Uzun Duncan

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Dunk.png
Duncan Darağacı Şövalyesi.png
Kingsguard.PNG
Duncan.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Dunk
Uzun Duncan
Gerzek Dunk
Sör Dev
Darağacı Şövalyesi
Unvan Sör
Kral Muhafızları Lord Kumandanı
Bağlılık Kral Muhafızları
Kültür Taç Topraklı
Doğum FS 191, FS 192 veya FS 193Kral'ın Şehri
Ölüm FS 259Yaz Kalesi
Kitap(lar) Gezgin Şövalye (POV)
Yeminli Kılıç (POV)
Gizemli Şövalye (POV)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)
Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)

Sör Uzun Duncan, Kral Aegon V Targaryen döneminde Kral Muhafızları Lord Kumandanı olmuştur. Kişisel arması gün batımı zeminde bir karaağacın üzerinde yeşil bir kuyruklu yıldızdır.

Bit Çukuru'nda yetişen Dunk, gezgin bir şövalye olan Arlan Metelikağacı'nın yaveri olur. Duncan daha sonralardan Yedi Krallığı Yumurta adını verdiği Prens Aegon Targaryen'i yaver alarak gezer. Dunk ve Yumurta, Gezgin Şövalye, Yeminli Kılıç ve Gizemli Şövalye zamanlarında anlatılır.

Görünüş ve Karakter

Duncan iki metreden fazla uzunlukta, saçları güneşte parıldayan utangaç biridir. Güçlü ve hızlıdır, tunuvalarda kılıç kullanmayı öğrenmiştir.

Duncan mütevazi bir kişidir ve sık sık kendisine kalın kafalı demiştir. Sör Arlan Metelikağacı'da Gerzek Dunk kale duvarı ve bir öküzün hızında demiştir.

Hayatı

İlk Zamanlar

Duncan'ın hatırladığı ilk anılar, Kral'ın Şehri'ndeki Bit Çukuru'nda sokakta kestane satarak yaşadığı zamanlardır. En yakın arkadaşları Ferret, Rafe ve Pudding olmuştur. Küçük Canavarlar olarak bilinen bu dörtlünün içinde Dunk en kötüleri olarak bilinir. Bazen şüpheli et parçaları alan ve bunlardan kahverengi yemeği yapan dükkanlara et satmışlardır.

Sör Uzun Duncan TheMico.jpg

Dunk bir yetimdir ve iki ebeveynini de hiç tanımamakdadır. Bir gün Kuzey'deki Sur'a gidip, orada kendisi gibi uzun bir yabancıya rastlayacağını ve onun babası olacağını hayal etmiş ama bu hayali hiç gerçekleşmez. FS 196'de Birinci Blackfyre İsyanı'nda Arlan Metelikağacı'nın ilk yaveri Roger Metelikağacı'nın ölmesinin ardından iki yıl sonra yeni yaveri Duncan olmuştur. Çocuk olan Duncan'ı büyütür ve ikisi Kuzey dışında Westeros'un dört bir yanını dolaşır. Arlan, Metelikağacı'ndan gelmiş olsa da ölene kadar oraya gitmemişlerdir. Duncan'ın Arlan'ın yanında olduğu birkaç yıl içinde Yüksek Bahçe'deki Lord Leo Tyrell'a hizmet etmişler, FS 205'de Kral'ın Şehri'ne dönmüşler, FS 206'de yarım yıl Florent Hanesi'nin hizmetine girmişler ve sonradan Dondarrion Hanesi'yle birlikte Akbaba Kral'ı avlanmaya çalışmışlardır. FS 208'de Lannis Limanı'nı ve daha birçok yere gitmişlerdir. Duncan, Lannis Limanı'nda Dorne'daki Prens Geçidi'ne gitmek isteyen bir Dornelu tüccar tarafından kiralanan birkaç şövalyenin içindeki Arlan'a eşlik eder.

Duncan, Egg ve Şirinayak, Ashford Turnuvası yolunda.

Duncan Bit Çukuru'nda kılıç sallamayı bilse de Sör Arlan gerçek kılıç dövüşünü ona öğretir. Sör Arlan'ın gerçek bir kılıcı Duncan'a vermesinin itibaren Duncan'ın tek hayali Kral Muhafızları'na katılmak olur.

