Tuzçukuru

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Tuzçukuru
Liman
SALTPANS.jpg
Konum Nehir Toprakları, Westeros
Yönetim Cox Hanesi , Derebeylik.
Din Yedi İnancı

Tuzçukuru, Nehir Toprakları’nda Yengeç Koyu üzerinde bulunan bir kasabadır. Cox Hanesi’nin yerleşkesidir, yarı resmi kaynaklara göre Hawick Hanesi’ninde kasabada yaşadığı söylenir. Tuzçukuru önemli bir liman olmamıştı ama gemiler orda bulunmaya devam ederler. Küçük kale kasabaya hakim bir yerde limana bakar.

Tarihi

Eski Nehir Kralları Fairmarket, Lord Harroway’ın Kasabası ve Tuzçukuru’nun genişleyip bir şehir olması ayrıcalığını reddedip kasaba olarak kalmalarını sağladı.

Son Olaylar

Kılıçların Fırtınası

Arya Stark altı gün önce Sandor Clegane'yi ölüme terkettikten sonra Tuzçukuru'na varır. Arya bazı evlerin hala yaşanabilir bir halde olduğunu görür ancak liman çevresindeki dükkanlar, hanlar ve biranelerin çoğunun talan edildiğini yada yakıldığını görür. Atını gümüş karşılığı sattıktan sonra Jaqen H'ghar tarafından kendisine verilen demir parayı kullanarak Braavos'a giden bir gemiye binme hakkı kazanır.

Kargaların Ziyafeti

Tuzçukuru'ndaki katliamın sorumlusu olarak Sandor Clegane bilinsede bu katliamı Rorge yapmış, Tazı'nın kendisine ait olan miğferini giyerek Tuzçukuru'nu kendi liderliğinde yağmalamış ve tüm suçları o işlemiştir. Yağmacıların geri kalanı Cesur Dostlar’ın eski üyeleriydi.

Kraliçe Cersei, Tuzçukuru kasabasının vahşi haydut bir grup tarafından basıldığını ve kurtulanlardan bazılarının Tazı'nın miğferini giyen birinin grubun liderliğini yaptığı iddiasını amcası Kevan'a söyler. Söylenenlere göre bir düzine adamı öldürüp on iki yaşındaki kıza tecavüz etmişti.

Sessiz Ada yakınlarında Kıdemli Kardeş, Tuzçukuru'ndaki herşeyin yandığını Sör Quincy Cox'un kalesinde saklandığını Brienne Tarth ve arkadaşlarına anlatır. Yaralı kurtulanların tedavisi ise Kıdemli Kardeş'e düşer. Alevler gittikten sonra balıkçılar onları güvenle körfezin karşısında karaya götürdüler. Kıdemli Kardeş akıncıların Dar Deniz'i geçmeleri için bir kadırga tutmak istediklerini Brienne'e söyler. Hiçkimse kasaba halkına yardım etmedi ve onlar çaresiz kaldılar.

Alıntılar

Tuzçukuru’nda saldırıyı yapanlar insan derisine bürünmüş canavarlardır.

Mariya Darry