Tyrell Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Yüksek Bahçe'nin Tyrell Hanesi
TyrellHanesi.PNG
Hane arması Çimen yeşili zemin üzerine altın bir gül
Sözler Güçlenerek Büyür
Yerleşke Yüksek Bahçe
Şimdiki Lord Mace Tyrell
Bölge Menzil
Unvan Yüksek Bahçe Lordu
Güney Muhafızı
Dorne Hudutları'nın Savunucusu
Menzil Yüksek Mareşali
Varis Willas Tyrell
Bağlılık Kral Toprakları-Baratheon Hanesi
Diğer Kol(lar) Parlaksu Kalesi-Tyrell Hanesi


Yüksek Bahçe'nin Tyrell Hanesi, Yedi Krallık'ta bulunan Büyük Haneler'den biridir. Menzil'in azam lordudur. Geniş, zengin bir ailedir, ancak Lannisterlar zenginlik konusunda öndedir, Tyrell Hanesi en büyük orduya sahiptir. Aynı zamanda eğer sancaktarları Redwynelar, Kalkan Adaları lordları ve sahil kıyısında bulunan lordları çağırırlarsa neredeyse kraliyet donanmasına yakın sayıda donanmaya sahip olurlar.

Yüksek Bahçe, şövalyeliğin en eski merkezi ve Yedi Krallık'taki şövalyeliğin kalbidir. Tyreller kendilerini hala 'Dorne Hudutları'nın Savunucusu' ve 'Menzil Yüksek Mareşali' ve geleneksel olarak Güney Muhafızı olarak adlandırır. Armaları çim yeşili zemin üzerine altın bir gül, sözleri Güçlenerek Büyür. Aile üyelerinin fiziksel yapıları kahverengi bukleli saç, altın veya kahverengi renk gözdür.

Tarih

Menzil Krallığı

Tyreller, aile bağlarının izlerini kadın soyu vasıtasıyla efsanevi Bahçıvan Garth 'a -Kahramanlar Çağı'ında hüküm sürmüş ilk Menzil Kralı - kadar takip ederler. Bahçıvan Garth aynı zamanda kendisi kadar efsanevi Garth Yeşilel'in oğludur. Diğer Büyük Hanelerden farklı olarak Tyreller asla kral olarak hükmetmediler. Tyreller, Gardener Hanesi'nin kahyasıydılar. Menzilin Kralları Gardenerlar, belirli zamanlarda Menzilin Tyreller veya Florent Hanesi gibi alt sınıf haneleri ile evlenirlerdi. Hanenin kurucusu Sör Alester Tyrell, bir Andal şövalyesi ve Üç Bilge Kral'ın sonuncusu Kral Gwayne V Gardener'ın yeminli kılıcı olan çok kahramanlıklar göstermiş bir maceracıydı. Alester'in en büyük oğlu da ünlü bir şövalye oldu ama bir turnuvada öldü. Alester'in ikinci oğlu Gareth kitap severliği daha fazla olan biriydi şövalyeliği hiçbir zaman başaramadı ve bunun yerine kraliyet kahyası olmayı seçti. O ve oğlu Leo görevlerini çok iyi icra ettiler ve Gardenerlar Lord Kahyalık makamını babadan oğla geçecek şekilde kurdular. Bugünkü Tyrellerin nesli Gareth'ten gelmektedir. Kral Garland VI Gardener'ın henüz reşit olacağı yaşa gelmediği zaman boyunca Tyrell Hanesi'nin bir üyesi Vekil olarak Menzili yönetti. Manderly ve Peake Lordları, her ikisi de bunak Kral Garth X Gardener'ın kızları olan kendi eşlerini, Menzilin Kraliçesi olarak görmek için bir iç savaşa ön ayak oldular. Yüksekbahçenin Lord Kahyası Sör Osmund Tyrell, kırk hane ile isyancıları bastırmak ve Dornelu bir kral ve akıncıları tarafından yağmalanan Yüksek Bahçe'nin kötü halini düzeltebilmek için bir ittifaka öncülük etti. Sör Osmund, akıncılar tarafından öldürülen merhum Gareth X Gardener'ın yerine ikinci bir kuzenini Kral Mern VI Gardener olarak yeni tahta çıkardı. Sör Osmund'un, sonrasında Osmund'un oğlu Robert Tyrell'in, ve son olarak Robert'ın oğlu Lorent Tyrell'in güçlü danışmanlığına dayanarak Kral Mern iyi bir şekilde yönetti, Yüksek Bahçeyi yeniden inşa etti ve Gardener Hanesi'nin ve Menzil'in gücünü yeniden ve kat kat fazla iyileştirdi. Mern VI, Tyrellerden o kadar çok memnun oldu ki düğün töreninde Sör Robert'ta en küçük kızının elini kendisi verdi, dolayısıyla Tyrellerin sonraki nesilleri hak iddialarını Garth Yeşilel'e dayandırdılar. Bu iki hane arasındaki ilk evlilikti ve ilerleyen asırlarda dokuz birliktelik daha oldu.

