Varys

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Varys
Varys by Amoka.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Örümcek
Hadım
Unvan Muhbir Başı
Kitap(lar) Taht Oyunları(Görüldü)
Kralların Çarpışması(Görüldü)
Kılıçların Fırtınası(Görüldü)
Kargaların Ziyafeti(Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı(Görüldü)

Oyuncu Conleth Hill

"Örümcek" olarak bilinen Lord Varys, Küçük Konsey’in gizemli bir üyesidir. Yedi Krallığın Demir Tahtı için görev yapan, Muhbir Başı ya da örümcek efendi adıyla bilinir. Dizide, Conleth Hill tarafından canlandırılmıştır.

Karakter ve Görünüm

Varys bir hadımdır; tıknaz, tamamen kel ve feminendir. Beyaz, yumuşak elleri vardır. Yüzünü pudralar.

Rahat kıyafetler giymeyi tercih eder. Kıyafetleri kaliteli ipek (genellikle aşırı renkli) ve yürürken hiç ses çıkarmamasını sağlayan, yumuşak kaygan bir kumaştan yapılır. Dışarıya karşı tavrı yaltakçı, gizemli ve alıngandır. Kılığını ve görüntüsünü değiştirmede ustadır, yürüyüşüyle, kokusuyla ve kıyafetleriyle tanınamaz hale gelir.

Varys’in sırları ortaya çıkarmaktaki başarısı, her şeyi bilen biri olarak ün salmıştır. Bu yeteneğinin en önemli kaynağı, küçük kuşlar adını verdiği çocuk casuslarıdır.

Her yere bilgi vermesi, düşmanlara yardım etmesi gibi davranışlarla kendine rakipler yaratmış ve hilelerle sonunu getirerek sarayda sevilmeyen, güvenilmeyen biri olarak tanınmıştır. Bununla birlikte aslında, düzgün bir yönetimi, dengeyi ve barışı istemektedir ve kim bunlar için çalışacaksa ona sadakatini sunacağını belirtmiştir.

Tarih

Varys ve dostu Illyro Mopatis, gençken Pentos sokaklarında.

Varys‘in söyledikleri tamamen güvenilir olmasa da, Lys’de bir köle olarak dünyaya geldiğini ve yolculuk eden bir gruba satıldığını iddia etmiştir. Küçük Varys, Özgür Şehirler’de, Eski Şehir’de ve bazen de Kralın Şehri’nde çalışan bir tiyatro topluluğunun başı olan adama aitti. Myr‘de bulundukları süre içinde, bir adam Varys’in efendisinin reddedemeyeceği meblağda altın teklif etti. Adam, Varys’e hareket edip konuşmasını engelleyen bir iksir verdi ancak iksir Varys hadım edilirken diğer hislerini yok etmemişti. Hadım edildikten sonra Kara Büyü ritüeliyle erkekliği bir mangalda yakıldı. Varys o zamandan beri büyüden nefret ettiğini söylemiştir.

Ritüel sona erdiğinde artık Varys adamın bir işine yaramıyordu, bu yüzden adam onu sokağa attı. Bu arada oyuncular da yelken açmıştı ve Varys artık yalnızdı. Dilenmeye, fahişelik yapmaya, hırsızlığa başladı ve kısa sürede hızsızlıkta öyle iyi hale geldi ki, bir rakibi onu Pentos’a gitmek zorunda bırakana kadar, Myr’in en iyi hırsızı olarak tanındı.

Pentos’ta, Varys fakir bir paralı asker olan Illyrio Mopatis’le arkadaş oldu. Birlikte Varys’in değerli eşyaları daha küçük hırsızlardan çalıp, Illyrio’nun eşyaların kendi sahiplerine küçük bir ücret karşılığında sattıkları bir iş kurdular. Kısa süre sonra Pentos’ta değerli eşyaları çalınan her kadın ve erkek, eşyalarını almak için nereye gitmeleri gerektiğini öğrendi. Böylece Pentos’taki hırsızlar Varys ve Illyrio’nun peşine düştü. Yarısı onları bulup öldürmekte başarısız oldu. Diğer yarısı da Varys onlardan çalmadan önce eşyaları elden çıkardı. Varys ve Illyrio çok zengin oldular.

