Tyland Lannister

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
House Lannister.png
Tyland Lannister
House Lannister.png
Tyland Lannister.jpeg
Karakter Bilgisi
Unvan Sör
Kanun Başı
Donanma Başı
Kral Eli
Bağlılık Lannister Hanesi
Yeşiller
Doğum FS 89 ile FS 97 tarihleri arasında bir zaman
Ölüm FS 133
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)
Düzenbaz Prens (Bahsedildi)
Prenses ve Kraliçe (Bahsedildi)

Sör Tyland Lannister, Lannister Hanesi'nden bir şövalyedir. Viserys I Targaryen'in küçük konseyinde Donanma Başı olarak görev yapmıştır. Ejderhaların Dansı'nın başında ise Hazine Başı görevine getirilmiştir. Casterly Kayası Lordu olan Jason Lannister'ın küçük ikiz kardeşidir.

Tarih

Erken Dönem

FS 112'de lord olmadan önce Sör Tyland ve ikiz kardeşi Sör Jason, Rhaenyra Targaryen'in eli olmak için mücadele ederler ancak başarılı olamazlar. Bilinmeyen bir dönemde Sör Tyland Kral Viserys I Targaryen tarafından Donanma Başı görevine getirilir.

Ejderhaların Dansı

Daha yeni ölen Kral Viserys I Targaryen'in cesedi soğurken Tyland, kraliçenin odasında yapılan Küçük Konsey'in üyelerinin arasında yer aldı. Toplantı veraset meselesi üzerineydi ve tartışma şafak vaktine kadar sürdü. Toplantıda Tyland, Prenses Rhaenyra Targaryen'in tahttaki iddiasını destekleyen bazı lordların uzun süre önce öldüğünü belirtti. Yirmi dört yıl olduğunu, kimseye yemin etmediğini ve o zaman bir çocuk olduğunu söylemiştir.

Ejderhaların Dansı'nın başında Sör Tyland, Kraliçe Alicent Hightower tarafından Hazine Başı görevine getirildi. Tyland görevi sırasında hazineyi yeniden boyutlandırdı. Krallığın hazinesi ve tacın altınlarını dört bölüme ayırdı. Bir bölümü Braavos Demir Bankası'na güvenlik için emanet edildi. Bir kısmı güçlü bir korunma ile Casterly Kayası'na, bir kısmı da Eski Şehir'e gönderildi. Kalan kısım da Yeşiller tarafından rüşvet, hediyeler ve paralı asker alımında kullanıldı.

Prens Aemond Targaryen Vekil Prens ve Diyarın Koruyucusu olduğunda sancak beylerine, konsey üyelerine, amcasıyla savaşmak ve asi nehir lordlarına karşı gelmek istediğini belirtmiştir. Bu karara karşı çıkan konsey üyeleri bulunsa da Tyland bu kararı destekledi.

FS 130'da Rhaenyra, Kral Toprakları'nı aldığında Dul Kraliçe Alicent direnmenin fayda etmeyeceğini anladı ve Maegor Hisarı'ndan babası Sör Otto Hightower, Lord Jasper Wylde ve Sör Tyland ile çıkar.

Kızıl Kale'de Kraliçe Rhaenyra, dostlarını mükafatlandırma ve üvey kardeşine hizmet edenleri acımasızca cezalandırma kararı alır. Sör Tyland, bölünen ve farklı şehirlere gönderilen krallık hazinesini geri getirtmesi umuduyla işkencecilere verildi. İşkenceciler tarafından kör bırakılması, hadım edilmesi ve sakat bırakılmasına rağmen söylemeyi reddetti.

Şehir tekrar Yeşiller tarafından alınınca Tyland Hazine Başı görevine devam etti ve Kral Aegon II'a paralı asker satın almak için Özgür Şehirler'e gönderildi.

Sonraki Yaşamı

Dansın, Aegon III Targaryen'in Demir Taht'a geçerek bitmesinin ardından her iki tarafın destekçilerinin bulunduğu yeni bir küçük konsey oluşturulur. Tyland, Genç Aegon III'un Kral Eli olur. Zayıf bir el olması beklenirken bu beklentiyi çökertir. FS 133'de Kış Salgını yüzünden ölür.

Alıntılar

Ben böyle bir yemin etmedim.