Targaryen Dönemi

Yükse Bahçe Muhafızları Tomasz Jedruszek çizimi

Kral Mern IX Gardener ve diğer akrabalarının Fetih Savaşı sırasında Ateş Tarlası Savaşı'nda yenilmesi ve ölmelerini takiben Yüksek Bahçe Fatih Aegon tarafından kuşatıldı ve kalenin affedilmesi ile birlikte Menzil'in yüksek kahyası Harlen Tyrell'e, Menzil’in Azam Lordu unvanıyla Menzil hakimiyeti verildi. Güney Muhafızı olarak Tyreller sık sık bağımsız kalan Dornelular ile savaştı. Harlan Birinci Dorne Savaşı sırasında Dorne kumlarında kayboldu. Kral Jaehaerys I Targaryen'in saltanatı sırasında Tyreller Gül Bahçesi Turnuvası diye ünlenen bir turnuva düzenlediler. Ejderhaların Dansı başladığında, Lord Lyonel Tyrell reşit değildi ve vekili olan annesi muhtemelen aşırıya kaçan sancaktarları Hightower Hanesi ve Yeşiller ile bir işbirliği kararı verdi fakat Tyrell Hanesi savaşta taraf seçmeme kararı aldı. Diğer taraftan Tyrell sancaktarları, bölündüler ve savaşta her iki tarafta da yer aldılar. Beyaz Ulf, Tyrell Hanesi Dans'ta taraf olmamasına rağmen Yüksek Bahçe'yi kendisi için talep edecekti ve Ulf Tyrellerin hain sayılmaları gerektiğine inanıyordu. Genç Ejderha Daeron I Targaryen, Dorne Fethi'ne giriştiği zaman Lord Lyonel'in yönettiği ordu Prens Geçidi üzerinden saldırdı. İlk zaferden sonra, Daeron Lord Tyrell'i Dorne'un yöneticisi olarak atadı. Lord Tyrell Dornelu kadınları hoşlandı ve bir gece, yatağına bir genç kızın gelmesi için bir işaret olan ipi çekti ve bunun yerine yüz akrep üzerine düştü. onun ölümü yeni isyanın kıvılcımını yaktı ve fetih on dört gün içinde yıkıldı. Lord Leo Uzundiken Tyrell Ashford Turnuvası'na katıldı. Turnuvanın bşında şampiyonlardan biriydi. Prens Aegon Targaryen ve Sör Uzun Duncan'ın her ikiside Leo Tyrell'i kaçınılması gereken zorlu bir rakip olarak tanımladılar. Robert'ın İsyanı sırasında, Tyrell Hanesi Kral Aerys II Targaryen'e sadık kaldı. Lord Mace Tyrell'in kuvvetleri Ashford Savaşı'ında Robert Baratheon'a karşı zafer kazandı. Sör Quentin Tyrell'in hayatı pahasına geleceğin kralı tek yenilgisini aldı. Mace başarıları için övgü almaktan hoşlanırdı ama Robert'ı kaçıran bu başarı Randyll Tarly komutasındaki keşif koluna aitti. Mace, Fırtına Burnu'nda ki Robert'ın kardeşi Stannis Baratheon'u kuşatmak için devam etti ama Targaryenlerin Kral Topraklarının Yağmalanması'ında bitirilmesinden sonra diz çöktü. Fetih hakkıyla kral Robert Baratheon, Tyrelleri affetti ve onları yeminli vasallar olarak kabul etti.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Yüksek Bahçe Zippo514 çizimi

Tyrell Hanesi, Viserys Targaryen'in Westeros'a çıkarsa kendisi için ayaklanacağına inandığı bir hanedir. Sör Loras Tyrell, Çiçek Şövalyesi, El Turnuvası'na katıldı ve Sör Gregor Clegane'i mağlup etti. Sandor Clegane onu Dağ'dan kurtardıktan sonra final müsabakasında Tazı lehine müsabakadan çekildi. Eddard Stark onu Dağ'ın Nehir Topraklarına yaptıkları yüzünden cezalandırması için göndermediği için üzüldü. Kral Robert Baratheon ölürken Loras tacı Joffrey veya Stannis Baratheon yerine Renly Baratheon'a giydirmek için onu destekledi. Lord Eddard Stark, Renly'nin yardım teklifini reddedince Renly ile birlikte şehri terk etti. Yeni Kral Joffrey, Lord Mace Tyrell ve erkek kardeşleri(hiç erkek kardeşi yok), amcaları ve oğullarının (özellikle Sör Loras) kendisine bağlılık yemini etmelerine yoksa hainler olarak lekelenmelerine karar verdi.

