Vaith Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Vaith Hanesi
Vaith Hanesi.PNG
Hane arması Turuncu ve sarı zemin üzerine üç tane siyah leopar.
Sözler Bilinmiyor
Yerleşke Vaith
Şimdiki Lord Daeron Vaith
Bölge Dorne
Unvan Kızıl Kum Tepecikleri Lordu
Bağlılık Martell Hanesi

Kızıl Kum Tepecikleri Vaith Hanesi, Dornelu soylu bir hanedir. Yerleşkeleri ve aynı zamanda isimleri olan Vaith aynı isimle anılan nehrin üzerindedir. Vaith'in batısı Dorne'un geniş kumlarıdır; Vaith Hanesinin başı Kızıl Kum Tepecikleri Lordu ünvanına sahiptir. Sözleri ve armaları kitapta bahsedilmemiştir ama yarı kesin kaynaklara göre armaları turuncu ve sarı zemin üzerine üç siyah leopardır.

Tarihi

Vaithler, Dorne'un Kızıl Kum Tepeciklerininin ve kumlarının doğusundaki tepelere yerleşen Andal maceraperestlerdir. Yakınlarındaki nehir kısa zamanda onların ismini aldı.

Fetih Savaşı sırasında Kraliçe Rhaenys Targaryen Meraxes'le Vaith'e uçtu ama kaleyi terk edilmiş buldu. Birinci Dorne Savaşı'nda Lord Harlen Tyrell ve ordusu Cehennem Korusu'ndan Vaith'i ele geçirmek için yola çıktılar ama kumlarda kayboldular.

Cassella Vaith Aegon IV Targaryen'ın üçüncü metresiydi. Yaşlı Leydi Vaith Aerys I Targaryen'ın saltanatı sırasında deliydi, ama Egg'e göre Sör Uzun Duncan leydiye söylediklerinde daha nazik olabilirdi.

Son Olaylar

Kargaların Ziyafeti

Arianne Martell, Myrcella Baratheon'la Dorne çölünü Vaith, Cehennem Korusu ve Kumtaşı aracılığıyla geçmeyi planlar ama bu Yeşilkan'da Areo Hotah tarafından kesintiye uğratılır.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Vaith Hanesi

Buz ve Ateşin Şarkısı serisinde anlatılan olaylar boyunca bilinen üyeleri.

Tarihsel Üyeleri