Umber Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Son Ocak'ın Umber Hanesi
UmberHanesi2.png
Hane arması Ateş kırmızısı zeminde kırılmış gümüş zincirli, post giyen ve kahverengi saçlı kükreyen bir dev
Sözler Bilinmiyor
Yerleşke Son Ocak
Şimdiki Lord Büyükjon Umber
Bölge Kuzey
Unvan Son Ocak Lordu
Varis Bilinmiyor
Bağlılık Stark Hanesi (Önceden)
Bolton Hanesi
Ejderha Kayası'nın Baratheon Hanesi


Son Ocak'ın Umber Hanesi, Kuzey'den soylu bir hanedir. Yerleşkeleri Son Ocak'tır. "Büyükjon" olarak da bilinen Lord Jon Umber, Stark Hanesi'ne yeminlidir. Umberlar'ın armaları ateş kırmızısı zeminde kırılmış gümüş zincirli, post giyen ve kahverengi saçlı kükreyen bir devdir.

Topraklar

Umberlar, zorlu kuzey iklimiyle sertleşmiş cesur insanlardır. Fok Körfezi boyunca devam eden sert topraklara, Lutüf'un güneyinde kalan ve Kral Yolu'nun batısı boyunca uzanan vahşi tepelerden, meşe ve çam ormanlarından oluşan topraklara hükmederler. Toprakları Son Nehir'in kuzeyi ve Yalnız Tepeler'i de kapsar. Kral Yolu, yüzlerce farklı kabilenin olduğu, Umberlar'ın topraklarının batısı boyunca uzanır. Umberlar'ın çoğu toprağı Kral Yolu'nun doğusundadır ama Umberlar yazın koyunlarını otlatmak için yüksek çayırların bulunduğu Kuzey Dağlarına çıkarlar.

Tarih

Umber Hanesi, İlk İnsanlar zamanında kral olarak hükmetmiş kadim bir hanedir. Pek çok mücadeleden sonra Umberlar, Kış Kralları Starklar tarafından kraldan sancaktar seviyesine düşürüldüler. Pek çok olasılığa rağmen, Gece Kralı'nın bir Umber olduğu öne sürülmektedir.

Sur'a yakınlıkları nedeniyle hane, yabanıl saldırıları tehdidi altındadır ve sık sık yabanıl saldırılarına karşı diğer Kuzey hanelerinden yardım isterler. Bundan üç bin yıl önce, Umberlar, Sur'un Ötesindeki Krallar Gendel ve Gorne'u mağlup etmek için Starklar'la birlik olmuşlardır. Lord Harmond Umber, Stark lordları William ve Artos Stark'a, Uzun Göl Savaşı'nda Raymun Kızılsakal'ı yenmelerine yardım etmiştir. Lord Büyükjon Umber'ın kuzeni, Mors Umber'ın kızı, bir yabanıl akını sırasında kaçırılmıştır.

Robert'ın İsyanı sırasında, Umberlar savaşta Lord Eddard Stark'ı izledi. Mors'un oğulları Üç Dişli Mızrak Savaşı'nda öldü.

Her ne kadar inkar etseler de, Kral Jaehaerys I Targaryen döneminde yasaklanan ilk gece hakkının Umberlar tarafından hala uygulanan bir gelenek olduğu yönünde söylentiler vardır.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Lord Eddard Stark'ın Kral'ın Şehri'nde tutuklanmasından sonra Umber Hanesi, Robb Stark'ın çağrısına cevap verir. Amcaları Mors Kargayemi ve Hother Fahişefelaketi'ni Son Ocak'ta bırakan Büyükjon, Umber ordularını yönetir. Kışyarı'nda Robb Stark'la yaşadıkları tartışmadan sonra Büyükjon, Robb'un en güçlü destekçilerinden ve en ateşli savaş komutanlarından biri haline gelir. Lord Umber'ın en büyük oğlu Küçükjon, Robb Stark'ın kişisel muhafızlarından biri olarak onunla birlikte at sürer.

Stark ordusu güneye ilerlerken Moat Cailin'de konakladığında, Son Ocak adamları Çocuklar Kulesi'nde garnizon kurar. Fısıltılı Orman Savaşı sırasında, Büyükjon bağımsız bir kumandan haline gelir ve Kamplar Savaşı'ndan sonra Mallisterlar'la birlikte batıya doğru at sürer ve Lannister kuşatma kulelerini ateşe verir. Ned Stark'ın ölümüyle, Umber Hanesi Robb'u varis olarak destekler ve Büyükjon, Nehirova'da Robb'u Kuzey'in Kralı ilan eder.

Kralların Çarpışması

Umber Hanesinin Acımasız Savaşçıları

Umberlar, Kral Robb, Batı Toprakları üzerine sefere çıktığında ona eşlik eder. Büyükjon, Öküzağzı Savaşı'ndan sonra birkaç altın madenini ele geçirir. Daha sonra ise Büyükjon Sarpkaya'nın ele geçirilmesi sırasında adamlarına önderlik eder.

Lord Umber'ın amcaları Kışyarı'ndaki hasat ziyafetine katılır. Hother Fok Körfezi'ndeki Yabanıllar ile savaşmak için gemi ister ve kendisine Lord Wyman Manderly ile birlikte çalışması söylenir. Mors, dul Leydi Donella Hornwood'a talip olur ama reddedilir.

