Urron Greyiron

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Greyiron.png
Urron Greyiron
Greyiron.png
Karakter Bilgisi
Saltanat Yaklaşık 5.000 yıl önce
Tam isim Greyiron Hanesi'nden İsminin Birincisi Urron
Lakap Urron Kızılel
Unvan Demir Adaların Yüksek Kralı
Orkmont'un Tuz Kralı
Irk Demirdoğumlu
Aile
Hane Greyiron Hanesi
Önceki Urragon IV Greyiron
Ekler
Kitaplar Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)
Taht Oyunları (Bahsedildi)

Urran Greyiron yada bilinen adıyla Urron Kızılel, Beş Kralın Savaşı'ndan beş bin yıl önce yaşamış Greyiron Hanesi'nin bir üyesi ve Demir Adalar'ta tahtı saltanata bağlayan ilk kraldı. Demir Adalar'da Andal İstilası başlayana kadar 1.000 yıl boyunca Urron'un soyundan gelenler adaları yönetti.

Geçmişi

Urron, büyük amcası Urragon IV Greyiron'un saltanatı sırasında Orkmont'un Tuz Kralı'ydı. Amcasının son isteği üzerine Urron bir Kral Şurası olmadan Demir Adaların Yüksek Kralı oldu. Ama Boğulmuş Adamlar bunu tanımadılar, daha önce tahtı gasp eden üçüncü kral olan Torgon'la Urrathon IV Goodbrother arasındaki savaşı bahane ettiler ve güçlerini kaybetmemek için Kral Şurası kararı verdiler. Bununla birlikte Eski Wyk'in üzerindeki Nagga'nın Tepesi'ne baltalı asker grubuyla inen Urron Kral Şurası'na son verdi; tüm kaptanları, on üç kaya ve tuz kralını, elliye yakın rahibi öldürdü, kendini Demir Adaların Kralı ilan etti ve krallığı saltanata çevirdi. Urron krallık tacı yerine ağaçlardan ve siyah demirden yapılmış bir taç taktı ve adaları yirmi iki yıl yönetti.

Saltanatı sırasında; Büyük Wyk, Eski Wyk, Pyke ve Harlaw'ın kralları ile birçok lord diz çökmeyi reddetmiş ve sonuçta birçok antik kayba uğramışlardır. Kral Şurası ile birlikte Galon Beyazasa'nın demirdoğumluların birbiriyle savaşmayacaklarına dair olan kuralı ortadan kalktı. Urron Kızılel ve onun soyundan gelenler yarım düzine büyük isyan ve en az iki küçük isyanla uğraşmak zorunda kaldı.

Alıntılar

Boğulmuş Tanrı erkekleri yaratır ancak taçları erkekler yapar.

Urron Kızılel

Ben Greyjoy'um, Pyke'nin Orakçısı, Tuz ve Kaya Kralı, Deniz Rüzgarının Oğlu'yum, kimse bana taç veremez. Ben Demir Ücreti öderim. Urron Kızılel'in beş bin yıl önce yaptığı gibi tacımı ben alacağım.

Balon Greyjoy