Ashford Turnuvası

FS 209'de Ashford'da bir turnuva düzenlenir. Arlan yolda ölür ve Duncan onu gödükten sonra Arlan'ın gitmek istediği Ashford Turnuvası'na katılmaya karar verir. Yolda bir handa durur. İçerde Duncan'ı rüyasında gördüğünü söyleyen bir adamla karşılaşır ve adam ona kendisinden uzak durmasını söyler. Handan ayrılan Duncan'ın peşine bu sefer kel kafalı bir çocuk takılır ve kendisini yaver olarak alması için ona yalvarır. Duncan reddeder, sola döner ve kısa süre sonrada Ashford'a varır. Duncan kampta handa rastladığı, isminin Yumurta olduğunu öğrendiği, Kral'ın Şehri'nden geldiğini söylediği ve Duncan'ın kendinin gibi Bit Çukuru'ndan gelen bir yetim olduğuna inandığı çocuğu görür. Bunun üzerine kendisinin bir yaveri olmadığı için Yumurta'yı yaveri ilan eder.

Tanselle ve Dunk

Duncan turnuvada kendisine zırh alabilmek için Sör Arlan'ın eski zırhını ve atı Şirinayak'ı satmak zorunda kalır. Tanselle adında bir kuklacıyla tanışır ve kişisel arması için kalkan yaptırır. Duncan geldiği günün ertesi gününde turnuvaya kaydolmaya gider. Turnuvaya katılmak için şövalye olunması gerektiğini söyleyen Lord Ashford'un kahyasına Sör Arlan'ın ölmeden önce nasıl onu şövalye ilan ettiğini anlatır. Anlattıkları akla ve mantığa uyar ancak tamamının doğru olmadığı düşünülür. Kahya Duncan'a kefil olması için birini bulup ertesi gün gelmesini söyler. Kimseyi bulamayan Duncan ertesi gün kaleye döner ve o sırada Prens Baelor ile Prens Maekar'ı görür. Maekar'ın oğulları Prens Daeron ile Prens Aegon'un kayıp olduğu ortaya çıkar. Kendi sorununu anlatan Duncan'ın yardımına ise Baelor yetişir ve Arlan'ı bir turnuvadan tanıdığı söyleyerek Duncan'ın turnuvaya katılmasına izin verir.

Tanselle Prens Aerion Targaryen tarafından saldırıya uğradığında Duncan Tanselle'ı savunur ve prense saldırır. Aerion'un muhafızları müdahale ettiğinde Yumurta Duncan'ın daha fazla zarar görmemesi için kendisinin Prens Aegon Targaryen olduğunu açıklar. Prens Daeron'un Aegon'u bir gezgin şövalyenin kaçırdığına yönelik sözleri ile Aerion'un kuklacının vatana ihanet ettiğini söylemesi üzerine Duncan tutuklanır ve kaleye getirilir. Aerion ve Daeron'un yalanlarından dolayı Maekar Duncan'a öfkelenir, Baelor ise Duncan'ın yargılanmasına izin verir. Aerion Yedi Yargısı talep eder. Aegon'un yardımı ile; Robyn Rhysling, Humfrey Hardyng, Lord Lyonel Baratheon, Humfrey Beesbury, yeni şövalye olan Raymun Fossoway ve en sonunda Prens Baelor Targaryen Duncan'ın tarafını tutar. Ağabeyi Aerion'un yanında ise diğer ağabeyi Daeron, babası Maekar, üç Kral Muhafızı ve Sör Steffon Fossoway bulunur. Şaşılacak olayın ise Duncan'ı halkın desteklemesi olmuştur bunun nedeni olarak da şövalyelerin ettiği yemine bağlı kalarak (Zayıfların korunması ve masumların savunulması) Tanselle'ı koruması olmuştur. Dövüş sırasında Duncan Aerion'la karşılaşır, birebir dövüşürler. Aerion'u en iyi şekilde karşılamıştır çünkü yeteneklerini ve gücünü Bit Çukuru'ndan almıştır. Duncan Aerion'u pes etmeye zorlar. Daeron söylediği sözlerin yalan olduğunu açıklayarak (Duncan'a söz verdiği gibi) kazanan olduğunu söylemiştir ve tüm masraflarını karşılanacağını söylemiştir.

Aralarında Prens Baelor'un da olduğu Duncan'a yardım etmiş üç adam mücadele esnasında ölür ve bu nedenle Duncan kendini kötü hisseder. Prens Maekar Yaz Kalesi yakınlarında bir arazi vermeyi ve Aegon'u da yaver almasını önerir. Duncan araziyi reddeder ancak Aegon yanına yaver olarak almasını kabul eder. Ona alçakgönüllülük ve tevazu öğreteceğini söyler. Maekar'da kabul eder.

