın fidye verme durumu tartışılırken Yeditelli Tom, Tully'lerin oldukça şüpheci olduklarından bahseder.

Roslin Frey ve Edmure Tully'nin düğünü olan Kızıl Düğün'de Bolton'lar ve Frey'lerin ihaneti ile birçok kişi öldürüldü. Başta Catelyn ve Robb olmak üzere sadık birçok misafir katledildi, Tully'lerin geleneksel cenaze törenleri alay edilme amacıyla Catelyn'in cesedi çırılçıplak kale duvarlarından nehre atılır. Lord Edmure yakalanır, Tully Hanesi'nin toprakları unvanları gelirleri ele geçirilir. Tully Hanesi sürgün edildikten sonra Nehir Toprakları'nın yeni lordu olarak Petyr Baelish seçilir, Nehirova lordluğu ise Frey Hanesi'ne verilir.

Sör Brynden güneydeki son Lannister karşıtı kale olan Nehirova'yı tutmaya devam etmektedir ancak kale Frey'Ler tarafından kuşatılmıştır. Bu arada Lysa yeni kocası Petyr Baelish tarafından öldürülür. Catelyn'in cesedi haydut olan Beric Dondarrion tarafından bulunmuştur ve hayat öpücüğü sayesinde yeniden canlanmıştır. Leydi Taşkalp olarak bilinen Catelyn Sancaksız Kardeşlik'in başına geçer ve Kızıl Düğün'e katkısı olan herkesi öldürür. İntikam için bir savaş başlatır.

Kargaların Ziyafeti

Nehirova içindeki Brynden hergün Edmure'nin asılacağı tehdidine karşı hala teslim olmamıştır. Nihayet Jaime Lannister gelir ve kuşatmayı sona erdirir ancak Brynden bilinmeyen bir yerden kaçmayı başarır ve teslim olmaz. Edmure kaleyi teslim eder ve Casterly Kayası'ndaki esaretine yol alır, çocuğunu doğurduktan sonra Roslin Frey'de eşinin yanına gidecektir.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Tully Hanesi

 
 
 
 
 
 
Bilinmeyen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{Hoster
Tully}
 
{Minisa
Whent}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Brynden Tully
"Karabalık"
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Catelyn
Tully
 
{Eddard "Ned"
Stark}
 
Edmure
Tully
 
Roslin Frey
 
Petyr
Baelish
 
{Lysa
Tully}
 
{Jon
Arryn}
 
2 oğlu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{Robb
Stark}
 
Sansa
Stark
 
Arya
Stark
 
Bran
Stark
 
Rickon
Stark
 
 
 
Robert
Arryn
 
 
 
 
 
 

Hane Halkı

Tarihi Üyeler