Vekil

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Vekil, bir bölgedeki lordun veya kralın reşit olmadığı yada yönetemeyecek kadar yaralandığı zaman bir başkasına yönetme hakkının verilmesidir. Vekilin hizmet süresi on altı yaşında reşit olana kadar veya yaralanma durumunda iyileşene kadardır. Kraliyetin vekilleri, krala ait olan Diyarın Koruyucusu unvanını kullanabilirler.

Tarihi

Septon Robeson, merhum Lord Damon Hightower'ın ölümünün ardından yeni doğmuş oğluna vekillik yapar. Genç Kral Garland VI Gardener için Tyrell Hanesi vekillik yapmıştır.

Fetih Savaşı sırasında Sharra Arryn, Dağ ve Vadi Kralı Ronnel Arryn'in vekili olarak görev yapar.

Kraliçe Alyssa Velaryon, oğlu Kral Jaehaerys I Targaryen'in saltanatının ilk ilk yılında Vekil Kraliçe olmuştur.

Ejderhaların Dansı sırasında Uyku Kalesi'ndeki mücadelede ağır yaralanan Kral Aegon II Targaryen'in yerine Vekil Prens Aemond Targaryen olmuştur ve bir yıl boyunca kardeşi yerine saltanat sürmüştür. İç savaş sırasında Lord Lyonel Tyrell yerine Menzil'i yönetmesi için annesi vekil seçilir.

Aegon III'ün Vekilleri Yedi Vekilin olduğu bir konseydir. İstifa ve ölüm durumlarında yeni vekiller atanır, en son ki seçim 136FS'de yapılmıştır.

Gerold Lannister, Leydi Cerelle Lannister'ın vekili olmuştur.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Leydi Lysa Tully genç oğlu Lord Robert Arryn adına Vadi'yi yönetir.

Kral Robert Baratheon'un emriyle Lord Eddard Stark Prens Joffrey Baratheon'un Vekil Lordu olarak atanır ancak hiçbir zaman bu unvanı kullanamaz. Eddard'ın tutuklanmasının ardından Robert'ın dulu Cersei Lannister oğlu Joffrey için Vekil Kraliçe olarak görevlendirilir.

Kralların Çarpışması

Kral Joffrey'i kontrol edemeyen Cersei için, Kral Eli olan babası Lord Tywin kendi görevi için oğlu Tyrion'u görevlendirir.

Kargaların Ziyafeti

Joffrey ve Tywin'in Tyrion tarafından öldürülmesinin ardından yeni Kral Tommen Baratheon'un vekili yeniden Cersei olur.

Ejderhaların Dansı

Kevan Lannister, Cersei'nin Yedi İnancı tarafından tutuklanmasının ardından Tommen'ın vekili olur.