Yolda

Duncan ve Aegon, Dorne'u Prens Geçidi'nden geçip Vaith'e ulaşırlar. Duncan'ın hayatında ilk kez tanıştığı soylu bir kadın olan Leydi Cassella Vaith'e hakaret eder. Çölü geçerlerken Duncan'ın atı Kestane ölür ve bir süre Aegon'un atı Yıldırım'la yol alırlar. FS 209 ve FS 210'de Westeros'da Büyük Bahar Salgını olduğunda bu hastalığın yayılmadığı iki bölgeden biri olan Dorne'da bulunan Duncan ve Aegon hastalıktan kurtulur.

Duncan ve Aegon.jpg

Duncan ve Aegon, Yeşilkan'da ki Kalaslı Kasaba'ya sallarla geçip burada Eski Şehir'e gidecek olan Beyaz Leydi isimli gemiye binerler. Gemide yaptıkları yolculuk sırasında bazı akıncıların istilasına yakalansalarda savaşırlar ve bu savaşla Duncan ilk kez bir gemide savaşmış olur. Eski Şehir'de iken Aegon'un ağabeyi Aemon'la karşılaşırlar. Aemon, Duncan'ın yaklaşık 2 metreyi geçen boyunu ölçer. Bu sırada muhtemelen Aegon'un ağabeyi Aemon tarafından Üstat isimli bir katır hediye edilir.

Dunk, Egg ve Üstat.jpg

Hızlıdurak Hizmetinde

Duncan ve Aegon Menzil'de bulunan Hızlıdurak'da yoksul ve kırık bir şövalye olan Sör Eustace Osgrey'in hizmetine girerler. Ayrıca Arlan Metelikağacı zamanından beri tanıdığı Sör Esmer Bennis'de şövalyenin hizmetine girer. Duncan ve Bennis Soğukhendek'in Leydisi Rohanne Webber'ın Chequy Suyu'nu kendi köylüleri tarafından tıkandığını keşfederler. Bennis köylülerden birini öldürerek Rohanne'ı tahrik ederler, Sör Eustace Osgrey Soğukhendek'e gitmeyi reddeder ve bunun üzerine onun yerine konuşması ve uzlaşması için Duncan'ı gönderir. Görüşmeen üst düzeyde olduğu görüşmelerde Rohanne Duncan'ı reddeder ve Eustace'in Birinci Blackfyre İsyanı'nda Daemon Blackfyre'ı desteklediğini söyler. Öğrendikleri karşısında şok olan Duncan, Eustace'in hizmetinden çıkmaya çalışır ancak yakındaki ormanda çıkan yangınla Rohanne'nın Eustace'e karşı mücadelesine başladığını düşünür. Bennis firar edince, Eustace'ın zorla tuttuğu cılız köylülerle tek başına kalan Dunk mücadelenin nafile olduğunu görür. Köylüleri azat eden Dunk Rohanne'la bizzat yüzleşeceğine söz verir. Rohanne'ın askerleriyle karşılaştığında meseleyi teke tek dövüşle çözmeyi teklif eder. Rohanne teklifi kabul eder ve şampiyonu olarak zorba Sör Lucas Uzuninç'i seçer. Dunk kılıçtaki eksikliğini boğuşarak telafi etmeye çalışır ve sonunda Lucas'ı öldürür ancak kendiside ağır yaralanır ve suda boğulmaktan son anda kurtulur.

Leydi Rohanne Webber ile Duncan'ın vedalaşması.

İyileştikten sonra Eustace ve Rohanne'ın aralarındaki ihtilafı çözüp evlenmeye karar verdiklerini görür. Yüz üstü bırakıldığını hisseden Duncan Rohanne'den ayrılmadan önce onla baş başa kalır. Rohanne'den son bir öpücük alır ve hatıra olarak saç örgüsünden bir parça keserek kendine saklar. Sonra Aegon'la beraber ordan ayrılırlar.