Varys, bilginin altından ve mücevherlerden çok daha önemli olduğunu kavradığında, küçük fareler olarak bilinen ve ona bilgi, mektup, defter gibi malzemeler sağlayan böylece onu daha da zengin ve güçlü hale getiren bir casus ağını eğitmeye başladı. "Fareler" Varys’in tercih ettiği yetimlerdi; onları ufak, çabuk ve sessiz oldukları zamanda seçti. Onlara okuma-yazmayı ve duvarlara tırmanıp, bacalardan geçerek Varys’e sıkıntı yaratıp onu hedef haline getirmeden, elde edeceği bilgileri kopyalamak gibi hırsızlık becerilerini öğretti.

Bu sırlarla Varys ve Illyrio'nun paraları on misli arttı ve zamanla Varys’in yetenekleri Dar Deniz’in öteki kıyısındaki oğluna, karısına ve El’ine güvenemeyen, iyice paranoyaklaşan Kral Aerys’in kulaklarına kadar ulaştı. Kralın Şehri’nde casusların efendisi olarak, Varys'in Kral Aerys üzerindeki nüfuzu kralın paranoyası sayesinde giderek büyüdü. Bu, kralın emrindeki hainlerin ve entrikacıların dikkatini çekecek kadar çabuk oldu. Varys, Kızıl Kale’deki gizli geçitlerin ustası oldu ve bunları küçük kuşlar adını verdiği casus ağı için kullanmaya başladı. Gizli geçitleri ezberleterek, çok önemli bir şey keşfedeceği zaman Varys’e kolayca ulaşabileceklerdi. Özellikle Varys, Aerys’i oğlu Rhaegar‘ın Harrenhal’daki turnuvayı bahane edip, lordları kendi etrafında toplayabileceğini ve Aerys’i devirebileceği ihtimali konusunda uyardı. Böylece Aerys turnuvaya katıldı ve Duskendale Muhalefeti’ndan bu yana yıllardır ilk kez Kızıl Kale’yi terk etti.

Robert’ın İsyanı sırasındaki Üç Dişli Mızrak Savaşı’ndan sonra, Varys, Aerys’e güvenilir biri olmayan Tywin Lannister’a kapıları kapatması gerektiğini tavsiye etti. Buna rağmen Aerys, Yüce Üstat Pycelle‘i dinledi ve kapılarını şehri yağmalayıp kalan Targaryenları öldürmek isteyen Lannister kuvvetlerine açtı.

Sonra Kral Robert için çalışmaya devam etti. Varys’in sadakati Targaryen Hanedanı’naydı. Targaryenlardan birini tekrar Demit Taht’ta görmek isteyen Illyrio Mopatis’le gizli bir anlaşma yaptı. Aslında Varys’in bebek Aegon’u köylü bir bebekle değiştirdiği açığa çıktı. Diyarın ve Robert’ın bebeği ölü bilmesine rağmen, Varys, Aegon’u, Rhaegar’ın arkadaşı sürgündeki Kral Eli Jon Connington tarafından yetiştirilmesi için Dar Deniz’in karşısına kaçırdı. Connington'ın nasıl hareket edeceğini kararlaştırdıktan sonra, Varys, Connington’ın Altın Grup’dan çalıp yakalandıktan sonra da, çok fazla içki içip kendi ölümüne sebep olduğu hikayesini uydurdu.

Son Olaylar

Taht Oyunları

El’in Turnuvası’nın ardından, Varys kılık değiştirip Kral Eli Eddard Stark’la konuşmak için odasına gitti. Eddard’ı Kraliçe Cercei’nin Kral Robert’ı öldürmeye çalıştığı hakkında uyardı. Amacının barışı ve dengeyi sağlamak ve bu amaçla Lannister Hanesi’nin istilası karşısında Lord Eddard’ın hizmetinde olacağını söyledi. Varys aynı zamanda eski Kral Eli Jon Arryn’in de, soru sormaya başladığı için, Lys’in Gözyaşları adı verilen bir zehirle öldürüldüğünü söyledi.

