Tytos Lannister

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
House Lannister.png
Tytos Lannister
House Lannister.png
250px-Tytos Lannister TheMico.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Gülen Aslan
Dişsiz Aslan
Unvan Casterly Kayası Lordu
Lannis Limanı Kalkanı
Batı Muhafızı
Bağlılık Lannister Hanesi
Kültür Westeros
Doğum 220FS
Ölüm 267FSCasterly Kayası
Leydi Jeyne Marbrand
Kitap(lar) Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)
Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)

Lord Tytos Lannister , Lannister Hanesi'nin başı, Aegon V, Jaehaerys II ve Aerys II Targaryen zamanlarındaki Casterly Kayası Lordu ve Batı Muhafızı'dır. En büyük oğlu Tywin Lannister'dan olan, Cersei, Jaime ve Tyrion'un dedesidir.

Karakter ve Görünüş

Sevimli ve neşeliydi, çok sevdiği karısı Jeyne Marbrand ölene kadar Gülen Aslan olarak anıldı. Buna rağmen kendisi zayıftı, herkesi memnun etmeye çalışırdı, yavaş sinirlenir, çabuk affeder, çok fazla güvenirdi. Büyük küçük, herkesi İyi birsi gibi görürdü ancak bu güven Lannister Hanesi'ni tehdit etmekteydi ve o bunu göremiyordu.

Tytos şişman bir adamdı. Casterly Kayası Lordu iken, lordlara ödünç altınlar verirdi ve onlar tekrar borçlarını ödemezdi. Sancak beyleri de onun emirlerine itaatsizlik ederdi. Konukları onun toplantısında yüzüne karşı "aslan kuyruğunu döndürüyor" şeklinde ifadeler kullanıyorlardı.

Erken Dönem

Tytos Lord Gerold Lannister ve Leydi Rohanne Webber'in üçüncü oğluydu. İkiz ağabeyleri de Tywald ve Tion'du. Tywald 233FS'deki Peake İsyanı'nda öldürüldü. Tytos 235FS'de Casterly Kayası'nda Leydi Jeyne Marbrand ile evlendi. Tion'un Dördüncü Blackfyre İsyanı sırasında meydana gelen Ağırsu Köprüsü Savaşı'nda ölmesi ile 236FS'da Tytos Casterly Kayası'nın yeni varisi haline geldi.

Üstat Beldon'ın anlattıklarına göre Ellyn Reyne, Tion'un ölümü ile dul kalmıştı, yeni varis konumuna gelen Tytos'u baştan çıkarmaya çalıştı, böylelikle Ellyn için Jeyne'i bırakacaktı. Ellyn Tytos'a çok fazla göz dağı vermiş olacak ki, Tytos başaramadığını utanç içinde Jeyne'e itiraf etti. Jeyne Tytos'u affetti fakat Ellyn'i asla affetmedi. Jeyne bu durumdan kayın babası Lord Gerold'ı haberdar etti ve Gerold, Ellyn'i en yaşlı sancaktarı olan Lord Walderan Tarbeck evlendirdi.

Lord Gerold Batı Toprakları'nın kontrolünü elinde tuttu ve beklenmedik bir şekilde varis olan Tytos'u eğitmek için elinden gelen her şeyi yapmaya çalıştı. Gerold oğlunun zayıflıklarını görüyordu, onun Casterly Kayası Lordu ve Batı Muhafızı olmak için uygun kişi olmadığının farkındaydı.

Casterly Kayası Lordu

Magali Villeneuve tarafından, Tytos Lannister, genç Tywin ile birlikte, Buz ve Ateşin Dünyası.

Tytos 244FS'de babası Gerold'ın ölümü ile yeni Casterly Kayası Lordu oldu. Sancaktarlar ve tacirler Tytos'un zayıf yapısından ve herkesi memnun etme çabasından yararlanmaya başladı. Lannister Hanesi'nin ihtişamı azaldı ve diğer hanelerin kuvveti arttı. Pek çok kişi dişsiz aslan hakkında artık Lannister aslanının korkulacak ve dalga geçilemeyecek bir canavar olmadığını söyledi.

Kardeşi Genna'ya göre, Tytos onu Lord Walder Frey'in ikinci oğlu Emmon Frey ile sırf Geçit Lordu'nu memnun etmek için evlendirmeyi kabul etti. 252FS'de nişan törenini herkese duyurmak için bir ziyafet düzenlendi ve batının pek çok lordu da buna katıldı. Duyurunun ardından Castamere'in Kızıl Aslanı Lord Roger Reyne salonu öfkeyle terk etti ve Leydi Ellyn Tarbeck kuvvetlice kahkaha attı. Tytos'un sancaktarlarından geriye kalanları dillerini tuttu, sadece Tytos'un en büyük oğlu Tywin Lannister bu düğüne karşı olduğunu çünkü bu eşleşmenin hiç eşit olmadığını dile getirdi. Tytos daha sonrasında Tywin'i Kral Toprakları'na, Kral Aegon V Targaryen'ın konseyinde kadeh taşıyıcı olması için gönderdi.