Beyaz Duvarlar Turnuvası

Duncan ve Aegon Nehir Toprakları'ndaki Taşlı Sept'i ziyaret eder. Kuzey kıyılarına saldıran Greyjoy'lara karşı Lord Beron Stark'ın hizmetine girmek için kuzeye yol alırken yolu karıştırırlar. Aralarında Lord Alyn Cockshaw ile gezgin şövalye Sör Kemancı John'un da olduğu ve Yıldız Kargı Lordu Gormon Peake'nin yönettiği grupla karşılaşırlar. Bu gruptan Sör John, Duncan'ı Beyaz Duvarlar'daki Lord Ambrose Butterwell'ın Geçit'in Frey'lerinden bir kızla olan düğününe davet eder, düğün için yapılacak turnuvanın galibine ejderha yumurtası verileceğini söyler. Grup onlarsız yola çıksalar da sonradan Duncan gruba dahil olur; Beyaz Duvarlar'a giderken Sör Kedi Kyle, Sör Maynard Plumm ve Sör Glendon Ball'la arkadaş olur.

Beyaz Duvarlar'da Aegon, düğün konusunda şüheleri olduğunu Duncan'a söyler çünkü davetlilerin çoğu Blackfyre İsyanları'nda Blackfyre Hanesi için savaşan soylulardır. Sonradan Duncan Sör Kemancı John'la karşılaşır, John Duncan'ı rüyasında Kral Muhafızları'ndan biri olarak beyazlar içinde gördüğünü söyler. Kemancı bu zamana kadar rüyalarının hep çıktığını, bir zamanlar kardeşlerini ölü gördüğünü ama kardeşlerinin inanmadığını, sonunda kardeşlerinin öldüğünü söyler. Ayrıca Kemancı, Duncan'a Beyaz Duvarlar'da yumurtadan bir ejderhanın çıkacağını söyler.

Dunk ve Egg.jpg

Duncan Darağacı Şövalyesi ismiyle Trant Hanesi'nin armasını taşıyarak turnuvaya katılır. İlk mücadelede Sör Uthor Yaprakaltı tarafından atından düşürülür, mücadelenin ardından Duncan'ı finale kadar öldürmesi için rüşvet verdiklerini itiraf eder. Yaveri Aegon'u ararken turnuvada kendisinden daha başarılı olan Glendon Ball'a rastlar ve turnuvanın ardından onu Kuzey'e davet eder ancak Glendon reddeder. Glendon Duncan'a, Kemancı'ya yenilmesi karşılığında Gormon Peake'nin Yıldız Kargı yakınlarında bir arazi teklif ettiğini söyler. Glendon Peake'yi kızdırarark teklifi reddetmiştir. Duncan daha sonrada Kemancı'nın yanına gitmiş ve gerçek kimliğini anlamaya başlamıştır, turnuvanın Kemancı John'nun zaferi için toplandığını anlar.

Lord Peake, Glendon Ball'ı ejderha yumurtasını çalmakla suçlar ve hapse attırır. Duncan müdahale etmeye teşebbüs ettiğinde Alyn Cockshaw onu engeller ve eğer Aegon'u bulmak istiyorsa kendisini takip etmesini söyler. Alyn, Kemancı'nın Duncan'a gösterdiği ilgiyi kıskandığını ve Duncan'ı bu nedenle ölddüreceğini söyler. Yaralı olmasına rağmen Duncan Alyn'i bir kuyuya atarak boğar ve buna Maynard Plumm şahit olur. Plumm, Duncan'a yaralarını gösterir ve Aegon'un olduğu yeri ona söyler.

Aegon, Lord Ambrose Butterwell'e kendisinin ve Duncan'ın babası Prens Maekar tarafından turnuvayı araştırmak üzere yollanan casuslar olduğunu ve babasının da bir orduyla yola çıktığını söyler. Korkan Lord Ambrose merhamet edilmesi için yalvarır ancak damadı Tommard Heddle Aegon'u tutuklanmak üzere harekete geçer, bu sırada ortaya çıkan Duncan Tommard'la dövüşerek onu öldürür. Duncan Aegon'a Bakire Havuzu'na gitmesi emrini verir ve sonra Kemancı ile karşı karşıya gelir, ona gerçek adı olan Daemon adıyla seslenir. Duncan Lord Peake'nin yarışmacılara rüşvet vererek Daemon'a yenilmelerini söylediğini ve bunu reddedern Glendon'a ejderha yumurtasını çaldığı yalanını söyler. Suçlamalara öfkelenen Daemon, Glendon'un yargılanması için kendisiyle dövüşeceğini söyler.

