Tyrosh

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Tyrosh
Şehir, Özgür Şehirler'den biri
Özgür Şehirler ve Tyrosh'un konumu
Özgür Şehirler ve Tyrosh'un konumu
Konum Özgür Şehirler, Essos, Norvos Tepeleri
Yönetim Archon
Din Karışık dinler
Kuruluş Tarihi 1000 yıl önce

Tyrosh bir liman şehri ve Özgür Şehirler'den biridir.Basamaktaşı'nın kuzeyinde ve Essos'taki İhtilaflı Topraklar'ın sahillerine yakın bir adada konumlanmıştır.Şehrin yöneticisi şehrin en zengin ve soylularından oluşan meclisin üyeleri arasından seçilen bir archondur.


Şehir

Konum ve Çevresi

Tyrosh yüksek duvarları tarafından korunan, Basamaktaşı'nın kuzey ve doğu ucunda bir kale şehirdir. Şehrin iç duvarını kaynaştırılmış siyah ejderhakayası oluşturur.Tyrosh, Güneş Mızrağı'nın gölge şehrinden çok daha büyüktür.

Tyrosh'un büyük bir donanması vardır.Limanının girişinde Kanayan Kule bulunur.

Şehirde Sarhoş Tanrı Çeşmesi bulunur.Tyrosh'un resmi bir dini yoktur ve birçok farklı tanrının onuruna tapınaklar ve mabetler sokaklar ve kıyılar boyu uzanır.Trios Tapınağı'nın kapılarının yanında Trios'un üç başlı dev heykeli bulunur. Tyrosh'da aynı zaman R'hllor'a da tapınılmaktadır.

İnsanlar

Tyroshlular açgözlülükleriyle bilinirler.Daima Basamaktaşı ve İhtilaflı Toprakların kontrolünü ellerine almak için savaşırlar. Parlak renkleri severler, hatta saçlarını parlak renklerle boyarlar.Mucitleri yaptıkları şatafatlı miğfer ve dahice işkence aletleriyle bilinirler.Dilleri Yüksek Valyria Dili'nin bozulmuş bir halidir.Cadı Çamuru'ndan gelmiş olan Chett Tyroshluların dillerini kadınsı ve ıslak bulur.

Ekonomi

Tyrosh armut brendi ile şöhretlenmiştir ve Tyroshlu zırh yapımcıları değerli metallerle yivlenmiş, kuşlar ve hayvan şekilli harika miğferler yaparlar.

Tyrosh, tüccarlığın askerlikten çok daha onurlu bir meslek olarak görüldüğü bir ticaret şehridir.Kuruluşundan kısa bir süre sonra, Tyrosh çok çeşitli deniz salyangozlarının keşfedilmesi nedeniyle zengin bir şehre dönüşmüştür.

Tyrosh köle ticaretinin çok içinde bir şehirdir, ve Tyroshlu köleciler agresif olmalarıyla ün salmışlardır.Yabanılları köleleştirmek amacıyla Sur'un ötesine bile yolculuk etmişlerdir.Tyrosh'da köleler özgür insanlardan 3 te 1 oranında daha fazladır.Şehirde paralı askerlik de yaygındır.

Tarih

Kuruluş

Tyrosh en başta, Basamaktaşı'na doğru yapılan deniz seferlerinin kontrolü amacıyla Valyria Özgür Halkı'nın bir askeri karakolu olarak rüzgarlı kayalık bir adaya kurulmuştur.Kısa zamanda civardaki sularda, Valyrialı soyluların salgılarını boya olarak kullandığı eşsiz deniz salyangozlarını keşfederler.Binlerce tüccar bir nesilde Tyrosh'u büyük bir şehre dönüştürürler. Tyroshlu boyacılar, farklı salyangoz salgılarını karıştırarak farklı renkleri elde etmeyi öğrenirler.

