Vaes Dothrak

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Dothraki insanlarının şehri Vaes Dothrak.

Vaes Dothrak, Dothraki insanlarının tek şehridir. Bu şehir büyük Dothrak Denizi’nin ardında, Dağların Anası’nın hemen altında ve Dünyanın Rahmi adlı gölün yanında yer alır. Vaes Dothrak’ın surları yoktur. Şehir güneşin altında, eski ve boş bir alana yayılmıştır. Şehir dünya üzerindeki bütün khalasarların sığacağı kadar büyüktür. Şehir, bütün khalların eşleri tarafından şehre gelen Dosh Khaleen ve köleler tarafından idare edilir. Şehirde kılıç taşımak ve şehir sınırları içinde özgür bir adamın kanını dökmek yasaktır.

Şehir

Vaes Dothrak girişindeki At Geçidi.

Vaes Dothrak, Dothraki Denizinin ve kültürünün kalbidir. Bir zamanlar geniş yerleşim şekliyle büyük şehirlerden biriydi ve az yerleşik nüfusa karşılıkta en küçüklerinden biriydi. Şehrin karışık sokaklarında çimen ve çamur vardır. Taştan yontulmuş büyük çadırları, kadınların özel günleri için mekanlar, ağaçtan kuleler ve azda olsa kademeli piramitler vardır. Bütün şehir, Dothrakilerin fethettiği topraklardan getirdiği köleler tarafından yapılmıştır.

At Geçidi

At Geçidi, tam olarak bir kapı sayılmaz, Vaes Dothrak’ta kapılar ya da surlar yoktur. Bunların yerine, ismini toynakları yerden 3metre yükseklikte sivri bir kemer oluşturan iki aygır heykelinden almıştır. At Geçidi, Dağların Anası’nın çevresinden bile görülebilir. At Geçidi’nin altındaki yola “Tanrıların Yolu” denir. Bu yoldaki binlerce farklı dinden anıtlar ve kutsal semboller, Dothrakilerin fetihlerinin çok geniş ve güçlü olduğunu gösteriyor.

Tanrıların Yolu

Tanrıların Yolu, şehrin kalbinden geçen çimenli, düz ve geniş bir yoldur. Yol boyunca, Batılı ve Doğulu pazarlar, Dünyanın Kaynağı adlı göl ve Vaes Dothrak’ta önemli törenlerin yapıldığı “Çukur” vardır.

Pazarlar

Batı ve Doğu Pazarı olmak üzeri iki tane Pazar vardır. Batı Pazarı, Özgür Şehirlerden gelen tüccarların kullandığı alandır. Burada büyük çömlekçiler, hayvan kalemleri ve badanalı içme salonları vardır. Topraklardan yükselen tepeler, meydana büyük depo gibi bir hava katmaktadır. Meydan tezgâhlardan ve koridorlardan oluşur. Doğu Pazarı, Asshai, Yi Ti ve Gölge Diyarlarından gelenlerin kullandığı pazardır. Burada mantikorlar, filler ve Jogos Nhailerin siyah beyaz atları bulunur. Tüccarlar, barışı korumak suretiyle Vaes Dothrak içinde kalabilirler. Dağların Anasına ya da Dünyanın Rahmi saygısızlık edemezler. Geleneksel olarak tüccarlara tuz, gümüş ve dosh khaleenlerin tohumları hediye edilir.