Kralların Çarpışması

Tyrell Hanesi, kral Renly'i destekleyeceğini açıkladı. Renly, Margaery'i kraliçesi, eski yaveri ve gizli sevgilisi Loras TyrellGökkuşağı Muhafızları'nın Lord Kumandanı ve Mace Tyrell'i El'i olarak belirledi. Tyrellerin ve sancaktarlarının çoğunun yardımıyla Renly Beş Kralın Savaşı sırasında en büyük orduya sahipti. Stannis ile olan başarısız bir görüşmeden sonra, Renly'nin kuvvetleri galibiyetten emin görünüyordu. Öldürüldüğü gece, Loras öfkesiyle Renly'i koruyan iki şövalyeyi öldürdü. Renly'nin ölümü çoğu Menzil lordunu Stannis'in davasına kattı. Tyreller ve sadık sancaktarları (Paxter Redwyne, Randyll Tarly ve Mathis Rowan'da dahil olmak üzere) bir sonraki planlarını Acı Köprü'de yaptılar. Burada Petyr Baelish'in ağırladılar. Petyr Kral Toprakları-Baratheon Hanesi ve Lannister Hanesi ile ittifak teklifini sundu. Tyreller, Tywin Lannister'a katılıp Kral Toprakları'na ilerlediler, vaktinde yetiştikleri şehri ve Kral Joffrey'i kurtardılar ve Stannis'in kuvvetlerini Karasu Savaşı'nda bozguna uğrattılar. Mace'in ikinci oğlu Sör Cesur Garlan, Renly'nin zırhını giyerek savaştı, halk onun mezardan gelen kral Renly olduğuna inandı. Savaştan sonra Mace, küçük konseyde, Donanma Başı olarak ödüllendirildi ve Rowan ve Redwyne Lordları danışman olarak atandı. Garlan, Florentlerin Stannis'i desteklemesi nedeniyle Parlaksu Kalesi Lordu ilan edildi. Loras, Kral Muhafızlarına katıldı, ve Margaery, kral Joffrey ile nişanlandı.

Kılıçların Fırtınası

Margaery, Kral Topraklarına varmadan önce Tyrell adamları yiyecek arabaları ile açlıktan ölmek üzere olan halkın yardımına koştular, Hanesi ve onun için oluşturulan aşırı sevgiye karşın ilk önce kıtlığı yaratan da Tyrell ambargosuydu. Bit Çukurunda ki bir kavgada, bir Tyrell askeri öldürüldü, iki Gargalen Hanesi askeri yakıldı. Mace'in annesi Leydi Olenna Redwyne, Sansa Stark ile bir buluşma ayarladı. Sansa ile Joffrey hakkında konuştular ve Olenna, onun Margaery ile Joffrey eşleşmesini umursamadığına karar verdi ve Joffery'i kendi düğününde zehirlemek için Petyr Baelish ile işbirliği yaptı. Tyrion Lannister yanlışlıkla cinayetten dolayı suçlandı ve Mace mahkemedeki yargıçlardan birisiydi. Mace, Margaery'de aynı kadehten içtiği için İblis'in ölmesini istiyordu ancak zehirleme suçunu işleyenin aslında annesi olduğundan habersizdi, ama Tyrion en sonunda şehirden kaçtı.

Kargaların Ziyafeti

Tyrell Sancaktarları Tomasz Jedruszek çizimi

Paranoyakça her şeye burnunu sokan Kraliçe Cersei Lannister'ye rağmen Tyrell'ler Lannisterlar ile sağlam olmayan ittifaklarında hakim kunma geldiler. Babası ve Kral Eli, Lord Tywin Lannister'ın ölümünün ardından, Cersei kral naipliğini yeniden kazandı ve Mace ile onun sadık sancaktarlarını küçük konseyden çıkardı. Bu arada Margaery, Joffrey'nin kardeşi yeni kral Tommen ile evlendi, böylece Mace, kızı Margaery evlenmeden şehri terk etmeyeceğine dair ettiği yeminden serbest kurtuldu. Margaery halkın sevgisini kazanma konusunun önemle üstünde durdu ve buna çalıştı ve Tommen'ı krallık için hazırladı; ancak Cersei tarafından tüm önerileri reddedilerek ve vahim askeri tehditler konusunda belirgin bir şekilde anlayışsızlık gösterilerek engellendi. Margaery, Cersei'nin casusu Osney Karakazan'nın baştan çıkarma girişimlerine karşı direndi. Cersei, Loras'ı Ejderha Kayası Kuşatması'na ve Mace'i de Fırtına Burnu Kuşatması'na gönderdi böylece onları başkentten gönderdi ve tehlikenin içine koydu. Loras adayı almaya çalışırken ağır bir şekilde yaralandı ve Mace kızı Margaery'nin Yüce Serçe tarafından hapsedildiğini öğrendiğinde hızlıca döndü. Margeary ve Cersei birbirlerini karşılıklı olarak ahlaksızlıkla suçladılar. Mace şehre geldiği zaman, Lord Randyll Tarly'i kzının serbestliğini çoktan sağlamış halde buldu: Lord Tarly mahkemelerine kadar onları (Margeary ve kuzenleri)tutacağına dair yemin etti. Mace, bu sefer kızının yaklaşan mahkemesinde aklanana kadar şehirde kalacağına dair yemin etti.

