Valyrian Özgür Halkı

Game Of Thrones Viki sitesinden
(Valyrian sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Valyrianların ejderhaları buluşları.

Valyrian Özgür Halkı, Essos kıtasına yayılan büyük bir imparatorluktu.Ama Aegon'nun karaya ayak basışından yaklaşık 100 yıl önce Valyria Kıyameti olarak bilinen felakat üzerlerine geldiğinden beri düşmüştürler.Bu felaketten geriye kalan Valyrianlılar diğer özgür şehirler yardımıyla Westeros'un sahil adası olan Ejderha Kayası'na ulaştı.Valyrian özgür halkı bu olaydan sonra bilinen dünyanın en ileri uygarlığı,askeri ve kültürel gücü oldu.Valyria,kurdukları egemenliğin başkentiydi. Ayrıca Targaryen'lerin atalarıdır.

Valyrianların ejderhaları eğitmeleri.

Tarih

Valyria ilk başlarda huzur dolu küçük bir medeniyetti,Valyrian Yarımadası'nda köylerde yaşayıp çobanlıkla uğraşıyorlardı. Ancak Valyrian yarımadasındaki volkanın üzerinde 14 Ateş Madenleri ejderhaları keşfedene kadar. Valyrianlılar ejderhaları hakim oldukları evcilleştirme yöntemleri ve büyüyle ehlileştirdiler. Bunun sonucunda ejderhalar savaşın yıkıcı birer silahına dönüşmüştür. Nüfuslarını geliştirmeye başlayıncı Valyria başkentini genişlettiler. Şehirdeki üstsüz kuleleri tıpkı ejderhalar gibi göklere yükselttiler,demircileri efsanevi kılıçları güç ve keskinlikle dövdü sonunda ejdarhaları ve büyüleriyle genişlemeye başladılar.

  • Güçlü Yükseliş: Yaklaşık 5000 yıl önce Valyria'nın ilk dönemlerinde, o zamanlarda doğu kıtasının hakimi olan Ghiscari İmparatorluğunun, Eski İmparatorluk'a başlattığı savaşa dahil oldular. Ejdarhalarında yardımıyla Valyrianlar her seferinde savaşlardan galip çıktılar ve sonunda Ghiscari İmparatorluğunu yıktılar. Başkent olan Eski Ghis'i topraklarına kafataslarını gömerek yok ettiler. Ghis'in fethinden sonra, Valyria Köle Körfezi'de hayatta kalan Ghiscari sömürgeleri üzerindeki etkisini genişletti, daha çok yerleri fethetmeye devam etti.
  • Rhoyne'ye Karşı Savaş: Valyrianlılar gözlerini Rhoynar'ın eski ve büyük medeniyetine göz çevirdiğinde, Prens Garin çeyrek milyon güçlü askerlerle Valyria ile savaştı. Her nasılsa bu kadar askere rağmen yenilgileri felaket oldu. Geriye kalanlar,savaşçı kraliçe Nymeria liderliğinde Dorne'ye kaçtı. Şarkılarda Nymeria 10 bin gemisinin hepsinde sadece kadın ve çocukların olduğu, büyük ihtimal yaşı tutan bütün erkeklerin Valyria ile savaşta öldüğü söylenir.
  • Valyrian Emperyalizmi ve Doğuya Yayılma: Valyrian özgür halkı(teknik olarak hiçbir zaman imparatorluk olmadı), daha batıya doğru genişlemeye ve fethetmeye devam etti. Fethettikleri yerlerden bir sürü köle yakalayıp onları 14 Ateş'in zengin madenlerinde kullandı. Valyria önderliğinde harika şehirler ve yollar yaptılar. Oros, Mantarys, Tyria da dahil Braavos hariç diğer bütün Özgür Şehirler'i, Valyrian özgürhalkı yapmıştır. Gücünün doruğuna ulaşan özgür halk doğu kıtasının üzerinde daha da genişlemiştir. Efsanevi büyük şehirlerde, tepesiz kuleler onların harika güzelliklerini hatırlatır.
  • Valyria Kıyameti: Aegon'nun karaya ayak basışından yaklaşık 100 yıl önce yaşanan bu felaket olay, Valyria şehrinin tamamen tahrip edilmesi ve Valyrian özgür halkının çökmesiyle devam etmiştir. Kıyamet, sayısız kentin üstünde olduğu adaları parçalamış küçük adalara çevirmiş ve parçalanan bölgelerinden arasından da Tüten Denizi oluşturmuştur. Bugün bu alan "şeytanlı-hayaletli" olarak tanımlanıyor ve çoğu insanın gitmekten korktuğu bir yer haline dönüşmüştür .Ve burası için "Kıyamet hala Valyria'da sürüyor." denmiştir.

