Valyrian Çeliği

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Valyrian çeliği Valyria şehrinde icat edilmiş silah yapımında kullanılan büyülü bir alaşımdır. Çeşitli büyüler eşliğinde dövülmüş olması bu çeliği özel kılmaktadır. Valyrian çeliği ile yapılan bıçaklar kalelerde dövülen bıçaklardan bile daha hafif, daha güçlü ve keskindir ve en ayırt edici özelliklerinden birisi de Şam çeliğinde olduğu gibi üzerine desenlerin işlenmesidir. Westeros'da bulunan çoğu Valyrian çeliği bıçakları asil ailelerin atasından kalmış yadigarlarıdır ve kendi isimleri ve hikayeleri vardır. Valyrian çeliği kılıçlarının çoğunun Valyria Kıyametinden sonra Targanyenler tarafından Westeros'a getirilmiş olması olasıdır.

Sadece en büyük demirciler, varolan Valyria çeliğini üretebilir ama böyle gizli bir alaşımı oluşturma Valyria'nın yok olması ile beraber yok oldu. Bu çelikten yapılmış geriye kalan silahlar çok değerleri ve son derece nadirdir. Qohor'lu bir demirci Valyrian çeliğini işleyebildiğini iddia eder ve Tobho Mott tarafından Lannister'ların istediği üzerine Eddard Stark'a ait olan Buz kılıçı yeniden şekillendirilir.


Valyrian çeliğinden yapılmış bazı bıçaklar;

Uzunpençe

Var olduğu bilinenler;


Kaderi bilinenler;

  • Buz: Stark Hanesinin atalarından kalma iki elli büyük bir kılıç. Eddard Stark'ın idamı ile beraber Kral Topraklarına kadar gidiyor ve orada iki uzun kılıç olacak şekilde tekrar üretiliyor.

Kaderi bilinmeyenler;