Tyrosh'daki bazı Ejderha Lordları Valyria Kıyameti'nden kurtulur, ama halk ejderhaları ve ejderha binicilerini öldürür.Kan Yüzyılı'da, Özgür Şehir Volantis Lys ve Myr'ı fethettikten sonra Tyrosh'u da fetihlerine eklemeyi tasarlar.Fakat Tyrosh'u fethetmeye çalışmaları İmparatorluklarının çökmesine neden olur.Pentos ve aynı zamanda 2 Westeroslu Fırtına Burnu'dan Fırtına Kralı Argilac Durrandon ve Ejderhakayası'ndan Aegon Targaryen Tyrosh'luların yardımına gelir.Lys ve Myr'in ikisi de Volantis'e karşı isyan eder.

Üçlü Yönetim

Lys ve Myr ile beraber Tyrosh'da , aynı zaman Üç Kızkardeşin Krallığı olarak da bilinen, üçlü yönetimin bir parçasıdır.Üçlü yönetim Basamaktaşı için Daemon Targaryenle savaşır ve Ejderhaların Dansı sırasından Yeşiller'i destekler.Fakat üçlü yönetim sonunda iç anlaşmazlıklar nedeniyle son bulur.

Targaryen ve Blackfyre Dahli

Kral Aegon IV Targaryen piç oğlu Daemon Blackfyre ile Tyrosh'lu Rohanne arasında nişan düzenler.Aegon evlilik gerçekleşemeden ölür ve ardılı Kral Daeron II Targaryen çeyiz masraflarını Tyrosh Archon'una ödeyerek Daemon ve Rohanne'nin evlendiğini görür.Daemon ve Rohanne'nin 7 oğlu (Aegon, Daemon, Haegon ve Aenys dahil) ve en az 2 kızı olur.

Birinci Blackfyre İsyanı Daemon'un yenilgisi ve en büyük iki oğlu Aegon ve Aemon'un ölümüne neden olduktan sonra, Daemon'un üvey erkek kardeşi Aegor Nehir Daemon'un sağ kalan oğlu ve kızları ile karısını alarak Tyrosh'a kaçarlar.Orada yıllarca kalırlar.Haegon'a neticede Demir Taht'daki Hükümdar Aegon I Targaryen'e, rakip olarak taç giydirilir.

Tyrosh'lu Kiera Prens Valarr Targaryenle Westeros'da evlenir ve birçok ölü çocuğu olur.Valarr 209FS'da ölür ve Kiera neticede Valarr'ın kuzeni Prens Daeron Targaryen ile yeniden evlenir.Valarr ve Daeron'un her ikisi de evlilikleri zamanında Demir Taht sırasındadırlar, sırasıyla zamanında babalarının da veliaht prens olduğu gibi. Daeron ile Kiera'nın bir çocukları olur, Prenses Vaella.

Dokuzmetelik Kralları'nın Savaşı

Ana Makale Dokuzmetelik Kralları'nın Savaşı

Dokuzun Grubu, paralı askerler, korsanlar ve tüccarlardan oluşan bir grup İhtilaflı Topraklar'ı fetheder, Tyrosh'u yağmalar ve Basamaktaşı'na doğru ilerler. Zengin tüccar Alequo Adarys archonun yerini alarak Tyrosh yönetimine getirilir.Dokuzun grubu 260FS'da yenildiğinde, ve gruba karşı savaş Basamaktaşı ve İhtilaflı Topraklar'da sadece yarım yıl daha sürer, Alequo sonraki 6 yıl daha yönetimde kaldı.Sonunda, kraliçesi tarafından zehirlenir, ve archonluk yenilenir.

Yakın Tarih

Daenerys Targaryen küçük bir kızken, o ve erkek kardeşi Viserys sürekli yer değiştikleri sırada burada bir süre kalırlar.O bu yüzden Yüksek Valyria Dilini Tyrosh aksanıyla konuşur.

