Uller Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Uller Hanesi
Uller Hanesi.PNG
Hane arması Kırmızı zemin üzerine sarı rayonnedir.
Sözler Bilinmiyor
Yerleşke Cehennem Korusu
Şimdiki Lord Daeron Vaith
Bölge Dorne
Unvan Kızıl Kum Tepecikleri Lordu
Bağlılık Martell Hanesi

Cehennem Korusu Uller Hanesi, Dornelu önemli soylu hanelerden birisidir. Ullerler kendilerini Dorne çölünün ortasında yaşamaktadır. İtici ve öngörülemez olarak tanınırlar. Dorne'da onlar için "Uller'ların yarısı yarı delidir ve diğer yarısı daha da kötüdür." denir.

Armaları kırmızı zemin üzerine sarı rayonnedir. Hanenin sözü kitaplarda geçmemektedir.

Tarihi

Ullerler Kükürt'ün yakınlarına yerleşen Andal maceraperestlerdir. Cehennem Korusu ismini düşmanlarını kaleye davet edip, kilitleyip yakmalarından almışlardır. Bu olay sancaklarına ilham olmuştur.

Ullerler Nymeria'nın Savaşı sırasında Yronwood Hanesi'ne karşı Nymeros Martell Hanesi'ni desteklemişlerdir. İlk kocasının ölümünden sonra Nymeria Lord Uller'la evlendi, ondan sonra da Davos Dayne'le, son kocası, evlendi.

Birinci Dorne Savaşı'nda Harlen Tyrell'in ordusu Ullerlerin savaşmaktansa Cehennem Korusu'nu terk ettiğini fark etti. Dornelular ayaklandığında Harlen ve garnizonu Vaith ve Güneş Mızrak'ı yeniden almak için kumlarda kayboldu. FS 10'de Kraliçe Rhaenys Targaryen ve ejderhası Meraxes Cehennem Korusu'nda öldü. Kraliçenin bedeni asla Targaryenlar tarafından toplanamadı ve bazıları Kraliçenin Ullerlar tarafından işkence edildiğini söyledi.

Son Olaylar

Kılıçların Fırtınası

Lord Harmen Uller, kardeşi Sör Ulwyck Uller ve kızı Ellaria Kum Prens Oberyn Martell'e Kral Toprakları'nda eşlik eden Dorne'lu lordların arasındadırlar. Ellaria Oberyn'in metresidir.

Kargaların Ziyafeti

Arianne Martell planını hazırlarken Myrcella Baratheon'a Cehennem Korusu'nda taç giydirmeyi planlar. Onların Oberyn Martell'le, Kızıl Yılan, olan ilişkilerinden dolayı ona destek olacaklarına güvenir.

Planının suya düşmesiyle birlikte tutuklanan Arianne Ullerlardan yardım istemeyi düşünür ama sonra çok tehlikeli olduğuna karar verir ve vazgeçer.

Ejderhaların Dansı

Ullerlar Sör Balon Swann Gregor Clegane'in kafasını teslim etmek için Güneş Mızrak'a geldiğinde verilen ziyafette bulunurlar. Ricasso, Kral Tommen Baratheon için kadeh kaldırdığında katılmazlar.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Uller Hanesi

Buz ve Ateşin Şarkısı serisinde anlatılan olaylar boyunca bilinen üyeleri.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Harmen
Uller
 
Ulwyk
Uller
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ellaria
Kum
 
{Oberyn
Martell}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Elia
Kum
 
Obella
Kum
 
Dorea
Kum
 
Loreza
Kum
 


Tarihi Üyeler

  • Lord Uller, Nymeria'nın yaşlı ikinci kocası.