HBO yapımı dizide, Varys ve Eddard Stark, zindanda tartışırken.

Varys, Sör Jorah Mormont'un Daenerys Targaryen‘ın hamile kaldığını bilgisini Küçük konsey’e sunar ve sonucunda Kral Robert kızın ve doğmamış bebeğinin öldürülmesine karar verir. Varys, Illyrio’yla Kızıl Kale’nin altında buluşur ve Stark’larla Lannister’lar arasında nasıl bir savaş çıkacağının detayları hakkında tartışırlar.

Kral Robert öldürüldüğünde, Varys, Kral Joffrey’nin muhbir başı olur. Joffrey birinin babasının ölümünü üstlenmesini istediğinde, Varys, Sör Barristan Selmy’yi önerir. Joffrey ve Cersei, Selmy’yi kovarlar, bu hareket tüm konseyce aptallık olarak görüldü. Selmy kovulmasının sonucunda (Varys’in tam planladığı gibi) doğudaki Daenerys Targaryen’a katıldı. Eddard Stark’ın zindana atılmasının ardından, Varys tutuklu kılığına girerek Ned’i kızı Sansa’nın güvenliği için ihanetini itiraf etmesine ikna etti. Cercei, Ned’in siyahlara bürünmesine izin verecekti. Bu sayede Stark ve Lannister arasında savaş başlayacaktı. Ned bunu yapmaya istekli olmayınca, Varys eğer bu şekilde devam ederse Lannister’ların Sansa’yı öldüreceklerini söyler. Ned Varys’e gerçekte kime hizmet ettiğini sorar ve Varys, yaptığı şeyleri güç, onur ya da sadakat için değil sadece diyar için olduğunu söyler.

Varys'in Eddard Stark'ın hayatını kurtarmak için yaptığı her şeye rağmen Joffrey, Küçük Konsey’in isteğine karşı çıkar ve son anda, Varys ve diğer tüm izleyenlerin önünde, Ned Stark’ı siyahlara bürünmek yerine idam ettirir.

Kralların Çarpışması

Tyrion Lannister, Kral Eli olarak hizmet etmek için Kralın Şehri’ne geldiğinde, Varys şehir ve başkentte olup biten her şeyi Tyrion’a söyleyerek onun güvenini kazanır ve Tyrion ile Varys arasında bir dostluk başlar. Varys, Tyrion’un Şehir Gözcüleri’nin kontrolünü ele almasına yardım etmiş ve Kraliçe Cercei’nin, Sör Lancel Lannister’la birlikte olduğunu söylemiştir.

Tyrion’un, Shae’i korumasına da yardım eder ve Cercei’den gizli bir şekilde kızı ziyaret edebilmesinin bir yolunu bulur. Beraber çalıştıkları süre içinde, Varys, Tyrion’a nasıl hadım edildiğini anlatır. Aynı zamanda Gendry’nin Yoren’le birlikte, Gece Nöbeti’ne gitmesini ayarlayanın da kendisi olduğunu itiraf eder. Bu sayede çocuk, Cercei’nin emir verdiği casusların, Robert’ın gayrimeşru çocuklarını öldürme girişiminden kurtulur.

Kılıçların Fırtınası

Tyrion Lannister, Karasu Savaşı sonunda iyileşmesinin ardından, Varys’i arar ve Shae ile görüşmesini tekrar ayarlamasını sağlayarak dostluklarını pekiştirmek istediğini söyler. Varys, Tyrion Kral Joffrey’nin öldürülmesi hakkında mahkemeye çıktığında ikisi arasında geçen tüm konuşmaları, planları ortaya dökerek Tyrion karşısında tanıklık yapar. Tyrion ölüme mahkum edildikten sonra Jaime Lannister, Varys’den Tyrion’u serbest bırakmasını ister. O da öyle yapar ve Tyrion, Kızıl Kale’deki gizli tünellerden geçerken birden Kralın Eli’nin odasına ulaşan merdivenleri bulur. Varys’in tüm engellemelerine rağmen Tyrion, babasının odasına gider ve babası Tywin’i öldürür.

