Uzunpençe

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Uzunpençe

Uzunpençe, Mormont Hanesi atalarından kalma piç kılıcıdır. Antik Valyria Çeliği'nden yapılmıştır. Lord Kumandan Jeor Mormont tarafından Jon Kar'a verilmiştir.


Görünüşü

Gümüş işli metal bir kının içinde uzun bir kılıçtır. Gümüş kabza başı yangında erimiş, kabza koruması ve sapı da yanmıştı. Kabzası, uzun kılıcın ağırlığını dengelemek için kurşunla desteklenmiş mermerden yapılmıştı. Mermer, dişlerini gösteren bir kurt şeklinde oyulmuştu ve gözlerine iki tane lal taşı yerleştirilmişti. Tutacağı saf deridendi. Siyah ve yumuşak. Terle ya da kanla lekelenmemişti. Gerçek kabzasında gümüş bir ayı başı vardı ama o kadar aşınmıştı ki ayı olduğu belli olmuyordu artık. Jeor Mormont, Uzunpençe'yi Jon Kar'a vermeden önce bir kurt başının yapılmasını Jon için uygun gördü. Bıçağı Jon'un alıştığı kılıçların bıçağından on beş santim kadar daha uzundu. Sadece kesmek için değil, sokmak için de dövülmüştü. Üzerinde üç derin oluk vardı. Eddard Stark'ın kılıcı Buz, iki elle kullanılan gerçek bir çift el kılıcıydı. Bu kılıçsa bazı yerlerde adına piç kılıcı da denilen bir buçuk el kılıçlardandı. Kurtlu kılıç büyüklüğüne rağmen Jon'un daha önce savurduğu kılıçlardan çok daha hafifti. Jon kılıcı döndürdüğünde üst üste defalarca katlanmış çeliğin koyu renk katmanlarını seçebiliyordu.


Tarih

Uzunpençe, Lord Kumandan Jeor Mormont'un babasının kılıcıydı, ondan önce de onun babasının ve yaklaşık beş asırdır Mormontlar'ındı. Jeor Mormont, zamanında kılıcı savurmuş ama siyahları giyip Gece Nöbetçileri'ne katıldığında, kılıcı oğlu Sör Jorah Mormont'a verdi. Daha sonra Sör Jorah, köle tacirliği yapmakla suçlandığında Özgür Şehirler'e kaçtı ve kaçarken kılıcı ailesine bıraktı. Uzunpençe'nin kaderi kuzeydeydi ve Jeor'ın kız kardeşi kılıcı geri ona gönderdi. Jon Kar'ın Jeor Mormont'u kurtardığı, Kara Kale'ye bir öteki saldırısında çıkan yangında Uzunpençe'nin kabzası erimiş ve kabza koruma-sapı yanmıştı. Jeor Mormont, Jorah'ın utancıyla neredeyse Uzunpençe'nin varlığından haberdar değildi ve yangında da onu unutmuştu.


Alıntılar

Babamın kılıcıydı ve ondan önce de onun babasının. Tam beş asırdır Mormontlar'ın!

Oğlum, Mormont Hanedanı'na leke sürdü ama kaçarken kılıcı bırakacak kadar onurlu davrandı en azından.

-Jeor Mormont


Bu Valyria çeliği lordum.

Ayılar gibi kurtlarında pençeleri vardır.

-Jon Kar