Reyne Hanesi'nin ve Ellyn'in de Roger'ın kardeşi olması sebebiyle de en yakın müttefikleri Tarbeck Hanesi gücü Tytos'un zayıf otoritesi sebebi ile arttı. Leydi Tarbeck, Tytos'un büyük miktarlarda altını elden çıkarma isteğini kullanmakta zaman kaybetmedi, yüksek miktarlarda borçlar aldı ve parayı dağılmaya başlamış Tarbeck Kalesi'nin tamiratı için kullandı, duvarlarını güçlendirdi, batıda hiçbir kalenin rekabet edemeyeceği şekilde yeniden inşa etmeye ve donatmaya çalıştı.

Normalde neşeli birisi olan Tytos, karısı Jeyne'in 255FS'de oğlu Gerion'ı doğurmasının ardından bir ay bile geçmeden ölmesiyle oldukça üzüldü. Batı Toprakları'ndaki şartlar ilerleyen zamanda daha da kötüleşti; haydutlar ve kaçaklar yollardan çıkmaz oldular, ayrıca sancak beyleri Tytos'un emirlerini önemsememeye başladılar ve kendi meselelerine yöneldiler. Saltanatı boyuncaKral Aegon V Targaryen Demir Taht'ın güçlerini Batı Toprakları'nı düzenlemek ve kontrolü sağlamak için yollamıştır ancak kralın şövalyeleri geri döndüğünde kargaşa devam etmiştir.

Dokuzmetelik Kralları'nın Savaşı'nda, Lord Tytos yeni Jaehaerys II Targaryen'in çağrısına yanıt verdi, 11.000 Batı toprakları askerini en küçük kardeşi Sör Jason Lannister önderliğinde savaşa gönderdi. Tytos ayrıca üç oğlunu — Tywin, Kevan ve Tygett Lannister— savaşta çarpışmaları için yolladı. Tytos Casterly Kayası'nda kaldı, Gerion'un süt annesini metresi olarak aldı. Jason'un Kantaşı'nda öldürülmesinin ardından batılı savaşçıların komutasını Roger Reyne devraldı.

Tytos'un oğulları Lannister Hanesi'ni eski ihtişamına döndürmekte kararlıydı. Lord Tytos metresinin kucağına ve rahatlığına dönmeden önce bunu hafifçe protesto etti. Tywin işe babasının verdiği ve toplamadığı borçları istemekle başladı; bundan böyle borçlarını yakın zamanda ödeyemeyecek olanlar borçlarını ödeyene kadar Casterly Kayası'na bir rehine göndermek zorundaydı. Kardeşi Sör Kevan'ı hırsız şövalyeleri ve kanun kaçağı eşkıyaları Batı Toprakları'ndan sürmesi için beş yüz kıdemli askerin başına getirtti. Bazıları itaat etmek zorunda kaldı, Sör Harys Swyft'in bu konuyla ilgili olarak "Aslan uyandı." dediği söylenir. Borcunu zamanında ödemediği için Harys kızı Dorna'yı Kevan'ın verasetine vermeyi kabul etti ve başka yerlerdeki toplayıcılar tarafından tepki gördü ve karşı çıkıldı. Lord Roger Reyne Tywin'in emirlerini okuyunca güldü ve arkadaşlar ile emrindeki adamların hiçbir şey yapmayacağını bildirdi.

Lord Walderan Tarbeck, Lord Tytos'u oğlunun emirlerini iptal ettirmeye kolayca ikna edebileceğine emin bir şekilde Casterly Kayası'na gitti. Walderan konseydeyken konseyi yöneten kişi Tytos değildi, onun yerine konseyi yöneten Genç Tywin Lord Walderan'ı sadakatsizlik suçuyla esir aldı. Buna karşılık Ellyn Tarbeck üç Lannister'ı esir aldı — iki Lannis Limanı'ndan Lannister'ı, bununla birlikte Stafford Lannister'ı, kendisi Tywin'in nişanlısı Joanna'nın kardeşidir — ve Walderan teslim edilmediği takdirde onlara zarar vereceği şekilde tehdit etti . Bu olay Lord Tytos'u uyandırdı, Tywin'in esir alınan üç Lannister geri verilene kadar her Lannister için Walderan'ın üç parçasının karısına gönderilmesini teklifini görmezden geldi. Tytos Walderan'a zarar vermeden onu teslim etti ve Tarbeckler'in Lannister Hanesi'ne olan borçlarını bağışladı.

Bu olaydan bir yıl bile geçmemişken, 261FS'de Walderan ve Roger Tytos'a karşı Reyne-Tarbeck İsyanı adıyla ayaklandı. Babasından habersiz bir şekilde Tywin, Tarbeck Kalesi ile Castamere'i yıktı ve Reyne Hanesi ile Tarbeck Hanesi'ni yok etti.