Kargaların Ziyafeti

Tyrion’un kaçışı ve Tywin’in öldürülmesindeki rolüyle Varys iz bırakmadan yok olur. Rugen adlı zindandaki gardiyanlardan biri de bu arada yok olmuştur. Rugen’in yaşadığı yerde, bir Tyrell altını bulunur ve zaten Tyrellere hiç güvenmeyen Cercei’ye gösterilir. Okuyucuların çoğu Rugen’in, Varys’in adamı olduğu ve Varys’in Ned Stark’ı kara hücrelerde ziyaret ettiğinde yanında olan adamın Rugen olduğuna inanmaktadır.

Şimdi Kralın Şehri’nde Cersei Kraliçe Naibi olarak oğlu Tommen’ ı yönetmektedir ve Muhbir Başı olarak Qyburn’ü atar. Qyburn, Varys’in casuslarından sırları açığa çıkarmalarını ister ve Cersei’nin aslında Varys’in o kadar değerli olmadığına ve insanların ona bu kadar muhtaç olduğu ününün yalnızca Varys tarafından abartıldığına dair inancını sağlamlaştırır.

Ejderhaların Dansı

Varys gizli geçitlerde biraz oyalanır ve Büyük Üstat Pycelle’in odasını bularak onu öldürür. Sonra da küçük kuşlarından birini, Cercei’nin rezilliği sayesinde yeni Lord Vekil olan Kevan Lannister‘a Büyük Üstat’tan bir mesaj getirdiğini söyleyerek yollar.

Kuzgunların kümesine gittiğinde, Varys, Kevan’ı bir okla vurur ve Kevan’dan özür dileyip aslında hareketlerinin kötü olmadığını ancak Kevan’ın liderliğinin, Varys’in yıllarca Cercei’nin aptallığı sayesinde yaptığı sağlam planlara tehdit oluşturacağını anlatır. Kevan’a, Aegon Targaryen’ın hala hayatta olduğunu açıklar ve gerçek liderlerinin hazırlıklara başladığını, Kevan’ın ölümüyle Lannister ile Tyrell arasındaki düşmanlığın saçılacağını ekler. Böylelikle Aegon’un dönmesi kolaylaşacak ve diyarın gerçek Kralı olarak çok kişi tarafından benimsenecektir. Daha sonra Varys, küçük kuşlarından birkaçını, Kevan’ın acısını sona erdirmek için çağırır.

Alıntılar

Varys'den Alıntılar

Fırtınalar gelir gider, dalgalar vurur, büyük balık küçük balığı yutar ve ben kürek çekmeye devam ederim.
– Varys'den Tyrion'a.

Hadımların onuru yoktur, örümceklerin de vicdan gibi bir lüksü yoktur, lordum.
- Varys'den Ned'e.

Neden siz soylular taht oyunları oynadığınızda, en büyük acıları her zaman masumlar çekiyor?
- Varys'den Ned'e.

Güç, insanın olduğuna inandığı yerdedir.
- Varys'den Yarım Adam'a.

Sırlar, altınlardan ve safirlerden daha değerlidir.

Varys Hakkında Alıntılar

Sapsız harika.
- Tywin Lannister

Kötü kokuyordu ve mezardaki çiçek gibi gülüyordu.
- Eddard Stark

Ser Barristan bana Kral Aerys'in saltanatındaki çürümelerin Varys ile başladığını söylemişti. Hadım asla affedilmemeliydi.
- Stannis Baratheon

Sadece sana mı sırlar fısıldadığını zannediyorsun? Sadece, o olmasaydı çaresiz olurduk, diye düşünmemize yetecek kadar ikimize de sırlar fısıldadı. Aynı oyunu bana, Robert ile evlendiğimde de yapmıştı. Onun, yıllardır, konseydeki en dürüst adam olduğunu sanırdım, ama şimdi...
- Cersei Lannister'dan, Tyrion Lannister'a.

Lord Varys, bazen sizi en sıkı dostum olarak görüyorum, bazen de en azılı düşmanım.
- Tyrion Lannister'dan Varys'e.