Kalıntılar

Valyria medeniyetinden çok şey, dilleri ,zanaatleri Kıyamet ile kaybolmştur. Valyrianların torunları dünyanın her yerine dağılmıştır. Hayatta kalan Valyrian kolonileri, Kıyamet'ten sonra hayatta kalmış, bağımsızlıklarını kazanmıştır ve Özgür Şehirler olarak bilinmektedir. Bu Valyrianlar zaman içinde diğer insanlarla evlenip ırk olarak karışmıştırlar ve az da olsa Valyrian'nın lehçesinde konuşmaya devam etmişlerdir.

Valyria, ejderhalara emir verme ve onları savaşta bir silah gibi kullanma yetenekleriyle hatırlanır. Yedi Krallığı, fethetmek ve yönetmek için bu bilgiyi kullandığı bilinen son Valyrian Ejderhalordları Targaryenler olarak gösterilmiştir. Valyria ayrıca eşsiz kaliteli silah yapımında kullandıkları büyülü bir alaşım olan Valyrian çeliği ile yaptıkları silahlarıylada hatırlanır. Bu gizemli metal görünüşe göre Valyria ile birlikte kaybolmuştur, geriye kalan Valyria çeliği ile yapılan silahlar nadirdir ve çok değerlidir.

İnanışlar ve Gelenekler

Valyria'nın özgür halkı hiçbir zaman ne krallık ne de imparatorluk oldu. Bunun yerine "özgür halk"-"özgür toprak sahibi" kısacası kendi kendini yönetmeyi seçti. Ancak uygulamada büyük zengin aileler, soylular ve yüksek büyü yeteneği olanlara hakimiyet kurma eğilimindeydi.

Valyrialılar, Yüce Valyrian dilini kullanırlardı. Taş şekillendirmede harika yetenekleri vardı. Valyria'nın eski büyücüleri taş şekillendirme ile değil ateş ve büyü ile çalışırlardı, bu büyük bilgelikleri artık kaybolmuştur. Ejderha Yolları olarak bilinen Valyria yolları bugün Ejderha Kayası'nda anıt gibi durmasının yanı sıra hala işlemektedir. Valyrialılar doğu kıtasından binlerce köleyi 14 Ateş madenlerinin çarpıcı sıcak kesimlerinde kullanmıştır. Altın ve gümüş bulmak için yananlarda ölenlerde olmuştur. Madenlerde köle ayaklanmaları yaygındı fakat Valyrialılar büyü güçleriyle onları bastırmayı başarmıştır. Savaşlarda Valyrialılar binlerce köleyi alıp barış zamanında onları yetiştirmiştir.

Valyriaların bir dizi farklı tanrıları vardı. Onların arasında Balerion, Meraxes ve Vhagar'da vardır. Fatih Aegon, Yedi İnancına inanmasına rağmen bu isimleri ejderhalarına vermiştir. Ayrıca Targaryenlerde uygulanan çok eşlilik ve ensest evliliklerin, Valyrianların eski gelenekleri mi yoksa Targaryenlerin kanlarını saf tutmak için uyguladıkları birşey mi olduğu bilinmemektedir.