Theon Greyjoy, Kışyarı'nı ele geçirdikten sonra kız kardeşi Asha'ya Umberlar'ın Son Nehir'in arkasında, Starklar'ın evini geri almak üzere toplandıklarını söyler. Ancak Theon Kışyarı Savaşı'ndan önce Sör Rodrik Cassel'ın ordusunda hiç Umber göremez.

Kılıçların Fırtınası

Büyükjon ve Küçükjon, Robb Stark'ın ordusuyla birlikte Batı Toprakları'ndan Nehir Toprakları'na döner. Lord Rickard Stark, Nehirova'da iki Lannister yaveri Tion Frey ve Willem Lannister'ı öldürürken iki Umber adamı yaralanır. Rickard Robb'a "çocuk" dediğinde Büyükjon, Rickard'a tokat atar, ve cinayette yer almış diğer yedi Karhold adamını asar.

Büyükjon, Edmure Tully ve Roslin Frey'in düğünü için Nehirova'dan İkizler'e giden Robb'un konvoyuna önderlik eder. Kızıl Düğün'de Büyükjon, Sör Whalen Frey ve Merrett Frey ile yarışırken sarhoş olur. Ancak yine de onun hakkından gelmek için sekiz kişi gerekir. Büyükjon birini öldürür, ikisini yaralar ve Sör Leslyn Haigh'ın da bir kulağının yarısını ısırır. Büyükjon, İkizler'de esir düşer ve hapsedilir. Varisi, Küçükjon, Bolton veya Karstark adamları tarafından öldürülür. Şu anda varisinin kim olduğu belli değildir.

Üstat Aemon, Son Ocak'a Kara Kale'yi Yabanıllar'dan savunmak için yardım isteyen bir kuzgun gönderir.

Ejderhaların Dansı

Büyükjon'un hapsedilmesiyle, Kraliçe Vekili Cersei Lannister, Umberlar'ın isteksizce de olsa Stark Hanesi'nin yerine yeni Kuzey'in Koruyucusu ilan edilen Lord Roose Bolton'a katılacağını iddia eder. Bu az da olsa doğrudur: Roose onların güvenilir olmadığını düşünse de Büyükjon'un amcası Hother Fahişefelaketi'nin liderlik ettiği bir kısım Umber Hanesi üyesi Bolton Hanesi'ne bağlılık yemini eder. Fakat Mors Kargayemi, Kuzeyi Bolton ve Greyjoylar'dan temizlemeye yemin etmiş Stannis Baratheon'un davasına katılır. Mors hiçbir şekilde Umber ile Umber'ın savaşmayacağını söyler.

Hother üç yüz mızrakçı ve ve yüz okçuyu Moat Cailin'in güneyine götürür. Daha sonra Umber birliğini Kışyarı'nda düzenlenecek olan Ramsay Bolton ve, aslında Jeyne Poole olan, "Arya Stark"ın düğününe götürür. Mors ile birlikte olan Umber kuvvetleri kalenin dışında kamp kurar ve Roose'un kuvvetlerini korkutmak için boynuzlarını öttürürler. Theon Greyjoy ve Jeyne Kışyarı'ndan kaçtıktan sonra Mors tarafından Çiftçi Köyü'ne getirilirler.

Kış Rüzgarları

Bu bilgiler örnek bir bölümü yayımlanmış olan Kış Rüzgarları'ndandır ve bilgiler son şeklini almamış olabilir. Bilgilerin hala değişebileceğini unutmayın.

Theon, Stannis'e Sör Aenys Frey'in Mors Kargayemi, Frey kuvvetlerini bir tuzağa çektiğinde öldüğünü söyler. Ayrıca Mors ile birlikte olanların yeşil çocuklar, Hother ile olanların ise yaşlı adamlar olduğunu söyler.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Umber Hanesi

Buz ve Ateşin Şarkısı serisi boyunca anlatılan olaylardan bilinen Umberlar:

  • Lord Jon Umber, boyutundan dolayı "Büyükjon" diye de çağrılır, Son Ocak Lordu. İkizler'de esir tutuluyor.
    • Jon Umber, "Küçükjon" diye çağrılır, en büyük oğlu ve varisiydi. Kızıl Düğün sırasında öldürüldü.
    • Oğullar
    • Kızlar
  • Kardeşler, Büyükjon, Robb Stark'ın çağrısına cevap verip Kışyarı'na geldiği sırada onunla birliktelerdi.
  • Mors Umber, "Kargayemi" diye çağrılır, Büyükjon'un amcası ve Hother'in kardeşi. Son Ocak'ın Kale Muhafızlarından.
  • Hother Umber, "Fahişefelaketi" diye çağrılır, Büyükjon'un amcası ve Mors'un kardeşi. Son Ocak'ın Kale Muhafızlarından.
 
 
 
 
 
 
Hoarfrost
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
?
 
 
 
 
 
 
 
Mors "Kargayemi"
 
?
 
Hother "Fahişefelaketi"
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
"Büyükjon"
 
?
 
Oğullar
 
Oğullar
 
Kızlar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
"Küçükjon"
 
Oğullar
 
En az
2 kız
 


Tarihi Üyeler

Alıntılar

Umberlar aptal gibi görünebilirler ama belli bir kurnazlıktan yoksun değiller.

- Roose Bolton, Theon Greyjoy'a.