Tysha

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
LannisterHanesi.png
Tysha
LannisterHanesi.png
Tysha Lannister1.jpg
Karakter Bilgisi
Bağlılık Lannister Hanesi
Irk Andal
Kültür Westeros
Doğum 274FS
Tyrion Lannister
Kitap(lar) Kralların Çarpışması (bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (bahsedildi)

Görünüm

Tysha; siyah saçlı, narin ve Tyrion;’un gözünde güzel bir kızdı. Tyrion, Tysha’yı kendisinden en fazla bir yaş büyük birsi olarak tarif eder.

Geçmişi

Tyrion, Tysha’ya ıssız bir yolda birkaç yabancının sarkıntılık ettiğini gördü. Tyrion kıza göz kulak olurken abisi Jaime herifleri kovaladı. Tysha, daha küçükken ağır bir hastalıktan ölen bir çiftçinin kızıydı. Tyrion, Tysha’ya âşık oldu ve daha on üç yaşında olmasına rağmen onunla evlendi.

Lord Tywin durumu fark ettiğinde Jaime’nin Tyrion’a kızın aslında bir fahişe olduğunu ve Tyrion’u erkek yapmak için tuttuklarını söylemesini emretti. Daha sonra Tywin Tysha’yı kendi muhafızlarına verdi ve beraber olduğu her adam için kıza bir gümüş akçe verdi. Tyrion’a vereceği dersi iyice kafasına kazımak için en son onu Tysha’yla beraber olmaya zorladı ve karşılığında kıza bir altın verdi; çünkü Lord Tywin’e göre bir Lannister herkesten daha değerliydi.

Kılıçların Fırtınası’nda Jaime Tyrion’u kara hücrelerden kurtardığında, ona Tysha’nın asla bir fahişe olmadığını söyledi. Tysha’nın da kendisine gerçekten âşık olduğunu anlayan Tyrion Jaime’ye çok öfkelendi. Kızıl Kale’den çıkış yolunu kendi başına bulmak için abisinden ayrıldı. Kaçış esnasında babasının kaldığı odaya girdi ve babasından Tysha’nın akıbetinin ne olduğunu anlatmasını istedi. Tywin kızı hatırlamadığını, ama sadece “fahişeler nereye giderse” onun da oraya gittiğini söyledi. Bunun üzerine Tyrion babasını kurmalı yayla öldürdü ve kaçtı.

Çok sonraları; Hüzün Sarayı’ndan geçerken Tyrion’un aklı çok kısa bir süre leydisi olan Tysha’ya takıldı.

“’Bunu bana Jaime yaptı’, diye düşündü ümitsizlikle. ‘Benim kendi soyumdan, öz ağabeyimdi. Küçükken bana kasnak ve tahta kalıplardan yapılma oyuncaklar ve ahşap oymalı bir aslan getirmişti. Bana ilk midilimi hediye etmiş ve nasıl binileceğini öğretmişti. Seni, bana bir oyun oynamak için parayla satın aldığını söylediğinde ona inanmıştım. Neden inanmayayım ki? O Jaime’ydi ve sen de sadece bu oyunun bir parçasıydın. Ama en başından beri, bana ilk gülümsediğin andan, sana dokunmama izin verdiğin andan beri bu gerçekten korkuyordum. Babam bile beni sevmezken, sen eğer altın için değilse neden beni sevecektin ki?’”

Gümüşyumruk (Silverfist) Hanesi

Sansa Stark’yla evliliğinin zifaf gecesindeTyrion ilk evlililği hakkında konuşmuştu. Sansa Stark önceki karısının hüviyetini sorunca Tyrion bir hikâye uydurur. Dediğine göre ilk karısı Gümüşyumruk Hanesi’nden Lady Tysha idi. Hanesinin arması, kanlı bir çarşaf üzerinde bir altın ve yüz gümüş akçeden oluşuyordu.