Glendon, Daemon'u kolayca mağlup eder ve birkaç dakika sonra Kral Eli Lord Brynden Nehir'in başında olduğu kraliyet ordusu Beyaz Duvarlar'a ulaşır. Daemon tutuklanır, onu destekleyenler cezalandırılır veya infaz edilirler böylece İkinci Blackfyre İsyanı başlamadan biter. Lord Brynden, Duncan ve Aegon'un seyahatlerine devam etmelerine izin verir. Ejderha yumurtasının nasıl çalındığını düşünen Duncan'ın düğünde eğlencelerde yer alan cücelerin çaldığını düşünür.

Lord Lyonel Baratheon ile Duncan'ın teke tek mücadelesi.

Sonraki Yaşamı

Beyaz Duvarlar'dan ayrılan Duncan ve Aegon bilinmeyen bir süre boyunca Kışyarı'nda hizmet ederler.

Muhtemelen Duncan'ın onuruna Prens Aegon Targaryen ilk oğlu ve varisine Duncan ismini verir. Prense Küçük Duncan denilmiştir.

FS 233 sonlarında Prens Aegon, Aegon V Targaryen olarak tahta çıktığında ağabeyi Aemon'u Gece Gözcüleri'nin Kıyıdaki Doğugözcüsü'ne kadar götürür.

Duncan sonunda Kral Muhafızları'na katılır. Yeminini tam olarak ne zaman söylediği bilinmese de Kral Muhafızları şövalyesi olarak bilinen ilk zaman FS 236'dir.

FS 236'de Sör Duncan, Dördüncü Blackfyre İsyanı'nda savaşır ve Blackfyre'lardan Daemon III Blackfyre'ı öldürür. FS 239'de Prens Duncan Targaryen Lord Lyonel Baratheon'un kızı ile olan nişanını bozar ve halktan biri olan Eskitaş'lı Jenny ile evlenir. Öfkelenen Lyonel Demir Taht'a isyan eder. Kral Aegon V Targaryen'in şampiyonu olan Duncan Lyonel'le teke tek mücadelede onu yener ve isyanı bastırır.

Duncan Kral'ın Şehri'ndeki kış turnuvasına katılır ve on altı yaşındaki Barristan Selmy tarafından yenilir.

FS 259'de Duncan, Kral Aegon ve Prens Duncan'la beraber Yaz Kalesi Trajedisi'nde ölür. Trajedi hakkında çok az şey bilinir ancak Lord Kumandanın cesareti ile yangından birkaç kişiyi kurtardığı bilinir.

Son Olaylar

Kılıçların Fırtınası

Jaime Lannister Kral Muhafızları Lord Kumandanı olduğunda eski lord kumandanları sayarken Uzun Duncan'ı da sayar. Sör Barristan Selmy'nin Beyaz Kitap'daki sayfasını okur, Barristan'ın Kral'ın Şehri'ndeki kış turnuvasında Duncan'ı yendiğini öğrenir.

Gezgin Şövalye Dunk.jpg

Kargaların Ziyafeti

Bilinmeyen sebeplerden dolayı Dunk'un orjinal kalkanı Lord Selwyn Tarth'ın zırhlarının içinde Akşamgüneşi Kalesi'nde bulunur. Selwyn'in kızı Brienne Tarth Duskendale'da bu kalkana benzer bir kalkan boyatmış ve Taç Toprakları ile Nehir Toprakları'nı rahatça dolaşmıştır.

Üstat Aemon Gece Gözcüleri'ne katıldığında kardeşi Aegon'un Sör Duncan'ın onu Kıyıdaki Doğugözcüsü'ne kadar eşlik etmesi konusunda ısrar etmiştir.

Ejderhaların Dansı

Bran Stark Kışyarı'nın yürek ağacı vasıtasıyla geçmişe dair görüntüler gördüğünde Hodor kadar uzun boylu bir şövalyenin -ki muhtemelen Dunk- ince kahverengi saçlı bir kızla öpüştüğünü görür.

Kullandığı Hayvanlar

Duncan'ın, Gezgin Şövalye'nin başlarında Sör Arlan'dan miras kalan üç atı vardır.

Maceraları boyunca başka hayvanları da olmuştu.

Soyu

George R. R. Martin, Kargaların Ziyafeti'nde Sör Duncan'ın soyundan gelen birinin ortaya çıkacağını ilan eder. Buna istinaden Brienne'in, Tarth'ın cephaneliklerinde Sör Duncan'ın kalkanını nasıl bulduğunu anlatması onun Sör Uzun Duncan'ın soyundan gelen kişi olduğu yönündeki geniş çaplı tartışmalara yol açmıştır.