Doran Martell, Dorne Prensi, kızı prenses Arianne'yi Tyrosh Archonuna içecek hizmeti için göndermeyi planlar, böylece gizlice nişanlandığı, sürgündeki Viserys Targaryen ile gizlice buluşabilecektir.Karısı Leydi Mellario'nun Arianne'nin gönderilmesi durumunda kendini öldürmekle tehdit etmesi sonucu Doran Arianne'nin Dorne'da kalmasına karar verir.Bununla birlikte Tyrosh Archonu'nun kızı Martell Hanesi'nin su bahçelerinde zaman geçirmiştir.


Son Olaylar

Taht Oyunları

Tyrosh Archonu'nun yeşil sakallı erkek kardeşi Pentos'taki Daenerys Targaryen'in gelecekteki kocası Khal Drogo'ya tanıtılmasına katılır ve Drogo'nun 9 kuleli hükümdar evinde misafir edilir.

Vaes Dothrak'ın batı pazarında, Daenerys havada sarımsak ve kızarmış biber kokusu olduğunu farkeder, bu ona Tyrosh ve Myr'ın ara sokaklarında geçen çok eski günleri hatırlarak yüzünde hoş bir gülümsemeye neden olur.

Kamplar Savaşı sırasında, Sör Forley Prester'in yancılarına eşlik eden Tyroshlu bir paralı asker onun sancaktarlarına saldırarak Robb Stark'ın tarafına geçer. Sör Kevan Lannister ona güvenmemesi konusunda Jaime Lannister'ı önceden uyarmıştır.


Kılıçların Fırtınası

Tyrosh Lys ile savaşın eşiğindedir.

Kargaların Ziyafeti

Tyrosh ile Lys, Myr ile savaşın kıyısındadır.Söylentilere göre Tyrosh archonu Lys'e ticaret savaşını bitirmek için teklifler sunmuştur.

Dorne'da, Prens Doran Martell kızı Prenses Arianne'ye eğer annesi Mellario'nun itirazı olmasa onu nişanlısı Viserys Targaryen ile buluşması için archonun yanına kadeh taşıyıcı olarak göndereceğini anlatır.Arianne'nin Myrcella Baratheon'a taç giydirmek için kurduğu komplodaki rolünden dolayı Yeşilkan'dan Garin gelecek iki yılını Tyrosh'da sürgünde geçirecektir.

Braavos'da Kanalların Kedisi Tyroshlu denizcilerden şamatacılıkları, gür sesleri ve boyalı bıyıklarından dolayı hoşlanır.

Çatallı sakalı pembe ve yeşil renkle boyanmış bir Tyroshlu bir cüce kafasıyla Cersei Lannister'ın huzuruna çıkar.

Bakire Havuzu'ndaki Kokuşmuş Ördek'e girmesi üzerine, Tarth'lı Brienne içerdeki yegane içicilerin köşede yeşil ve mor sakallarının arasından birbirlerine homurdanan üç Tyroshlu'u olduğunu görür. Braavos'daki Mutlu Limanda, Samwell Tarly bir köşede sızmış, gür kızıl renkli sakallarının ardından horuldayan bir Tyroshlu denizci görür.

Tarçın Rüzgar Eski Şehre doğru olan yolcuğundan Tyrosh limanında durur.Eski Şehrin yakınında, Dişi Avcı'ın kaptanı Sam'e Redwyne Boğazı'nda demir doğumluların bir ticaret gemisini ele geçirdiğini anlatır.Geminin mürettabatını katlederek, Eski Şehre sızmak için Tyrosh'lu kılığına girerler.Kulenin Leydisi'nin kürekçi başı demirdoğumluları Tyrosh dilinde selamlar fakat onlar buna karşılık veremedikleri için komploları açığa çıkar.

Ejderhalarla Dans

Kraliçe Daenerys Targaryen Fırtına Kargaları'ndan Tyroslu bir paralı asker olan Daario Naharis'i metresi olarak alır.

Daznak'ın Ulu Çukuru'nda dövüşmek için Meereen'e gelenler arasında mavi sakallı Tyroshlular da vardır.