Ejderhaların Dansı

Cersei'nin tutuklanması ile Sör Kevan Lannister, Tommen üzerine kral naibi ilan edildi ve Cersei'nin yaptıklarını yumuşatmak adına birkaç adım attı. Mace Tyrell nihayetinde El, sancaktarları Randyll Tarly ve Paxter Redwyne, sırasıyla Kanun Başı ve Donanma Başı oldular. Lord Mace Kral Toprakları Şehir Gözcüleri'ne yüz Yüksek Bahçe adamını yerleştirdi. Ancak Varys, Tyrell-Lannister ittifakını bozması umuduyla Sör Kevan Lannister'ı öldürdü.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Tyrell Hanesinin Durumu

Üst sıra, soldan sağa: Willas, Garlan, Loras, Margaery.
Ön sıra: Olenna, Mace, Alerie Hightower. Cabepfir© tarafından çizilmiştir.

Buz ve Ateşin Şarkısı serisi boyunca bilinen Tyreller:

Uzaktan Akrabaları:


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Luthor
 
Olenna Redwyne
 
 
 
 
 
 
 
 
Gormon
 
 
 
 
 
 
Garth
 
 
 
 
 
 
 
Moryn
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mace
 
Alerie Hightower
 
Janna
 
Jon Fossoway
 
Mina
 
Paxter Redwyne
 
Garse Çiçek
 
Garrett Çiçek
 
Luthor
 
Elyn Norridge
 
Tembel Leo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Garlan
 
Leonette Fossoway
 
 
Loras
 
Horas Redwyne
 
Hobber Redwyne
 
Desmera Redwyne
 
Theodore
 
Lia Serry
 
Olene
 
Leo Blackbar
 
Medwick
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Willas
 
Margaery
 
Renly Baratheon
 
Joffrey Baratheon
 
Tommen Baratheon
 
 
 
 
 
 
 
Elinor
 
Luthor
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Quentin
 
 
 
 
 
 
Normund
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Victor
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Olymer
 
Lysa Meadows
 
 
 
 
 
 
 
 
Jon Bulwer
 
Victaria
 
 
 
 
Leo
 
Alys Beesbury
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Raymund
 
 
Rickard
 
 
Megga
 
 
 
 
 
Alysanne Bulwer
 
Lyonel
 
Alla
 
Lucas
 
Lorent
 
Leona
 
 
 


Hane Halkı

Margaery'nin dostları ve nedimeleri

Yüksek Bahçe'deki

  • Üstat Lomys, danışman, şifacı ve hoca.
  • Igon Vyrwel, baş muhafız.
  • Sör Vortimer Crane, silah ustası.
  • Yağtoparı, soytarı ve şakacı, inanılmaz derece şişman.
  • Arryk ve Erryk, 'Sol' ve 'Sağ' olarak anılırlar, Leydi Olenna'nın ikiz muhafızları.

Şövalyeleri ve yeminli kılıçları

Kral Toraklarında

Tarihi Üyeler

Kitaplardan Göndermeler

Dunk ve Egg

  • Lord Leo 'Uzundiken' Tyrell, Ashord Turnuvası'na katıldı, turnuvanın başlarında şampiyonlardan birisiydi. Dunk ve Egg'in ikiside onu zorlu bir rakip olarak görüyordu, bu yüzden Dunk uzak dursa iyi olur.

Buz ve Ateşin Şarkısı

  • Tyrell Hanesi, Visery Targaryen'in Westeros'a ayak bastığında onun için ayaklanıcağını düşündüğü hanelerden birisiydi.
  • Kral Toprakları'nda bir Tyrell askeri, Gargalen askeri tarafından kavga sırasında öldürüldü.
  • Kral Muhafızları, Beyaz Kılıç Kalesi'nde toplantı yaparken Sör Garlan, Tommen I'in korumalığını yaptı.