Sonraki Yaşamı

Bu sırada oğlu ve varisi Sör Tywin, 262FS'de yeni taç giymiş Kral Aerys II Targaryen'in Kral Eli olur, Tytos Casterly Kayası'nda kaldı ancak varisinin Reyne ve Tarbeckler'e yaptıklarından sonra diğer sancak beyleri sorun çıkartmadılar.

Bir sonbaharda Tytos bir dişi aslan ile avı arasında kaldı. Aslan Tytos'un atını devirdi ve tam lorda saldıracakken, Casterly Kayası'nın köpek bakıcısı köpekleriyle lordu kurtarmak için geldi, lordu korurken üç köpeğini ve bacağını kaybetti. Ödül olarak, Tytos adama bir arazi ve bi kale verdi, oğlunu da yanına yaver olarak aldı, Böylelikle Clegane Hanesi kurulmuş oldu.

Hayatının son birkaç yılında, Tytos gittikçe şişmanladı ve bir mum üreticisinin kızını yeni metresi olarak aldı. Kız kendisi için Jeyne'in mücevherlerini ve kıyafetlerini aldı ve hane şövalyelerine emirler vermeye, istediği gibi hizmetçileri kovmaya ve Tytos'un yokluğunda onun yerinde oturmaya başladı. Tywin 267FS'de Kral Toprakları'ndayken, Tytos kızı görmek için merdivenleri tırmanırken kalp krizi geçirip öldü. Tywin, yeni Casterly Kayası Lordu, Lannis Limanı'nda babasının fahişesini cezalandırmak için bir Utanç Yürüyüşü düzenler.

Tytos'un oğlu üzerinde bıraktığı tek etki onu sert ve asla gülmeyen birisine dönüştürmesiydi. Tytos öldüğünde çocuklarını unutmadı, ve arkasında Tywin, Kevan, Genna, Tygett, ve Gerion için bol miras bıraktı.

Hakkında Söylenen Sözler

Lord Tytos [ Tywin'e göre] bambaşka bir karakterdi, sevimli fakat etkisizdi ve pek çok kişi onun iyi niyetini kullanılarak kişisel çıkar sağlamaya çalıştı.. mesela Lord Walder Frey (hiç Genna'nın bu kadar zavallı birisiyle neden evlendiğini düşündünüz mü ?) ve Castamere'in Kızıl Aslanı, Lannisterlar'ın en zengin ve en güçlü sancakbeyi, ve tek başına oldukça güçlü bir asker/savaşçı...

- George R. R. Martin

Lordluğunda sadece sevilmek istedi. Böylelikle güler, gücenmez ve bağışlardı, onur ve makamlar bahşederdi ve sadakatlerini kazanmak için onunla alay edip onu aşağılayanlara hediyeler verirdi. O daha çok gülüp verdikçe, onlar da onu daha çok aşağıladı.

-Beldon, Hisar'a giden bir mesajda

Bizim babamız nazik ve cana yakın biriydi ama o kadar zayıftı ki, kendi sancak beyleri içki masalarında onunla dalga geçerdi. Bazıları ona açık meydan okumaktan çekinmezdi. Diğer lordlar altınlarımızı borç olarak alır ve geri ödemeye zahnet etmezlerdi. Meciste dişsiz aslanlar hakkında şakalar yapılırdı. Metresleri bile ondan bir şeyler çalardı. Fahişelikten en fazla bir basamak yüksekte olan bir kadın, annemizin mücevherlerini aşırmıştı !

- Kevan Lannister, Tyrion Lannister'a

Aile

Tytos babası Gerold Lannister ve annesi Rohanne Webber'ın üçüncü oğluydu. İki büyük ikiz ağabeyi, Tywald and Tion, ve bir küçük kareşi, Jason Lannister, vardı.

Ataları

 
 
 
 
Damon
 
Cerissa Brax
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tybolt
 
Teora Kyndall
 
Alysanne Farman
 
Gerold
 
Rohanne Webber
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Cerelle
 
Tywald
 
Tion
 
Ellyn Reyne
 
Tytos
 
Jeyne Marbrand
 
Jason
 
Çeşitli Kadınlar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Çocuk
 
 
 
 
 
Çocuk

Torunları

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tytos
 
Jeyne Marbrand
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tywin
 
Joanna
Lannister
 
Kevan
 
Dorna Swyft
 
Emmon Frey
 
Genna
 
Tygett
 
Darlessa Marbrand
 
Gerion
 
Briony
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Robert
Baratheon
 
Cersei
 
Jaime
 
 
 
 
Lancel
 
Martyn
 
 
Janei
 
 
 
 
 
 
 
 
Tyrek
 
Ermesande Hayford
 
Joy
Tepe
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Joffrey
Baratheon
 
Myrcella
Baratheon
 
Tommen
Baratheon
 
Tyrion
 
Sansa
Stark
 
Willem
 
Soy Devamı