Tumbleton

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Tumbleton
Şehir, Kale
Tumbleton.jpg
Konum Menzil, Westeros
Yönetim Footly Hanesi , Derebeylik.
Din Yedi İnancı
Kuruluş Tarihi Kahramanlar Çağı
Menzil ve Tumbleton'un konumu
Menzil ve Tumbleton'un konumu
Tumbleton
Menzil ve Tumbleton'un konumu

Tumbleton, Footly Hanesi tarafından yönetilen Menzil'deki bir kenttir. Kral Toprakları'nın elli fersah güneybatısında, Menzil'in kuzeybatısında Taç Toprakları'nın sınırındadır. Mander'in kenarındadır. Kırk kişilik garnizonuyla güçlü ama küçük bir kalesi vardır.

Tarih

Şehir, Ejderhaların Dansı sırasında iki kanla savaşa sahne olmuştur. Tumbleton Savaşı'nda İki Hain; Sör Çekiç Hugh ve Sör Beyaz Ulf; siyah müttefiklerine ihanet etmiş ve ejderhaları Vermithor ve Gümüşkanat'ı şehrin üstüne salmıştır. Bunun üzerine Lord Footly ve adamları teslim olmuşlardır ve idam edilmişlerdir, bu sırada şehirdeki bir çok insan ejderhaateşi yüzünden yanarak küle dönmüşlerdir, ardından şehir Yeşiller tarafından yağmalanmıştır.

Şehrin iyice hasar aldığı İkinci Tumbleton Savaşı'nda üç ejderha savaşmıştır. Aliüstad Gyldayn, iç savaş sırasında şehrin yeniden inşa edilemeyecek hale geldiğini, kül ve közden bir harabeye dönüştüğünü yazmıştır. Ama Kral Robert Baratheon zamanında şehir, yeniden yapılandırılmıştır.

Alıntılar

İhanet’den sonra Tumbleton’da yaşanan bu kadar uzun, acımasızca ve gaddarca bir yağmalama Westeros’da çok nadiren gerçekleşmişti

Aliüstad Gyldayn